JUWENALIA 2010

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αυτό που περιμένει ο κάθε φοιτητής, της Πολωνίας κάθε χρόνο. Τα Juwenalia συνήθως είναι την πρώτη εβδομάδα του Μάιου και κρατάνε γύρω στην μια βδομάδα. Εκείνες τις μέρες οι φοιτιτικούπολεις (Κρακοβία, Wrocław, Βαρσοβία) γίνονται ένα τεράστιο πάρτι. Από το πρωί μέχρι το επόμενο πρωί, μουσική, χώρος, αλκοόλ, συναυλίες και χαβαλές.
Σε πόλεις όπως της Κρακοβίας δε λείπουν και τα ντου των πανεπιστήμιων. Πάντα συχνό φαινόμενο ήταν το ντου του AGH στους ‘φλώρους’ του UJ με αυγά, αλεύρι, ντομάτες (αλλά προς θεού ποτέ, μα ποτέ δε θα πάμε με γυαλιά, ξυραφάκια, όπως κάνουν μερικοί κάφροι στην Ελλάδα) τραγουδώντας συνθήματα κατά των άλλων φοιτητών.
Να μη παραλείψω και την παρέλαση μας, προς το κέντρο της πόλης, την Τρίτη μέρα των Juwenalia.
Χίλια συγνώμη που άργησα το γράψιμο, άλλα κάτι ότι τα ¾ των ημερών δε ήμουν καθόλου στο δωμάτιο (πάντα σε αλλά δωμάτια κοιμόμουν, σε ένα κρεβάτι με 4 άτομα), τις τελευταίες μέρες είχα κάτι προβλήματα με το έτερο ήμισυ και κάτι μπούρδες δικές μου, που με καθήλωσαν εκτός παιχνιδιού. Σας ορκίζομαι έχω έρθει δριμύτερος, και θα περιγράψω σχεδόν κάθε μέρα των εορτών μας.
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μιας και τώρα μας κλείσανε τις ποιο πολλές σχολές λόγο της πλυμήρας, είπα και γω να ξεκινήσω το γράψιμο.
τα Juwenalia ξεκίνησαν αισίως από την Τρίτη 4/5, αλλά μιας και ητάν ακριβώς μια μέρα μετά το μεγάλο weekend των πολώνων, αρά μόνο συναυλίες είχε τότε και νο ποτό.
Τετάρτη, δεύτερη μέρα, τότε κάτι ξεκίνησε. μετά το τελευταίο μάθημα, μαζεύτηκε όλη η παρέα στο σπίτι ενός φίλου μου (για την ακρίβεια δωμάτιο 2 ατόμων). Το πάρτι ξεκίνησε με το κλασικό Absinthe που το τραβολογούσαμε από την Σλοβακία και μερικές μπύρες. Όταν μας τελείωσαν και αυτά, πεταχτήκαμε στο δίπλα μαγαζάκι να πάρουμε άλλα τρία μπουκάλια Gorzka Zołądkowa De Luxe. Εκεί που τελειώσαμε και αυτά (πληροφορώ 5 άτομα ήμασταν), ερχέτε και μια άλλη παρέα στο δωμάτιο (9 στο αριθμό) με 4 μπουκάλια βότκα φοιτητικής εστίας. Το γλέντι το ξεκινήσαμε από της 1800 και το λείξαμε κατά της 2300, που είπαμε να πάμε να φάμε κάτι. Δόξα το θεό σχεδόν όλες οι καντίνες της περιοχής δουλεύουν όλο το 24ώρο εξυπηρετώντας τους πεινασμένους και συνάμα μεθυσμένους φοιτητές. μετά από ένα υπέροχο μπέργκερ, που μας έκανε να σταθούμε στα πόδια μας, πήγαμε και συνεχίσαμε το πάρτι, αυτή τη φορά με μπύρες στο παρκάκι της εστίας, όπου και εκεί έληξε το πάρτι, μιας και οι ποιο πολλοί τους πείρε ο ύπνος στα παγκάκια.

υπόλοιπα, σε λίγο! :p:p
 

Andadora

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥορκ ΛοςΑντζελες οδικως
Βρέθηκα για δουλειά στην Κρακοβία τον περασμένο Μάιο. Νομιζα ότι ήταν οθφαλμαπάτη ο τυπος που πέρασε απο μπροστά μου φορώντας το μαγιώ του ένα μπουρνούζι και βατραχοπέδιλα...μετα απο λιγο και άλλος..και άλλος....άρχιζε η παρέλαση στους δρόμους
Μας εξήγησαν για την γιορτή των φοιτητών. Για την εβδομάδα που ο δήμαρχος παραδίδει το κλειδί της πόλης στους φοιτητές,
Αυτό ήταν..Ελληνες γαρ ξεχάσαμε τις δουλειές και μπλεχτήκαμε σε ενα τριήμερο πάρτυ στους δρόμους ...με άπειρη βότκα.......:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom