ΗΠΑ Internet και ομιλία στις ΗΠΑ

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είδα τις πολλές συμβουλές σας για το κινητό στις ΗΠΑ. Το θέμα είναι ότι εκεί που φτάνω στο αεροδρόμιο δεν έχει μαγαζί για να αγοράσω sim. Επίσης την άλλη μέρα δεν προλαβαίνω. Δεν έχω και eSim στο κινητο μου.
Έχει 24ωρα καταστήματα που μπορείς να βρεις κάρτες sim, ρώτα εκεί που έχεις διαμονή. Αλλιώς υπάρχουν εταιρείες που στέλνουν (H2O Wireless), αρκεί να μη πρόκειται για ξενοδοχείο αλλά για ιδιωτικό χώρο.
'Αρα η μόνη επιλογή μου είναι το roaming της cosmote. Έχω καρτοκινητό. Ποιά είναι η διαδικασία ενεργοποίησής του; Ξέρει κανείς; Γιατι στην cosmote δεν μπορώ να τους βρώ...
Δε μπορώ να φανταστώ πως θα γίνει αυτό με καρτοκινητό, καθώς υπάρχει πάγια χρέωση προς τέτοιες χώρες. Καλύτερα να ρωτήσεις ένα κατάστημα στην Ελλάδα να δεις τι θα σου πουν.
 

billyg599

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Δε μπορώ να φανταστώ πως θα γίνει αυτό με καρτοκινητό, καθώς υπάρχει πάγια χρέωση προς τέτοιες χώρες. Καλύτερα να ρωτήσεις ένα κατάστημα στην Ελλάδα να δεις τι θα σου πουν.
Πάντως στο site της cosmote που ειδα όταν επιλέγω καρτοκινητό+ΗΠΑ μου δίνει ότι ένα πρόγραμμα μπορεί να ενεργοποιηθεί. Στο κατάστημα που ρώτησα σήμερα φυσικά ιδέα δεν έχουν.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Πάντως στο site της cosmote που ειδα όταν επιλέγω καρτοκινητό+ΗΠΑ μου δίνει ότι ένα πρόγραμμα μπορεί να ενεργοποιηθεί. Στο κατάστημα που ρώτησα σήμερα φυσικά ιδέα δεν έχουν.
Εγώ αγόρασα από το Amazon.de κάρτα για 15 μέρες ίντερνετ δωρεάν και ομιλία εκεί. Συμφέρει περισσότερο. Όταν κοιτούσα τον Αύγουστο από Cosmote δεν υπήρχε σύγκριση κόστους. Επίσης το πακέτο για ομιλία ήταν από εδώ προς Αμερική.... Όχι το αντίθετο. Πρόσεξε το λίγο.
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
Εγώ αγόρασα από το Amazon.de κάρτα για 15 μέρες ίντερνετ δωρεάν και ομιλία εκεί. Συμφέρει περισσότερο. Όταν κοιτούσα τον Αύγουστο από Cosmote δεν υπήρχε σύγκριση κόστους. Επίσης το πακέτο για ομιλία ήταν από εδώ προς Αμερική.... Όχι το αντίθετο. Πρόσεξε το λίγο.
εχεις το λινκ απο το αμαζον?
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Κατεβάζεις μια απο τις παρακάτω εφαρμογές και αγοράζεις το πακέτο που θες αν το κινητό σου έχει esim compatibility.

Αν θυμαμαι σωστα πριν αγοράσεις κάνουν έλεγχο οι εφαρμογές.

Holafly (only data)
Airalo (only data)
T-mobile (μπορείς να κάνεις και κλήσεις δωρεάν σε τοπικά αλλά και με μικρές χρεώσεις ελλάδα)

Δοκιμασμένα και τα τρια ουκ ολίγες φορές και απόλυτα αξιοπιστα.
Εγώ το αγοράζω 1-2 μέρες πριν φύγω και το ενεργοποιώ μόλις φτάσω με το wifi στο αεροδρόμιο!
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
η t-mobile δινει και 3 δοκιμαστικους μηνες με esim.
για physical sim η πιο ευκολη διαδικασια ειναι η t-mobile παλι (35$ για 6.5 GB).
πιο ευκολη γιατι βρισκεις ευκολα καταστημα και συνεργαζεται με τα πιο πολλα ΙΜΕΙ (η Verizon πχ δεν δεχεται Oneplus IMEI).
 

Attachments

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πήρα την προηγούμενη βδομάδα φυσική sim lyca mobile, $23 για 3gb. Μια χαρά μου πήγε, είχε μια χαρά σήμα και ίντερνετ και ανατολική και δυτική ακτή. Δεν την είχα από πριν, την αγόρασα την επόμενη μέρα που έφτασα από μινι μάρκετ. Σε 2 λεπτά ήταν ενεργοποιημένη.
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
Πήρα την προηγούμενη βδομάδα φυσική sim lyca mobile, $23 για 3gb. Μια χαρά μου πήγε, είχε μια χαρά σήμα και ίντερνετ και ανατολική και δυτική ακτή. Δεν την είχα από πριν, την αγόρασα την επόμενη μέρα που έφτασα από μινι μάρκετ. Σε 2 λεπτά ήταν ενεργοποιημένη.
την ενεργοποιηση την εκανες εσυ ή στην εκαναν στο μινι μαρκετ?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
την ενεργοποιηση την εκανες εσυ ή στην εκαναν στο μινι μαρκετ?
Εκεί κατευθείαν. Παίρνει κανα 2 λεπτά να ενεργοποιηθεί, αυτό που κάνει ο υπάλληλος είναι να δηλώσει ότι ενεργοποιείται ο συγκεκριμένος αριθμός. Αλλά θα συμβούλευα να μη βάλετε την sim και να φύγετε. Μείνετε εκεί να δείτε ότι θα ενεργοποιηθεί και ότι είναι όλα οκ και μετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom