Live from... (click and post one photo)

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Καλά και εδώ (Βαλένθια) φοράνε μάσκες ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους αλλά τα κρούσματα πάνε σύννεφο. Κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις, ή απλά δεν κάνουν ελέγχους (έχω άγνοια επί του θέματος) ή λόγω πολύ μειωμένου τουρισμού δεν έχουν τόσα κρούσματα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Η εξηγηση οτι δεν κανουν ελεγχους δεν συμβαδιζει με το ιστορικο της χωρας εδω και 6 μηνες, γιατι να μην ελεγχει τωρα?
Ο δε τουρισμος δεν ειναι τοσο μειωμενος: 30 λεπτα αναμονη στην ουρα SKIP THE LINE ειχα να δω απο το uffizzi. Απλα οι περισσοτεροι ειναι Ιταλοι, λιγοι Γαλλοι, λιγοι Ισπανοι και 2 φορες πηρε το αυτι μου Γερμανικα στους δρομους. Εχει πολυ εσωτερικο τουρισμο.
Ειναι ποιοτικο το θεμα: απο που ερχονται τουριστες. Παρε παραδειγμα τη Χαλκιδικη πως ανοιξε, ποσοι μπηκαν και απο που και πως χανεται η μπαλα. Κατι τετοια θα συμβαινουν ισως.
Καλημερα. Λιγο off the beaten track και το λομπι του Hotel Danieli
20200812_131431.jpg
20200812_120957.jpg
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Φορανε μασκες ολοι, ακομη και σε εξωτερικους χωρους με συνωστισμο επειδη το επιτασσει η λογικη, τα αντισηπτικα με το κιλο και δεν βασιζονται μονο στα ευχελαια.
Αυτή ήταν η αφορμή της σκέψης μου.

Για να μην παρεξηγηθώ, θα τη συγκρίνω με την Ισπανία (και οχι πχ με την Ελλάδα που πριν από ένα μήνα οι μισοί πίστευαν ότι ο κορονοϊός είναι ένα ψέμα).

Και οι δύο χώρες πριν κάποιους μήνες παρουσίαζαν υπερβολικά μεγάλο αριθμό κρουσμάτων και οι δύο χώρες (απ'ότι καταλαβαίνω) θέτουν υποχρεωτική τη χρήση μάσκας ή τελοσπάντων όντως ο πληθυσμός φοράει μάσκα σε εξωτερικούς χώρους με συνωστισμό και οι δύο χώρες χρησιμοποιούν αντισηπτικά με το κιλό. Η Ιταλία άνοιξε πρώτη τα σύνορα, η Ιταλία δε διενεργεί κανένα τεστ (τουλάχιστον μέχρι πριν μια βδομάδα). Η Ισπανία, όχι ότι κάνει κάποια διαφορά, αλλά για τα μάτια του κόσμου κάνει και καμια θερμομέτρηση. Πώς γίνεται ξαφνικά η Ιταλία να έχει απειροελάχιστα κρούσματα και στην Ισπανία να έχουν εκτοξευθεί;


Ο δε τουρισμος δεν ειναι τοσο μειωμενος
Εννοώ μειωμένος σε σχέση με άλλες χώρες ίδιου βεληνεκούς.

Εχει πολυ εσωτερικο τουρισμο.
Νομίζω ότι αυτό είναι το κλειδί (και αυτό στο οποίο θα έπρεπε να εστιάσουν φέτος οι μεσογειακές χώρες).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η εξηγηση οτι δεν κανουν ελεγχους δεν συμβαδιζει με το ιστορικο της χωρας εδω και 6 μηνες, γιατι να μην ελεγχει τωρα?
Ο δε τουρισμος δεν ειναι τοσο μειωμενος: 30 λεπτα αναμονη στην ουρα SKIP THE LINE ειχα να δω απο το uffizzi. Απλα οι περισσοτεροι ειναι Ιταλοι, λιγοι Γαλλοι, λιγοι Ισπανοι και 2 φορες πηρε το αυτι μου Γερμανικα στους δρομους. Εχει πολυ εσωτερικο τουρισμο.
Ειναι ποιοτικο το θεμα: απο που ερχονται τουριστες. Παρε παραδειγμα τη Χαλκιδικη πως ανοιξε, ποσοι μπηκαν και απο που και πως χανεται η μπαλα. Κατι τετοια θα συμβαινουν ισως.
Καλημερα. Λιγο off the beaten track και το λομπι του Hotel Danieli
View attachment 322606 View attachment 322607
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα έμενες κάπου αλλού από κει που έμεινε ο Μπάυρον και η Αντζελίνα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Ποδοσελφι απο το Lido. Πολυ ζεστη και ρηχη θαλασσα για το γουστο μου, αλλα δροσια σε μια ζεστη μερα.


@Borealis να στηριξω τον τουρισμο, γιατι θα λιποθυμανε τα παιδακια του ιδιοκτητη απο την πεινα πινοντας κρασι παλιο, το χαβιαρι θα ειναι μαυρο και το τυρι μουχλιασμενο.
20200813_122201.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.498
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
@paefstra αν σε βγάλει ο δρόμος σου στο ζαχαροπλαστειο tonolo τίμησε το! Ελπίζω να γράψεις αποθεωτικη ιστορία για Βενετία!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom