Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Ολλανδία Inter-rail 1990. Ένα νοσταλγικό ταξίδι.

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Προσωπικά, μόλις βρήκα την ιστορία του μήνα για το Μάρτη του 2018. Τη διάβασα όρθιος στο κινητό μου μέχρι στιγμής. ;)
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Είμαι πολύ χαρούμενη που έχει αυτήν την ανταπόκριση αυτή η ρετρό ιστορία μου.
Γιατί όσο να ΄ναι κάποιους δισταγμούς είχα, επειδή παραείναι παλιά.
Αρχικά σκέφτηκα να την ανασύρω και να την καταγράψω για μένα, αλλά μετά είπα: ... ας την ανεβάσω κιόλας!
Ευχαριστώ.:)
Τώρα σίγουρα θα συνεχίσω ακάθεκτη.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Iστοριάρα! Συνέχισε ακάθεκτη!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.344
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εγώ θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που με έκανες να "ζηλέψω" και με παρέσυρες να αναπολήσω και να καταγράψω και τη δική μου ιστορία. Το είχα στο μυαλό μου από καιρό να το κάνω και εσύ αποτέλεσες το έναυσμα.
Όσον αφορά την παρέα, εμένα η δική σου μου φαινόταν πολύ μικρή.....:lol::lol: Παρέα δύο ατόμων που στο τέλος έγινε μονομελής; Αγχωτικό μου φαίνεται.
Ενώ εμείς είμαστε έξι. Και να τσακωνόμασταν και να χανόμασταν πάλι κάποιος θα έμενε για παρέα. :haha:[/QUOTE
Εμείς ήμασταν δύο στο πρώτο ταξίδι και στο δεύτερο που ήρθε και ο τρίτος μας φαινόταν ότι θα ήμασταν πολλοί για τέτοιο ταξίδι.
Μάλιστα μετά το πρώτο σκεφτόμουν ότι αν δεν εύρισκα παρέα θα μπορούσα να πάω και μόνος. Σήμερα δε θα έκανα κάτι τέτοιο. Ήταν τόσο εύκολο να κάνεις καινούργια παρέα στα Youth Hostel που μου άρεσε η ιδέα της επικοινωνίας αυτού του είδους.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καλα εκτος οτι μου θυμισες τα δικα μου interrail, οι φωτογραφιες καπως μου εκαναν ενα κλικ...
ετσι ελλαδα της δρχ, βιζες. συναλλαγματα, ατελειωτες ωρες με τα τραινα (interrail) και λεωφορεια (μεγαλωσα με τον Αρη του Γκαλη κλπ οποτε δεν ηταν δυνατον να μην παω μια Γανδη, Μοναχο, Σαραγοσα, Τορινο κλπ)
τι εποχες ηταν κ αυτες...να σαι καλα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ανεκτιμητης αξίας ταξίδι...-
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Εμείς ήμασταν δύο στο πρώτο ταξίδι και στο δεύτερο που ήρθε και ο τρίτος μας φαινόταν ότι θα ήμασταν πολλοί για τέτοιο ταξίδι.
Μάλιστα μετά το πρώτο σκεφτόμουν ότι αν δεν εύρισκα παρέα θα μπορούσα να πάω και μόνος. Σήμερα δε θα έκανα κάτι τέτοιο. Ήταν τόσο εύκολο να κάνεις καινούργια παρέα στα Youth Hostel που μου άρεσε η ιδέα της επικοινωνίας αυτού του είδους.
Έχεις δίκιο. Το μικρότερο σχήμα είναι κατά κανόνα πιο ευέλικτο. Εμείς όμως είμαστε τυχεροί παρόλο που είμαστε πολλοί. Δεν λειτουργούσαμε σαν πολλοί. Λειτουργούσαμε σαν μια πολύ συμπαγής ομάδα, που είχαμε τα ίδια γούστα και κινούμασταν ομόφωνα.
Όσον αφορά τα youth hostel έχεις δίκιο ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να κάνεις γνωριμίες. Ακόμα και εμείς που δεν είμαστε μεμονωμένα άτομα, αλλά ήδη παρέα, είχαμε γνωρίσει ... τα απέναντι κρεβάτια. :)

καλα εκτος οτι μου θυμισες τα δικα μου interrail, οι φωτογραφιες καπως μου εκαναν ενα κλικ...
ετσι ελλαδα της δρχ, βιζες. συναλλαγματα, ατελειωτες ωρες με τα τραινα (interrail) και λεωφορεια (μεγαλωσα με τον Αρη του Γκαλη κλπ οποτε δεν ηταν δυνατον να μην παω μια Γανδη, Μοναχο, Σαραγοσα, Τορινο κλπ)
τι εποχες ηταν κ αυτες...να σαι καλα
Χαίρομαι πολύ! να΄ σαι καλά και εσύ και να μας γράψεις και τα δικά σου inter-rail... Εγώ τουλάχιστον εξεπλάγην που γράφοντας ... θυμόμουν πράγματα...

Ανεκτιμητης αξίας ταξίδι...-
Πράγματι. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και περήφανη που πρόλαβα και έκανα ένα τουλάχιστον inte-rail από εκείνα... εκείνης της εποχής.
Που ξέρεις όμως. Μπορεί μετά από χρόνια και οι ιστορίες που γράφουμε σήμερα να φαντάζουν ρετρό και να είναι και αυτές ανεκτίμητες. Στο μέλλον ... πιθανώς να γράφουμε φράσεις του τύπου: ΅Τότε που είχαμε gps, τότε που τα αυτοκίνητα είχαν οδηγούς και δεν ήταν αυτοκινούμενα, τότε που πληκτρολογούσαμε μηνύματα στο κινητό"
Και όταν θα τις γράφουμε θα αναπολούμε και θα λέμε: ¨ανεκτίμητο΅.
Γι¨αυτό καλό είναι να γράφουμε, γιατί όλες οι ιστορίες αποκτούν αξία ... αργά ή...γρήγορα.:)
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
ΛΟΝΔΙΝΟ
Πήγαμε ….. Σόχο, Chinatown, Piccadilly Circus, Madame Tussauds, ζωολογικό κήπο, Ανάκτορα Buckingham, Hyde Park, πλατεία Trafalgar, μουσείο φυσικής ιστορίας, μουσείο record Guinness και ξανά Σόχο. Δεν θυμάμαι όμως με ποια σειρά τα κάναμε. Θυμάμαι εικόνες. Έχω απλά πολλές σκηνές στο μυαλό μου.

Θυμάμαι ότι ο ένας της παρέας (ο Kal) περπατούσε κάποια μέτρα πίσω από τους υπόλοιπους πέντε. Πολλές φορές γυρνούσαμε να τον φωνάξουμε και ενίοτε όταν δεν τον βλέπαμε μέσα στο πλήθος “λαχταρούσαμε” κιόλας. Φοβηθήκαμε μία φορά πως θα τον χάσουμε, φοβηθήκαμε δεύτερη και στο τέλος αποφασίσαμε να του αλλάξουμε μπουφάν για να τον βλέπουμε. Του έδωσα εγώ το δικό μου, που ήταν ένα έντονο πορτοκαλί και φόρεσα εγώ το δικό του που ήταν χακί στρατιωτικό. Δεν διαμαρτυρήθηκε. Γενικά, ακολουθούσαμε όλοι τους κανόνες του να «μην χαθούμε». Είχαμε καταλάβει ότι η ασφάλεια μας ήταν ένα βασικό στοιχείο του να περάσουμε καλά.

Γενικά, ο κανόνας ήταν να είμαστε όλοι μαζί. Να μην χωρίζουμε. Ήταν εποχές που δεν είχαμε κινητά και gps παρά μόνο έντυπους χάρτες. Κάποια στιγμή όμως υπήρξε η ανάγκη να χωριστούμε, γιατί αλλού ήθελε να πάει ο ένας και αλλού ο άλλος. Ειδικά στο Λονδίνο, οι επιλογές ήταν και πολλές. Πως θα ξανασυναντιόμασταν και που; Η λύση ήταν η εξής: Είχαμε χάρτες του Λονδίνου όλοι σε φωτοτυπία, στους οποίους είχαμε σημειώσει κάποια κεντρικά σημεία για «ραντεβού», τα οποία κωδικοποιήσαμε σαν point 1, point 2 κτλ. Θα πήγαινε λοιπόν ο καθένας όπου ήθελε και θα συναντιόμασταν τάδε ώρα στο π.χ. point2, για να συνεχίσουμε την κοινή μας βόλτα. ;)

Όλοι μαζί πήγαμε σε Σόχο, Chinatown και Piccadilly Circus.
Στο ζωολογικό κήπο (που ήταν ο πρώτος τόσο μεγάλος και με τόση ποικιλία ζώων που είχα δει ποτέ μέχρι τότε) είχα πάει με τα τρία αγόρια, ενώ τα κορίτσια είχαν προτιμήσει να πάνε για ψώνια.
IMG_7460.JPG


IMG_7771.JPG


Στο Madame Tussauds όμως είχα πάει με τα κορίτσια, ενώ τα αγόρια είχαν προτιμήσει να … ξαναπάνε Σόχο μόνα τους χωρίς εμάς. Αναρωτιέμαι γιατί. :innocent:
Είχαν σαν σκοπό να επισκεφτούν κάποιο sex show, από τα πάρα πολλά που υπήρχαν στην περιοχή. Πλην όμως… δεν πήγαν! Ουπς! Τι έγινε; Οι γενναίοι Ελληνοπαίδες… ντράπηκαν και δεν μπήκαν μέσα … παρότι ήθελαν. :oops: Προφανώς, δεν ήταν καθόλου εξοικειωμένοι με τέτοιου τύπου …καταστήματα, τα οποία ακόμα δεν είχαν “έρθει” στην Ελλάδα! Τα χρόνια εκείνα ήταν μεταβατικά! Μεταβατικά ακόμα και στον κόσμο του …θεάματος! Τα επόμενα χρόνια τέτοια μαγαζιά κατέκλυσαν όλη την Ευρώπη, αλλά και την Ελλάδα.
Όταν συναντηθήκαμε πάλι, τα αγόρια βέβαια δέχτηκαν τα αναμενόμενα πειράγματα από τα κοριτσάκια της παρέας! :p

Το Madame Tussauds μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Είναι γνωστό ότι τα εκθέματα δεν είναι τα ίδια με το πέρασμα των χρόνων. Αλλάζουν ανάλογα με την επικαιρότητα και οι αίθουσες αναβαθμίζονται. Θυμάμαι τι μεγάλη χαρά έκανα όταν συνάντησα την Αγκάθα Κρίστι. Και πόσο στεναχωρήθηκα όταν δεν μπόρεσα να φωτογραφηθώ μαζί της γιατί απλά είχαν τελειώσει οι “στάσεις” στη φωτογραφική μηχανή της Cat, που είχαμε μαζί μας. :(
Συναντήσαμε τον Benny Hill, τον Κότζακ (θυμάστε τον Τέλη Σαββάλας;), τη Σερ και τους πάντα διαχρονικούς Sean Connery και βασίλισσα Ελισάβετ. Είχαμε δει και την Kylie Minoque. Νομίζω ότι χάσανε τα αγόρια που δεν ήρθαν μαζί μας. Πολλές από αυτές τις φιγούρες δεν υπάρχουν πια στο σημερινό Tussauds, γιατί έχουν περάσει και 27 χρόνια και δεν είναι επίκαιρα…

IMG_7589.JPG


IMG_7590.JPG


IMG_7622.JPG



IMG3_7591.JPG


Βρήκα το εισιτήριο του Madame Tussauds. Κόστιζε τότε 5,6λίρες. Σήμερα κοστίζει 29λίρες! Το αναφέρω … για να καταλάβουμε την αξία των χρημάτων τότε.
Πάντως το συγκεκριμένο μουσείο μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. Και μπορώ να πω ότι το 2010 που ξαναπήγα σαν να ψιλοαπογοητεύτηκα και λίγο με τις αλλαγές που είχαν γίνει. Πολλές αίθουσες τις είχαν μετατρέψει σε πιο “horror tour”. Κάτι που λίγο πολύ το έχουν και πολλά θεματικά πάρκα. Το συνάντησα και στο Tussauds του Άμστερνταμ.
Το ’90 όμως το όλο περιβάλλον, το σκηνικό δηλαδή ήταν προσαρμοσμένο στη φιγούρα που έβλεπες. Θυμάμαι το πιο εντυπωσιακό απ’ όλα που ήταν όταν περπάτησα σε “μια γειτονιά” του παλιού Λονδίνου. Καθώς διέσχιζα ένα καλντερίμι του Λονδίνου δίπλα σε μια αποβάθρα του Τάμεση, δεξιά μου και αριστερά μου προσπερνούσα σπίτια και μαγαζιά. Έξω από τα παράθυρά τους διέκρινα φιγούρες κέρινες, αλλά και στο δρόμο καθώς περπατούσα συναντούσα κέρινες φιγούρες. Έξω από μια pub είδα δυο κέρινους μεθυσμένους. Άκουγα και ομιλίες και φωνές μέσα από τις pubs, που προσπερνούσα και θόρυβο από τη διπλανή αποβάθρα, καθώς και ήχους από βάρκες που πηγαινοέρχονταν. Ξαφνικά με το που έστριψα σε ένα στενό σχεδόν σκόνταψα πάνω σε ένα κέρινο … θύμα του Τζακ του Αντεροβγάλτη!
Νομίζω ότι είδα το παλιό Λονδίνο. Ή απλά μπορεί έτσι να το είδε το … αταξίδευτο μάτι μου….. :innocent::innocent:

Στο μουσείο record Guinness είχαμε πάει όλοι μαζί. Μια βλακεία ήταν. Χάσαμε χρόνο και χρήμα. Ούτε για παιδιά δεν ήταν.
Είχε θυμάμαι μια τεράστια ζυγαριά, που από τη μία πλευρά βρισκόταν ο βαρύτερος άνθρωπος του κόσμου και από την άλλη ανεβαίναμε και οι έξι και χοροπηδούσαμε προσπαθώντας να τον σηκώσουμε. Ούτε σε λούνα παρκ της δεκαετίας του ‘80 τέτοιο πράγμα.
Σήμερα δεν πρέπει να υπάρχει. Έχω την εντύπωση ότι βρισκόταν εκεί που είναι τώρα το “Ripley’s. Believe it or not”.

Πήγαμε και στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας … μάλλον. Το λέω το μάλλον γιατί ενώ θυμάμαι ότι πήγαμε… δεν θυμάμαι να είδα τα ίδια εκθέματα που είδα πολλά χρόνια αργότερα όταν ξαναπήγα στο μουσείο.
Βρεθήκαμε σε μια αίθουσα στην οποία νιώσαμε σεισμικές δονήσεις. Βρεθήκαμε και σε μια άλλη που κουνηθήκαμε τόσο πολύ, σαν να είμαστε δίπλα σε ενεργό ηφαίστειο ενώ το ακούγαμε κιόλας. Ήταν μάλιστα πολύ ρεαλιστικό! Είδαμε και μια πολύ μεγάλη ορυκτολογική συλλογή.
Από την άλλη μεριά δεν θυμάμαι καθόλου τους δεινόσαυρους. Είναι γνωστό ότι σήμερα η μεγάλη κεντρική αίθουσα του μουσείου κυριαρχείται από την παρουσία ενός τεράστιου δεινόσαυρου 32μ. μήκους. Πως είναι δυνατόν τότε να υπήρχε και να μην τον είδα; :confused: Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι θα πήγαμε σε κάποιο άλλο γεωλογικό μουσείο ή μπορεί γεωλογικό και δεινοσαύρων να ήταν τότε διαφορετικά μουσεία, που αργότερα να ενώθηκαν σε ένα ενιαίο. :confused: Πάντως μέχρι και εισιτήριο βρήκα (στα ενθύμια) που έγραφε "Geological museum", με κόστος 1,5λίρες, αλλά και ενημερωτικό prospect του μουσείου με όνομα Natural History Museum! Δεν μπορεί να είναι της φαντασίας μου!! Πήγα και ας μην είδα τον δεινόσαυρο...

IMG_7757.JPG


Στο Hyde Park είχαμε πάει μια μέρα με ήλιο. Είχαμε βρει κάτι ξαπλώστρες στο γρασίδι, είχαμε βγάλει τις κονσέρβες μας και τα διάφορα σνακ μας και είχαμε κάνει πικ-νικ. Αράξαμε για ώρα ανάμεσα στους Λονδρέζους, μαζεύοντας ήλιο σαν και αυτούς. Μας είχε φανεί πολύ περίεργο που υπήρχαν πολυθρονάκια (τύπου σεζ-λονγκ) σε ένα πάρκο. Εμείς αυτά τα έχουμε στις παραλίες. Μας άρεσε όμως πολύ η όλη φάση.

Πήγαμε και στο παλάτι για να δούμε την αλλαγή της φρουράς...
IMG_7455.JPG


Έξω από το παλάτι παριστάνοντας τους φρουρούς...
IMG2_7635.JPG


Κάποια στιγμή πήγαμε να φάμε σε Mc Donald’s. Μα! Είναι αξιοθέατο τα Mc Donald’s; Τότε ήταν. Δεν υπήρχαν στην Ελλάδα τέτοιου τύπου ταχυφαγεία, παρά μόνο τα Goody’s, τα οποία όμως τότε δεν ήταν πολύ διαδεδομένα. Στην Ελλάδα το πρώτο McDonald’s άνοιξε το Νοέμβριο του 1992. Εμείς για πρώτη φορά μπήκαμε μέσα σε Mc Donald’s στο Λονδίνο το 1990 και θεωρήθηκε από την παρέα ένα από τα highlights του ταξιδιού!

Πήγαμε στην πλατεία Trafalgar, στην οποία βγάλαμε κλασικές φωτογραφικές πόζες…. :lol:
IMG_7452.JPG


IMG_7453.JPG


Κάναμε και την κλασική βόλτα: Από την Trafalgar διασχίσαμε την Whitehall περνώντας μπροστά από το Horse Quards, αλλά και μπροστά από την Downing Street, ώσπου φτάσαμε και στο Big Ben και στο Houses of Parliament. Βρεθήκαμε και στην απέναντι μεριά του Τάμεση.

IMG_7772.JPG


IMG_7598.JPG


IMG2_7641.JPG


Και οι νυχτερινές μας περιπλανήσεις ήταν αρκετές….

Στο Picadilly …
IMG_7470.JPG


Στην Chinatown…
IMG_7469.JPG


Στη γέφυρα του Λονδίνου…
IMG_7465.JPG


Στις βιτρίνες…
IMG_7613.JPG


Μετρό δεν πήραμε.
Πήραμε όμως ταξί….
IMG_7462.JPG


Ψέματα. :);) Σιγά μην πήραμε ταξί. :lol:Όλες τις διαδρομές τις κάναμε με τα πόδια. Μας βγήκε η πίστη στο περπάτημα. Θυμάμαι τον Nick αργότερα στην Ελλάδα καθώς περιέγραφε τις περιπέτειές μας σε φίλους, να λέει χαρακτηριστικά: «εμένα που με βλέπεις έχω περπατήσει στο Λονδίνο 14χλμ.» Τώρα, … πως τα μέτρησε δεν ξέρω!

Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή εγώ τα ‘παιξα απ’ το περπάτημα και για να συνεχίσουμε τη διαδρομή …κρίθηκε απαραίτητο κάποιος να με κουβαλήσει…:icon_redface:
IMG_7593.JPG


Δυόμιση μέρες γεμάτες είμαστε Λονδίνο και δυο βράδια κοιμηθήκαμε στο ξενοδοχείο. Αυτά ήταν και τα πιο “κυριλέ” βράδια μας. Δυο μέρες είχαμε να μπούμε μέσα σε τρένο. Οπότε τις επόμενες ημέρες του “δώσαμε και κατάλαβε”. Κάναμε απίστευτες διαδρομές, με το τρένο. Δεν είχανε κάποια σειρά ή ένα πλάνο. Η επιλογή του προορισμού γινόταν επί τόπου στους σταθμούς, ανάλογα με το τι βολεύει, προκειμένου να κοιμηθούμε το βράδυ.
Επόμενος στόχος ήταν …η Σκωτία.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επόμενος στόχος ήταν …η Σκωτία.
Αυτό θέλω να το δώ και να το διαβάσω απο τα χεράκια σου :):):)
Δηλαδή έχεις να ταξιδέψεις στη Σκωτία απο τότε;;;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αυτό θέλω να το δώ και να το διαβάσω απο τα χεράκια σου :):):)
Δηλαδή έχεις να ταξιδέψεις στη Σκωτία απο τότε;;;

Εδώ και 27 συναπτά έτη...
Βέβαια τότε την είδα λίγο και με τα μάτια μιας εικοσάχρονης πρωτάρας ταξιδιώτισσας...
Σε όλα τα μέρη που πέρασα τότε με το τρένο ξαναπήγα τα επόμενα χρόνια εκτός... από τη Σκωτία και την Ιρλανδία... που θέλω πολύ να ξαναπάω. Τώρα θα τα δω με άλλο μάτι και σίγουρα πολύ αλλαγμένα...:eek:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τώρα θα τα δω με άλλο μάτι και σίγουρα πολύ αλλαγμένα...:eek:
Και μόνο το πέρας αυτών των 27 ετών, φτάνει για να πώ οτι, ναι θα τα δείς με άλλο μάτι! Τώρα έχεις άλλα κριτήρια για να πραγματοποιήσεις ένα ταξίδι και οι προτεραιότητες σίγουρα έχουν αλλάξει :)
Και εγώ αν ξανα ταξιδέψω στη Σκωτία μετά απο τόσα χρόνια, σίγουρα δεν θα δώ αυτό που είδα πρόσφατα...γιατί απλά δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις για να κάνω αυτό που έκανα :lol:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ποσο πιο ρομαντικα φαινονται ολα μεσα απο αυτες τις φωτογραφιες και την αφήγησή σου...

Εβγαζες μια φωτογραφια και αξιζε οσο 1000 σημερινες selfies..

Σαν ολιγον 30αρης που δεν προλαβα αυτες τις εποχες, διαβαζω την ιστορια σου και "ζηλευω" με την καλη εννοια.

Τουλαχιστον εχω να λεω οτι στο πρωτο μου interRail το 2010 προλαβα τον ελεγκτη που τρυπουσε το κουτακι και επρεπε να γραψω εγω την διαδρομη :haha::haha::haha:

Αναμενω την συνεχεια :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.344
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αχ αυτά τα Inter-rail πόσο αρέσουν σε παλιούς αλλά και στους νεότερους! (Εγώ ως παλιός πήγα να γράψω το νεότερους με ωμέγα: νεώτερους.)
Έτσι μου έρχεται να γράψω και το τρίτο μου Inter-rail!
Μη με πιέζετε (χα!), θέλει χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom