Γερμανία Kehl Γερμανία

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
To Kehl είναι μια μικρή πόλη δίπλα στο Ρήνο, ακριβώς απέναντι από το Στρασβούργο.
Πρέπει να είμαι εκεί το Σεπτέμβρη, 3 βδομαδούλες, καταρχήν για μια δουλίτσα και δευτερευόντως για διακοπές ευελπιστώ!
Το πρόβλημα, το μεγάλο μου δράμα (!!!!!) είναι ότι δεν ξέρω πώς στο καλό θα πάω εκεί πέρα με αποτέλεσμα να αυτοσχεδιάζω... :oops:
Αρχικά αναρωτιόμουν πού να πάω με το αεροπλάνο, Στρασβούργο ή Φρανκφούρτη? Μου φαινόταν πιο λογικό το Στρασβούργο αλλά 1) δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Αθήνα 2) πας ή Παρίσι ή Φρανκφούρτη και από εκεί με λεωφορείο ή τρένο και 2) στο χαρτί που μου έστειλαν οι υπεύθυνοι Γερμανοί του προγράμματος έγραφαν ως terminal airport station Frankfurt. Άρα έκλεισα Frankfurt με Aegean.
Ως Φρανκφούρτη το έχω! Φτάνω 10.30 το πρωί περίπου, άλλη μια ώρα να ξεμπερδέψω με αποσκευές κλπ, χοντρικά από τις 12 και μετά αναζητώ ή το λεωφορείο ή το τρένο που κάνει στάση στο Kehl και πιθανώς πάει για Στρασβούργο.
Και αρχίζουν τα προβλήματα......... στη lufthansa που έχει λεωφορείο για Στρασβούργο μού είπαν ότι δεν ξέρουν αν κάνει στάση στο Kehl και 2ον δεν μπορούν να μου βγάλουν εισιτήριο με την καμία, μόνο από εκεί. Μα τους λέω, δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω τελευταία στιγμή, δεν γίνεται η υπάλληλος... γκρρρρρρρρρρ :mad:
Το τρένο, λέει, περνάει από το αεροδρόμιο, έχω και το σάιτ http://www.bahn.de/i/view/DEU/en/index.shtml αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη... στην επιλογή βγάζει καμιά 10αριά Frankfurt και 2-3 Kehl...
ποιά διαλέγω?
Aν μπορεί κανείς να βοηθήσει, πραγματικά θα με υποχρέωνε.... νιώθω τελείως ηλίθια... :confused:
Ευχαριστώ!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Flughafen λογικά θα πρέπει να ειναι το αεροδρόμιο.Για το Kehl δεν ρωτάς τους Γερμανούς;
 

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Toυς έχω ρωτήσει και με μέιλ, και στη σελίδα τους, και στο facebook της οργάνωσης που διοργανώνει το event. Την πρώτη φορά (αρχές Απρίλη) μού απάντησε ένας ότι θα το προωθήσει στον υπεύθυνο, σήμερα ξαναέστειλα και μού έστειλε το σάιτ με τα τρένα... αυτό και μόνο. :mad:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και αρχίζουν τα προβλήματα......... στη lufthansa που έχει λεωφορείο για Στρασβούργο μού είπαν ότι δεν ξέρουν αν κάνει στάση στο Kehl και 2ον δεν μπορούν να μου βγάλουν εισιτήριο με την καμία, μόνο από εκεί. Μα τους λέω, δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω τελευταία στιγμή, δεν γίνεται η υπάλληλος... γκρρρρρρρρρρ :mad:
Το λεωφορείο της Lufthansa που πηγαίνει από Φρανκφούρτη στο Στρασβούργο κάνει μόνο δύο συγκεκριμένες στάσεις και αυτές όχι στη διαδρομή, αλλά στην πόλη. Μια στο ξενοδοχείο Hilton και μια στο σιδηροδρομικό σταθμό.
http://www.lufthansa.com/online/por...om_to_airport?nodeid=3163668&l=en&cid=1000254
 

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Μέσα στην πόλη του Στρασβούργου... μάλιστα, δεν το είχα προσέξει, ευχαριστώ!!!!!!!!!
Άρα ίσως για αυτό ο Γερμανός μού υπέδειξε το σάιτ με τα τρένα.... γκρρρρρρρρρρρρ
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
πάντως μπορεις να κλεισεις εισητηριο με το shuttle bus της Lufthansa απο πρίν. εγω με μαίλ εχω κάνει κρατηση απο φρανκφουρτη για χαιδελβέργη και θα πληρωσω στον οδηγό.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
To Kehl είναι μια μικρή πόλη δίπλα στο Ρήνο, ακριβώς απέναντι από το Στρασβούργο.
Πρέπει να είμαι εκεί το Σεπτέμβρη, 3 βδομαδούλες, καταρχήν για μια δουλίτσα και δευτερευόντως για διακοπές ευελπιστώ!
Το πρόβλημα, το μεγάλο μου δράμα (!!!!!) είναι ότι δεν ξέρω πώς στο καλό θα πάω εκεί πέρα με αποτέλεσμα να αυτοσχεδιάζω... :oops:
Αρχικά αναρωτιόμουν πού να πάω με το αεροπλάνο, Στρασβούργο ή Φρανκφούρτη? Μου φαινόταν πιο λογικό το Στρασβούργο αλλά 1) δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Αθήνα 2) πας ή Παρίσι ή Φρανκφούρτη και από εκεί με λεωφορείο ή τρένο και 2) στο χαρτί που μου έστειλαν οι υπεύθυνοι Γερμανοί του προγράμματος έγραφαν ως terminal airport station Frankfurt. Άρα έκλεισα Frankfurt με Aegean.
Ως Φρανκφούρτη το έχω! Φτάνω 10.30 το πρωί περίπου, άλλη μια ώρα να ξεμπερδέψω με αποσκευές κλπ, χοντρικά από τις 12 και μετά αναζητώ ή το λεωφορείο ή το τρένο που κάνει στάση στο Kehl και πιθανώς πάει για Στρασβούργο.
Και αρχίζουν τα προβλήματα......... στη lufthansa που έχει λεωφορείο για Στρασβούργο μού είπαν ότι δεν ξέρουν αν κάνει στάση στο Kehl και 2ον δεν μπορούν να μου βγάλουν εισιτήριο με την καμία, μόνο από εκεί. Μα τους λέω, δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω τελευταία στιγμή, δεν γίνεται η υπάλληλος... γκρρρρρρρρρρ :mad:
Το τρένο, λέει, περνάει από το αεροδρόμιο, έχω και το σάιτ http://www.bahn.de/i/view/DEU/en/index.shtml αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη... στην επιλογή βγάζει καμιά 10αριά Frankfurt και 2-3 Kehl...
ποιά διαλέγω?
Aν μπορεί κανείς να βοηθήσει, πραγματικά θα με υποχρέωνε.... νιώθω τελείως ηλίθια... :confused:
Ευχαριστώ!!!!
Έχεις τρελαθεί χωρίς λόγο!! Όντως το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης βολεύει. Από κει (ούτε καν από το κέντρο της πόλης δηλαδή) θα πάρεις τρένο και με μία αλλαγή (ή και 2, ανάλογα την ώρα που θες) θα φτάσεις στο Kehl. Βάλε στα πεδία Frankfurt Flughafen και Kehl. Εισιτήρια κλείνεις επιτόπου, ούτε καν κράτηση από πριν δε θες.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Έχεις τρελαθεί χωρίς λόγο!! Όντως το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης βολεύει. Από κει (ούτε καν από το κέντρο της πόλης δηλαδή) θα πάρεις τρένο και με μία αλλαγή (ή και 2, ανάλογα την ώρα που θες) θα φτάσεις στο Kehl. Βάλε στα πεδία Frankfurt Flughafen και Kehl. Εισιτήρια κλείνεις επιτόπου, ούτε καν κράτηση από πριν δε θες.
Ακριβως,απο Frankfurt flughafen προς Kehl Bahnhof με μια αλλαγη σε 2 ωρες φθανεις,η τιμη ειναι στα 56 ευρω.Με πιο πολλες αλλαγες-μεχρι 3 νομιζω- και 4 ωρες διαδρομης η τιμη πεφτει στα 39 ευρω.
 

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί τρελά...αλλά τελικά αρχίζει να φαίνεται απλό...
Όταν λέτε αλλαγή ή περισσότερες αλλαγές τί εννοείτε?
από το αεροπλάνο βγαίνω, μπαίνω στο τρένο και κατεβαίνω στο Kehl. Mία αλλαγή...
Σας ευχαριστώ όλους!!!!!!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί τρελά...αλλά τελικά αρχίζει να φαίνεται απλό...
Όταν λέτε αλλαγή ή περισσότερες αλλαγές τί εννοείτε?
από το αεροπλάνο βγαίνω, μπαίνω στο τρένο και κατεβαίνω στο Kehl. Mία αλλαγή...
Σας ευχαριστώ όλους!!!!!!!!
Αλλαγες τρενων εννοω.Η πιο απλη αλλα και πιο ακριβη λυση ειναι απ οτι ειδα να παρεις το τρενο απο το αεροδρομιο και να αλλαξεις τρενο στο Offenburg.
 

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Bάζω τα στοιχεία που είπαν τα παιδιά πιο πάνω και βγαίνει ένα τρένο από Frankfurt για Kehl με 56 ευρώ, ότι δηλαδή δεν χρειάζεται αλλαγή...έχει και συχνά δρομολόγια οπότε θα βγάλω εκεί εισιτήριο...
To Offenburg δεν το βλέπω...:confused:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Bάζω τα στοιχεία που είπαν τα παιδιά πιο πάνω και βγαίνει ένα τρένο από Frankfurt για Kehl με 56 ευρώ, ότι δηλαδή δεν χρειάζεται αλλαγή...έχει και συχνά δρομολόγια οπότε θα βγάλω εκεί εισιτήριο...
To Offenburg δεν το βλέπω...:confused:
Αν πατησεις το κοκκινο βελακι στο καθε δρομολογιο σου βγαζει αναλυτικα τις πιθανες αλλαγες.Κοιταξε το,εγω τουλαχιστον,απευθειας δρομολογιο για τον προορισμο σου δεν βρηκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom