Πολωνία Krakow my love...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Ηταν ο μακρινός Γενάρης του 96 η τελευταία φορά που επισκέφτηκα την Krakow.Eίχα πάρει το τραίνο από την Βαρσοβία και σε δυόμιση ωρίτσες έφτανα στον θλιβερό σιδηροδρομικό της πόλης, μιας πόλης που μόλις ξυπνούσε από τον κομμουνιστικό της λήθαργο. Κρύο,λάσπες, βρωμιά και φτωχοντυμένοι Πολωνοί που ψάρευαν τους λιγοστούς τουρίστες έξω από τον σταθμό ήταν οι πρώτες μου απογοητευτικές εικόνες από αυτή την πόλη.Οι λιγοστοί όμως τότε ταξιδιωτικοί οδηγοί την παρουσίαζαν σαν την ωραιότερη πόλη της Πολωνίας και one of the best kept secret off Εurope! Με βαριά καρδιά είναι η αλήθεια, αλλά γεμάτος περιέργεια περπάτησα προς αυτό που όλοι μου έδειχναν σαν το ιστορικό κέντρο της πόλης.Μόλις αντίκρισα τα τεράστια τείχη της και την μεγαλόπρεπη καστόπορτα της η ψυχολογία μου άλλαξε άρδην.Πραγματικά, βρισκόμουν σε μια από τις εντυπωσιακότερες μεσαιωνικές πόλεις της Ευρώπης, με ελάχιστους τουρίστες, απολαμβάνοντας τον περίπατό μου σε μια από τις μεγαλύτερες και ομορφότερες πλατείες του κόσμου.Δυστυχώς δεν χάρηκα την πόλη όσο θα ήθελα, έπρεπε το ίδιο βράδυ να επιστρέψω στην αδιάφορη Βαρσοβία, αλλά εδωσα την υπόσχεση στον εαυτό μου ότι θα επέστρεφα...

Προσγειωθήκαμε στην Krakow μέσα σε μια μουντάδα.Δεν έβρεχε ευτυχώς,αλλά ο καιρός ήταν βαρύς.Είμαστε το μοναδικό αεροπλάνο στο αεροδρόμιο με μοναδική εξαίρεση ένα 737 της LOT με κολλημένα stickers της Centralwings απόδειξη των αδελφικών σχέσεων των δύο εταιριών.
Τελειώσαμε τάχιστα με τα διαδικαστικά στον έλεγχο διαβατηρίων (ναι ναι μπαινεις στην χώρα με την καινούργια ταυτότητα,να φανταστείτε δέκα χρόνια πρίν ήθελες visa!! ) και παραλάβαμε τις αποσκευές μας σε χρόνο ρεκόρ.To αεροδρόμιο αν και σχετικά μικρό είναι μοντέρνο και δέχεται αρκετές low cost εταιρίες (easy,skyeurope,ryan) καθώς και official (LH,LO,AZ,MA,AF,BA κ.λ.π).Μην τρελλαθούμε βέβαια δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είναι αναπτυσόμενο και έχει προοπτικές λόγω τουρισμού να γίνει καλύτερο. Η επόμενη κίνηση ήταν το συνάλλαγμα (μην ανησυχείτε χαλάστε άφοβα στο αεροδρόμιο είναι ελάχιστες οι διαφορές με την πόλη) και η αναζήτηση του μέσου που θα μας έφερνε στην πόλη. Εδώ τώρα σημειώστε όλοι το mail του Jacek [email protected] όπου Jacek Πολωνός ταξιτζής που θα σας φανεί πολύτιμος όχι τόσο για το transfer απο το αεροδρόμιο στην πόλη όσο για τις εκδρομές σας στο Auschwitz το Zacopane και τα αλατορυχεία της Wieliczka. Είναι φτηνός, μιλάει τέλεια Αγγλικά και τίμιος δηλ.συνδιασμός που σκοτώνει ήτη πολύτιμος συνεργάτης σας στην εξερεύνηση όχι μόνο της Krakow αλλά και ολόκληρης της περιοχής.

To ξενοδοχείο μας, το ATRIUM HOTEL, βρίσκεται στις παρυφές του κέντρου της παλιάς πόλης, είναι καινούργιο, καθαρό, πέντε λεπτά με το πόδι από την κεντρική πλατεία και με μόνο 75euro το δίκλινο φαίνεται πως είναι ένα από τα best bets of the town.
Αποθέσαμε και γρήγορα-γρήγορα ξεκινήσαμε για την πρώτη γνωριμία μας με το ιστορικό κέντρο της κουκλάρας Krakow. Γύρισα νοερά 10 χρόνια πριν όταν ξαναείδα μπροστά μου την μεγαλόπρεπη καστρόπορτα και τα εντυπωσιακά τείχη της πόλης
Πόσο είχε αλλάξει η μορφή της πόλης αλλά συνάμα πόσο ίδια έμεναν τα μνημεία της. Ο κεντρικός δρόμος πού ενώνει την είσοδο της πόλης με την κεντρική πλατεία είναι γεμάτος με μαγαζάκια γεμάτα σουβενίρ καθώς και άπειρες καφετέριες και φαγάδικα.Μια κλασσική τουριστική πόλη της Δυτικής Ευρώπης.Που ο παλιός καιρός που δεν υπήρχε μαγαζί ούτε για δείγμα και κάναμε αγώνα να βρούμε ένα εστιατόριο να φάμε!! Μετά από κανένα πεντάλεπτο χαζολόημα βγήκαμε επιτέλους στην κεντρική πλατεία. Τολμώ να πω ότι ο βαρύς καιρός και η χριστουγενιάτικη αγορά που έχει στηθεί στο κέντρο της την αδικούν. Πρόκειται για μια πλατεία κόσμημα μιά από τις μεγαλύτερες και εντυπωσιακότερες στην Ευρώπη. Μετά από μια γρήγορη βόλτα στην χριστουγενιάτικη αγορά και μια στάση για ένα γρήγορο βρώμικο στο χέρι αποφασίσαμε να το παίξουμε κλασσικοί τουρίστες και να κάνουμε μια 30λεπτη βόλτα με αμαξάκι στην παλιά πόλη.
Η βόλτα ήταν υπέροχη και άξιζε τα περίπου 20euro που δώσαμε. Οδηγός μας ήταν γυναίκα και για ένα μισάωρο περιπλανηθήκαμε στα στενοσόκακα της πόλης δίνοντας ραντεβού με το μεσαιωνικό της παρελθόν.Αν τα 20euro δεν είναι πρόβλημα τολμήστε το δεν θα χάσετε άλλωστε η ίδια βόλτα στη Βιέννη κοστίζει σχεδον τα διπλά!!
Δεν θα υποστηρίξω ότι τα καταστήματα της Κρακοβίας και η Χριστουγεννιάτικη αγορά της είναι εφάμιλλες των άλλων Βορειοευρωπαικών γιατί απλά δεν είναι, αλλά η πόλη έχει μια ανεπιτίδευτη γοητεία που την κάνει να ξεχωρίζει και είναι θέμα χρόνου να αποκτήσει το ευρωπαικό λούστρο και την τουριστική αίγλη των άλλων όμορφων μεσαιωνικών Ευρωπαικών πόλεων. Δυστυχώς όμως τότε θα έχει χάσει την γνησιότητα της, αλλά αυτή είναι η πορεία των πραγμάτων, μην τα θέλουμε όλα δικά μας!! Προς το παρόν, στην Κρακοβία δεν θα πας για να ψωνίσεις Αrmani ούτε να δεις πλούσιο και καλοντυμένο κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι οι Πολωνοί είναι άσχημοι!! Ειδικά οι Πολωνέζες είναι cream de la cream ΘΕΕΣ!!
Δυστυχώς η έφιππη βόλτα μας τελείωσε γρήγορα αλλά προς μεγάλη μας χαρά ο καιρός μας έκανε την χάρη να χαμογελάσει!! Η πλατεία άρχισε να αλλάζει χρώμα και την απολαυσαμε δεόντος αυτή και την υπέροχη γκαλερία που βρίσκεται στο κέντρο της και είναι γεμάτη τουριστικά μαγαζάκια!!

Το σκοτάδι έπεσε πλέον για τα καλά όταν αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω στη βάση μας και πέσουμε ξεροί για έναν δύωρο ύπνο. Η νύχτα όμως ήταν μακρυά και η Krakow μας εντυπωσίασε με τις νυχτερινές της χάρες!! Μην πάει ο νους σας στο πονηρό,τέτοιου είδους διασκεδάσεις η πόλη στερείται παντελώς, αν ζητάτε κάτι τέτοιο η Βαρσοβία είναι δυόμιση ώρες δρόμο!!
Η πόλη όμως είναι γεμάτη εστιατόρια με άκρος ενδιαφέρουσα κουζίνα, οινοθήκες και jazz bar!! Ναι δεν κάνω πλάκα καινούργια Prague μας προέκυψε!! Λοιπόν σημειώστε. Τα πάντα είναι σε απόσταση βολής από την πόλη και πολύ εύκολο να τα βρείτε. Wine bar κλάσης το AMPHRUM (ul.sw.Jana 5). Jazz club Razzy dazzy απλά υπέροχο!! Kαι για φαγητό. Προσοχή το πρόγραμμα αρχίζει στις 21:00!! http://www.razzydazzyjazz.com Aλλο ένα υπέροχο live είναι το The Piano Rouge http://www.thepianorouge.com (site προσεχώς) Rynek Glowny 46.
Eννοείτε ότι αν σας αρέσει η κλασσική μουσική έχετε άπειρες επιλογές κονσέρτων όπως επίσης και αμέτρητα cafe για να απολαύσετε καφέ, γλυκό, ή σοκολάτα. Και στα εστιατόρια όμως οι επιλογές σας δεν είναι λιγες. Εμεις νιώσαμε ξεχωριστή συγκίνηση τρώγοντας το μεσημέρι σε ένα milk bar!! Tι είναι αυτό; Aπομεινάρι του έδοξου σοσιαλιστικού παρελθόντος της Πολωνίας, με άλλα λόγια φτηνό, λαικό εστιατόριο με έξοχο φαγητό που κυριαρχούν οι σούπες και τα λαχανικά αλλά δεν λέει όχι και στο κρέας.Τιμές πραγματικά αστείες. Tέσσερα άτομα, σούπα,κρέας,σαλάτα και χυμό 25euro! Γίνετε βέβαια χαμός αλλά είναι φοβερή εμπειρία μην την χάσετε!!
 

Attachments

  • 100,2 KB Προβολές: 431
Last edited by a moderator:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Traveller πιάνεις το σφυγμό μου. Άλλη μια πόλη που θέλω πολύ να επισκεφθώ.

Πρόσθεσα στο post σου και μια φωτογραφία. Είναι του φίλου και συμφορουμίτη dk (την έχουμε στη gallery). Φυσικά μπορείς να την αντικαταστήσεις με δική σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θανο για ξανακοιτα τη gallery.:mad:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τι μου θύμησες! Πήγα τον Σεπτέμβρη του 2005 και ξανά τον περασμένο Ιούνη. Κουκλάρα πραγματικά!:D

Τις παρακάτω πληροφορίες βρήκα σε site τουρστικού πρακτορίου που ειδικεύεται στην Πολωνία. Ελπίζω να είναι αληθινές:
Το 2000 η Κρακοβία πήρε το τίτλο της « Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης ». Σήμερα αυτή η πόλη είναι ένα από τα πιο γνωστά μέρη του κόσμου. Το 2006 η Κρακοβία ήταν στις πρώτες «πέντε» πιο γνωστές πόλεις της Ευρώπης.
Σύμφωνα με τον Αμερικάνικο Πρακτορείο Internet «Orbiz», το οποίο καθορίζει τις τάσεις του παγκόσμιου τουρισμού, το 2007 η πόλη απόκτησε όνομα της «πιο μοντέρνας πόλης του κόσμου». Κρακοβία είναι η μοναδική πόλη της Πολωνίας η οποία έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί στο οικόσημο της το έμβλημα του πολωνικού κράτους

Και μια φωτο της πύλης στην οποία αναφέρεται ο Traveller
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με τσάκισες. Η Πολωνία είναι το ευαίσθητο -ευρωπαϊκό- σημείο μου, καθώς την έχω απωθημένο που δεν έχω πάει, πρέπει να είναι φανταστική. Θέλω να τη γυρίσω με αυτοκίνητο, οπότε μάλλον θα πρέπει να το κάνω καλοκαιρινούς μήνες. :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραία περιγραφή και πληροφορίες χρηστικές.
Και το email του ταρίφα σίγουρα θα μας χρειαστεί.
Η Κρακοβία ειναι ηδη ψηλά στην Ευρωλίστα μου
 

free3yourmind

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κρακοβια μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης

Εχω επισκεπτη πολλες φορες την Κρακοβια και ετσι αποφασισα να δημιουργησω και ενα website για Ελληνες που επιθυμουν να επισκεπτουν την πανεμορφη πολη. Μπορειτε να το δειτε ****(το link αφαιρέθηκε, επικοινωνήστε με τους διαχειριστές)***

Περιλαμβανει πληροφοριες για την πολη, αξιοθεατα, ξενοδοχεια,αεροπορικα και πως θα πατε κ.α


Panos
 

wiccky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εχω ζησει οχτω χρονια στην πολωνια, μπορω να πω οτι ειναι το στολιδι της πολωνιας.Αν καποιος εχει περιθωριο χρονου και μπορει να κανει ενα τουρ, αξιζει επισης να πας στο Βροτσλαβ, το οποιο εχει αρκετα να δεις οπως επισης καλη νυχτερινη ζωη μιας που ειναι φοιτητουπολη. Πολυ ωραια ειναι και στα βουνα, το Zakopane κοντα στην κρακοβια ειναι ενα απο το πιο γνωστα χειμερινα θερετρα, με χιονοδρομικα και γραφικα χωριουδακια, κατι σαν να λεμε αραχωβα....Επισης τα Mazury, μια περιοχη με παρα πολλες λιμνες οπου τα καλοκαιρια παραθεριζουν οι πολωνοι. Σκοπευω να παω μια βολτα τον χειμωνα στην πολωνια και να κανω ενα μικρο ταξιδακι.Ξεκινοντας με easy jet για κρακοβια, 2 μερουλες εκει ( μια μερα βολτα στην πολη, δευτερη μερα εκδρομη στην wieliczka (ορυχια αλατιου) και Auschwitz. Μετα τραινο για Wroclaw, μια μερα εκει και την αλλη μερα τραινο η λεωφορειο (25 Ε) για Πραγα το οποιο κανει 5 ωριτσες και εισαι Τσεχια - Πραγα. και τελικα αλλες 2 μερες εκει και Central wings για Αθηνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom