Κύπρος Kύπρος για μια εβδομαδα.Τι προτείνετε?

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον εκτακτα μου εκατσε η Κυπρος μαλλον και θελω την γνωμη σας!!
Πεταω για Λαρνακα και εχω 1 εβδομαδα. Θα εχω και αυτοκινητο,οποτε ακουω προτασεις!! Που να παω? Ποσες μερες σε καθε πολη αξιζει? Ελεγα Λεμεσο-Παφο-Λευκωσία-Αγια Νάπα-Λαρνακα. Οποιαδηποτε πηροφορια θα ειναι χρησιμη!!!:clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα meli!
Που είναι ο Σπύρος τώρα που θα έδινε ρεσιτάλ!
Αρχικά το ενδεικτικό πρόγραμμα που αναφέρεις, είναι μια χαρά για τις μέρες που έχεις. Την ίδια διαδρομή είχα κάνει κι εγώ ένα Πάσχα σε 6 μέρες και δεν ζορίστηκα καθόλου με εξαίρεση την Λεμεσό.
Για την Αγία Νάπα, μια μέρα πιστεύω αρκεί ειδικά τέτοια εποχή- αν όχι με διαψεύδει ο kalspiros όπως και για την Πάφο. Λάρνακα- Λευκωσία έχει πράγματα να δεις και να κάνεις, προσωπικά η Λευκωσία μου άρεσε περισσότερο από την Λάρνακα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ!!:clap:
Ναι,περιμενω τον Σπυρο με αγωνια...
Σκεφτηκα Λαρνακα-Παφο-Λεμεσο-Λευκωσια-Κερυνεια-Αμμοχωστος-Αγια Ναπα. Ολα αυτα απο 1 διανυκτερευση.Αποτι ειδα οι αποστασεις ειναι κοντινες,εκτος αν κανω λαθος..:roll:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για Κερύνεια και Αμμόχωστο δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν θυμάμαι καλά 1 με 1μιση ώρα είναι τα υπόλοιπα σε απόσταση. Βέβαια η Αγία Νάπα είναι ανάποδα από Λεμεσό και Πάφο, οπότε άσε την στο τέλος. Σε σχέση με τις υπόλοιπες που αναφέρεις όμως, στη θέση σου θα έδινα βάρος εκεί και όχι στην Αγία Νάπα, αφού θα πας τέτοια εποχή. Ας μας πει και ο Σπύρος όμως μην σε πάρω στο λαιμό μου:D
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Σε ευχαριστω πολυ!!:clap:
Ναι,περιμενω τον Σπυρο με αγωνια...
Σκεφτηκα Λαρνακα-Παφο-Λεμεσο-Λευκωσια-Κερυνεια-Αμμοχωστος-Αγια Ναπα. Ολα αυτα απο 1 διανυκτερευση.Αποτι ειδα οι αποστασεις ειναι κοντινες,εκτος αν κανω λαθος..:roll:
Νομίζω ότι θα είναι κουραστικό να αλλάζεις κάθε μέρα κατάλυμα και δεδομένου ότι οι αποστάσεις είναι μικρές μπορείς να κάνεις συνδυασμούς κοντινών περιοχών.
- Στη Λάρνακα δε χρειάζεσαι πολλές ώρες.
Επίσης μπορείς να δεις τη Χοιροκοιτία
Τμήμα Αρχαιοτήτων - Αρχαιολογικοί Χώροι
και άλλους αρχαιολογικούς χώρους, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου (σ' αυτό το site έχει πληροφορίες και ωράρια λειτουργίας).
- Η πόλη της Λεμεσού επίσης δε χρειάζεται πολύ χρόνο, δε λέει και πολλά.
- Η Πάφος χρειάζεται περισσότερο χρόνο και είναι και πιο μακριά (2 διανυκτερεύσεις ανάλογα με την ώρα που φτάνετε). Μη χάσετε τους αρχαιολογικούς χώρους της Πάφου. Από την Πάφο μπορείτε να πάτε επίσης στον Ακάμα, Λουτρά της Αφροδίτης, κ.λπ.
- Η Λευκωσία επίσης χρειάζεται το χρόνο της. Από εκεί μπορείτε να πάτε στα κατεχόμενα.
- Στο Τρόοδος θα αφιέρωνα 1-2 μέρες, εκτός από τη φύση, καταπληκτικά γεφύρια, μοναστήρια και παλιές εκκλησίες.

Ενδεικτικά λοιπόν και ανάλογα με τις ώρες των πτήσεων:
Μπορείτε τις πρώτες 1-2 μέρες να δείτε την επαρχία της Λάρνακας. Δεν ξέρω αν μπορείτε να πάτε και Αμμόχωστο από εκεί (νομίζω πως όχι, αλλά δες το).
2 μέρες Λευκωσία και κατεχόμενα.
1-2 μέρες Τρόοδος.
Πέρασμα από Λεμεσό και πάτε Πάφο και πέριξ για το υπόλοιπο.

Τα παραπάνω ανάλογα με ώρες πτήσεων και τα ενδιαφέροντά σας...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
getxowoman ,για την περιοχη του Τροοδους απο που βολευει να παω και ποσο μακρυα ειναι ξερεις?κι εγω ψαχνω πληροφοριες για εκει... Για Ακαμας λεει" Αντενδείκνυται οποιαδήποτε εποχή πέρα από καλοκαιράκι":roll:
Twinkie,μαλλον εχεις δικιο για Αγια Ναπα...λιγο που κοιταξα ,πολυ τουριστικη μου κανει....:roll:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
getxowoman ,για την περιοχη του Τροοδους απο που βολευει να παω και ποσο μακρυα ειναι ξερεις?κι εγω ψαχνω πληροφοριες για εκει... Για Ακαμας λεει" Αντενδείκνυται οποιαδήποτε εποχή πέρα από καλοκαιράκι":roll:
Twinkie,μαλλον εχεις δικιο για Αγια Ναπα...λιγο που κοιταξα ,πολυ τουριστικη μου κανει....:roll:

Pfff δε ξερω να απαντησω σε αυτο που με ρωτας, διοτι παντα εγω παω εχοντας βαση την Παφο. Δεν εχω καταλαβει ποτε πας.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
taxidakia σε ευχαριστω πολυ!!:clap:
Η περιοχη αυτη φαινεται να εχει πολυ ενδιαφερον!! Θα το ψαξω...
Απο Παφο μπορω να παω Τροοδο και μετα Λευκωσια? Βολευει ετσι λες?
Την αλλη εβδομαδα μαλλον φευγω,getxowoman
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Τίποτα! Ό,τι θέλεις πες μου.
Ναι, μπορείς. Σε αυτή την περίπτωση ενδείκνυται μέσω Λεμεσού. Είναι το αντίστροφο της διαδρομής που σου πρότεινα στο post #6.

Μη σε τρομάζουν οι αποστάσεις πάντως, για να καταλάβεις έχω κάνει και ημερήσια από Λευκωσία για Τρόοδος και πίσω και είδαμε αρκετά πράγματα, οπότε αν κάνεις και μια διανυκτέρευση στο βουνό θα δείτε άνετα αρκετά πράγματα (με δεδομένο ότι θα έχετε ξεκινήσει νωρίς την 1η μέρα που θα πάτε στο Τρόοδος).

Ας περιμένουμε και το Σπύρο να μας πει γιατί αντενδείκνυται ο Ακάμας εκτός καλοκαιριού, δε γνωρίζω πολύ την περιοχή από εκεί, έχω πάει μόνο μια φορά. Υποθέτω ότι θα είναι σε κακή κατάσταση οι δρόμοι?
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Για τρόοδος σε βολεύει καλυτέρα απο Λεμεσό ή Λευκωσία. και απο Πάφο μπορείς αλλά ειναι μεγαλύτερη η διαδρομή και πιο κουραστική.
θα είναι καλύτερα ακομή αν πας απο λεμεσο προς λευκωσία ή το αντίστροφο μέσω τροόδους, θα κερδισεις τη μέρα.
να αφιερώσεις για την λάρνακα την ημέρα της άφιξης ή της αναχώσης σου, προλαμβαίνεις να τη δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom