Κροατία Krka National Park, Lozovac, Κροατία,ειναι οδικα προσβασιμο;

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Γεια σας.
Θελω μια πληροφορια σχετικα με το Krka National Park, Lozovac στην Κροατία.
Ειναι οδικα προσβασιμο;
Μπορω δηλ να φτασω μεχρι στους καταρρακτες οδικα, ή απαιτειται πεζοπορια;
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Γεια σας.
Θελω μια πληροφορια σχετικα με το Krka National Park, Lozovac στην Κροατία.
Ειναι οδικα προσβασιμο;
Μπορω δηλ να φτασω μεχρι στους καταρρακτες οδικα, ή απαιτειται πεζοπορια;
Απαιτείται πεζοπορία. Για την ακρίβεια από το πάρκινγκ υπήρχαν λεωφορεία που σου γλυτώναν κάποια διαδρομή μέχρι να φτάσεις στο ποτάμι αλλά μετά για να φτάσεις στους καταρράκτες έχει χαλαρό περπάτημα μέσα στη φύση
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Πρωτα σ'ευχαριστω για την απαντηση, αλλα επιπλεον ζητουμενα της πεζοποριας
χρονος; αποσταση; δυσκολια διαδρομης;
Επισης στον σχεδιασμο μου για περιηγηση των Δαλματικων ακτων (κι οχι μονο) εχεις αποψη για το αν αξιζει μια -επιπλεον- ημερα για την λιμνη Μπλεντ και το φαραγγι Βιντρεντ διπλα της;
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Πολλές λεπτομέρειες ζητάς κ δεν τα θυμάμαι όλα! ;)
Λοιπόν, η εμπειρία μου είναι από την είσοδο Lozovak, που είναι η κύρια είσοδος και για Αύγουστο μήνα (για ποτέ σχεδιάζεις το ταξίδι εσύ?). Στο σημείο που σε αφήνει το λεωφορείο ξεκινάς την πεζοπορία, είναι υπερβολικά εύκολη καθώς μεγάλο μέρος της είναι σε ξύλινες πλατφόρμες. Αποστάσεις δεν θυμάμαι. Στο τέλος φτάνεις στον μεγάλο καταρράκτη Skradinski Buk όπου μπορείς να κάνεις μπάνιο. Για να απολαύσεις διαδρομή και καταρράκτη χρειάζεσαι 4 ώρες πιστεύω. Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται και από τον άνθρωπο, πόσες ώρες θα φωτογραφίζεις, αν θα κάνεις μπάνιο. Υπάρχει και διαδρομή που πας κατευθείαν στον καταρράκτη (ουσιαστικά ο δρομος της επιστροφής) που είναι πιο σύντομος. Όπως επίσης υπάρχει και διαδρομή με καραβάκι η οποία σίγουρα είναι πιο χρονοβόρα.
Για το κομμάτι της Σλοβενίας, εμείς είχαμε βγει λίγο εκτός προγραμματισμού αλλά επειδή δεν θα έχανα με τίποτα τη λίμνη Μπλεντ πήγαμε χάνοντας ένα τρίωρο από Λιουμπλιάνα χωρίς να πάμε φαράγγι και χωρίς να αράξουμε πολύ. Προσωπικά τουλάχιστον για τη λίμνη πιστεύω ότι δεν πρέπει να το χάσεις. Για το φαράγγι δεν έχω άποψη όμως.
Επίσης για το κομμάτι της Σλοβενίας δεν θα έχανα με τίποτα το σπήλαιο Postojna. Αν δεν το έχεις βάλει στο πρόγραμμα απλά βαλ'το ;)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.192
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Εγώ πάλι πήγα στο Εθνικό Δρυμό krka μπαίνοντας από τη Β. Είσοδο, από το χωριό Skradin.
Το χωριό Skradin είναι ένα όμορφο Κροάτικο χωριό χτισμένο πάνω στις όχθες του ποταμού Krka.
Μόλις φτάσαμε παρκάραμε στο parking που είναι το πιο κοντά στο λιμάνι και στα γκισέ των εισιτηρίων. Είναι υπαίθριο, αλλά μου φάνηκε ασφαλές με μπάρα στην είσοδο και φύλαξη. Αυτά τα λέω γιατί έχει πολλούς κράχτες για άλλα πιο μακρινά parking που δεν μου γέμισαν το μάτι.
Στη συνέχεια πήραμε το καραβάκι με το οποίο κάναμε μια απολαυστικότατη διαδρομή ανεβαίνοντας το ποτάμι...

Η διαδρομή με το καραβάκι είναι διάρκειας μισής ώρας. Από τη στιγμή της αποβίβασης μέχρι τον μεγάλο καταρράκτη Skradinski Buk, είναι με τα πόδια περίπου 10'. Από τον καταρράκτη ακολουθήσαμε ένα προδιαγεγραμμένο μονοπάτι διασχίζοντας τον Εθνικό Δρυμό και αφού κάναμε μια διαδρομή μίας με μιάμιση ώρας (πολύ εύκολης) επιστρέψαμε πίσω στον καταρράκτη, ο οποίος επαναλαμβάνω απέχει 10' (πολύ κοντά δηλαδή) από το λιμανάκι.
Μπορεί ίσως από αυτήν την είσοδο να κάνεις περισσότερη ώρα για να φτάσεις στον καταρράκτη απ' ότι από το Lozovak, αλλά ο Εθνικός Δρυμός δεν είναι μόνο ο καταρράκτης και η "εκδρομή" αυτή στη φύση ξεκινάει από το Skradin.
Παραθέτω και μερικές φωτό για να πάρεις μια ιδέα...
IMG_3262.JPG
IMG_3320.JPG
IMG_3369.JPG
IMG_3371.JPG
IMG_3386.JPG


Σχετικά με την Bled, αν σου βγει στο πρόγραμμα να πας.... είναι πολύ όμορφη.
Εγώ λίγο την είδα και θα ήθελα να ξαναπάω. Για το φαράγγι δεν γνωρίζω.

Αν θέλεις περισσότερα (ειδικά για το Krka) μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στις ιστορίες μου, που αναφέρονται περισσότερες λεπτομέρειες. :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Γεια σου και παλι julientn.
Ο προγραμματισμος ειναι για μεσα Μαιου 2019, με Ι.Χ. απο Θεσσαλονικη και περιλαμβανει 8 διανυκτερευσεις.
Αν ομως μπει και η λιμνη θα πρεπει να παει στις 9, γιατι ολες οι πολεις που περιλαμβανω θελουν την περιηγηση τους.
Τα σπηλαια σαφως και ειναι στους προορισμους μου, αλλα μονο για την περιηγηση εντος, με το τραινακι. Εχει κι αλλα αξιοθεατα, που θα πρεπει να επισκεφτουμε στην Postojna;
Παντως για την λιμνη Bled, σε μια δορυφορικη ερευνα που εκανα (https://www.google.com/maps/place/K...c21e6ccfdef38b2!8m2!3d43.8669151!4d15.9733801), βρηκα οδικη προσβαση μεχρι το Chapel at the Krka Brištane κι απο εκει δειχνει αποσταση 800μ για τους καταρρακτες .
Δες το και πες μου, αν μιλαμε για το ιδιο σημειο.
Ευχαριστω


Grerena,σ΄ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις φωτο. Εσεις "ανεβηκατε" με καραβακι, ενω εγω ψαχνω προσβαση και με αυτοκινητο, γιατι μεχρι τωρα οπου πηγα, δεν εχασα, αφου εχω και συνοδοιπορους, που δεν το εχουν και πολυ με τις πεζοποριες, οποτε κοιτω να προσαρμοζομαι, ωστε να μπορω "να φευγω και μονος" , οπου μπορω.
Η παραπανω ερωτηση για την προσβαση μεχρι το Chapel at the Krka Brištane ειναι και για σενα και στειλε μου το link των ιστοριων του ταξιδιου σου.
 
Last edited by a moderator:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.192
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
@chrgkoutz απ'ότι βλέπω στο χάρτη, το σημείο που υποδεικνύεις μπορεί να έχει οδική προσβασιμότητα, αλλά δεν νομίζω ότι απέχει μόνο 800μ. από τους καταρράκτες, ούτε από τον Skradinski Buk (που πήγα εγώ), ούτε από τον άλλο μεγάλο καταρράκτη (Roski slap), που βρίσκεται πολύ βορειότερα. Και σίγουρα δεν διακρίνω και περιπατητικά μονοπάτια με αφετηρία αυτό το σημείο.
Από τους δύο καταρράκτες (είτε τον Skradinski Buk είτε τον Roski Slap) υπάρχουν πολλά μονοπάτια για πεζοπόρους.
Ο πρώτος συγκεντρώνει πολύ κόσμο (λόγω του ότι μπορούν να κάνουν και μπάνιο), ενώ ο δεύτερος είναι πιο ήσυχος από κόσμο, αλλά με λίγο πιο απαιτητικά μονοπάτια, απ' ότι θυμάμαι όταν είχα ψάξει (γιατί σε αυτόν δεν είχα πάει).

Σχετικά με το άλλο σου ερώτημα που αφορά τη Σλοβενία ... κοντά στην Postojna βρίσκεται και άλλο αξιοθέατο που θα πρέπει να επισκεφτείς και αυτό είναι τα Skocjan caves.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία μου: Δέκα ταξίδια ... σε ένα!
στο κεφάλαιο της Σλοβενίας.
επίσης ρίξε μια ματιά και στην: Μαμά πότε θα πάμε στο King’s Landing;
στο κεφάλαιο (Κάστρο Klis-Δρυμός Krka-Sibenik)

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να σε αγχώνουν οι συνοδοιπόροι σου. Ακόμα και το σενάριο με το καραβάκι φαίνεται εύκολο.
Νομίζω ότι δεν βολεύει το σημείο του χάρτη που αναφέρεις.
Ο καταρράκτης Skradinski Buk που αναφέρουμε η Grerena και εγώ έχει αυτές τις συντεταγμένες 43.805271, 15.964147
Το πάρκινγκ που ανάφερα είναι 43.795701, 15.968408 και το σημείο που σε αφήνει το λεωφορείο είναι 43.801636, 15.965261
Για τον Roski Slap (43.903637, 15.975225) υπάρχει άλλη είσοδος.
Στην ιστοσελίδα του Εθνικού Δρυμού μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες και να επιλέξεις το καλύτερο για εσάς.
http://www.np-krka.hr/stranice/park-maps/42/en.html
Από ότι βλέπω, όντως το πάρκινγκ για τον Roski Slap είναι πιο κοντά και το σύνολο της πεζοπορίας είναι 1,36χλμ. Ενώ για τον Skradinski Buk 1,9χλμ.

Για το σπήλαιο Ρostojna, δίπλα βρίσκεται και το κάστρο της Predjama στο οποίο θα μπορούσατε να πάτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.191
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom