Γενικά Κούβα Kούβα ή κάπου αλλού για κάποιον που ψάχνει συγκινήσεις?

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα στην πιο ομορφη κ ταξιδιαρικη παρεα.Ηρθα γιατι πραγματικα εχω αναγκη τη γνωμη κ τις γνωσεις σας εν προκειμενο να παρω μια αποφαση που θα με κανει να μην λυπηθω τα χρηματα που θα σπαταλησω για την εκδρομη που θελω να κλεισω.Ειμαι 23 ετων λατρευω τα ταξιδια και θελω να φυγω ενα μακρυνο ταξιδι με μια φιλη μου (φιλη κ οχι κοπελα μου,εχει σημασια).Ειμαστε λιγο αναστατωμενοι με το τι να επιλεξουμε κ ισως εχουμε φτασει στο σημειο που απλα δεν μπορουμε να αποφασισουμε.Να κανω μια γρηγορη αναλυση του τι ψαχνουμε κ τι ανθρωποι ειμαστε για να μας πειτε τη γνωμη σας.

Ειμαστε κ οι 2 23 ετων,μας αρεσει το εξωτικο κ η πολυ καλη "σαν καρποσταλ" θαλασσα,το τροπικο τοπιο με τους φοινικες κτλ,μας αρεσει η πολυτελεια κ ισως την απαιτουμε καποιες φορες κ θελουμε να μην ταλαιπωρηθουμε τρελα σε κατι εντελως raw.Δεν θελουμε να βαρεθουμε φτανωντας απ την 3μερα να μην ξερουμε τι να κανουμε κ που να παμε.Επισης λατρευω την φωτογραφια κ θα ηθελα να βγαλω αρκετες σε b/w μορφη γιαυτο κλεινω προς Κουβα.Οι επιλογες μας ειναι αναμεσα σε Μαλδιβες,Σευχελλες,Αγιος Δομινικος,Μπαχαμες,Κουβα.

Η περιοδος που θα παμε ειναι Ιουνιος Ιουλιος (εχουμε ηδη κλησει Βελγιο για Νοεμβριο).Το μπατζετ ειναι κοντα 3000 εκαστως.

Εχω καποιες ερωτησεις για κλεισιμο.Πρωτον,μηπως βαρεθουμε εφοσον δεν ειμαστε ζευγαρι αν επιλεξουμε κατι του τυπου Μαλδιβες Σευχελλες κτλ?Στην Κουβα θα μπορεσουμε να κανουμε τα ονειρεμενα μπανια σε εξωτικα τοπια κ πραγματικα υπεροχες θαλασσες που θα μας κανουν να πουμε οτι κολυμπαμε καπου που ειναι καμμια σχεση με Ελλαδα?Exω μαθει οτι παιζει πολυ σεξοτουρισμος στην Κουβα,ισχυει?Χωρισμενα κ πληγωμενα παιδια ειμαστε,χαχα.Αστειευομαι φυσικα.

Αν τελικα προτεινετε Κουβα θελω τους λογους καθως κ ενα μικρο πλανο συμφωνα με το μπατζετ που εγραψα.Δηλαδη ποσες μερες μας φτανουν περιπου,σε ποιες πολεις να μεινουμε κτλ.Συγνωμη που σας επρηξα αλλα πιστευα οτι μονο εδω θα ειχα απαντησεις απο ατομα που εχουν ζησει καποιες εμπειριες παραπανω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι ακριβως συγκινησεις ψαχνεις ,ειπαμε ;
για βοηθησε λιγο για να σε βοηθησουμε και εμεις ...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Θεωριτικα παντου μπορεις να κανεις διακοπες με πολυτελεια, αλλα στην Κουβα μην πας. Δεν αξιζει ετσι. Στην Κουβα πρεπει να λιωσεις τα ποδια σου στο περπατημα, να ζεις σε παρανομα ενοικιαζομενα, να ερθεις σε επαφη με ντοπιους.
Θαλασσα, απεραντες παραλιες, φυση και ολα αυτα που ζητας θα τα βρεις στον Αγιο Δομινικο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κανονικά δεν απαντάω σε τέτοια posts αλλά το έθεσες πολύ ωραία το θέμα και με κέρδισες...

Η Κούβα κερδίζει κατά κράτος όλα τα άλλα μέρη που έγραψες για τους εξής λόγους...

Το μέρος είναι χύμα χωρίς να σημαίνει πως δεν μπορείς να ζήσεις εκεί τον χλιδάτο μύθο σου... top συμβουλή... μην μείνεις σε τουριστικά ξενοδοχεία αλυσσίδας... εύκολα θα βρεις κλασάτα μικρά ξενοδοχεία στην παλιά Αβάνα και υπέροχες βίλλες στο Miramar...

Οι θάλασσες είναι όντως εντυπωσιακές με άσπρη άμμο και φοίνικες... καμια σχέση με τις δικές μας...

Η πόλη είναι ιδανική για φωτογράφιση με υπέροχα κολονιάλ σπίτια και παλάτια και ένα σωρό παρακμιακές γειτονιές γεμάτες φωτογένεια...

Η πόλη έχει ένα σωρό μέρη για να διασκεδάσετε που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βαρεθείτε... εξάλου οι Κουβανές και οι Κουβανοι και όμορφοι είναι και κοινωνικοι...

Η εποχή δεν είναι η καλύτερη αλλά σίγουρα δεν είναι και η χειρότερη...

Extra tip...με το budget που έχετε θα ήταν εγκληματικό να μην νοικιάσετε αυτοκίνητο...

Συνεπώς μην το σκέφτεστε... Κούβα κι άγιος ο Κάστρο!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αγαπητέ φίλε.
Με έχεις πολύ προβληματίσει με αυτά που γράφεις. Απο την μια ζητάς
συγκινήσεις και απο την άλλη θέλεις Μαλδίβες και Σευχέλλες. Τι δεν κατάλαβα καλά?
Στην ελληνική γλώσσα η ερμηνεία που δίνουμε στον όρο συγκίνηση στο ταξίδι, είναι αναρριχήσεις σε άγρια και κακοτράχηλα βουνα, μπαντζι τζάμπινγκ στα Βανουάτου (τελετή ενηλικίωσης) , επίσκεψη στο μουσείο της Βαγδάτης, εκδρομή στους υπέροχους αλλά άγνωστους ναούς του Αφγανιστάν, περίπατος στην ζούγκλα του Βόρνεο, bus trip στην Βραζιλία, βαρκάδα στο Σριναγκάρ του Κασμίρ, γνωριμία με φυλές του Αμαζονίου ή έστω με την υποσαχάρια Αφρική.
Σε αυτές τις χώρες που εσύ ψάχνεις η μόνη συγκίνηση που μπορείς να έχεις είναι να μην σου πετύχει η δοσολογία στο κοκτέιλ. Μπαχάμες? Που ακούστηκε νέος άνθρωπος να πηγαίνει στο νησί της Αμερικανικής γης επίδειξης του πλούτου?
Επίσης προβληματίστηκα απο την πολυτέλεια που αποζητάς. Συγκίνηση και πολυτέλεια δεν συνάδουν.
Είναι στην κουλτούρα, στην ταξιδιωτική αμάθεια και στην έλλειψη τριβής του Ελληνα με τα ταξίδια στο εξωτερικό (κυρίως Ασία και Αφρική) να συγχέει τις δύο έννοιες, παρασυρμένος απο τις ταινίες του Χόλυγουντ , να γίνει Ιντιάνα Τζόουνς απο την μία, αλλά απο την άλλη να μην θέλει να χάσει τις βολές του.
Είσαι νέος πολύ για να επιδιώκεις resort 5* αντί hostel των 3 $.
Στο ταξίδι που έκανα στο Λάος, συνάντησα έναν νεαρό Αγγλο 18 χρονών που είχε ξεκινήσει μόνος απο Λονδίνο, ήρθε Ελλάδα, πήγε Αιγυπτο και έφυγε για Μαλαισία. Απο εκεί θα γύριζε μόνος όλη την Ινδοκίνα (Βιετνάμ, Καμπότζη κλπ) για 2 μήνες. Εσύ τι ακριβώς θέλεις? Συγκίνηση? Τι συγκίνηση να σου δώσει ένα all inclusive στην Κούβα?
Πρέπει μέσα σου να ξέρεις και να ξεχωρίσεις τι ακριβώς ζητάς. Και τα δύο δεν γίνεται. Εν πάσει περιπτώσει, και επειδή ενδέχεται εγώ να μην κατάλαβα σωστά θα σου πρότεινα Μαλδίβες. Θα είσαι δίπλα σε συνταξιούχους ή νιόπαντρους , με κοκτέιλ, θα παίζεις τένις,
θα τρως ψάρια και γενικά θα περάσεις καλά. Συγκίνηση δεν θα βρεις βέβαια. Αλλά μάλλον αυτό ψάχνεις.
Αν πάντως θα πρότεινα πραγματικά κάτι σε κάποιον της ηλικίας σου ένα ταξίδι, αυτό θα ήταν στις Ινδίες και μάλλον στην Goa, αδιαφορώντας για τον καιρό, για τα εμβόλια, για τα ξενοδοχεία , για , για , για... Ψάξτο λίγο... μπορεί και να σου αρέσει.
Αυτά είχα να πω..... και εις άλλα με υγεία.
υγ Το ποσό που διαθέτεις είναι ιδιαιτέρως υψηλό, άρα άμα τσακωθείς με την φίλη σου, πάρε εμένα μαζί σου, θα σου κάνω και τον ξεναγό
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολων σας.Να ’στε καλα,ηξερα οτι θα μπορουσα να παρω απαντησεις σε αυτη την παρεα.Νομιζω οτι χρωσταω μερικες απαντησεις.Πρωτον ισως η χρηση της λεξης συγκινησεις να ηταν λανθασμενη σε ενα φορουμ ατομων που εχουν κανει ταξιδια που δεν θα τολμουσα για λογους αισθητικης αλλα και ασφαλειας.Σιγουρα καποιος που εχει ταξιδεψει με καμηλα στην σαχαρα,εχει μπλεξει σε καυγα στο Αμμαν,εχει πεσει θυμα κλοπης στην καζαμπλανκα και εχει κοιμηθει σε σκηνη στον αμαζονιο δεν μπορει να εχει την ιδια αντιληψη της λεξης συγκινηση με εναν που εχει ταξιδεψει στην ευρωπη αποκλειστικα μεχρι στιγμης κ ηταν παντα υπο καθεστως αγνου και βαρετα πανομοιοτυπου πολιτισμου.Ισως εκ παραδρομης δεν ανεφερα το τι θεωρω προσωπικα συγκινηση κ υποθετω πως δοκιμο θα ηταν να ξεκινουσα ετσι το ποστ μου.Θα προσπαθησω να το αναλυσω λιγο παραπανω αν και νομιζω πως πραγματικα κλεινω προς την κουβα αν μαθω με σιγουρια πως θα μπορεσω να απολαυσω μια θαλασσα που δεν φανταζομουν ποτε κ οτι θα κρατησω στην παρακαταθηκη των αναμνησεων μου και εξωτικες παραλιες εκτος απο απιστευτα αστικα τοπια.

Λοιπον,για μενα συγκινηση δεν ειναι απαραιτητα η περιπετεια ο κινδυνος κ η αβασταχτη ταλαιπωρια.Η προσωπικη μου εννοιολογικη ερμηνεια της λεξης συγκινηση ειναι κατι που θα μου κρατα το ενδιαφερον αμειωτο,κατι που θα γεμισει το μυαλο μου εκτος απ το σωμα μου,κατι που δεν θα με κανει να βαρεθω συντομα.

Ειχαμε αποφασισει να παμε σευχελλες αλλα το γεγονος οτι δεν ειναι κοριτσι μου η κοπελα με εκανε να σκεφτω οτι ισως βαριομουν καπου που απλα θα κολυμπουσα θα πινα πολυ ησυχα το ποτο μου,δεν θα χα νυχτερινη ζωη και αντε το πολυ πολυ να εκανα καταδυσεις και water ski.Αν ηταν το κοριτσι μου δεν θα με εννοιαζε γιατι θα ημουν εκει με αλλους σκοπους.Δεν θελουμε να πληρωσουμε τοσα χρηματα κ απ την 3η μερα να νιωθουμε οτι ειδαμε κ καναμε τα παντα.Αυτες οι σκεψεις με εκαναν να μεταστραφω προς την Κουβα λογω νυχτερινης ζωης, φωτογραφικου ενδιαφεροντος για b/w ληψεις σε αντικες,σε ανθρωπους βγαλμενους απο αλλη εποχη κ γειτονιες που μοσχομυριζουν ενδεια και ευτυχια μαζι .Θελω να θυμαμαι το ταξιδι για παντα γιατι μετα απ αυτο μπαινω φανταρος και θα το ηθελα πραγματικα να παω οσο πιο γεματος ψυχικα γινεται.

Αν καταλειξουμε στον προορισμο πολυ ευχαριστως να με συμβουλεψετε αν εχετε το χρονο και την διαθεση για το τι θα ηταν καλυτερο να κανω εκει,τι να προσεξω κ πως θα μπορουσα να ξοδεψω τα χρηματα μου καλυτερα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον.Ευχομαι να γινω μελος της παρεας κ να βοηθησω με τη σειρα μου οποιονδηποτε ενδιαφερεται για ταξιδι στην ευρωπη καθως θεωρω οτι ειδα ενα σημαντικο μερος της σε βαθος.:D
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα Χάρη,

H dim με κάλυψε πιο πάνω σε αυτά που σκεφτόμουν να σου γράψω αλλά και η δική σου εξήγηση αμέσως μετά μου έδωσε πάνω κάτω να καταλάβω πως σκέφτεσαι τις "συγκινήσεις".
Πολυταξιδεμένη δεν με λες αλλά όσο μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω. Ό,τι σου πρότεινε ο traveller περί Κούβας ειδικώς για το ποσό που διαθέτετε και αυτά που θέλετε να κάνετε είναι (απ' όσο έχω διαβάσει από τις εμπειρίες των παιδιών στο forum) υπεραρκετά εκτός κι αν επιλέξεις ένα χλιδάτο ξενοδοχείο στην Αβάνα ή στο Βαραδέρο και φας σερβιρισμένη την Κούβα στο πιάτο σύμφωνα με τα εντελώς τουριστικά πρότυπα και γκρουπίστικα πράγματα που σου προτείνουν ως πακέτο.
Αν θες να βιώσεις συγκίνηση στην χ, ψ Κούβα κι επειδή είσαι και μικρός, καλό θα ήταν να την ανακαλύψεις μόνος σου. Κλείνοντας ένα νορμάλ hostel ή τα ενοικιαζόμενα των ντόπιων και τρώγοντας τα πόδια σου από το περπάτημα για να βγάλεις και τις φωτό που αναζητάς.
Τις συγκινήσεις τουλάχιστον στην ηλικία που είσαι(δεν απέχουμε και πάρα πολύ) τις αντιλαμβάνομαι χωρίς στερεότυπα του στυλ "Α η Κούβα θα μου δώσει συγκινήσεις και οι Μαλδίβες και οι Μπαχάμες επειδή είναι προορισμοί χλιδάτοι (?) άπιαστοι για τους πολλούς (?) "
Και η Ασία έχει διαμάντια (πάλι απ' όσο έχω διαβάσει) που θα σας καθηλώσουν. Όλα αυτά στα λέω βάση και της ηλικίας σας (θέλω να κατακτήσω όλο τον κόσμο) αλλά και του ικανοποιητικότατου μπάτζετ που διαθέτετε..
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, είμαι σίγουρη πως οι ειδικοί εδώ είναι πολλοί και θα σε βοηθήσουν;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν θες να βιώσεις συγκίνηση στην χ, ψ Κούβα κι επειδή είσαι και μικρός, καλό θα ήταν να την ανακαλύψεις μόνος σου. Κλείνοντας ένα νορμάλ hostel ή τα ενοικιαζόμενα των ντόπιων και τρώγοντας τα πόδια σου από το περπάτημα για να βγάλεις και τις φωτό που αναζητάς.
Έχω διαφωνίσει πολλές φορές στο παρελθόν και με τον Γιώργο και με άλλους και θα διαφωνίσω ακόμη μία...

Δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί θα βιώσεις την εμπειρία της αυθεντικής Κούβας μένοντας με άλλους 15 τουρίστες σε ένα hostel ή νοικιάζοντας ένα φασόν δωμάτιο από ντοπιους Κουβανούς που έχουν κάνει βιομηχανία ενοικίασης το σπίτι τους... αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα,που εδώ δεν είναι, μπορείς να μείνεις σαν άνθρωπος σε κάποιο από τα δεκάδες υπέροχα αναστηλωμένα μικρά ξενοδοχειάκια στο κέντρο της Αβάνας ή να νοικιάσεις μια βίλλα στο Miramar και να ζήσεις την χλιδάτη παρακμή του 50... αν εξασφαλίσεις τον ύπνο σου σε ένα τέτοιο ονειρικό μέρος παίρνεις τα ποδαράκια σου και του δίνεις και καταλαβαίνει... χάνεσαι στην Παλιά Αβάνα και μετά νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο για κάνεις τις βόλτες σου στην υπόλοιπη πόλη... κόσμο θα γνωρίσεις θες δεν θες... αν έχεις αυτοκίνητο και αρχίσεις τις εκδρομές είναι δεκάδες οι ντόποιοι που κάνουν ότοστοπ...

Όλα αυτά περί αυθεντικότητας τα ακούω βερεσέ... σιγά μην είναι αυθεντικά τα δωμάτια που έχουν δημιουργηθεί και νοικιάζονται μόνο σε τουρίστες ή είναι αυθεντικά τα δεκάδες ιδιωτικά εστιατόρια που έχουν εξωπραγματικές για τον Κουβανό τιμές και πλασάρονται σαν γνήσιοι χώροι εστίασης...

Φυσικά και υπάρχει αυθεντικότητα στην Κούβα αλλά εμένα δεν με αφορά από την σκοπιά που εσείς το βλέπετε... είναι θέμα κοσμοθεωρίας αυτό... πολλούς τους μαγεύει ίσως ότι μπορούν να μείνουν για μια βδομάδα σε μια εργατική πολυκατοικία στα λαικά προάστια της Αβάνας σε ένα δωμάτιο με όλη την οικογένεια ή να κάνουν μαζί με τους ντόποιους ότο στοπ για να φτάσουν μέχρι το Σιενφουέγκος ή να βοηθήσουν τους ντόπιους αγρότες στα χωράφια... το σέβομαι αλλά δεν με εκφράζει... καλώς ή κακώς γεννήθηκα στην Ελλάδα και ζω με ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής... την εμπειρία για το πως ζει μια λαϊκή οικογένεια στην Κούβα αν περπατήσω την πόλη θα την βιώσω αλλά πιστέψτε με δεν θεωρώ πως θα κερδίσω κάτι παραπάνω μοιραζόμενος την δυστυχία των άλλων με την αχόρταγη ματιά ενός ταξιδευτή... ναι θα μπω σε ένα σπίτι στην επαρχία για να φάω, ναι θα περπατήσω την πόλη και τα χωριά μέχρι κατάρρευσης, ναι θα νοικιάσω αυτοκίνητο και θα επιδιώξω να πάω μέχρι του διαόλου την μάνα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα παραμυθιάσω τον εαυτό μου πως ζω την περιπέτεια της ζωής μου και γνωρίζω τον γνήσιο Κουβανέζικο τρόπο ζωής πηγαίνοντας 10 μέρες στην Κούβα και μένοντας σε hostel ή σε απρόσωπα δωμάτια που έχουν φτιαχτεί αποκλειστικά και μόνο για τουρίστες...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Traveller, εδώ είμαστε να διαφωνούμε κιόλας όχι μόνο να συμφωνούμε;)
Φυσικά και δεν θα μάθεις την Κούβα μένοντας 10 μέρες είτε σε ενοικιαζόμενα ντόπιων είτε σε συμπαθητικά απλοϊκά hostel. Ένα μέρος δεν το μαθαίνεις ποτέ ακόμα κι αν κάτσεις 10 χρόνια. Εγώ πρότεινα στον Χάρη αυτό, αποκλειστικά σε σύγκριση με το χλιδάτο ξενοδοχείο που νομίζω πως αναφέρθηκε πιο πάνω.
Τα αναστηλωμένα μικρά ξενοδοχεία στην παλιά Αβάνα πιστεύω πως από μόνα τους είναι μια συγκίνηση και δεν θα τα αρνιόταν κανείς.
Το αυθεντικό μπορείς να το βρεις και μη μένοντας σε ντόπιους αρκεί να έχεις τα μάτια ανοιχτά και όρεξη να ανακαλύψεις.
Ούτε εγώ άλλωστε είμαι από τους τύπους που άνετα θα έμεναν σε ενοικιαζόμενα ντόπιων αλλά επειδή είμαι flexible άτομο δεν θα με ενοχλούσε κιόλας. Όλα καλοδεχούμενα είναι και φαντάζομαι πως επειδή έχεις πάει κιόλας κάτι παραπάνω ξέρεις από εμένα που απλά έχω διαβάσει..:)
 

matis7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

  • Πηγα στην Κουβα πριν 2 χρονια και επειδη την ειχα εξωτικα πλασμενη μπορω να πω ψιλοαπογοητευτικα.Η θαλασσα ρηχη ,ζεστη,ωραια στο ματι ,αλλα μονο για .......τιρκουαζ φωτογραφιες.Στο Βαραδερο τα κουνουπια μετα τις 17.30 εκαναν παρτυ...!Στην Αβανα ναι υπαρχει ζωντανια και ενεργεια ,αλλα λογικο ειναι να εχεις ενεργεια οταν ολη μερα καθεσαι....Το συστημα δυστυχως παρεχοντας τους στεγη και φαγητο ετσι η αλλιως τους εχει κανει τεμπεληδες.Στους δρομους εμπορευματοποιηση οσο δεν παιρνει...Το ταξιδι ειναι ακριβο για αυτα που σου προσφερει πιστευω.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Παντως απο Σευχελλες και Μαλδιβες λετε καλυτερα κουβα εφοσον δεν ειμαστε ζευγαρι με την κοπελα ε? Το μονο που μας ανησυχει ειναι οτι θα θελαμε μπανιο σε εξωτικη παραλια με φοινικες κτλ.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ποιός είπε ότι στις Μαλδίβες δε μπορείς να βρείς συγκινήσεις? Σκέψου να κολυμπάς απο το ένα τροπικό νησάκι στο διπλανό βλέποντας διάφορα περίεργα ψάρια να περνάν απο κάτω σου και παλεύοντας με το ρεύμα του ωκεανού για να μη σε παρασύρει στα ανοικτά. Αυτό ήταν παρέα με ένα ζευγάρι ισπανών που γνωρίσαμε εκεί, σημειωτέον η ισπανίδα αν και πανέμορφη και γλυκύτατη μας το χάλασε λίγο γιατί άρχισε να κλαίει μόλις είδε ένα καρχαρία λίγο μεγαλυτερο απο τους συνηθισμένους κοντά μας (τα καρχαριάκια που περιδιαβαίνουν τα νησιά είναι μικρότερα απο μισό μέτρο συνήθως αλλά αυτός ήταν γύρω στο ενάμιση ο άτιμος). Γενικά απο θάλασσες και παραλίες με φοίνικες οι Μαλδίβες είναι αξεπέραστες και πιστεύω ότι συγκινήσεις μπορείς να βρείς οπουδήποτε αρκεί να τις αναζητήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom