ΗΠΑ Kαινούργιο διαβατήριο???

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.
Γεια σας παιδιά (το καταλάβατε ε? μέχρι να φύγω θα σας ζαλίσω στις ερωτήσεις :bleh: )
Τέλος Οκτωβρίου ταξιδεύω για USA :clap: , είπαμε οτι η VISA έχει καταργηθεί σωστά? και πως χρειαζετε να βγάλω αυτό το ESTA, μέχρι εδώ οκ, λοιπόν το διαβατήριο μου δεν έχει λήξει, αλλά μου είπανε οτι πρέπει να βγάλω το καινούργιο, υπάρχει καινούργιο δηλ.? :roll:

Ευχαριστώ!!
xxx
 
Μηνύματα
266
Likes
119
To ESTA το βγάζεις εδώ: https://esta.cbp.dhs.gov/

Αν το διαβατήριο σου έχει το σήμα του μικροτσιπ (με δυο γραμμες και ένα κύκλο) στο εξωφυλλο τότε δεν χρειάζεται καινούριο - αρκεί να λήγει μετά το πέρας του ταξιδιού.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
87 ευρώ είναι το παράβολο στην εφορία, + οι φωτογραφίες.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
87 ευρώ είναι το παράβολο στην εφορία, + οι φωτογραφίες.
Μέρος των χρημάτων πηγαίνει υπέρ του ΟΓΑ (Οργανισμός Γεωργικών Ασφαλίσεων). Δηλαδή το ποσό που παίρνει ο ΟΓΑ κάθε χρόνο εξαρτάται από το πόσα διαβατήρια εκδίδονται. Απίστευτα πράγματα.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Περσι ενας φιλος το εβγαλε με 50?, ανεβηκε τοσο πολυ?
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Εγώ το έβγαλα φέτος τον Ιούνιο και τόσο πλήρωσα. Αλλά αν θυμάμαι καλά και το προηγούμενο που ήταν νέου τύπου το ίδιο είχα πληρώσει.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Περσι ενας φιλος το εβγαλε με 50?, ανεβηκε τοσο πολυ?
Δικαιολογητικά - Περιεχόμενο

- Παράβολο Δημοσίου για τέλη εντύπου βιβλιαρίου: 53,00 ευρώ


μήπως αυτό εννοεί? χωρίς το χαρτόσημο?


άσχετο, απορώ πως μπορεί να είναι τοσο ακριβό το διαβατήριο, 87 ευρώ για 5 χρόνια? :mad:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτό με τον ΟΓΑ με τρελαίνει κι εμένα....Πάντως αν έδωσε ο φίλους σου 50 ευρώ ίσως έβγαλε για μικρότερη διάρκεια.
Γνωρίζει κανείς, για να ανανεώσω το διαβατήριο μου το οποίο λήγει το Σεπτέμβριο, πρέπει να περιμένω να λήξει ή μπορώ να κινήσω διαδικασίες από τώρα;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μέρος των χρημάτων πηγαίνει υπέρ του ΟΓΑ (Οργανισμός Γεωργικών Ασφαλίσεων). Δηλαδή το ποσό που παίρνει ο ΟΓΑ κάθε χρόνο εξαρτάται από το πόσα διαβατήρια εκδίδονται. Απίστευτα πράγματα.
Μα γιατι απιστευτο? Ειναι φυσικο, αφου για το διαβατηριο χρησιμοποιουν χαρτι, που βγαινει απο χαρτοπολτο, δηλαδη απο ξηλο, αρα απο καποιο δενδρο. Να οι αγροτες! Πρεπει να ασφαλιστουν και αυτοι. Αφου ως γνωστον εδω στην Ελλαδα εχουμε τοοοοση ξυλεια που εξαγουμε... Τι πραγμα? Το εισαγουμε κυριως απο Φινλανδια?.... Μηπως να κοιταγαμε λιγο τα ελλειματα του ΟΓΑ? Λεω εγω τωρα...
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Αυτό με τον ΟΓΑ με τρελαίνει κι εμένα....Πάντως αν έδωσε ο φίλους σου 50 ευρώ ίσως έβγαλε για μικρότερη διάρκεια.
Γνωρίζει κανείς, για να ανανεώσω το διαβατήριο μου το οποίο λήγει το Σεπτέμβριο, πρέπει να περιμένω να λήξει ή μπορώ να κινήσω διαδικασίες από τώρα;
μπορεις να πας απο τωρα.το δικο μου ληγει αρχες οκτωβρη και εγω πηγα και το ανανεωσα πριν 3 μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom