Μαλαισία info για Βόρνεο

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
γεια σας, θα ήθελα μερικές πληροφορίες για Βόρνεο αν έχει πάει κάποιος. Ειδικά αν έχει πάει κάποιος μόνος χωρίς πρακτορείο, αν ξέρετε πόσο εύκολη είναι η μετακίνηση, αν είναι εύκολο να κλείσει κανείς εκδρομές εκεί ειδικά στο πάρκο ουρακοτάγκων, και που μπορώ να βρώ μια καλή τιμούλα για εισητήρια και αξιοπρεπή διαμονή.

Ευχαριστώ:)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Γεια σου Ευγενία. Δεν έχω πάει για να σε βοηθήσω αλλά μιας και δεν βλέπω να απαντάει κανείς άλλος...
Γνώρισα πάρα πολύ κόσμο στην Ασία που είχε πάει στο Βόρνεο (της Μαλαισίας) και ήταν κατενθουσιασμένοι. Το Βόρνεο είναι πολύ πιο παρθένο και άγριο από την χερσόνησο της Μαλαισίας. Όλοι μου μίλαγαν για τα τροπικά δάση (national parks) και για σαφάρι εκεί καθώς και για κάποιες περιοχές τέρμα βορειοανατολικά (νομίζω ήταν το Sipadan) που είναι από τους καλύτερους προορισμούς στον κόσμο για καταδύσεις. Δεν συγκρίνεται καν σε ομορφιά με την χερσόνησο.
Όλοι είχαν πάει ανεξάρτητα, χωρίς πρακτορείο, εν μέσω εκτεταμένου backpacking στην περιοχή και αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει πως οι μετακινήσεις δεν ήταν πολύ εύκολες (αλλά όχι και ακατόρθωτες).

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να έχει πάει και να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευγενια ατυχησες ξανα , ουτε εγω εχω παει. Ομως πριν μερικους μηνες ειχα κλεισει εισιτηριο για Μαλαισια και το αλλαξα τελευταια στιγμη για Φιλιππινες. Οποτε ειχα ψιλοπροετοιμαστει για Μαλαισια και μαλλον θα εβαζα και το Βορνεο στα σχεδια - ποτε δεν ξερω απο πριν που θα παω :lol:.
Αλλα στο παρκο ουρακοταγκων θα πηγαινα οπωσδηποτε. Ειχα αποφασισει να μεινω στο Sepilok την περιοχη κοντα στο Σαντακαν γιατι εκει κοντα ειναι το παρκο. Δεν ξερω αν υπαρχει και αλλο , αλλα αυτο μου ειχαν πει οτι εχει τα ζωα ελευθερα στη ζουγκλα και απλα ερχονται για συμπληρωμα τροφης οταν δε βρουν εξω και οι επισκεπτες παρακολουθουν απο πλατφορμες τους ουρακοταγκους που ερχονται να φανε.

Διπλα στο παρκο υπαρχει ενα ξενοδοχειο , πας περπατωντας δηλαδη , ριξε μια ματια www.sepilokjungleresort.com. Κανε κλικ στο accommodation για τιμες..Με το εισιτηριο που παιρνεις μπορεις να μπεις δυο φορες σε μια μερα στο παρκο οποτε βολευει να μενεις διπλα και να ξαναπας το απογευμα αν τυχον το πρωι δεν δεις ουρακοταγκους.
Υποψιν οτι δεν εχω παει , και πιθανο να μη μας αρεσουν τα ιδια πραγματα , εγω θα εμενα εκει μαλλον ή σε καποιο απο τα πολλα της περιοχης γιατι παραλληλα με ενδιεφερε και επισκεψη στα κοντινα νησια Turtle για παρατηρηση χελωνων..αυτα και ελπιζω να βοηθησα.
 

tsoang

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
πάααρα πολλοί!!!!!
γεια σου
ψάχνω και εγώ για βόρνεο για την περίοδο των εορτών
έχω βρει κάποια πακέτα αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα
 

demertzikatrin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα-Ονδούρα
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Πήγα πέρσι και ομολογώ ότι δεν τρελλάθηκα.Το κάθετι είναι στα χέρια των Κινέζων και ως εκ τούτου....μαιμού.Πήγαμε και στο πάρκο των ουρακοτάγκων -είδαμε συνολικά 5 -χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Είδαμε και την φυλή των ΙΜΠΑΝ με τις νεκροκεφαλές κρεμασμένες έξω από τα σπίτια τους, μας χόρεψε και ο αρχηγός της φυλής .....αλλά πολύ τουριστικά όλα ...Αξιζε μόνο το ΜΙΡΙ από όλη την επαρχία ΣΑΡΑΓΟΥΑΚ και λίγο το ΣΙΜΠΟΥ.Αν δεν έχεις κάτι καλίτερο κατά νου τόλμησέ το
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Καλημέρα! Ούτε εγώ έχω πάει στο Βόρνεο, έχοντας επιστρέψει όμως μόλις από τη Μαλαισία (βλέπω ότι έχεις πάει κι εσύ), έχω να πω ότι είδα υπέροχες φωτογραφίες και νομίζω ότι αξίζει πολύ να πάει κανείς, οπότε μπράβο! Το έβαλα στο μάτι για επόμενο ταξίδι.

Όσον αφορά αυτά που ρώτησες, πότε σκέφτεσαι να πας και τι σε ενδιαφέρει να δεις;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ταξιδεψες ανεξαρτητα στο Βορνεο? Ποσες μερες εμεινες?
Γειά σας παιδιά,

Είμαι νέος στο φόρουμ, μέχρι τώρα έψαχνα για πληροφορίες στα αγγλικά, βασικά στο Reviews of vacations, hotels, resorts, vacation and travel packages - TripAdvisor και σποραδικά σε κάποια άλλα, αυτό τυχαία το βρήκα και λυπάμαι που άργησα...

Εν πάσει περιπτώσει, σήμερα είπα να ψάξω στα ελληνικά με αφορμή το ταξείδι μου στη Μαλαισία - 4 βδομάδες απο 18 Ιουλίου μέχρι 15 Αυγούστου.

Δεν μπήκα στον κόπο κάν να ψάξω πρακτορεία: η εμπειρία μου λέει ότι το κόστος είναι απο 40% και πάνω - τουλάχιστον!

Όλα μόνος, μέσω internet, θέλει λίγο χρόνο, αλλά αξίζει. Άσε που, με το πρακτορείο, δεν βλέπεις ούτε το 1/3 αυτών που θα δείς μόνος σου - στο ίδιο διάστημα...

Λοιπόν, σε γενικές γραμμές, το πλάνο μου περιλαμβάνει 2 βδομάδες ανατολική Μαλαισία (Σάραβακ και Σαμπάχ) και τις άλλες 2, χερσόνησο.

Έχω φτιάξει ένα αρχείο .xls με το αρχικό πρόγραμμα, διαδρομές, διαμονή και κόστη - για όποιον ενδιαφέρεται... είναι στα αγγλικά, όμως. Ξενοδοχεία 5* ή 4* στις πόλεις και ότι καλύτερο (απ'ότι φαίνεται τουλάχιστον - μετά θα ξέρουμε! :)) στην ζούγκλα και στα νησιά (Perhentian και Redang) - το Langkawi απορρίφθηκε (σ'αυτήν την φάση τουλάχιστον) γιατί μοιάζει να φέρνει πολυ προς Phuket και Samui.

Πολύ ευχαρίστως να δώσω πληροφορίες σε όποιον ενδιαφέρεται - αν και μπορεί να αργήσω γιατί λίγες μέρες μείνανε για την αναχώρηση και... καταλαβαίνετε!

Δυστυχώς θα ταξειδεψω μόνος... αν σας είχα βρεί πιο μπροστά, ίσως να είχα βρεί και παρέα... Την άλλη φορά, ίσως. Και για άλλους προορισμούς (Για Γαλλική Πολυνησία του χρόνου το καλοκαίρι, κανείς?). Το πιό σημαντικό είναι να κάνεις σωστό προγραμματισμό και κυρίως... ΝΩΡΙΣ!

Αυτά προς το παρόν... έχω να διαβάσω και τα posts σας!...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ευχαρίστως να δώσω πληροφορίες σε όποιον ενδιαφέρεται - αν και μπορεί να αργήσω γιατί λίγες μέρες μείνανε για την αναχώρηση και... καταλαβαίνετε!
Και βεβαια ενδιαφερομαστε , οποτε θα περιμενουμε να μας τα πεις αναλυτικα για το προγραμμα που ακολουθησες και τις εντυπωσεις σου μολις επιστρεψεις.
Καλα να περασεις!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και βεβαια ενδιαφερομαστε , οποτε θα περιμενουμε να μας τα πεις αναλυτικα για το προγραμμα που ακολουθησες και τις εντυπωσεις σου μολις επιστρεψεις.
Καλα να περασεις!
Επέστρεψα εδώ και ένα μήνα, αλλά διάφορες υποχρεώσεις (και η δυσκολία της προσαρμογής στα καθημερινά) με εμπόδισαν να αναφερθώ στο ταξίδι μου στη Μαλαισία και τις εντυπώσεις μου. Τώρα που αρχίζει να δροσίζει λιγάκι και τα πράγματα ξαναμπαίνουν σε κάποια σειρά, θ'αρχίσω τις αποστολές με λεπτομέρειες που - ελπίζω - θα ενδιαφέρουν. Επιγραμματικά πάντως, το ταξίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον, με 'τουριστικές' αλλά και 'άγριες' εμπειρίες, χωρίς δυσκολίες στις μετακινήσεις και πολύ ικανοποιητικό απο πλευράς κόστους. Όσο για την σύγκριση Sarawak και Sabah (βόρειο Βόρνεο) με τη χερσόνησο: Καμμία σχέση - το Βόρνεο σαφέστατα πολύ πιο ενδιαφέρον και λιγότερο τουριστικό. Περισσότερα, μάλλον, σε νέο κεφάλαιο - για να μπορώ να αναφερθώ σε όλα! :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.196
Περιμένω και εγώ πληροφορίες εναγωνίως! Το Βόρνεο είναι μελλοντικός προορισμός και ελπίζω να είναι καλύτερος από την ηπειρωτική Μαλαισία που δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom