Αυστρία Γερμανία Ελβετία Ιταλία Τσεχική Δημοκρατία Iταλία - Ελβετία - Γερμανία - Τσεχία - Αυστρία

sabotaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά γειά σας,

Το καλοκαίρι αυτό σκεφτόμαστε να πάμε οδικώς 4 άτομα σε κάποιες πόλεις. Το γενικό πλάνο είναι να βγούμε από Πάτρα - Μπάρι μετά να πάμε Ρώμη - Μιλάνο, να περάσουμε Ελβετία στη Ζυρίχη, από εκεί Μόναχο - Πράγα, κάτω για Βιέννη - Σάλζμπουργ, Βενετία - Ανκόνα και πάλι πίσω για Πάτρα. Αυτοκίνητο έχουμε δικό μας, ένα βανάκι, το ταξίδι λέμε να είναι 15 μέρες χωρίς τις μέρες που θα φάμε στο καράβι για μεταφορά σε και από Ιταλία. Είναι συνολικά 3580 χλμ περίπου και έχουμε υπολογίσει ότι θα μας κοστίσουν 700 ευρώ οι βενζίνες. Διαμονή σκεφτόμαστε να μην πληρώσουμε αλλά να κοιμόμαστε μέσα στο βανάκι όπου αυτό είναι δυνατό και από τροφή να έχουμε κάποιες προήθειες για να μειώσουμε τα έξοδα. Γνωρίζετε πάνω κάτω τα έξοδα διοδίων για μια τέτοια διαδρομή; Τι έγγραφα χρειάζονται για το αυτοκίνητο και για εμάς (διεθνής άδεια οδήγησης, διαβατήριο κλπ); Υπολογίζουμε να μας κοστίσει το πολύ 600 ευρώ ανά άτομο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλως ορισες! Δυστυχώς εγω εχω κανει μονο Β.Ιταλια οδικώς (Μιλανο-Cinque Terre- Λιμνες και Δολομίτες) οποτε δεν μπορω να σε βοηθήσω ιδιαιτερα.. αλλα σιγουρα καποιοι θα εχουν να σου δωσουν καλες συμβουλες! Αν κάτι χρειαστεις απο Ιταλία εδώ είμαστε.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπερα και καλως ηρθες!Καλη η σκεψη για το ταξιδι σας,λιγο δυσκολο μου φαινεται βεβαια 15 μερες μεσα στο βανακι!Τελος παντων ελπιζω να τα καταφερετε και να περασετε τελεια..Σου δινω ενα Link που θα σε βοηθησει σχετικα με υπολογισμο εξοδων οσο αναφορα τα μεταφορικα,αναφερει διοδια και εξοδα καυσιμων.

Routes ViaMichelin: Driving directions and routes for the UK and Europe
 

sabotaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σου φίλε! Να σε ρωτήσω. Μήπως γνωρίζει τι παίζει με τα διόδια στην Ιταλία; Είναι ακριβά και πολλά; Επίσης η τιμή της βενζίνης είναι πιο ακριβή από εδώ;

thimio όπως τα υπολογίσαμε βγαίνουν περίπου 41 ώρες οδήγησης από πόλη σε πόλη. Ντάξει παλεύεται νομίζω. Καλώς σας βρήκα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Όταν βγαίνεις autostrada περνάς από κάτι διόδια όπου κόβεις ένα χαρτάκι, όταν θελήσεις να βγείς από την autostrada τότε δίνεις το χαρτάκι στο toll booth και εκεί υπολογίζει τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει και βάσει αυτού πληρώνεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σου φίλε! Να σε ρωτήσω. Μήπως γνωρίζει τι παίζει με τα διόδια στην Ιταλία; Είναι ακριβά και πολλά; Επίσης η τιμή της βενζίνης είναι πιο ακριβή από εδώ;
λινκ που έχω ξαναγράψει στους ιταλόφιλους:
διόδια (βάζεις σημείο αναχωρησης-άφιξης, πιο ενημερωμένο απο το Μichelin):
Calcolo percorsi e pedaggi - Autostrade per l’Italia S.p.A.
και για βενζίνα:
Prezzi Benzina
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Στους διάφορους υπολογισμούς που θα κάνεις, μην ξεχάσεις και τα κόστη για τις απαραίτητες βινιέτες σε Ελβετία και Αυστρία. Νομίζω δε, ότι κάτι αντίστοιχο υπάρχει και για την Τσεχία.
 

sabotaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για Ελβετία, Τσεχία χρειαζόμαστε διαβατήριο;

anny μπροστά σ αυτά που θα πληρώσουμε στα διόδια της Ιταλίας, οι βινιέτες είναι τσάμπα.
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Angeles
Με ταυτότητα είσαι οκ. Βέβαια γνώμη μου είναι καλό ένας ταξιδιώτης να έχει διαβατήριο γιατί κάποια στιγμή σίγουρα θα χρειαστεί και θα πρέπει να τρέχει τελευταία στιγμή μετά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
για το αυτοκινητο χρειαζεσε πρασινη καρτα την οποια περνεις δωρεαν απο την ασφαλιστικη σου εταιρια
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
anny μπροστά σ αυτά που θα πληρώσουμε στα διόδια της Ιταλίας, οι βινιέτες είναι τσάμπα.

Αυτό να λέγεται!!

Πάντως αν περιορίζατε το ταξίδι σας σε λιγότερες χώρες ίσως έτσι να είχατε την ευκαιρία να γνωρίσετε καλύτερα και χαλαρότερα τα μέρη.
Επίσης, στην Ιταλία, αν κινείσαι σε δευτερεύοντες (επαρχιακούς) δρόμους οι οποίοι δεν είναι καθόλου κακοί, τότε και γλιτώνεις αρκετά από τα διόδια αλλά και απολαμβάνεις τις όμορφες εξοχές και τα χωριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom