Ινδία KERALA

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αν και έχω πάει στην Ινδία, δεν έχω πάει ποτέ στην Kerala, που σκέφτομαι να επισκεφτώ στα τέλη Σεπτεμβρίου. Έχει πάει κανείς εκεί?
Αυτό που ψάχνω είναι κάποιο κατάλυμμα πάνω στην παραλία, όχι κανένα τσιμεντένιο έκτρωμα, αλλά κάτι σε καλύβες, ή bungalows.
Επειδή θα μείνω λίγες μέρες, θα ήθελα κάτι όμορφο για να μη χάνω χρόνο σε ψάξιμο επί τόπου, περιττές αλλαγές ξενοδοχείων κλπ.
Αν έχει κανείς σχετικές πληροφορίες, θα παρακαλούσα να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω να βρεθει καποιος που να εχει παει και να βοηθησει μεχρι να φυγεις..Ομως ξερεις οτι οι περισσοτεροι πανε στην Ινδια με γκρουπ και η Κεραλα βρισκεται εκτος της κυριως ροτας που ακολουθουν.

Θα περιμενω παντως οταν επιστρεψεις να μας πεις εσυ λιγα πραγματα για την περιοχη αφου με ενδιαφερει. Ιδιαιτερα η περιοχη backwaters με τα boathouses βαρκες-ξενοδοχεια που κανουν εκδρομες στο φοβερο αυτο δικτιο με τα ποταμια..Σκοπευεις να κανεις καποια τετοια εκδρομη? Ποσες μερες θα μεινεις?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πάω για ένα συνέδριο στο Δελχί και λέω να την κάνω για κανένα τριήμερο στην Κέραλα. Δεν έχω παραπάνω χρόνο δυστυχώς.
Πάντως βρήκα μία άκρη, υπάρχει ένα resort, που λέγεται Marari Beach. Αλλά αυτό που θα με χαλάσει, είναι αν πάω εκεί και δώσω του κόσμου τα λεφτά, μήπως παραδίπλα έχει κανένα μικρότερο και πιο εναλλακτικό και πολύ φτηνότερο βέβαια.
Δεν θάθελα να περάσω 3 μέρες παρέα με θορυβώδεις Ινδούς νεόνυμφους ( που μασάνε και πετέλ και το φτύνουν αδιακρίτως παντού...)!!
Τα backwaters μου φαίνονται τέλεια, αλλά και κει πρέπει να ταξιδεύω και είναι το τελευταλιο πράγμα που θάθελα τώρα. Το μόνο που θέλω είναι μία παραλία! go2dbeach, ξέρεις εσύ!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ε ναι, 3 μονο μερες δε φτανουν για να κανεις και εκδρομη στα καναλια..αλλη φορα.
Πιστευω οτι θα υπαρχουν τετοια μικρα ξενοδοχεια σαν αυτο που θελεις και που θα εψαχνα κι εγω , αλλα με τις μερες που εχεις δεν εχεις την πολυτελεια να πας και να ψαχνεις.
Τι να πω..ψαξε πιο πολυ στο νετ ή πηγαινε και περνα καλα και παρε ιδεες για επομενο ταξιδι, με πιο πολλες μερες και hippy-style:D.
Εγω ηθελα να κανω με αυτοκινητο τη διαδρομη Γκοα-Κεραλα :lol: δεν ξερω πως ειναι οι δρομοι , δεν ξερω αν φτανουν 2 εβδομαδες για τοσα χιλιομετρα , δεν ξερω καν τι ειναι το πετελ :shock: και γιατι το φτυνουν , δεν ξερω τιποτα..οπως βλεπω το χαρτη ετσι μου μπαινουν ιδεες :haha:.

Σε στελνουμε απεσταλμενο λοιπον να δεις και να μας πεις και κυριως ρεπορταζ παραλιας (διαβαζω κατι για ακτη των μπαχαρικων , ψηλους φοινικες και ατελειωτη αμμο και μου αρκει!!)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οι παραλίες πρέπει να είναι σαν κι αυτές της Κόστα Ρίκα, από τη μεριά του Ειρηνικού: Manuel Antonio και τα συναφή.
Την οδήγηση στη Ινδία ξέχνα την, το έχω κάνει, πήγα από Δελχί στο Chandigarh και πίσω. Απίστευτη εμπειρία. Πρέπει να μπεις στο τριπάκι και να ξεχάσεις ότι έχεις μάθει εδώ.
Άσε που οδηγούν ανάποδα. Αλλά το χειρότερο είναι ο τρόπος που οδηγούν. Νομίζεις ότι ζεις ένα διαρκές θρίλλερ!!! Μόνο το Πακιστάν είναι χειρότερο...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χα!μου θυμισες οταν νοικιασαμε αυτοκινητο στις Φιλιππινες , βγαινοντας απο το Σεμπου σιτι , σταματαει το αυτοκινητο ο Mr και μου λεει: ή θα οδηγησω σαν αυτους για να επιβιωσουμε , ή θα παμε το αυτοκινητο πισω..διαλεξε!
Μαλλον στην Ινδια θα ειναι χειροτερα αφου οδηγουν και αναποδα.

Χμ κι εγω εχω την υποψια αυτη για τις παραλιες , οτι μαλλον δεν ειναι αυτες που αρεσουν σε μενα. Αλλα η Κεραλα ειναι μερος με χιλιες αλλες ομορφιες και οι Λακκαδιβες ακριβως απεναντι για να παρω τη δοση μου :haha:.

Ωραια τα ειπαμε traveladdict , δε σε βοηθησα καθολου βεβαια , αλλα ωραια ειναι να συζητας για τα ταξιδια σου ή των αλλων.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Λοιπόν, μόλις γύρισα από Kerala. Το μέρος δεν παίζεται!!!
Έμεινα στο Marari Resort στο Mararikulam, μεταξύ Kochi και Allepey. Το ξενοδοχείο είναι σούπερ, με bungalows σε ένα δάσος από κοκοφοίνικες.
Τέλειο φαγητό, αλλά το καλύτερο είναι τα μασάζ ayurveda, με διάφορα λάδια και φυτικές πούδρες. Η Kerala είναι ο παράδεισος της ayurveda.
Τιμή ξενοδοχείου 200 ευρώ το δίκλινο η βραδιά. Πολλά για Ινδία, αλλά αξίζει.
Η παραλία είναι υπέροχη, με αναρίθμητους κοκοφοίνικες και μαγικά ηλιοβασιλέματα, αλλά η θάλασσα δεν είναι σπουδαία: ωκεανός, με ανακατωμένα με άμμο νερά.
Δεν υπάρχει μόλυνση, αλλά δεν έχει την διαύγεια των κοραλλιογενών παραλιών του Ινδικού.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση: Οι τιμές στην Ινδία έχουν εκτοξευθεί στα ύψη.
Η οικονομική ανάπτυξη της χώρας, την έκανε ακριβό προορισμό. Πάνε οι καλές εποχές που με μισό ευρώ εύρισκες δωμάτιο.
Το ίδιο ισχύει και για τα εισιτήρια. Δελχί - Kochi, 600 ευρώ με επιστροφή. ( 3 ώρες πτήση ανά κατεύθυνση).
Στο Kochi πετάι και η Emirates από Ντουμπάι, αλλά δεν με βόλευε, μια και έπρεπε να πάω πρώτα στο Δελχί.
Στην Kerala πας και για τα backwaters, τα δαιδαλώδη φυσιά κανάλια, που εκτείνονται κατά μήκος της παραλίας. Εκπληκτικό το θέαμα με χωριά και ψαράδες. Υπάρχουν houseboats και μικρά ξενοδοχεία σε υπέροχες τοποθεσίες, αλλά χωρίς τη θάλασσα και το δροσερό της αεράκι.
Επειδή έπεσα και σε γιορτή, είδα λειτανεία με την εικόνα του Σίβα πάνω σε ελέφαντα. Ο ελέφαντας με το θεό στην πλάτη, μπαίνει σε όλα τα σπίτια και φαντάζεστε τι γίνεται!!!
Επίσης υπάρχουν πολλές χριστιανικές εκκλησίες διαφόρων δογμάτων, το ένα τρίτο των κατοίκων της Κerala, είναι χριστιανοί. Προς το παρόν υπάρχει ησυχία, γιατί στην γειτονική Karnataka, αλλά και στην Orissa γίνονται καθημερινές επιθέσεις εναντίον χριστιανών, με νεκρούς και εμπρησμούς εκκλησιών.
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ακούγεται εξαιρετικό!!

Όταν μπορέσεις να βρεις χρόνο θα ήταν σούπερ αν μας έγραφες λίγα πράγματα παραπάνω :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Traveladdict κι εγω θελω να ακουσω κατι παραπανω αν μπορεις και φωτο αν γινεται :).
Κριμα που οι τιμες ανεβηκαν τοσο..φανταζομαι για Λακκαδιβες θα ειναι ακομα πιο ψηλα..
Ειχα την Κεραλα στα υποψιν για ταξιδι αλλα ειχα ακουσει κι εγω οτι οι παραλιες δεν ειναι αυτες που ψαχνω εγω , αν και το μερος προσφερει πολλα αλλα.
Ισως για καμια βδομαδουλα ετσι για ρηλαξ και μασαζ να ειναι καλα..Πηγες εκδρομουλα στα backwaters? ειχες χρονο να γυρισεις την περιοχη?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Λοιπόν, ας αρχίσουμε από το Δελχί. Αν έχετε να πάτε χρόνια, ξεχάστε ότι ξέρατε. Μεγάλη διαφορά. Παντού κατασκευαστικός οργασμός.
Το νέο τέρμιναλ Ιντίρα Γκάντι τελειώνει όπου νάναι,γιατί το 2010 θα γίνουν οι αγώνες της Κοινοπολιτείας.
Κατασκευάζεται επίσης και το μετρό, που όταν τελειώσει θα είναι το μεγαλύτερο του πλανήτη, μεγαλύτερο και από της Μόσχας.
Έχουν εξαφανιστεί τα παλία ταξί ΤΑΤΑ, που έμοιαζαν με κομμουνιστικά αυτοκίνητα του 50. Παντού καινούργια αυτοκίνητα 4Χ4.
Έχουν εξαφανιστεί και τα ποδήλατα, όλοι έχουν μηχανές.
Έχουν μείνει τα ρίκσο, τα τρίκυκλα που μεταφέρουν επιβάτες φτηνά παντού.
Άνοιξαν Μακντόναλντς και υπάρχει και Κόκα Κόλα, πράγματα που δεν υπήρχαν παλιότερα. Επίσης εξαφανίστηκαν τα σαλβάρια, τα τουρμπάνια και τα σάρι. Υπάρχουν βέβαια, αλλά πολύ λιγότερα. Τέλος δεν υπάρχουν πια ζητιάνοι. Η αστυνομία τους έχει διώξει όλους. Από του χρόνου απαγορεύονται τα ρίκσο το παζάρι Τσάντνι Τσοκ.
Όλοι είναι με τα κινητά στο χέρι και κυκλοφορούν σε σούπερ εμπορικά κέντρα.
Ακόμα και η μουσική έχει αλλάξει. Μεταλλαγμένο γυφτοχόπ στο δικό μας στυλ. Οι τιμές έχουν ανεβεί πολύ. Η Ινδία έχει τη μεγαλύτερη ανάπτυξη του Κόσμου, στις 22 Οκτωβρίου στέλνει μη επανδρωμένο διαστημόπλοιο στη Σελήνη.
Τώρα, έξω από το Δελχί, τα πράγματα αλλάζουν. Η Άγκρα παραμένει άθλια, βρωμερή και γεμάτη ανάπηρους ζητιάνους. Το Ταζ Μαχάλ επίσης, παραμένει πανέμορφο και γοητευτικό. Η διαφορά είναι ότι έχουν βάλει ηλεκτρικά λεωφορεία μέχρι το πάρκινγκ, για να μην υπάρχουν φθορές στο μνημείο από τα καυσαέρια.
Η Κεράλα βέβαια είναι ένας άλλος κόσμος. Θα σας τα διηγηθώ στο επόμενο επεισόδιο...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μμμμ!!! σοβαρά avtive??
στην ινδία πήγα το 2004..άν ειναι οπως τα λές σίγουρα δεν θα γνωρίσω τώρα το δελχί ..
έτσι λοιπόν ..άσε προτιμώ να το θυμάμαι οπως ήταν ..τότε στο taj mahal ειχα πάει με άμαξα που την έσερναν δύο πανέμορφα άλογα!! τώρα το ηλεκτρικό λεωφορείο μου λές ..καμία σχέση .λοιπόν ας αναβαθμιστεί το δελχί και ο λαος ,αλλα με τις διαφημίσεις και τις ταμπέλες της cola θα προκύψει κάτι το πως να το πώ ...άστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom