koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Υπέροχη την βρήκα όλη σου την αφήγηση γιατί με ταξίδεψες πίσω στα χρόνια της νιότης μου που ενώ το συζητούσαμε πολύ με 2 φίλους το inter rail δεν το πραγματοποιήσαμε ποτέ λόγω οικονομικών τελικά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μονογαμικός..όπως λέμε με μία κάθε φορά;;:rolleyes-80:
Η ιστορία είναι τρομερή, και πιο πολύ γιατί ουσιαστικά μεταφέρεις το ημερολόγιο εκείνων των εβδομάδων :) Ευχαριστώ!
Δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες για το κρεβάτι του, αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον τώρα πια, είναι αφοσιωμένος.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Υπέροχη την βρήκα όλη σου την αφήγηση γιατί με ταξίδεψες πίσω στα χρόνια της νιότης μου που ενώ το συζητούσαμε πολύ με 2 φίλους το inter rail δεν το πραγματοποιήσαμε ποτέ λόγω οικονομικών τελικά.
Κρίμα που δεν το κάνατε! Μήπως ακόμα δεν είναι αργά για σένα;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
H αγαπημένη μου ιστορία από όλο το travelstories!
Με εντυπωσίασε ιδιαίτερα που αφιερώσατε τόσο λίγο χρόνο στο Παρίσι και που πήρες τραίνο προς αντίθετη κατεύθυνση απλά για να κοιμηθείς. Έχω απορία πάντως για το τι απέγιναν αυτά τα 2 παλικάρια που ζήσανε αυτή την απόλυτη περιπέτεια για τα δικά μου πρότυπα.
Πόσο άλλαξε τον τρόπο που βλέπετε την ζωή αυτό το ταξίδι;
Επιζητείτε ακόμη την περιπέτεια και το απρόβλεπτο;
Αν κάνατε παιδιά έχουν πραγματοποιήσει η σκέφτονται και αυτά να κάνουν κάτι παρόμοιο;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
H αγαπημένη μου ιστορία από όλο το travelstories!
Με εντυπωσίασε ιδιαίτερα που αφιερώσατε τόσο λίγο χρόνο στο Παρίσι και που πήρες τραίνο προς αντίθετη κατεύθυνση απλά για να κοιμηθείς. Έχω απορία πάντως για το τι απέγιναν αυτά τα 2 παλικάρια που ζήσανε αυτή την απόλυτη περιπέτεια για τα δικά μου πρότυπα.
Πόσο άλλαξε τον τρόπο που βλέπετε την ζωή αυτό το ταξίδι;
Επιζητείτε ακόμη την περιπέτεια και το απρόβλεπτο;
Αν κάνατε παιδιά έχουν πραγματοποιήσει η σκέφτονται και αυτά να κάνουν κάτι παρόμοιο;
Έχεις θέσει μεγάλα ζητήματα σε αυτές τις λίγες κουβέντες. Ζητήματα ζωής θα έλεγα! Θα απαντήσω όσο σαφέστερα μπορώ, αλλά και με συντομία. Τέτοια θέματα απαιτούν πολύωρες κουβέντες και εσωτερικό ψάξιμο.
Αρχίζω από τα εύκολα. Παρίσι: θέλαμε να μείνομε κι άλλο, αλλά τα έξοδα των μετακινήσεων ήταν ανυπέρβλητα για την τότε νοοτροπία μας.
Για το τρένο προς μια κατεύθυνση και επιστροφή με το επόμενο που ρωτάς, και αυτό έγινε για εξοικοννόμηση χρημάτων ξενοδοχείου. Πιστεύω ήταν γνωστή τακτική σε όσους ταξίδευαν με Inter-rail.
Ερχόμαστε στα δύσκολα. Τα δύο παλικάρια είναι καλά. Έχουν από δύο παιδιά ο καθένας (μεταξύ 23 και 29 ετών και τα τέσσερα). Έχουν παραμείνει δύο στενότατοι φίλοι που δε χορταίνουν να κάνουν παρέα, αλλά βρίσκονται σχετικά μακριά. Εγώ συνεχίζω να ταξιδεύω (θα βρεις αρκετές ιστορίες μου στο φόρουμ) ο Γιώργος όμως όχι.
Και όχι, δεν επιζητούμε την περιπέτεια ούτε το απρόβλεπτο. Μα πιστεύω ότι ούτε και στα 22 μας το επιζητούσαμε. Απλά συνέβαινε και δεν μας ένοιαζε. Εγώ κάνω ταξίδια καλά οργανωμένα, είτε από εμένα είτε από πρακτορείο. Άλλωστε δεν ταξιδεύω μόνος, έχω και υποχρεώσεις. Εδώ σταματώ την απάντησή μου στο ερώτημα, γιατί πρέπει να μπω σε ανάλυση και δεν υπάρχει χρόνος. Πάντως στα 35 χρόνια που πέρασαν, έχουν αλλάξει τα πράγματα και ο τρόπος ζωής. Κάποιοι βέβαια συνεχίζουν αλλά δεν είναι το στυλ μου.

Λες: Πόσο άλλαξε τον τρόπο που βλέπετε την ζωή αυτό το ταξίδι; Απάντηση: Δε θυμάμαι, αλλά δε νομίζω να έγινε μεγάλη αλλαγή. Ήταν μια ηλικία που τα σημαντικά γεγονότα ήταν διαδοχικά, οπότε όλα μεσα μας άλλαζαν χωρίς να ξέρομε τι ακριβώς προκαλέι την κάθε αλλαγή. Δεν έχει και σημασία.
Τέλος για τα παιδιά μας κάνουν ταξίδια αλλά είναι πολύ τυπικά: με πρακτορείο και κύρια με παρέες.

Και τελειώνω με κάτι σημαντικό: Ο σύντροφος στη ζωή επηρεάζει τον τρόπο των ταξιδιών μας. Και προτιμώ να αλλάξω αυτό παρά τον σύντροφό μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η φωτογραφία του Γιώργου πράγματι αντιπροσωπεύει το στυλ του ταξιδιού μας.
Πιστεύω και τον τρόπο που ταξίδευαν κάποιοι τύποι σαν κι εμάς τη δεκαετία του '80.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
EΠΙΚΗ ιστορία, θα μείνει αθάνατη.
 
Last edited:

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Κρίμα που δεν το κάνατε! Μήπως ακόμα δεν είναι αργά για σένα;
Αργά για inter rail είναι σίγουρα !! Βαριέμαι τώρα πια τα πολυήμερα και "της ταλαιπώριας" ταξίδια πόσο μάλλον με τρένα... όσο χαίρομαι μέχρι να έρθει η ώρα του ταξιδιού άλλο τόσο χαίρομαι και όταν τελειώνει και γυρίζω σπίτι μου. Αλλιώς είναι όταν είσαι νέος και αλλιώς όσο μεγαλώνεις...
Αλλά ευτυχώς δεν είναι ποτέ αργά για ταξίδια γενικότερα ...όσο μπορώ θα ταξιδεύω.. βέβαια τώρα πια με " inter air " χαχαχα
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τι όμορφη ιστορία! και τι νοσταλγία που βγάζει στους...λίγο παλιότερους! Εκείνη την εποχή το ταξίδι με ιντερέιλ ήταν ότι πιο χοτ για τη νεολαία σε όλη την Ευρώπη! Και φυσικά στα άλλα κράτη ήταν πολύ συνηθισμένο και για αγόρια και για κορίτσια. Εγώ ήμουν λίγο μικρή ακόμα αλλά επιθυμούσα διακαώς να γυρίσω την Ευρώπη μ αυτό τον τρόπο. Είχα και pen pal φίλους (τι μου θύμισες!) και προσκλήσεις από ένα σωρό διαφορετικά μέρη.
Νομίζω πως αυτό θα είχε στείλει τον μπαμπά μου απευθείας στην εντατική με εγκεφαλικό-αν το γλύτωσε από τα υπόλοιπα που του έλεγα κατά καιρούς...Αυτό για τα σημερινά παιδιά που καμία σχέση με τέτοιους διαχωρισμούς μέσα στην οικογένεια. Πάντως αν με είχε αφήσει να πάω παίζει να ήμουν ακόμα εκεί στη γύρα :bleh: :clap:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μονογαμικός..όπως λέμε με μία κάθε φορά;;:rolleyes-80:
Η ιστορία είναι τρομερή, και πιο πολύ γιατί ουσιαστικά μεταφέρεις το ημερολόγιο εκείνων των εβδομάδων :) Ευχαριστώ!
Εκείνη την εποχή το καμάκι ήταν ανελέητο! Από όχι δεν έπαιραν...άκυρο έριχνες εκεί αυτοί! ακόμα και βδομάδες το πάλευαν χαχαχα
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τι όμορφη ιστορία! και τι νοσταλγία που βγάζει στους...λίγο παλιότερους! Εκείνη την εποχή το ταξίδι με ιντερέιλ ήταν ότι πιο χοτ για τη νεολαία σε όλη την Ευρώπη! Και φυσικά στα άλλα κράτη ήταν πολύ συνηθισμένο και για αγόρια και για κορίτσια. Εγώ ήμουν λίγο μικρή ακόμα αλλά επιθυμούσα διακαώς να γυρίσω την Ευρώπη μ αυτό τον τρόπο. Είχα και pen pal φίλους (τι μου θύμισες!) και προσκλήσεις από ένα σωρό διαφορετικά μέρη.
Νομίζω πως αυτό θα είχε στείλει τον μπαμπά μου απευθείας στην εντατική με εγκεφαλικό-αν το γλύτωσε από τα υπόλοιπα που του έλεγα κατά καιρούς...Αυτό για τα σημερινά παιδιά που καμία σχέση με τέτοιους διαχωρισμούς μέσα στην οικογένεια. Πάντως αν με είχε αφήσει να πάω παίζει να ήμουν ακόμα εκεί στη γύρα :bleh: :clap:
Είναι πράγματι πολύ νοσταλγικό.
Βέβαια πιστεύω ότι εδώ στο φόρουμ είναι κάποιοι που ταξιδεύουν με τις ίδιες εκείνες αντιλήψεις και τους ζηλεύω. Ξεκινάνε το ταξίδι με ένα εισιτήριο αναχώρησης και γυρνάνε όποτε τελειώσουν τα λεφτά.
Εγώ σκέφτομαι ότι την έχω πατήσει λίγο με τον τόσο προγραμματισμό μου στα σημερινά ταξίδια. Πριν λίγα λεπτά χτύπησε το τηλέφωνο και μου έλεγαν οι φίλοι που ετοιμαζόμαστε για τα Χριστούγεννα να μην ξεχάσω να κάνω τσεκ ιν νωρίς για βρούμε καλές θέσεις.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είναι πράγματι πολύ νοσταλγικό.
Βέβαια πιστεύω ότι εδώ στο φόρουμ είναι κάποιοι που ταξιδεύουν με τις ίδιες εκείνες αντιλήψεις και τους ζηλεύω. Ξεκινάνε το ταξίδι με ένα εισιτήριο αναχώρησης και γυρνάνε όποτε τελειώσουν τα λεφτά.
Εγώ σκέφτομαι ότι την έχω πατήσει λίγο με τον τόσο προγραμματισμό μου στα σημερινά ταξίδια. Πριν λίγα λεπτά χτύπησε το τηλέφωνο και μου έλεγαν οι φίλοι που ετοιμαζόμαστε για τα Χριστούγεννα να μην ξεχάσω να κάνω τσεκ ιν νωρίς για βρούμε καλές θέσεις.
Είναι πολύ ωραίο να έχεις την ευχέρεια να ταξιδεύεις χωρίς χρονικό όριο κ χωρίς πρόγραμμα σε κάθε ηλικία. Αλλά δυστυχώς δεν εξαρτάται από τη θέληση μας κ μόνο. Προσωπικά οργανώνω τα πάντα μόνη χωρίς πρακτορείο αλλά κυρίως γιατί το ζω μέσα από τη διαδικασία πολύ πριν ξεκινήσω έτσι κ αλλιώς πότε δεν τηρείται το πρόγραμμα όλο κ κάτι θα στραβωσει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom