Πορτογαλία Info για Μαδέρα

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε αναζήτηση οικονομικού και τρόπον τινά εξωτικού προορισμού για το τέλος Αυγούστου, κανόνισα με τα πολλά να πάω σε αυτό το, πολλά υποσχόμενο για φυσιολάτρες καθώς φαίνεται, νησί του Ατλαντικού!

Έχω ψάξει για πληροφορίες στο forum και γενικότερα, αλλά θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου δώσει ορισμένες συμβουλές για μέρη και δραστηριότητες που δεν θα έπρεπε να αμελήσω! Θα μείνω 5μιση μέρες στο νησί!

Επίσης, το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει και μία (ή τέλος πάντων μισή) μέρα στη Λισαβώνα, καθώς άφησα περιθώριο μεταξύ των δύο πτήσεων του πήγαινε γύρω στις 11 ώρες, για να πάρω μια γεύση από την πρωτεύουσα της Πορτογαλίας! Αν και έχω ήδη μπει σε φάση ανάγνωσης ιστοριών περί Λισαβώνας, θα με ενδιέφερε να ακούσω προτάσεις για τα must της πόλης ή τι θα μπορούσα να χωρέσω σε αυτό το χρονικό περιθώριο!

Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, εύχομαι να με βγάλετε για μια ακόμη φορά ασπροπρόσωπη! :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ρε συ underwater, λυπήσου μας :(
 

stamοs19

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Έχοντας επιστρέψει πολύ πρόσφατα από Λισσαβώνα και έχοντας φρέσκιες εικόνες από εκεί θα σου πρότεινα τα εξής: από τη στιγμή που το αεροδρόμιο είναι πολύ κοντά στο κέντρο (σκέψου με λεωφορείο ο χρόνος για το κέντρο είναι περίπου 25-30 λεπτά) προσπάθησε να επισκεφθείς: α) το κάστρο του Αγίου Γεωργίου (castelo de sao jorge), το οποίο θα σε αποζημιώσει με τη θέα που προσφέρει σε όλη την πόλη και στον τάγο, β) να περιπλανηθείς στην alfama, την αραβική συνοικία με τα μικρά στενάκια, η οποία "συνορεύει" με το λόφο που βρίσκεται το κάστρο και είναι μαγευτική! γ) να πάρεις το τραμ No 28 προς Baixa και να πιεις τον καφέ σου εκεί που τον απολάμβανε και ο Πεσσόα (cafe brasileira). Εναλλακτικά, αν έχεις χρόνο και όρεξη, μπορείς να επισκεφτείς την όμορφη περιοχή του Belem, οπού θα πας είτε με ταξι (τα οποία είναι φθηνά) είτε συνεχίζοντας με τα πόδια από την alfama προς την πλατεία εμπορίου (praca do comercio) από όπου και θα πάρεις το τραμ 15Ε προς Alges και ύστερα από μια 20λεπτη περίπου παραλιακή διαδρομή θα σταματήσεις στην στάση Belem. Από τη στιγμή που έχεις διαβάσει τις ιστορίες εδώ, γνωρίζεις όσα μπορείς να κάνεις στο belem (pasteis de belem, πύργος και δεν ξέρω αν πορλαβαίνεις και τπτ άλλο..). Θεωρώ ότι αν προλάβεις έστω τα α) και β) όπου θα αφιερώσεις και κάποιο χρόνο σε καφέ, φαγητό κτλ. θα έχεις πάρει μια καλή πρόγευση από Λισσαβώνα, αφού είμαι σίγουρος ότι ύστερα θα τη συμπεριλάβεις στους επόμενους προορισμούς σου!
Για τη Μαδέρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω :(
Εύχομαι να περάσεις πολύ πολύ καλά!;););)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για τις ενδελεχείς και χρήσιμες πληροφορίες! :D
Κρίμα που δεν έχεις και για Μαδέρα, αλλά ας μην είμαι αχάριστη! :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτή την ιστορία την έχεις δεί?
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...ED-%E5%EB%E2%E5%F4%E9%EA%FC-%F4%F5%F1%DF.html

Κάποιες λίγες ακόμα πληροφορίες υπάρχουν, αλλά κάνε αναζήτηση με τη λέξη Μαδέιρα και όχι Μαδέρα.
Δε την είχα δει, αν και μου έβγαιναν και αποτελέσματα με ι.
Αλήθεια, πώς είναι το σωστό; Επειδή το έχω δει και με τους δύο τρόπους.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στα πορτογαλικά είναι Madeira.
H ελληνική απόδοση που έχει επικρατήσει είναι Μαδέρα. Μάλλον στα ελληνικά θεωρούνται και τα δύο σωστά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρε παιδιά σόρρυ αν είμαι κουραστική, αλλά επειδή φτιάχνω το πρόγραμμά μου κάνω μια τελευταία προσπάθεια να το επαναφέρω.

Any ideas/suggestions?
:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Να περάσεις τέλεια και μόλις γυρίσεις σε παρακαλώ πες και σε μένα ότι πληροφορίες έχεις,γιατί σκεφτόμαστε για Λισσαβώνα-Μαδέιρα γαμήλιο.Πέντε μέρες στο ένα και πέντε στο άλλο.Κι εγώ διάβασα το travelstory όταν έψαχνα,αλλά διαπίστωσα ότι εκτός από αυτή την ιστορία δεν έχει και πολλά για Μαδέιρα στο φόρουμ.Πάντως μια αγγλίδα γνωστή μου που την είχε επισκεφτεί πριν χρόνια,μου είχε πει πως πέρασε πολύ ωραία.;)Δυστυχώς είχε πάει μικρή και δεν θυμόταν πολλές πληροφορίες.:(
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να περάσεις τέλεια και μόλις γυρίσεις σε παρακαλώ πες και σε μένα ότι πληροφορίες έχεις,γιατί σκεφτόμαστε για Λισσαβώνα-Μαδέιρα γαμήλιο.Πέντε μέρες στο ένα και πέντε στο άλλο.Κι εγώ διάβασα το travelstory όταν έψαχνα,αλλά διαπίστωσα ότι εκτός από αυτή την ιστορία δεν έχει και πολλά για Μαδέιρα στο φόρουμ.Πάντως μια αγγλίδα γνωστή μου που την είχε επισκεφτεί πριν χρόνια,μου είχε πει πως πέρασε πολύ ωραία.;)Δυστυχώς είχε πάει μικρή και δεν θυμόταν πολλές πληροφορίες.:(
Βασικά αν έχει ζουμί η υπόθεση σκεφτόμουν ούτως ή άλλως να γράψω ιστορία! :)
Αλλιώς με χαρά θα σε ενημερώσω private για το νησί. Γενικότερα κανείς γνωστός μου δεν έχει πάει οπότε πέρα από το internet δεν έχω κάποια πηγή. :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom