ΗΠΑ Kαλως σας βρηκα - info για ΗΠΑ

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Δευκαλίωνα με φώναξες και μπηκα

Καλησπερα, ο λόγος που βρήκα το σαιτ σας είναι γιατι ετοιμάζω το γαμήλιο ταξίδι μου
Το πργραμμα λεει
-ΛΑ->Λας Βεγκας οδικως ή αεροπορικώς -> Νεα Υορκη->Πισω αθηνα

Το ψαχνω αρκετα γιατι έχω 2 σταθερες
1. ΟΧΙ ΓΚΡΟΥΠ. Σκεφτομαι το πρακτορειο αλλα ΜΟΝΟ για ατομικο πρόγραμμα. Που σημαίνει, η πρόταση της μελλουσας γυναικας μου για "παμε με γκρουπ και δεν το ακολοθουμε καθλου" ουτε και συζηταται. Αυτη το λεει κυριως απο οικονομικης αποψης οπότε το ερωτημα ειναι: όντως ενα γκρουπαριστο ταξιδι θα εχει μεγαλη διαφορα αν παω στο πρακτορειο και ζυτησουμε ατομικες διακοπες ή αν το βρω απο ιντερνετ?
Αν ειναι ιδια ή λιγο λιγοτερα τοτε όχι

2. Οι ημερομηνιες λογω υποχρεωσεων ειναι 15 Σεπ -27 Σεπ και παιζουμε συν/πλην 2 μερες, δεν γινεται κάτι άλλο. Επισης αυτα ειναι τα μερη που θελουμε. Δηλαδη ξερουμε τις ημερομηνίες και το μερος

Αποκει και περα είμαστε ανοικτοι σε προτασεις(Μπορουμε να δωσουμε ενα ποσο γυρω στα 6-7 ισως 8 χιλιάρικα συνολο).
Ηδη στο KAYAK βρηκαμε ακριβως αυτο που μας βολεύει απλα όσο ευκολα κλεινω εισητηρια απο ιντερνετ τόσο επιφυλακτικός είμαι για ξενοδοχεια απο ιντερνετ. Εσείς τι λετε? Βασικα αυτος ειναι ο λογος που δεν εκλεισα ακομα, γιατι αν εχω ζορι με το ξενοδοχειο να μην εχω πληρωσει τσαμπα αεροπορικα

ΕΠΙΣΗΣ, εχω δυο μεγάλα ερωτηματικα
1. Ψήνομαι τρελα για road trip ΛΑ-Λας Βεγκας. Ερημος, ληστειες, φονοι κτλ. Αξιζει ή καλυτερα αεροπορικα?
2. Ειμαι σε μεγαλο διλλημα για εταιριες. Λουφτχανας-UA μας βολευουν σε ωρες, πτησεις, τιμες ειδικα στο πηγαινε προς ΛΑ, ΟΜΩΣ στο τελευταιο σκελος,ΛΒ->ΝΥ μας παει Νιουαρκ. Θαναι τρελη ταλαιπωρια?Με λιγα ευρω(100 το ατομο) παραπανω και μια ταλαιπωρια περιπου 5-6 ωρων στο πηγαινε προς ΛΑ η American Airlines μας παει σε ΛαΓκουάρντια ή JFK. Τι λετε?Αξιζει η διαφορα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. Ψήνομαι τρελα για road trip ΛΑ-Λας Βεγκας. Ερημος, ληστειες, φονοι κτλ. Αξιζει ή καλυτερα αεροπορικα?
Σιγά το roadtrip. Ένας αυτοκινητόδρομος ~280 μίλια, όλο ευθεία. 4-4:30 ώρες. Πιο δύσκολο είναι το Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Μην το σκέφτεσαι καν σαν πρόβλημα. (εγώ βέβαια τον Απρίλη θα το κάνω full day, πηγαίνοντας ζικ-ζάκ μέσα από την έρημο, και κάνοντας διπλάσια χιλιόμετρα θα μου φάει μια μέρα).

2. Ειμαι σε μεγαλο διλλημα για εταιριες. Λουφτχανας-UA μας βολευουν σε ωρες, πτησεις, τιμες ειδικα στο πηγαινε προς ΛΑ, ΟΜΩΣ στο τελευταιο σκελος,ΛΒ->ΝΥ μας παει Νιουαρκ. Θαναι τρελη ταλαιπωρια?Με λιγα ευρω(100 το ατομο) παραπανω και μια ταλαιπωρια περιπου 5-6 ωρων στο πηγαινε προς ΛΑ η American Airlines μας παει σε ΛαΓκουάρντια ή JFK. Τι λετε?Αξιζει η διαφορα?
Ούτε δεκάρα να μην πληρώσεις για να αποφύγεις το Newark. Για την ακρίβεια, πλήρωσε αν μπορείς για να πας από κει κι όχι από το JFK. Αν ο προορισμός σου (ξενοδοχείο?) είναι στο Μανχάτταν, είναι ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ απ' ότι το JFK (περίπου 5 λεπτά γρηγορότερη διαδρομή, αλλά πολύ περισσότερο αν έχει κίνηση, και στο JFK έχει πάρα πολύ συχνά κίνηση). Αν πάρετε ταξί από το αεροδρόμιο, η διαφορά στα χρήματα είναι αστεία:
To Σεπτέμβρη πλήρωσα ΕWR - Times Square $60.00, και Times Square - JFK $45.00.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Ευχαριστω φιλε, βοηθησες
Απλα ειχα στο μυαλο μου Λονδινο που εφαγα κατι φρικες τυπου Λουτον που εκανα 1,5 ωρα να παω σπιτι, Νιουαρκ λοιπον...

Ερωτηση, ξενοδοχεια στο Μανχαταν(που αν καταλαβα καλα ειναι το καλο το νησι, το ακριβο) εχουν λογικες τιμες κυριως προς τα πανω, προς το Σεντραλ Παρκ?
Θελω να πω, γαμηλιο θα ειναι, 5-6 μερες θα κατσουμε, το να δωσω 1500δολλαρια=ποσα βγαινει σε ευρω ξερω γω δεν ειναι δυσκολο
Γιατι αποτι καταλαβα, νοτιο Μανχαταν ειναι ψιλοφτωχια

ΥΓ. Το ταξιδακι ΛΑ-Λας Βεγκας το γουσταρω γιατι μουχει μεινει απο τις ταινιες που πετυχαινουν τον μανιακο φορτηγατζη που τους κηνυγαει στην ερημο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ερωτηση, ξενοδοχεια στο Μανχαταν(που αν καταλαβα καλα ειναι το καλο το νησι, το ακριβο) εχουν λογικες τιμες κυριως προς τα πανω, προς το Σεντραλ Παρκ?
Θελω να πω, γαμηλιο θα ειναι, 5-6 μερες θα κατσουμε, το να δωσω 1500δολλαρια=ποσα βγαινει σε ευρω ξερω γω δεν ειναι δυσκολο
Γιατι αποτι καταλαβα, νοτιο Μανχαταν ειναι ψιλοφτωχια
Μίνι Γεωγραφία του Μανχάτταν:
Ουρανοξύστες είναι μαζεμένοι σε 2 κομμάτια της πόλης: Στο Νότιο Μανχάταν, και στο midtown. Ανάμεσα τους είναι κανονικές γειτονιές (village, soho, little italy, chinatown, LES).
Νότιο Μανχάταν είναι τα πολλά λεφτά (wall street κλπ), αλλά το βράδυ είναι ψιλοερημιά (όχι τελείως όμως - και το tribeca, το soho, η little italy, η chinatown και το brooklyn έίναι δίπλα).
Στο midtown (αμέσως νότια από το central park) είναι το μεγάλο κέντρο της πόλης: Η Θεατρούπολη γύρω από τη broadway και την times square που ποτέ δεν κοιμάται, τα μαγαζιά της 5th avenue (κι όχι μόνο), το MoΜΑ, τα Ηνωμένα Έθνη (αν και μάλλον όταν πάτε εσείς θα έχουν κλείσει για πολυετή ανακαίνιση), και τόσα ακόμα.
Από κει και βόρεις, δεξιά κι αριστερά του Central Park, είναι οι ακριβές γειτονιές. Εκεί που στους δρόμους βλέπεις κυρίως σωφέρ, νταντάδες και επαγγελματίες dog walkers. Κι αμέσως παραπάνω, το γκέτο του Χάρλεμ, και τα Heights (Morningside, Hamilton, Washington κλπ).

Αν λοιπόν ψάχνεις ξενοδοχείο βόρεια, η σωστή ερώτηση είναι πόσο βόρεια. Πάντως, με το budget που έχετε, θα σας πρότεινα να ξεχάσετε τα βόρεια, και να μείνετε καρακέντρο, πάνω στην times square. Είχα μείνει σ' αυτό: Times Square Hotels | Boutique Hotel New York | Casablanca Hotel, Manhattan, New York, NY, αλλά μάλλον ακόμα και χλιδές τύπου Waldorf=Astoria είναι μέσα στο budget σας.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Θενξ φορ δε ινφο

Αν μπορεις, επειδη εδωσες την σωστη ερωτηση, δωσε και την απαντηση:
Αφου λες οτι το μπατζετ μας(300$ το ζευγαρι την μερα για διαμονη) ειναι καλο, εσυ που θα εψαχνες=αν μπορεις δωσε μας "περιοχη" του Μανχαταν να ψαξω στο ιντερνετ
Σκεψου ως δεδομενο πως δεν ειμαστε τρελα της ρομαντζαδας(αλλιως θα πηγαιναμε στα Πουκε), δηλαδη αφου παμε ΛΑ-ΛΒ-ΝΥ θελουμε να τα δουμε, δεν θελουμε να ξεμοναχιαστουμε(σαν παραδειγμα, θα προτιμουσαμε να μεινουμε σε ενα καλο ξενοδοχειο στο κεντρο της Αθηνας και να πληρωσουμε παρά να σκασουμε τα ιδια λεφτα και παραπανω και να ειμαστε στον Διονυσο μεσα στα δεντρακια και τα πουλακια)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Θενξ φορ δε ινφο

Αν μπορεις, επειδη εδωσες την σωστη ερωτηση, δωσε και την απαντηση:
Αφου λες οτι το μπατζετ μας(300$ το ζευγαρι την μερα για διαμονη) ειναι καλο, εσυ που θα εψαχνες=αν μπορεις δωσε μας "περιοχη" του Μανχαταν να ψαξω στο ιντερνετ
Σκεψου ως δεδομενο πως δεν ειμαστε τρελα της ρομαντζαδας(αλλιως θα πηγαιναμε στα Πουκε), δηλαδη αφου παμε ΛΑ-ΛΒ-ΝΥ θελουμε να τα δουμε, δεν θελουμε να ξεμοναχιαστουμε(σαν παραδειγμα, θα προτιμουσαμε να μεινουμε σε ενα καλο ξενοδοχειο στο κεντρο της Αθηνας και να πληρωσουμε παρά να σκασουμε τα ιδια λεφτα και παραπανω και να ειμαστε στον Διονυσο μεσα στα δεντρακια και τα πουλακια)
dimitri η expedia τελευταία έχει συχνα εξαιρετικές τιμές για n.y.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δημήτρη καλώς ήρθες :bounce:

Ρίξε μια ματιά στο Waldorf Astoria, πριν λίγες μέρες έκλεισα δωμάτιο για τους γονείς μου και έδινε απίθανες τιμές. Τις είχα βρει από το hotelclub (είτε .com είτε .net).

Πάντως για το θέμα vegas, εγώ επιμένω να πας με αεροπλάνο. Απ'ότι έχω καταλάβει η διαδρομή είναι μούφα για να οδηγήσεις (δεν είναι πχ παραλία κλπ), και εγώ με 5 κατοστάρικα έκλεισα αεροπλάνο+μεταφορά χοτέλ+bellagio 2 νύχτες, δηλαδή ψιλο-τσάμπα. Για τσέκαρε expedia.

Για Νιούαρκ VS jfk είναι όπως τα λέει ο taver.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θενξ φορ δε ινφο

Αν μπορεις, επειδη εδωσες την σωστη ερωτηση, δωσε και την απαντηση:
Αφου λες οτι το μπατζετ μας(300$ το ζευγαρι την μερα για διαμονη) ειναι καλο, εσυ που θα εψαχνες=αν μπορεις δωσε μας "περιοχη" του Μανχαταν να ψαξω στο ιντερνετ
Σκεψου ως δεδομενο πως δεν ειμαστε τρελα της ρομαντζαδας(αλλιως θα πηγαιναμε στα Πουκε), δηλαδη αφου παμε ΛΑ-ΛΒ-ΝΥ θελουμε να τα δουμε, δεν θελουμε να ξεμοναχιαστουμε(σαν παραδειγμα, θα προτιμουσαμε να μεινουμε σε ενα καλο ξενοδοχειο στο κεντρο της Αθηνας και να πληρωσουμε παρά να σκασουμε τα ιδια λεφτα και παραπανω και να ειμαστε στον Διονυσο μεσα στα δεντρακια και τα πουλακια)
Αν θέλετε απλά να γυρίσετε τα αξιοθέατα της πόλη, όπου και να μείνετε δίπλα σε κάποια θα είστε, και μακρυά από κάποια άλλα. Ακόμη και στο Harlem, είστε 7 λεπτά με το μετρό από το midtown. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά τα αξιοθέατα. Καλό θα είναι να είστε στο κέντρο της διασκέδασης, με καλές επιλογές σε θέατρα, φαγητά, μπαρ, με κόσμο να κυκλοφορεί κλπ. Και ως προς το σκοπό αυτό, ένα είναι το μέρος: Times Square.

To Waldorf=Astoria είναι όντως μια καλή επιλογή, αλλά πέραν από τη βασική τιμή θα πρέπει να υπολογίσετε και τις τιμές των επιπροσθέτων (που έχουν ξεφύγει πάνω από το ταβάνι και τις ψάχνουμε με προβολείς). Θα είχα μείνει εκεί πέρισυ, αλλά με χάλασε το ότι έχει dress code στους δημόσιους χώρους (απαγορεύονται π.χ. τα Αθλητικά παπούτσια).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα ξεκινήσω από τα ξενοδοχεία... ρίξε μια ματιά στα παρακάτω και διάλεξε ένα από αυτά... εγγύηση και λίγο πολύ στο budget σου...

. : THOMPSON HOTELS : Hip luxury hotels in NYC, LA at the official Thompson Hotels site :.

New York Hotels - Luxury New York City Hotels | Hudson New York Hotel

New York Luxury Hotel, Boutique Hotels New York City: Library Hotel, Midtown Manhattan, NY

Lower East Side Manhattan Hotels | Hotel on Rivington – Manhattan, New York, NY | Hotels in Lower East Side Manhattan

Διάλεξε με την ησυχία σου το στυλ που σου ταιριάζει... Το Rivington πάντως εμένα μου έχει κάψει την καρδιά...

Λεφτά και χρόνο θα γλιτώσεις αν πάρεις πακέτο από L.A το Vegas... διάλεξε ένα χλιδάτο ξενοδοχείο, βλέπε Bellagio ή Wynn με αεροπορικά από L.A και αν το έχεις αποθημένο για road trip καβάλα το αυτοκίνητο και πήγαινε από Santa Barbara μέχρι το Big Sur με στάσεις στα οινοπαραγωγικά χωριά βόρεια του L.A. ένα διήμερο είναι ότι πρέπει ή πήγαινε πάλι με αμάξι μέχρι το υπέροχο San Diego... με αμάξι στο Vegas δεν αξίζει συν του ότι θα γλυτώσεις λεφτά και στο αεροπορικο πηγαίνοντας και φεύγοντας από LAX...

Για τα αεροπορικά... η Lufthansa είναι μια εξαιρετική επιλογή και το Newark ένα καταπληκτικό και βολικό αεροδρόμιο καθώς λένε, μια που δεν έχω πάει, αλλά θα κάνω πρεμιέρα εκεί το Πάσχα... Ο Taver άλλωστε που έχει πάει τα περιγράφει άριστα... Μην μπλέκεις με την ανεκδιήγητη American... η εταιρία είναι για φάπες... και είναι και ακριβότερη?? Μακριά... Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας που έλεγε και ο φοβερός Αρτέμης Μάτσας... μην το ψάξεις για άλλη...
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Oκ, εχετε δικιο, οποτε νεα δεδομενα

1. Ακυρο το αυτοκινητο για ΛΒ
2. Δευκαλιωνα, για πες για τα αεροπορικα? Γιατι μουπες να μην βιαστω να κλεισω?Μηπως μετα δεν βρισκω?
3. Τραβελερ, ωραιο το Rivington αλλα 525 minimum την μερα ρε αδελφε?Δεν βγαινω ρε ματια μου
Τα 2 πρωτα που μου εδωσες δεν με πολυσυγκινησαν, τα 2 δευτερα ειναι πολυ ακριβα. ΕΑΝ εχεις χρονο και ΕΑΝ μπορεις, θα μπορουσες να ριξεις και συ μια ματια στα δωματια που μου εδωσες?Εννοω μηπως παιζει καποια προσφορα η μηπως δεν πατησα κατι και μου βγαινουν τοσο ακριβα

ΥΓ. Το Waldorf μου το δειχνει κλεισμενο ρε γαμωτο!!!
Κανα αλλο ετσι στα 300+ εχουμε ρε σεις?
Επισης μου ειπανε να κοιταξω γυρω στην Times Square, εχουμε τιποτα?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δημήτρη αεροπορικά πόσο έχεις βρει;

Για δώσε και ημερομηνίες διανυκτέρευσης για ΝΥ να ψάξουμε. Πάντως, είναι απλά ΠΟΛΥ νωρίς για να κλείσεις ξενοδοχείο, και γι'αυτό και το hotelclub δε σου δίνει το Waldorf ακόμα, δεν είναι ότι δεν έχει δωμάτια για τότε.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
1. 21/9 φτανουμε-27/9 φευγουμε
2. http://www.expedia.com/pub/agent.dll/qscr=dspv/htid=554664/crti=3/hotel-room-rates
Πως σας φαινεται? Εμενα μου φαινεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ειναι διπλα στο Μαντισον κιολας,χαχα.
Εδω ειναι και το επισημο σαιτ
http://www.bryantparkhotel.com/
Πειτε μου μονο αν η προσφορα της expedia ειναι δυνατον να ισχυει. Τα παντα ιδια, απο το ξενοδοχειο μου βγαινει στα 2,600 ευρω για 7 μερες, απο expedia στα 1,600!!!Ειναι δυνατον?(Ευρω παντα, εκανα την μετατροπη)

3. Ρε συ Δεφκ, ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ να κλεισω απο τωρα?Αυτα με καινε, τα αεροπορικα. Εχω βρει περιπου 1270-1330 με Λουφτ-Γιουναιτεντ ΣΥΝΟΛΟ(δλδ Ελλαδα->ΛΑ->ΛΒ->ΝΥ->Ελλαδα). Θα παω Σαββατο σε πρακτορειο, αν δεν με ικανοποιησουν να κλεισω επιτοπου μην τα χασουμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.602
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom