Ιαπωνία live from japan

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Είδα την διάβαση και τρόμαξε το μάτι μου. :shock: Αυτό είναι που λένε χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Με τόσο κόσμο στο βίντεο αν δεν έχεις gps, ξεχνάς σε τι οδό ήθελες να πας.

Edit:
Τρομερή εντύπωση στα εστιατόρια τους όπως στο Uobei. Δεν συμφέρει να πας μεγάλη παρέα. Πάνω από τριάδα δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μηπως επειδη το ποδι που φοραει το μινι ειναι 1,10 πανω σε σκαμπω και γιαυτο οι αντρες δε δινουν σημασια......:haha::haha::haha:
περα απο την πλακα (επισης ολοι τρωνε μεγαλο κολλημα με τις τουαλετες τελικα )...να περνας τελεια στην Ιαπωνια !!!
Αυτα τα κοριτσακια ντυμενα σε στυλ μανγκα ανιμέ εχουν γινει πιο χαρακτηριστικες φιγουρες της Ιαπωνιας και απο τις γκεισες.
Αχαχαχα!!!! Λες???? Έλα βρε, γλυκούλες είναι! Εγώ τις βρήκα σέξυ και χαριτωμένες ! Σε ευχαριστώ πολύ @KLEOPATRA ! Δυστυχώς γύρισα μπου χου χουυυ!!!:klaps:

Είδα την διάβαση και τρόμαξε το μάτι μου. :shock: Αυτό είναι που λένε χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Με τόσο κόσμο στο βίντεο αν δεν έχεις gps, ξεχνάς σε τι οδό ήθελες να πας.

Edit:
Τρομερή εντύπωση στα εστιατόρια τους όπως στο Uobei. Δεν συμφέρει να πας μεγάλη παρέα. Πάνω από τριάδα δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.
Μάλλον @iridra γι' αυτό είναι όλοι χωμένοι στις οθόνες των κινητών τους. Στέλνουν SMS:
"πού είσαι;"
"εδώ! σε περιμένω εδώ και μισή ώρα"
"και εγώ!!!"
Τελικά δεν βρίσκονται ποτέ!:lol::lol::lol::lol:

Υπερ απολαυστική η φωτοιστορία σου!
Σ'ευχαριστώ Γιάννη! Και 'σένα οι φωτογραφίες σου είναι καταπληκτικές!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημέρα 6η: Τόκυο

Untitled-9.jpg

Τελευταία ημέρα σήμερα στο Τόκυο και μετά από προτροπή του συνφορουμίτη @jousis πήγα πρωί - πρωί στο Kameido Tenjin Shrine με τις ανθισμένες ουιστέριες. Δυστυχώς καμία φωτογραφία δεν μπορεί να περιγράψει τα μεθυστικά αρώματα των λουλουδιών αυτών. (Arigato Giannis!)

IMG_0101.JPG

Στον δρόμο προς τον σταθμό: "Δρόμος Έκτακτης Ανάγκης - Κλειστός σε περίπτωση μείζονος σεισμού!" Υπογραφή: η χαρούμενη τσιπούρα! Έλεος! Και εδώ χαριτομενιά;;; (Yeeah! Σεισμόοος!!! Θα πεθάνουμε όλοι! Ναιιιι! Rock it Baby!!!)


IMG_0106.JPG
Κατεβαίνω στην Akihabara να αλλάξω γραμμή και βολτάρω για λίγο στους δρόμους της παγκόσμιας πρωτεύουσας των απανταχού gamers και manga maniacs.

Κατά μέτωπο επίθεση στα αυτάκια μου!!! Έφυγα κακήν-κακώς!

IMG_0175.JPG

Πήρα το μετρό για το Αυτοκρατορικό Παλάτι. Στην έξοδο οι αρχές φρόντίζουν να ενημερώνουν τον κόσμο πόσο εφήμερη είναι η ζωή και ποιος ο λόγος να τρέχεις στη θάλασσα, αφού η θάλασσα αύριο - μεθαύριο θα έρθει αυτή σε σένα...

IMG_0167.JPG

Σα δε ντρέπεστε παλιοπληβείοι που μου θέλετε και Αυτοκρατορικό Παλάτι! Δείτε αυτό όλο κι όλο και πολύ σας είναι! Κανείς κοινός θνητός δεν μπαίνει στο Άβατο του Αυτοκράτορα. (οι πληροφορίες που θέλουν τον ίδιο τον Ακιχίτο να ξεβουλώνει τον Αυτοκρατορικό καμπινέ και την Ακιχίταινα να απλώνει μπουγάδα τα μεταξωτά βρακιά ούτε επιβεβαιώνονται αλλά ούτε και διαψεύδονται ;) )


Untitled-1.jpg
Επιτέλους, λίγη απλωσιά και ηρεμία στο πάρκο του Αυτοκρατορικού Παλατιού...

Untitled-2.jpg

Έφυγα για Γκίνζα και παράσταση παραδοσιακού γιαπωνέζικου θεάτρου στο φημισμένο Kabuki - za. Έκλεισα το full πακέτο με 40 ευρώ από Ελλάδα (3 έργα, από τις 16:40 έως τις 21:00!!!). Δεν το μετάνιωσα, άξιζε. Θα μπορούσα όμως να πάω εκεί, να κλείσω επιτόπου μόνο μία παράσταση και να πληρώσω μόλις 7 ευρώ! (εξάλλου, στα μισά του 3ου έργου αποχώρησα. Όσο φιλότεχνος και να 'μαι, ένα 4ωρο με διαλόγους στην αρχαϊζουσα Ιαπωνική που δεν κατέχω και που ηχούσε στα αυτιά μου σαν συνεχής επιθανάτιος ρόγχος, έ μου έπεσε λίγο βαρύ).

IMG_0204.JPG

Έξω, είχε ήδη βραδιάσει και η γκλαμουράτη Γκίνζα με τα πανάκριβα καταστήματα και τους καλοντυμένους ανθρώπους έγραφε τον επίλογο ενός πολύ όμορφου ταξιδιού...Λάθος!

IMG_0199.JPG

Αυτός ήταν ο καλύτερος επίλογος!!!! Θεϊκό γλυκό φράουλας με σοκολάτα και κάτι λουκουμάτο (πάστα κερασιάς μάλλον) από το http://www.ginza-akebono.co.jp/ . Βρίσκεται στη γνωστή διασταύρωση με το κυλινδρικό κτήριο - ορόσημο - της Γκίνζα και είναι τόσο φρέσκο που δεν με αφήσανε να πάρω δύο κουτιά για το σπίτι. Όοοχι, μου είπανε, πρέπει να τα φας σήμερα! Εντάξει! Απλά κορυφαίο! (έφαγα 2 και όταν μετά από μισή ώρα πήγα - εννοείται - να φάω και άλλα, τους είχαν τελειώσει!!! Αύριο πάλι, μου είπαν... μα, άυριο δεν θα 'μαι εδώ...:cry::cry::cry::cry:

IMG_0218.JPG
Μήπως το παράκανα; Μπαα...

IMG_0238.JPG
Σαγιονάρα, ωραία μου Nippon日本 . Ελπίζω να τα ξαναπούμε...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ημέρα 6η: Τόκυο
View attachment 60166
Τελευταία ημέρα σήμερα στο Τόκυο και μετά από προτροπή του συνφορουμίτη @jousis πήγα πρωί - πρωί στο Kameido Tenjin Shrine με τις ανθισμένες ουιστέριες. Δυστυχώς καμία φωτογραφία δεν μπορεί να περιγράψει τα μεθυστικά αρώματα των λουλουδιών αυτών. (Arigato Giannis!)
Αναίσχυντη αντιγραφή του Χιροσιγκε...το καταγγέλω.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@panius τι ..τι τελείωσε;!; Αυτό ήταν; Κλαψ κλαψ. Πάντως γράφεις πολύ καλά και μέσα σε ελάχιστες γραμμές δίνεις πληροφορίες,εντυπώσεις συν με δόση χιούμορ. Μπορείς να πεις λίγο τις τιμές στα δώρα; Αν δεν θες συγκεκριμένα έστω μια εκτίμηση. Γενικά είχες συνάλλαγμα ή όλα μέσω κάρτας;
Και μια απορία. Όντως δε σου έδωσαν γλυκό για να πάρεις μαζί σου; Δηλαδή ζήτησες να αγοράσεις και αρνήθηκαν;;; Σοβαρά;
Αν έχεις φωτο-υλικό κι άλλο, καλοδεχούμενο και χωρίς μπλα μπλα.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Σε ευχαριστουμε,σημαντικες οι πληροφοριες σου!!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολυ ωραια ιστορια:)
Arigato @GTS :)

Axaxaxa!!! Ίδια γούστα έχουμε με αυτόν τον Χιροσιγκε... Πάντως το δικό μου είναι καλύτερο:) :bleh::bleh::bleh:

@panius τι ..τι τελείωσε;!; Αυτό ήταν; Κλαψ κλαψ. Πάντως γράφεις πολύ καλά και μέσα σε ελάχιστες γραμμές δίνεις πληροφορίες,εντυπώσεις συν με δόση χιούμορ. Μπορείς να πεις λίγο τις τιμές στα δώρα; Αν δεν θες συγκεκριμένα έστω μια εκτίμηση. Γενικά είχες συνάλλαγμα ή όλα μέσω κάρτας;
Και μια απορία. Όντως δε σου έδωσαν γλυκό για να πάρεις μαζί σου; Δηλαδή ζήτησες να αγοράσεις και αρνήθηκαν;;; Σοβαρά;
Αν έχεις φωτο-υλικό κι άλλο, καλοδεχούμενο και χωρίς μπλα μπλα.
Σε ευχαριστώ @iridra ! Τα σουβενιρ μου πήγαν γύρω στο 80άρι. Είναι ακριβά! Καλύτερα από το αεροδρόμιο. Και πιο καλές τιμές θα βρεις και πολύ καλή ποικιλία. Για να τη βγάλεις φθηνότερα, οι καλύτερες επιλογές είναι οι γιαπωνέζικες ΚΙΤ ΚΑΤ που είναι πολύ νόστιμες και που ένα κουτί έχει μέσα 10 ξεχωριστές συσκευασίες. Επίσης τα πορσελάνινα γατάκια είναι φθηνά και χαριτωμένα. Κάτι τυποποιημένα λουκούμια κερασιού που πουλάν παντού (τα ροζ κουτιά στη φώτο) μην τα πάρεις. Δεν λένε τίποτα.
Με κάρτα πλήρωσα ξενοδοχεία και 1 εστιατόριο. Όλα τα άλλα με μετρητά. Είχα ευρώ μαζί μου και τα άλλαζα. Στην τράπεζα στο αεροδρόμιο πέτυχα την καλύτερη ισοτιμία.
Τα γλυκά στην Γκίνζα, δεν μου τα δώσανε, ναι!!!.Μου είπαν ότι αυτά τρώγονται μόνο αυθημερόν!!! Πιστεύω αν επέμενα, θα μου τα δίνανε. Πάντως το 20ευρω το χάσανε (όχι ότι τους πολυνοιάζει. Αφού κάθε μέρα ξεπουλάνε!)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ όμορφη ιστορία, για έναν προορισμό όνειρο. Σε ευχαριστούμε πολύ panius.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Μπραβο panius:)...η περιγραφη σου μπορει να μην ειχε την εκταση της Ινδιας,αλλα ηταν ουσιαστικη και καλογραμμενη και απ'οτι βλεπω ψηνεις κοσμο εδω....;)
Παντα να κανεις ομορφα ταξιδια.
ΥΓ.να αρχισω να το σκεφτομαι και γω,αραγε;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ΥΓ.να αρχισω να το σκεφτομαι και γω,αραγε;
Μην το σκέφτεσαι καθόλου καρφίτσα μου. Πάρε τα κορίτσια και πηγαίνετε...
Θέλω και αποκλειστική φώτο σου με κιμονό :p

(sry για το off topic :p)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σας ευχαριστώ @karfitsa και @Kanel28 για τα καλά σας λόγια :)

Γιατί όχι καρφίτσα? Από ότι βλέπω την Ασία την έχεις αφήσει παραπονεμένη, οπότε μια Ιαπωνία νομίζω είναι μια καλή εισαγωγή στην ασιατική κουλτούρα.

Όσο για την Ινδία, άστα! Ακόμα στη μέση είμαι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom