ΗΠΑ Los Angeles & San Fransisco

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε ναι λοιπόν. Δεν την παλεύω ούτε 2 μήνες εντός συνόρων. Πάω για ρεκόρ ταξιδιών σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα :bleh:

Ετοιμάζω τις βαλίτσες μου λοιπόν για west coast :clap:

Αν έχει πάει κανείς LA ή San Fransisco, και μπορεί να βοηθήσει με λίγο info, θα ήμουν υπόχρεος. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αντε παλι ταξιδακι...:D
Εγω δεν εχω παει - φυσικα - αλλα οταν σκεφτομουνα για τα νησια του Ειρηνικου , επειδη εβρισκα καλεs τιμεs για Λοs Ανχελεs (μην ξεχνιομαστε , ολα αυτα ανηκαν στο Μεξικο καποτε , εξ ου και οι ισπανικεs ονομασιεs Las Vegas etc..) , σκεφτομουνα να κανω ενα στοποβερ για ξεκουραση ετσι 1-2 μερεs. Ετσι ,εχω κατι ψιλοπληροφοριεs για την περιοχη..
Βεβαια υπαρχουν καποιοι που εχουν παει και μαλλον θα βοηθησουν περισσοτερο..
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Σε ζηλευω, ειναι πολυ ομορφα στο west coast!
Εχω αρκετο καιρο που πηγα (2001) θα προσπαθησω ομως να θυμηθω και να σου δωσω σωστες πληροφοριες!!
Λοιπον για αρχη πηγα αεροπορικως μεσω Φρανκφουρτης με Lufthansa (πολυ καλη εταιρεια)
Απο ξενοδοχεια δεν ξερω να σου πω γιατι εμενα σε σπιτι οποτε ξεκινα να ψαχνεις!Η βαση μου ηταν το Oakland για να γυρισω τη βορεια καλιφορνια κ το San Jose για τη νοτια, ειναι πολεις εξω απο το San Francisco περιπου καμια ωρα αν θυμαμαι καλα. Και στις δυο μαλιστα θα βρεις αρκετους ελληνες! Απο San Francisco για LA ειναι 6 ωρες με αυτοκινητο, μπορεις να πας και με αεροπλανο αλλα πιστεψε θα χασεις πολλα..
San Francisco: απεραντη και απιστευτη πολη, μπορεις να βρεις τα παντα. Δεν χαρακτηριζουν τυχαια την Αμερικη μωσαικο πολιτισμων και το SF αποτελει χαρακτηριστικο παραδειγμα.
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Για να πεις οτι τα ειδες ολα θελεις σιγουρα 1 εβδομαδα αν ειναι κ περισσοτερο ακομα καλυτερα!!

Που να πας downtown: Golden Gate Bridge (διασχισε την μετα ποδια ειναι φανταστικα!! αλλα ντυσου ζεστα γιατι εχει κρυοοο,μπορεις απο κει να δεις το Alcatraz, θελεις περιπου 30' για να φτασεις απο τη μια ακρη στην αλλη), Golden Gate Park (τελειως εξοχη!), Fisherman's Wharf (τα καλυτερα ψαρια θα τα βρεις εκει), Chinatown, Alcatraz (ειχε 10$ εισοδο, τωρα δεν ξερω, πας με καραβακι), Palace of Fine Arts (αν σ αρεσει η τεχνη θα το λατρεψεις,παλατι με κηπο κ φοβερα γλυπτα)

λιγο εξω απο SF :Muir Woods (εχει τα ψηλοτερα δεντρα στν κοσμο), Sausalito κ Wine Country
Ρωτα οτι θελεις!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κρυσταλλία σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα μείνω γύρω στις 12-13 ημέρες (εάν πάρω άδεια από τη δουλειά-χμ :D )

Βασικά δε με απασχολεί το πώς θα πάω και πού θα μείνω, αλλά καθαρά τα μέρη που θα δω, οπότε αν θυμηθείς κι'άλλα πράγματα γύρω από τις πόλεις και τα περίχωρά τους γράψτα!! :xalara:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα :)

Σκοπός μου είναι μάλλον να μείνω σε ένα μέρος από τα δύο τελικά, για να το ζήσω περισσότερο. Πιθανότατα θα είναι το San Fransisco, αλλά ότι περισσότερο μπορείς να μου γράψεις για τις δύο πόλεις είναι ευπρόσδεκτο, αφού west coast δεν έχω πάει ποτέ, είμαι λάτρης της east coast (προς το παρόν). :)
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Μην κοιτας που χωρανε σε λιγες γραμμες, ειναι πολλα για να επισκεφτεις κ ολα υπεροχα!

Μπορεις να κανεις το γυρο της πολης με τα διπλα λεωφορεια (τυπου Αγγλιας),με cable cars κ βολτα στον κολπο του SF με καραβακι. Για ολα τα tours υπαρχουν ομαδικα εισιτηρια κ καλες προσφορες.
Α! επισης κ το Yosemite National Park (εχει καταρρακτες, πολυ πρασινο κ απο κει ξεκινησε η τρελα για τα χρυσορυχεια), Coit Tower (βρισκεται στν κορυφη του Telegraph Hill, πλουσια αρχιτεκτονικη, απεξω υπαρχει τ αγαλμα του Κολομβου, κ τηλεσκοπια,μπορεις ν ανεβεις κ ολη η πολη στα ποδια σου), Lombard Street (ειναι δρομος σε σχημα ζικ-ζακ με πανακριβα σπιτια κ θεα)

Για LA στο επομενο επεισοδιο!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για πες για το Yosemite λίγα παραπάνω, μου αρέσουν τα national parks πολύ. :clap:
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Λιγα παραπανω λοιπον,

Το Yosemite park βρισκεται στην περιοχη της Sierra Nevada, στην καλιφορνια, 200χλμ αν δν κανω λαθος απο SF.
Αρχικα υπαρχουν ξενοδοχεια σε ολη σχεδον την εκταση του παρκου οπου μπορεις να μεινεις.
Διαφορετικα camping κ backpacking, προσοχη στα φιδια!!
Μπορεις να το γυρισεις με λεωφορειο, με steam train, με αμαξες παλιας εποχης, ή με τα ποδια, μονος ή με οργανωμενα γκρουπ. Για να καλυψεις ολη την εκταση του παρκου χρειαζεσαι 13 με 15 ωρες. Εχει οπως ειπαμε καταρρακτες (Yosemite falls, Ribbon falls, Sentinel falls)τα γνωστα για το υψος τους δεντρα Sequoias, κ το El Capitan (βουνο απο γρανιτη, προκληση για τους αναρριχητες, λενε πως καποιος χρειαζεται τουλαχιστον 3 ωρες για την κορυφη)
Στην εισοδο σε εφοδιαζουν με χαρτη κ σου δινουν πληροφοριες που να πας, τι να προσεξεις κλπ.
Α! μπορεις να πας ολο το χρονο αλλα συγκεκριμενα κομματια του παρκου δν ειναι επισκεψιμα απο νοεμβρη μεχρι μαρτη λογω χιονιου
Δν μου ρχεται κατι αλλο..
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ε, τι να πω τώρα. Πάλι τα ίδια. Από ταξιδάκι σε ταξιδάκι το πάμε. Τι ταξιδάκι δηλαδή, αυτό είναι ταξιδάρα.

Φίλε, όπως ξέρεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα με το ταξίδι, αλλά συγχαρητήρια που μας βάζεις τα γυαλιά και συνεχίζεις ακάθεκτος τα ταξίδια :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ε, τι να πω τώρα. Πάλι τα ίδια. Από ταξιδάκι σε ταξιδάκι το πάμε. Τι ταξιδάκι δηλαδή, αυτό είναι ταξιδάρα.
:)
Πως και δεν σχολιασες το που παει?:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom