Live from... (click and post one photo)

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
@katkats έχω περίεργη οπτική επειδή κρίνω ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω εξηγήσεις γιατί δεν θεώρησα σκόπιμο να πω κάτι παραπάνω για την φωτογραφία ή έχω περιέργη οπτική όταν κάποιος κρίνει ότι με προσβάλλει με όσα λέει;

Καλά κάνεις και λες την αποψη σου, δεκτή και σεβαστή ασχέτως αν μ αρέσει η συμφωνώ.

Αυτό που απλά λέω εγώ είναι πως , όπως έχω κάθε δικαίωμα και εγώ να απαντήσω είναι ότι αφενός έχω κάθε δικαίωμα να μη μην γράψω κάποια λεζάντα σε κάποια φωτογραφία εάν δεν το επιθυμώ και αφεταιρου να ζητήσω από κάποιον να απολογηθεί εάν κρίνω ότι με προσέβαλλε και κρίνει ότι δεν ήταν αυτή η πρόθεση του

Οπότε μαζί σου το αφήνω και εγώ εδώ, καθώς δεν έχω κάτι να διαχωρίσω, με τον εν λόγω κύριο εάν κρίνει ότι δεν είχε σκοπό να προσβάλλει μπορεί να απολογηθεί με τον ίδιο τρόπο που προσέβαλλε.

Αν αυτή είναι περίεργη οπτική για κάποιον λυπάμαι, για εμένα είναι πολύ ξεκάθαρη τοποθέτηση ενός ανθρώπου που είναι υπεύθυνος για ότι ξεστομίζει η έστω γράφει
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η φωτογραφία διεγείρει ερωτηματικά. Το θέμα των ζώων είναι ευαίσθητο για πολύ κόσμο. Οταν βλέπεις ένα αγριο ζώο με λουράκι καλώς ή κακώς το μυαλό σου στροφάρει προς στην κακή κατεύθυνση. Μπορεί ο τρόπος σχολιασμού να μην ήταν και ο ευγενέστερος αλλά παράλληλα θεωρώ ατυχής μία ανάρτηση τέτοιου περιεχομένου χωρις λεζάντα.
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Η φωτογραφία διεγείρει ερωτηματικά. Το θέμα των ζώων είναι ευαίσθητο για πολύ κόσμο. Οταν βλέπεις ένα αγριο ζώο με λουράκι καλός ή κακώς το μυαλό σου στροφάρει προς στην κακή κατεύθυνση. Μπορεί ο τρόπος σχολιασμού να μην ήταν και ο ευγενέστερος αλλά παράλληλα θεωρώ ατυχής μία ανάρτηση τέτοιου περιεχομένου χωρις λεζάντα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Εκ των υστέρων προφανώς θεωρώ ήταν λάθος μια φωτογραφία χωρίς σχολιασμό.
Προφανώς θεώρησα ότι είναι προφανές για όσους ξέρουν ότι προφανώς ποτέ δεν θα είχα ένα τέτοιο κατοικίδιο καθώς δεν επικροτώ καν την ύπαρξη των ζωολογικων κήπων.

Ο λόγος που με ενόχλησε είναι ο τρόπος τοποθέτησης και το ύφος.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ΤΑΪΛΑΝΔΗ
Η ιστορική πόλη Ayutthaya (Αγιούταγια) ιδρύθηκε το 1350 μ.Χ. και ήταν η δεύτερη πρωτεύουσα του Βασιλείου του Σιάμ μετά τη Sukhothai. Η πόλη καταστράφηκε ολοσχερώς από τους Βιρμανούς το 1767 μ.Χ. και έκτοτε εγκαταλείφθηκε από τους κατοίκους της. Σήμερα στην ίδια τοποθεσία παραμένει ένα τεράστιο αρχαιολογικό πάρκο που έχει χαρακτηριστεί ως Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO και περιλαμβάνει απομεινάρια από ναούς, αγάλματα του Βούδα και το βασιλικό παλάτι.
Ο Wat Phra Si Sanphet (στη φωτογραφία) είναι ο πιο εντυπωσιακός ναός στην αρχαία Ayutthaya και περιλαμβάνει τρία μεγάλα chedis (στούπες) και πολλά μικρότερα.
Στο Wat Mahathat (Temple of the Great Relics) βρίσκεται και το περίφημο κεφάλι του Βούδα σφηνωμένο ανάμεσα στις πολυάριθμες ρίζες ενός δέντρου.

DSC_0064.jpg
DSC_0129.jpg
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Συμφωνώ απόλυτα.
Εκ των υστέρων προφανώς θεωρώ ήταν λάθος μια φωτογραφία χωρίς σχολιασμό.
Προφανώς θεώρησα ότι είναι προφανές για όσους ξέρουν ότι προφανώς ποτέ δεν θα είχα ένα τέτοιο κατοικίδιο καθώς δεν επικροτώ καν την ύπαρξη των ζωολογικων κήπων.

Ο λόγος που με ενόχλησε είναι ο τρόπος τοποθέτησης και το ύφος.
Ως τρίτη που διάβασε τα μηνύματα, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, δε μου πέρασε καν από το μυαλό ότι ο @NightcoreKing πιστεύει πως εσύ εδεσες το ζώο, πως είναι δικό σου ή πως εσύ είσαι ο ανεγκεφαλος.. Το λέει για αυτούς που το έκαναν πιστεύοντας πως το χουν για κατοικίδιο και εσύ απλά απαθανάτισες το γεγονός χωρίς να σημαίνει πως το εγκρινεις. Νομιζω αδικα παρεξηγήθηκες..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι φοβερά εύκολο κάποιος να κρίνει χωρίς να γνωρίζει

Το συγκεκριμένο είναι κεντρο περιθλαψης και προστασίας άγριων ζώων από ανεγκφαλους κυνηγούς
Κι εγώ νομίζω ότι το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα, αλλά αυτούς που έδεσαν το ζωντανό και το έκαναν βόλτα. Νομίζω άδικα αρπάχτηκες.

Είναι πολύ χρήσιμο που μας αναφέρεις ότι πρόκειται για κέντρο περίθαλψης, παρ' όλα αυτά εμένα με προβληματίζει πολύ η απόφαση της διεύθυνσης ενός τέτοιου κέντρου να δένει άγρια ζώα με λουρί και να επιτρέπει να τα κάνει κάποιος βόλτα σαν κατοικίδια. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις οι συνθήκες είναι πολύ πιο ελεύθερες με σεβασμό στην άγρια φύση του χ ζώου.
Θεωρώ ότι χρειάζεται να κάνουμε καλή έρευνα πριν υποστηρίξουμε οποιοδήποτε κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα που έχω επισκεφτεί απερίσκεπτα ιδρύματα όπου ίσως να μην έπρεπε, όπως το Pinawalla Elephant Orphanage στη Σρι Λάνκα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom