Βενεζουέλα Links: Βενεζουέλα

DIOSA_VZLA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
MAIAMI-ΚΟΥΡΑΣΑΟ-ΑΡΟΥΜΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
hi!γεια σας!!μυπως τυχαινει καποιος να εχει ταξιδεψει βενεζουελα??αν ναι,θα ηθελα να μαθω σχετικα με τη πρωτευουσα σε τι επιπεδο βρισκεται η εγκληματικοτητα η και οτιδηποτε γνωριζετε για αυτη τη χωρα!!
ΒESOS!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
To Kαράκας δυστυχώς είναι το λιγότερο απογοητευτικό. Πήγα 3 Πάσχα πριν και κάθησα μόλις 2 βράδια. Ψυχοπλακώθηκα... Οι εργατικές συνοικίες είναι θλιβερές και η κατάσταση στο κέντρο της πόλης περίεργη. Επισκέφθηκα την κεντρική πλατεία με το προεδρικό μέγαρο μέρα μεσημέρι και ειλικρινά δεν ένοιωσα άνετα... Αστυνομία, αύρες, ανέχεια... Οι καλές περιοχές άλλο πράγμα βέβαια. Μαγαζιά, εστιατόρια, εμπορικά κέντρα χωρίς να τρελαθείς κιόλας αλλά καμιά σχέση με το παραδοσιακό κέντρο. Το βράδυ βέβαια κυκλοφορείς μόνο στις λεγόμενες καλές περιοχές πιο έξω ξέχασε το... Έμενα σε ένα ξενοδοχείο στο λόφο της Avila σε καλή περιοχή και το βράδυ που μας γύρισε από το εστιατόριο ο σύνδεσμος μου, μου έδειξε τις κοντινές εντυπωσιακές βίλλες των πλουσίων με οπλισμένους φρουρούς και ηλεκτροφόρα καλώδια... Τεράστιες ανισότητες και έλεγχος από οπλισμένο φρουρό και στο ξενοδοχείο μας...

Μόλις φεύγεις όμως από την πρωτεύουσα λες και πας σε άλλη χώρα και τι χώρα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... η Βενεζουέλα είναι από τις ομορφότερες χώρες που έχω πάει. Αν εξαιρέσεις το Καράκας πουθενά δεν ένοιωσα ότι κινδύνευα , ότι υπάρχει εγκληματικότητα Πήγα στη Merida στις Άνδεις και από εκεί με το ψηλότερο τελεφερίκ του κόσμου και μουλάρια στο Los Nevados ένα απίστευτο χωριό χαμένο σε μια κορυφή των Άνδεων. Πήγα στα Los Llanos για 3 βράδια,όπου και έμεινα στο Hato el Central μια τεράστια φάρμα γεμάτη απίστευτη χλωρίδα και πανίδα. Μιλάμε για εκπληκτικές καταστάσεις... και τέλος για ρηλάξ στα Los roques. Απλά πέραν πάσης περιγραφής...

Συνοψίζοντας θα πω ότι το Καράκας μάλλον είναι το χειρότερο μέρος της χώρας ( δεν πήγα στο Μαρακαίμπο) δυστυχώς δείχνει να έχει εγκληματικότητα και δεν αξίζει να του αφιερώσεις πάνω από μια μέρα... Από την άλλη όμως η φύση της χώρας είναι εντυπωσιακή
και σίγουρα αξίζει όχι μία αλλά πολλαπλές επισκέψεις λόγω της ποικιλομορφίας της. Νησιά, βουνά, ποτάμια, ακτές, ζούγκλα ενδιαφέρουσες πόλεις... Στα συν ο ελάχιστος σχετικά με το μέγεθος και τα ενδιαφέροντα τουρισμός. Ναι δυστυχώς τα Los Roques είναι τουριστική ατραξιον αλλά σίγουρα από τα ωραιότερα μέρη για μπάνιο του κόσμου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η Βενεζουέλα είναι ψηλά στη λίστα προορισμών μου....ωραίες πληροφορίες Traveller αλλά να ρωτήσω: πήγες με πρακτορείο?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Όχι πήγα μόνος, απλά κανόνισα με τοπικό πρακτορείο το transfer και την διαμονή στο hato και στα Los Roques. H xώρα όπως είπα εκτός Καράκας είναι ιδιαίτερα χαλαρή και δεν έχεις πρόβλημα ούτε διανυκτέρευσης ούτε εσωτερικών αεροπορικών εισιτηρίων. Απλά επειδή στα Los Roques πηγαίνουν μικρές αεροπορικές εταιρίες που δεν έχεις πρόσβαση σε αυτές μεσω internet και με το hato δεν έβρισκα εύκολα άκρη ένα τοπικό γραφείο μου τα κανόνισε... Κανένα πρόβλημα ,συνεργάσιμοι σε όλα και σχετικά φτηνά.
Βέβαια πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι τα Los Roques είναι μαζί με την Μαργαρίτα τα τουριστικότερα μέρη της χώρας και γιαυτό δεν είναι ιδιαίτερα φτηνά, όπως επίσης ακριβούτσικη ήταν η διαμονή στα Los Llanos, στη Μέριδα όμως όπως και στο Καράκας καμία σχέση, ήταν φτηνά...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Όχι πήγα μόνος, απλά κανόνισα με τοπικό πρακτορείο το transfer και την διαμονή στο hato και στα Los Roques. H xώρα όπως είπα εκτός Καράκας είναι ιδιαίτερα χαλαρή και δεν έχεις πρόβλημα ούτε διανυκτέρευσης ούτε εσωτερικών αεροπορικών εισιτηρίων. Απλά επειδή στα Los Roques πηγαίνουν μικρές αεροπορικές εταιρίες που δεν έχεις πρόσβαση σε αυτές μεσω internet και με το hato δεν έβρισκα εύκολα άκρη ένα τοπικό γραφείο μου τα κανόνισε... Κανένα πρόβλημα ,συνεργάσιμοι σε όλα και σχετικά φτηνά.
Βέβαια πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι τα Los Roques είναι μαζί με την Μαργαρίτα τα τουριστικότερα μέρη της χώρας και γιαυτό δεν είναι ιδιαίτερα φτηνά, όπως επίσης ακριβούτσικη ήταν η διαμονή στα Los Llanos, στη Μέριδα όμως όπως και στο Καράκας καμία σχέση, ήταν φτηνά...[/QUOTE


μηπως μπορεις να με δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το εκει πρακτορειο..??:D..αλλαξανε τελευταια στιγμη τα πλανα μου και λογω χρηματων,κυριως απο αργεντινοουρουγουαες βρηκα φθηνα εισητηρια για βενεζουελα..:clap:!ποσες μερες πιστευεις οτι ειναι αρκετες για να δεις και να γνωρισεις τη χωρα καλα..??:cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα θες 30-40 μέρες, η χώρα έχει απίστευτες ομορφιές, απομονωμένες, μακριά από τις τουριστικές διαδρομές, Ινδιάνους, τοπία, φανταστικά χωριά και είναι πολύ μεγάλη ως έκταση. Με 15-20 παίρνεις μια βασική ιδέα, λιγότερο είναι πολύ λίγο. Προσπάθησε να πας στα Llanos σε αυθεντικό hato κι όχι σε πανάκριβο τουριστικό, η διαφορά είναι τεράστια, σε τιμή, στον τρόπο ζωής και σε αυθεντικότητα. Αν σου αρέσει το τρέκινγκ, η χώρα είναι Ο παράδεισος, με κεφαλαίο. Βρίσκω πολύ επικίνδυνη τη χώρα, τα έχουμε γράψει κι αλλού γι' αυτό το θέμα, μην πλατειάζουμε πάλι, αλλά όπως όλες οι χώρες, ταξιδεύεται. Δεν είναι η φτηνότερη της περιοχής, αλλά ούτε κι ακριβή, οι άνθρωποι είναι σούπερ.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
μακαρι να χα 30-40 μερες να τη γυρισω ολη,αλλα δυστυχως εχω μονο 20.!!:roll:βρηκα εισητηρια 540 ευρω με την sab(santa barbara airlines),(αληθεια εχεις πεταξει ποτε με αυτην..??)θα τα κλεισω απο 31 ιουλιου εως 18 αυγουστου..αν μπορουσες να ιεραρχησεις τα μερη που αξιζει να παω ποια θα ηταν αυτα..??απο τα λιγα που ξερω,θελω να παω στο σπιτι του μπολιβαρ στο καρακας,στους καταρακτες,στον ορινοκο,και στη μεριδα..:D..αλλα κυριως μας ενδιαφερει η ζουγκλα και ενα μερος των ανδεων..α,αξιζει κανα διημερο στο ισλα μαργαριτα??η στο λος ροκες..??θα μπορουσες να συνδυασεις τη χωρα με λιγες μερες κολομβια..??εχω οποως βλεπεις αρκετες αποριες,καθως ηταν πολυ αποτομη η αλλαγη πλανων και τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου και να πω και την αληθεια επειδη ειμαι και λιγο σβαρνιαρης και αρτσουμπαλος εχω ψιλοαγχωθει αν θα τα προλαβω ολα..:haha::haha:..

και εννοειται,οπως και περυσι για περου-βολιβια,περιμενω και φετος εντυπωσεις απο ματς ποδοσφαιρου,αν εχεις παει..!:D.οχι τιποτ' αλλο,αλλα να μη χαλασει και το γουρι..!!εγω παντως το εψαξα και θα εχει αρχισει η απερτουρα τον αυγουστο..:p:p:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom