Ηνωμένο Βασίλειο London 7ωρο Stopover

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Παρακαλώ θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψή σας:
Κυριακή άφιξη Χίθροου με το πρωινό της Β.Α. περίπου στις 10-10.30. Αναμονή για το επόμενο, πάλι Β.Α., ως τις 17.00, προς Νέα Υόρκη.
Περίπου 7 ώρες στοπ, κρίμα δεν είναι να τη βγάλουμε μεσ' το τέρμιναλ???
Πρόταση του Άγγλου φίλου, πρώην κατοίκου Λονδίνου, να πάρω Μετρό και όχι τα άλλα 2 "γρήγορα", (αφού από Paddington, έτσι κι αλλιώς για κάπου αλλού θα πάρεις το Μετρό, πάρτο τουλάχιστον απ' την αρχή...και πολύ οικονομικότερο και χρονικά, μέχρι τελικού προορισμού, μικρή η διαφορά..)
Συγκεκριμένα μου προτείνει Knightsbridge, Harrods, αφού γύρω στις 15.30 πρέπει να τα "ξαναμαζεύουμε" απ' την πόλη για το αεροδρόμιο.
Έλα ντε όμως που εγώ, του λέω (του φίλου) ότι πρώτα πρέπει να "πάρω έγκριση" από τους καλούς μου φίλους, γνώστες του αντικειμένου, στο φόρουμ του Travelstories...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ συμφωνώ:D αλλά αυτό το γύρω στις 15.30 δεν είναι λίγο αργά? μήπως κατά τις 14.30?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
να λάβεις υπόψη σου ότι το μετρό για το πικαντίλι πχ κάνει σχεδόν μια ώρα, θα χάσεις αρκετό χρόνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εγώ συμφωνώ:D αλλά αυτό το γύρω στις 15.30 δεν είναι λίγο αργά? μήπως κατά τις 14.30?
Όχι μια χαρά είναι! Ένα security να περάσει έχει και να πάει στο Gate. Δεν το ξέρω το T5, αλλά όπως και να χει 1,5 ώρα θα φτάσει.

Προσωπικά θεωρώ το σενάριο Knightsbridge, Harrods καλό ΕΦΟΣΟΝ η μέρα είναι βροχερή. Αλλιώς, εγώ θα έκανα μια βόλτα στο west end: Picadilly, St. James park, Trafalgar, Westminister, Whitehall, Convent Garden και πίσω.

Για τη μετακίνηση, θα σας τα πουν και καλύτερα, εγώ θα έπαιρνα Heathrow Connect/Express + ταξί. Νομίζω ότι λίγος χρόνος στο Λονδίνο αξίζει ένα μικρό έξοδο παραπάνω....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι Harrods και αηδίες διαβάζω... τι θα πας να κάνεις στο Harrods θα χαζεύεις μουστάρδες?

Η λύση είναι μία... Connect... 8 λίρες κάνει, σιγά τα αυγά... μετά ποδαράτο μέχρι το πάρκο, Μarble Arch, Bond Str., Picadilly, Convent Garden... επιστροφή από Convent με το tube... ΠΡΟΣΟΧΗ... το tube από το Convent μέχρι το Τ5 κάνει τουλάχιστον μία ώρα... υπολόγιζε και άλλα 3/4 να είσαι νωρίτερα στο terminal...

Έχεις τρεις - τρεισήμιση ώρες καθαρές... άψογο break...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τι Harrods και αηδίες διαβάζω... τι θα πας να κάνεις στο Harrods θα χαζεύεις μουστάρδες?

Η λύση είναι μία... Connect... 8 λίρες κάνει, σιγά τα αυγά... μετά ποδαράτο μέχρι το πάρκο, Μarble Arch, Bond Str., Picadilly, Convent Garden... επιστροφή από Convent με το tube... ΠΡΟΣΟΧΗ... το tube από το Convent μέχρι το Τ5 κάνει τουλάχιστον μία ώρα... υπολόγιζε και άλλα 3/4 να είσαι νωρίτερα στο terminal...

Έχεις τρεις - τρεισήμιση ώρες καθαρές... άψογο break...
Περιμενα να γραψεις, Νικόλα
! Ετσι παει! σωστα , σωστα , σωστα!!!
Ασε τα Harrods , τρεχα downtown να γουσταρεις!!!
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Για ένα και μόνο βράδυ στο Λονδίνο τι προτείνετε...φτάνω στις 10 τη νυχτα παρασκευής και η επόμενη πτήση είναι το πρωί στις 7...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η λύση είναι μία... Connect... 8 λίρες κάνει, σιγά τα αυγά... μετά ποδαράτο μέχρι το πάρκο, Μarble Arch, Bond Str., Picadilly, Convent Garden... επιστροφή από Convent με το tube... ΠΡΟΣΟΧΗ... το tube από το Convent μέχρι το Τ5 κάνει τουλάχιστον μία ώρα... υπολόγιζε και άλλα 3/4 να είσαι νωρίτερα στο terminal...
Έχεις τρεις - τρεισήμιση ώρες καθαρές... άψογο break...
(ευτυχώς που ρώτησα στο φόρουμ μας!!!!!!!!!!!!!!!!)
Συνολικά η διαδρομή (λέει το maps.google) Paddington-Convent, είναι 2,6 μίλια, 53 λεπτά περπάτημα. Βγαίνει άνετα και με παιδί... Άψογο!!! Έκλεισε!!!
Και που να πιούμε ένα καφέ ή να καθίσουμε .. να φάμε κάτι ελαφρύ???. Θα είναι Κυριακή μεσημέρι

 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
για προχειρο break αψογο καπουτσίνο στα paul. ο τράβελερ έχει πάλι δίκιο όσο μεγαλώνει γίνεται και καλύτερος σα το παλιό κρασί:D βόλτα ποδαράτη, πάντως αν βρέχει πολύ και στα harrods είναι ωραία κι έχει για φαγητό καφέ τέλειες επιλογές
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Harrods Knightsbridge Store: Opening Times

(Including Bank Holidays)
Main Store
Monday to Saturday: 10am - 8pm
Sunday: 11:30am* - 6pm
Selected Food Halls open
Monday to Saturday: 9am – 8pm
Sunday: 11:30am* - 6pm

* Browsing only between 11.30am and 12 noon on Sundays
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom