Ταϊλάνδη Koh Samui

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Θα πάμε μια μέρα στο Koh Phan Ngan, μια στο koh tao, μια στο θαλάσσιο πάρκο και μια σαφάρι με τους ελέφαντες.Τις είχα ψάξει λίγο τις εκδρομές!
Θα είμαστε εκεί 6 ημέρες, την ημέρα όμως που φτάνουμε επειδή θα είναι μεσημέρι δεν θα μπορούμε να πραγματοποιήσουμε κάποια εκδρομή λέμε να πάμε στην chaweng μιας και δεν θα μένουμε σ'αυτή την παραλία...έτσι μας μένουν 5 ημέρες... Οι εκδρομές που ανέφερα είναι 4 οπότε σκεφτόμουν και για άλλη μια τον γύρο του νησιού με τζιπ ή βάρκα...Εσύ που έχεις πάει μου προτείνεις κάτι άλλο?
Έχε στο νου σου πως υπάρχουν εκδρομές για το Koh Tao, που αφορούν ΜΟΝΟ βουτιές στην θάλασσα και δεν σε κατεβάζουν καν στο νησί. Προσοχή λοιπόν μην την πατήσεις. Επίσης θα σου πρότεινα ακόμα τα νησιά Wua Talap και το απίστευτα όμορφο Koh Nang Yuan. Καλό θα ήταν ότι εκδρομές αποφασίσεις να κάνεις και ιδιαίτερα όσο αφορά νησιά, να μην είναι συνδυαστικά, αλλά ένα νησί κάθε μέρα ώστε να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς. Θα είσαι που θα είσαι λίγες μέρες στην Ταϋλάνδη, μην τις χαλάσεις τρέχοντας!

Να περάσεις τέλεια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχε στο νου σου πως υπάρχουν εκδρομές για το Koh Tao, που αφορούν ΜΟΝΟ βουτιές στην θάλασσα και δεν σε κατεβάζουν καν στο νησί.
Εχει δικιο η zmaria! Εμεις ειχαμε κλεισει ολοημερη σε Koh Tao και Koh Nangyuan και τελικα στο Ταο εννοουσαν σνορκελ και οχι να κατεβουμε στο νησι. Και μπορει εμεις να χαρηκαμε γιατι ειχαμε μεινει στο Ταο σε προηγουμενο ταξιδι μας στην Ταυλανδη , αλλα πολλοι τουριστες που εκαναν την ιδια εκδρομη με εμας δυσαρεστηθηκαν γιατι νομιζαν οτι θα κατεβουν :shock:.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Εχει δικιο η zmaria! Εμεις ειχαμε κλεισει ολοημερη σε Koh Tao και Koh Nangyuan και τελικα στο Ταο εννοουσαν σνορκελ και οχι να κατεβουμε στο νησι. Και μπορει εμεις να χαρηκαμε γιατι ειχαμε μεινει στο Ταο σε προηγουμενο ταξιδι μας στην Ταυλανδη , αλλα πολλοι τουριστες που εκαναν την ιδια εκδρομη με εμας δυσαρεστηθηκαν γιατι νομιζαν οτι θα κατεβουν :shock:.
Κορίτσια καλά που μου το είπατε! Γιατί σίγουρα θέλω να κατέβω στο Koh Tao και όχι να κάνω μόνο snorkeling. Μια φορά θα πάω και θέλω να το δω! Σας ευχαριστώ θα το έχω στο νου μου και όπου κλείσω αυτή την εκδρομή θα τους το διευκρινήσω κιόλας!
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
μασκες, αναπνευστηρα αγοραζετε απο εδω η εκει που πατε ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
μασκες, αναπνευστηρα αγοραζετε απο εδω η εκει που πατε ?
Οταν πας για σνορκελ τριπ σου δινουν αυτοι που οργανωνουν την εκδρομη. Εχουν διάφορες και δοκιμαζεις. Εγω ομως σε ολα τα ταξιδια μου παιρνω τη δικη μου απο δω για να μου κανει ακριβως. Αν σου τυχει μασκα που δεν εφαρμοζει καλα , καταστραφηκε το σνορκελ! :snorkel: Στην συγκεκριμενη εκδρομη στο Koh Tao - Koh Nangyuan ειχαν πολλες και καλες μασκες , δεν ειδα κανεναν να εχει προβλημα.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Να ρωτήσω κάτι ακόμα με αφορμή τον καιρό που έχει χαλάσει σε Αφρική και Φιλιππίνες... έχετε ταξιδέψει στο samui τον Άύγουστο και αν ναι πως ήταν ο καιρός?
Οι τροπικές μπόρες χαλάνε τις εκδρομές που είναι να γίνουν με βάρκα?
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Να ρωτήσω κάτι ακόμα με αφορμή τον καιρό που έχει χαλάσει σε Αφρική και Φιλιππίνες... έχετε ταξιδέψει στο samui τον Άύγουστο και αν ναι πως ήταν ο καιρός?
Οι τροπικές μπόρες χαλάνε τις εκδρομές που είναι να γίνουν με βάρκα?
Γενικά από Σεπτέμβρη (και κάποιες φορές νωρίτερα) οι μουσώνες στην Ταυλάνδη είναι στο ζενίθ τους. . Το Σαμούι και γενικά τα νησιά τριγύρω είναι προστατευόμενα από τον κόλπο της Ταυλάνδης και συνεπώς πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πάντως δεν είναι τόσο άσχημα στους μουσώνες εκτός από τα νησία που τα χτυπάει η παλίρροια (νότια και στην Andaman sea ) . Αργά το απόγευμα ξεσπάει καταιγίδα, αλλά εμένα μου αρέσει πολύ αυτή η εναλλαγή, είναι τροπική βροχή, βλέπεις τα χρώματα του ουρανού κ της θάλασσας να μεταβάλλονται και μετά όλα επανέρχονται όπως πριν.
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλημερα σε όλους!και εμεις Νοέμβριο είχαμε ταξιδέψει Samui και οι τροπικεσ βροχές ηταν καθημερινές!
Η διάρκεια τους ομως ηταν μικρή, και στην συνέχεια τις διαδέχονταν ο πιο ζεστός ήλιος
Το τοπίο μετα απο την βροχή ηταν μαγικό!δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την μυρωδιά των λουλουδιών,το χρωμα του ουρανού,τις διαθλασεις των χρωμάτων της θάλασσας και τησ άμμου καθωσ ιριδιζε κάτω απο τον καυτό ήλιο!
Περιμενω την στιγμη που θα ξανάπαω σ'αυτον τον επίγειο παράδεισο.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εμείς είχαμε πάει αρχές Σεπτεμβρίου και στις 10 μέρες που ήμασταν εκεί έβρεξε 3 φορές όλο κι όλο και παρόλο που ήταν δυνατές βροχές, με το που τελείωναν στέγνωναν τα πάντα πολύ γρήγορα. Και όπως προαναφέρθηκε είναι ωραία εμπειρία να βλέπεις τις αλλαγές του καιρού και του τοπίου, οπότε μην ανησυχείς. Όπως και να έχει θα είναι πολύ όμορφα!
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Σας ευχαριστώ! Είχα διαβάσει για τις τροπικές μπόρες δεν είχα φανταστεί ότι θα είναι τόσο όμορφα!
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Γυρίζοντας από το Samui....

Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που μου απαντήσατε στις ερωτήσεις μου...
Γυρίζοντας από αυτό το μέρος έχω μείνει με την αίσθηση ότι δεν έχω πάει ποτέ... βλέπω τις φωτογραφίες και δεν πιστέυω ότι ήμουν και εγώ εκεί...
Θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν πιο σύντομα την ταξιδιωτική ιστορία...
Συγχωρέστε με που δεν μπαίνω συχνά στο forum αλλά έχω και έναν μπεμπάκο που ζητάει την προσοχή μου!!!

Και όσον αφορά τις απορίες μου..... στο πήγαινε η qatar μου έδωσε 2 boarding pass και στην μπανγκόκ έβγαλα το τρίτο και στην επιστροφή η bangkog airways μου έβγαλε και τα τρία από το samui.
Αντικουνουπικό χρησιμοποιούσα μόνο το βράδυ και δυο μέρες το ξέχασα τελείως. Αδίκως ανυσηχούσα τα κουνούπια εκεί δεν ήταν bampir σαν τα δικά μας εδώ!
Και όσο για τον καιρό ήταν μια χαρά! Μόνο ένα απόγευμα έβρεξε για 30 λεπτά αλλά δεν μας χάλασε καθόλου αυτό.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Άλλη μία που της άρεσε το Κο Σαμούι!Περιμένουμε την ιστορία σου και να χαίρεσαι τον μπεμπάκο σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom