Live from... Strasbourg !

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ας εγκαινιασουμε το θεμα, μιας που καθομαστε στη ζεστη και θαλπωρη του ξενοδοχειου μας! Δευτερη μερα σημερα στο πανεμορφο Στρασβούργο, με τη θερμοκρασια γυρω στους 12 βαθμους τη μερα και 7-8 τωρα τη νυχτα. Πολυ κρυο και συννεφια (κρυο για μενα και τη μικρη τουλαχιστον) παρόλ Αυτά περπατησαμε πολυ και θαυμάσαμε την ομορφιά αυτης της πολης!
DSC_3046_1.JPG
Ο Καθεδρικος ναος επιβλητικοτατος αλλα δυστυχώς γινονται εργα συντηρησης και δεν μπορεσαμε ν ανεβουμε και να θαυμασουμε τη θεα απο ψηλα..
DSC_2983.JPG

Τωρα οι φωτογραφίες δεν ειναι και οι καλύτερες, αυτες ετυχε να στειλω απο τη φωτογραφική μου μηχανη, θα προσπαθήσω για κατι καλύτερο αυριο.
Πηραμε τη βαρκα για μια βολτα στα καναλια και πεσαμε σε εκδρομές σχολειων, δυστυχώς... ενα δημοτικο κ ενα γυμνασιο μαλλον οποτε δεν το χαρηκαμε οσο θελαμε..
IMG_20190405_213708.jpg

DSC_3006.JPG

Και η βολτα συνεχιστηκε μεχρι το παρκο Ορανζερι και στην γυρω περιοχη.
_DSC3087.JPG

_DSC3088.JPG

_DSC3098.JPG

DSC_3072.JPG

Ειχε μεσημεριασει και πεινουσαμε, γυρισαμε προς τα πισω αρχικα για να παμε στη Petite France αλλα τελικα τα σχεδια άλλαξαν οταν η μικρη κρυωνε και ηθελε να ξεκουραστεί. Καθισαμε σ ενα εστιατόριο το οποιο δεν με ξετρελανε σλλα τελος παντων χορτασαμε. Αποφάσισα ν αφησω την Petite France για αυριο το πρωι οταν ο καιρος λεγεται οτι θα ειναι καλυτερος. Ιδωμεν.
Πρωτη μου φορα στη Γαλλια μου εκανε εντυπωση οτι τα περισσότερα εστιατόρια κλεινουν 14:00 και ανοιγουν 19:00. Υπεροχοι φουρνοι- ακριβα γλυκα και φαγητο, εξυπηρετικος κοσμος, αλλα το κυριότερο πανέμορφη πολη. Μερικες φωτο ακομα και ελπιζω περισσότερα αυριο!
DSC_2924.JPG

DSC_3041_1.JPG

DSC_3047.JPG
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Τελικα το live δεν καταφερε να παραμεινει ετσι.. η χθεσινη μερα απο το μεσημερι κ μετα ηταν χαλια.
Το πρωι ολα καλα, υπεροχη η βολτα ειδαμε τα περισσότερα απο αυτα που σχεδιαζα. Ο καιρος αρχικα ηταν κρυος, μετα τις 11 μαλακωσε λιγακι , ειδαμε κ ηλιο! Συναντησαμε και ενα σχολειο που ειχε ερθει εκδρομη απο Ελλαδα. Ο σκοπος μου ηταν να μεταφερω τις φωτογραφιες ενω ταξιδευαμε για Μεμμινγκεν και να γραψω δυο λογια. Ετσι κ εγινε στο πρωτο τρενο. 15:46 ξεκινησε το πρωτο τρενο για Στουτγάρδη. Το δεύτερο θα ηταν για Ουλμ και το τρίτο για Μεμμινγκεν. 18:55 θα φταναμε Μεμμινγκεν . Αμ δε.. Κατεβαίνουμε Στουτγάρδη και περιμένουμε το τρενο για Ουλμ, το οποιο θα εφτανε Μοναχο. Πουθενα το τρενο.

Συνεχεια αργοτερα ξεκιναει επιβιβαση για Χανια (εφτασα τελικα στο Μεμμινγκεν και επιστρεφουμε σημερα. )
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Ωχ μη μου λες τετοια κι εχω κλεισει μετακινηση με 3 τρενα στη σειρα το καλοκαιρι για να παρω αεροπλανο απο γερμανικο αεροδρομιο... Δεν δινουν αποζημιωση για τετοιες αστοχιες?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ωχ μη μου λες τετοια κι εχω κλεισει μετακινηση με 3 τρενα στη σειρα το καλοκαιρι για να παρω αεροπλανο απο γερμανικο αεροδρομιο... Δεν δινουν αποζημιωση για τετοιες αστοχιες?
Επιτέλους γυρισα στο σπιτακι μου! Σου επιστρεφουν την αξια του εισητηριου κ ο,τι αλλο συνεπάγεται η καθυστέρηση/ ακυρωση του δρομολογιου, αλλα δεν εχω κατσει ακομα να ασχοληθω. Εχω παρει μια φορμα που πρεπει να συμπληρωσω κ να τη στειλω, φανταζομαι ομως θα γινεται και μεσω της ιστοσελιδας. Επειδη κατσαμε κ μια μερα Στουτγάρδη, το τρενο απο Στουτγάρδη για Στρασβούργο εφτασε με μια ωρα καθυστέρηση γιατι παρουσιασε καποιο τεχνικο προβλημα. Το ιδιο τρενο που θα συνεχιζε για Παρισι, διεκοψε το δρομολογιο, τους κατεβασαν ολους κατβ αλλα δεν ξερω τι απεγινε. Ασε μεγαλη απογοήτευση... και η απαντηση της υπαλληλου ηταν "συμβαινουν αυτα με τα Γερμανικά τρενα". Ειλικρινά ευχομαι να μην εχεις θεμα, γιατι δεν μιλανε κ Αγγλικα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Σου επιστρεφουν την αξια του εισητηριου κ ο,τι αλλο συνεπάγεται η καθυστέρηση/ ακυρωση του δρομολογιου,
Στην περιπτωση αυτη θα ειναι απωλεια της πτησης το "οτι αλλο συνεπαγεται". Θα κοιταξω να αλλαξω απο τωρα τα εισιτηρια ωστε να εχω λιγοτερες αλλαγες και σε πιο κεντρικους σταθμους, γιατι κατι δεν μου παει καλα...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Στην περιπτωση αυτη θα ειναι απωλεια της πτησης το "οτι αλλο συνεπαγεται". Θα κοιταξω να αλλαξω απο τωρα τα εισιτηρια ωστε να εχω λιγοτερες αλλαγες και σε πιο κεντρικους σταθμους, γιατι κατι δεν μου παει καλα...
Τι να πω ελπιζω να μη σε επηρεασει αρνητικα η εμπειρία μου. Παντως το Ουλμ ειναι αρκετα μεγαλη πολη κ μεγαλ ο ς σταθμος.. αλλα ισως εχεις δικιο στο χωριο μου λενε καλιο γαϊδούροδενε παρα γαϊδούρογυρευε.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Το τρενο για Ουλμ θα εφευγε 17:14, η ωρα πηγε 17:20 και τιποτα. Οι αναγγελίες μονο στα Γερμανικά, κανείς υπεύθυνος τριγυρω. 17:30 βλεπω μια υπάλληλο να μιλαει με εναν επιβατη, χωνομαι κ εγω αγενεστατα, ρωτωντας τη αν μιλάει Αγγλικα. Κουτή ερώτηση, ο επιβάτης μου εξηγησε ότι η στάση ακυρώθηκε και ότι έπρεπε να πάρω αλλο τρενο. Ποιο τρένο?? Μου δειχνει και τα δυο τρένα στις διπλανές πλατφόρμες, και τα δύο λεει πάνε Ουλμ. Κάτι λέει στην υπαλληλο και εκείνη μου δειχνει που να επιβιβαστώ. Η ώρα 17:30. Μπαινω μέσα, ρωτάω τους συνεπιβάτες αν μιλάει κανείς Αγγλικά και μια κοπελα μου εξηγησε ότι το τρένο πάει Ουλμ αλλα κάνει πολλές στάσεις. Που να προλάβω να βγώ, σε δυο λεπτα ξεκίνησε. Σταματησαμε λοιπόν σε 20 χωριά για να καταλήξουμε στο Ουλμ. Εκεί μια Γερμανίδα που μιλήσαμε στο τρένο μου είπε ότι θα έρθει μαζι μου στο σταθμό γιατι στην ιστοσελίδα έλεγε ότι ακυρώθηκαν όλα τα τρένα για Μεμμινγκεν. Εγκεφαλικό εγω. Πάμε στον σταθμό, και για καλή μας τυχη σε μιση ωρα εφευγε το τελευταιο τρενο για Μεμμινγκεν το οποίο δεν ειχε ακυρωθει.Τελικά φτάσαμε στο ξενοδοχειο 9:15. Κατεβηκαμε αμεσως στο εστιατοριο γιατι είχαμε πεθάνει της πεινας. Περιττο να πω οτι και τα δυο πιατα που παραγγειλαμε ηταν λυσσα, δηλαδη ελεος! Φαγαμε και κοιμηθηκαμε ανακουφισμένοι που δεν χρειάστηκε να ψαχνουμε λεωφορεία νυχτιάτικα. Παντως το Μεμμινγκεν πρεπει να ειναι συμπαθητική πόλη κριμα που δεν καταφεραμε να κάνουμε μια μικρή βολτα.

Το αεροδρομιο του Μεμμιγκεν ειναι ένα μικρο, αδιάφορο αεροδρομιο. Ημασταν εκει 5,30 το πρωι και ο ελεγχος αποσκευών ανοιξε στις 6. Γενικά το κλίμα ηταν "χαλαρα, δε βιαζομαστε", η πτηση ηταν στην ωρα της, και φτάσαμε και ενα τεταρτο νωριτερα. Το αεροπλάνο γεμάτο.

Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες και λυπαμαι που το Live, δεν ηταν live...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom