KOYBA, ΜΑΪΑΜΙ Ή ΝΤΟΥΜΠΑΊ-ΜΑΛΔΙΒΕΣ...ΒΟΗΘΕΙΑ

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μήπως να έδινες περισσότερες πληροφορίες για το τι αναζητάτε στο ταξίδι σας για να σας βοηθήσει ο κόσμος?
Ηλιος-θαλασσα-κοσμος.......
Πως είσαι τόσο σίγουρος-η οτι καλύπτει της ανάγκες του, αφου δεν ειπε ο άνθρωπος τι ακριβώς ζητάει.....
μήπως να ξαναδιαβάσεις τα ποστ καλύτερα? τι ακριβώς δεν σου είναι κατανοητό από την απάντησή του?
δεν θα διαφωνήσω με κανένα για πού εχει καλύτερες παραλίες. είπε: ήλιος-θάλασσα-κόσμος. το δε τελευταίο το μετέφρασα όχι ερημιά. και είπα τη γνώμη μου. Μαιάμι μακράν γι αυτη την τριάδα. αλλοι είπαν Ντουμπάι κι αλλοι Μαλδίβες. καλό ταξίδι.
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
ντουμπαι έχει πραγματα να δεις (οικοδομικός οργασμός, ερημος κτλ) και μαλδίβες είναι η απολυτη ξεκούραση (μπορεις βεβαια να πας να δεις τα δελφινια, snorkelling) εχω παει και στα δυο (ξεχωριστά) και πέρασα καλά
εξαρτάται τί θες...εγω πχ θα πήγαινα μαιαμι (που δεν έχω ξαναπαει)αλλα και γιατί δεν θα ήθελα και πολύ χαλάρωση...επίσης κούβα (πριν πεθάνει στα σίγουρα ο κάστρο και αλλαξει η μορφή της)
αλήθεια τί προσφορα έχεις για ντουμπαι-μαλδίβες?αν θες στείλε μου πμ γιατί ψαχνω κατι παρόμοιο:clap:
 

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Μωρε συμφωνώ & το ''ξαναδιάβασα'' κατάλαβα τι είπε ο άνθρωπος....αλλά το ήλιος θάλασσα κόσμος που μου το τονισες κιολας είναι αυτο που ζητάνε ολοι στις διακοπες του καλοκαιριού...!!Εγώ για το Μαιαμι εχω τις αμφιβολίες....για διάβασε και εσυ.... το θέμα είναι οτι ετσι δεν βοηθάμε παιδιά οταν ξέρουμε κάτι...ούτε με ειρωνίες που βλέπω τύπου ''Ντουμπαι Ντουμπαι'' & καλά οτι είναι μαπα, ερώτηση έκανε, βοήθεια ζήτησε!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
:shock::shock::shock::shock::shock:Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει χρόνο και χρήμα να πάει Κούβα και σκέφτεται να πάει Ντουμπάι.Ειδικά αν η ηλικία είναι αυτή που φαίνεται στο avatar.Ωστόσο αφού τη θεωρεις βρώμικη και παρακμιακή ,πήγαινε στο "πολιτισμένο'' και "ανεπτυγμένο" Ντουμπάι.
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Πρωτα απ ολα σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντηστε....
Σημερα πηγα σε ενα τουριστικο γραφειο για να παρω επιπλεον πληροφοριες και μου εβαλαν ενα παραγοντα για τις επιλογες Κουβας και Μαιαμι που δεν ειχα σκεφτει....τον ΚΑΙΡΟ. Μου ειπαν οτι ειναι η χειροτερη περιοδος τον Σεπτεμβρη λογω Μουσωνων...μαλιστα ενα ζευγαρι περσι γυρισε πισω την δευτερη μερα του ταξιδιου...Μου ξεκαθαρισε οτι αλλο πραγμα η τροπικη καταιγιδα που ειναι ενα 20λεπτο και βγαζει ξανα ηλιο και αλλο ο μουσωνας που οπως καταλαβα μας παιρνει και μας σηκωνει.....Ηθελα πολυ να παω στο Μαιαμι γιατι σκεφτομασταν να πεταχτουμε και Μπαχαμες αλλα αν ειναι να παμε καποια χιλιαδες χιλιομετρα και να ξοδεψουμε καποιες χιλιαδες ευρω για να βρεχει ολη μερα....ας το ξεχασουμε.....Εχετε ακουσει κατι αναλογο για αυτα τα μερη;
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Για μένα το Μαιαμι είναι χάσιμο χρόνου & σπατάλη χωρις να δεις κατι ιδιαίτερο....Κούβα είναι αρκετά όμορφα και εχει πολύ καλες μονάδες δεν ξέρω γιατι λες οτι ήταν άθλια τα 5*, ποια λες;;; Συνδυασμός Μαλδίβες Ντουμπαι είναι μια χαρά αλλά το θέμα είναι τι τυπου ζευγάρια είστε...τι είναι αυτο που ζητάτε..επίσης υπάρχει και η Ταυλάνδη, Μπαλι, Μαλαισία, Σιγκαπούρη κλπ....


Dimiko κοιταξα στο tripadvisor.com και ειδα καποια 5στερα στην Αβανα.....και τρομαξα, βεβαια εχει και καποια πολυ καλα.....ειδικα στο Βαραδερο.....
Tαυλανδη εχει παει το αλλο ζευγαρι....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mια παρένθεση: στην Καραϊβική δεν έχει ούτε μουσσώνες ούτε τυφώνες (που διάβασα σε ένα θέμα για τον Αγ. Δομήνικο), κυκλώνες λέγονται.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και εγω που νομιζα οτι μουσωνες εχει μονο στην Ασια... πως αλλαζουν τα πραγματα... αν αυτο στο ειπανε σε πρακτορειο με αυτους να πας, ειναι σαϊνια...ειδικα οταν λενε στους πελατες οτι άλλοι πελατες τους τα επαιξαν και γυρισανε αρον αρον.

Παντως για Ντουμπαι σε κοβω στο τελος.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Επειδη δεν ξερω που βγηκε το συμπερασμα οτι η Κουβα εχει ασκημα 5στερα ξενοδοχεια, να πω οτι δεν ισχυει. Μια χαρα ειναι και σε Αβανα και σε Βαραδερο και σε Καγυο Κοκο και σε Καγυο Λαργο. Ας μη γραφουμε οτι ναναι, γιατι καποιοι θα το δεσουν σκοινι κορδονι και δεν θα επισκεφτουν τη Κουβα γι αυτο.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
1. Την Κούβα δεν την επιλέγεις ούτε για την πολυτέλεια ούτε για τη χλιδή ούτε για τα ψώνια. Έχει πολλά αλλά....

2. Το Βαραδερο δεν το συστηνω.
3. Από Μαϊάμι – Κούβα πως θα πας???????
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.388
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Mια παρένθεση: στην Καραϊβική δεν έχει ούτε μουσσώνες ούτε τυφώνες (που διάβασα σε ένα θέμα για τον Αγ. Δομήνικο), κυκλώνες λέγονται.
Μα οι τυφωνες ειναι κυκλωνες. Ειτε το πεις cyclone , ειτε hurricane ή typhoon στην ουσια ειναι το ιδιο πραγμα και η ονομασια διαφοροποιειται αναλογα με την περιοχη. Στο νοτιο ημισφαιριο τους λενε κυκλωνες , στην Ασια τυφωνες και στην καραιβικη hurricanes.
Οι μουσωνες ειναι διαφορετικο φαινομενο και συμβαινει μονο στην Ασια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.234
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom