Ηνωμένο Βασίλειο Low budget Λονδίνο

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα ονειρευόμουν να ταξιδέψω στο Λονδινο.Όντας ανήλικος δεν μπορουσα να πραγματοποιήσω το όνειρο μου.Τώρα ομως σαν ενηλικας και αφού επιτέλους τελειώσαν οι Πανελλήνιες είμαι έτοιμος να ξεκινήσω την περιήγηση μου στον κόσμο.Πρώτη σταση..Λονδίνο!Ωστοσο λόγω οικονομικής στενότητας θα χρειαστεί να δουλέψω το καλοκαίρι προκειμένου να βγάλω τα χρηματα για το ταξίδι!Έχετε λοιπόν να μου πρότεινετε low budget συμβουλές για να τα καταφέρω?θα ήθελα κυρίως να βρω ενα αρκετά φτηνό εισητήριο(ryanair?).
Υ.Γ. Αν και ''μικρός'' επιθυμώ να πάω μόνος.
Υ.Γ.2 Θα πάω τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Για φθηνό και αξιόπιστο ξενοδοχείο μπορείς να κοιτάξεις στο http://www.travelodge.co.uk/. Μου το πρότειναν οι συμφορουμίτες και όντως οι τιμές είναι πάρα πολύ χαμηλές σε σχέση με τα γενικά επίπεδα τιμών στο Λονδίνο. Όσον αφορά την πτήση, έκλεισα για Δεκέμβριο με 72€ με Easyjet από Θεσσαλονίκη ;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Αφού ξεκινάτε τώρα τις ταξιδιωτικές σας αναζητήσεις και είστε μόνος και μικρός προτείνω ανεπιφύλακτα hostel. Θα είναι μια ιδιαίτερη εμπειρία για σας και με αυτόν τον τρόπο είναι αρκετά πιθανό να κάνετε και εξορμήσεις με κάποιους που θα γνωρίσετε εκεί. Άλλωστε είναι πολύ ενδιαφέρον να γνωρίζεις έστω και κάποιες μικρές πτυχές της καθημερινότητας ανθρώπων από άλλους πολιτισμούς, από την άλλη άκρη της γης ίσως. Εγώ συνήθως κλείνω από hostelworld ή hostelbookers.
Από εκεί και πέρα για να κρατήσετε το budget σε χαμηλά επίπεδα θα πρέπει να τρώτε στο hostel. Σούπερ μάρκετ για τις αγορές σας και μαγείρεμα στο hostel. Για αεροπορικά εξαρτάται σίγουρα από τον τόπο εκκίνησής σας. Αλλά ακόμα και αν η πόλη σας φιλοξενεί την Ryanair να γνωρίζετε ότι θα είναι δύσκολο να πετύχετε τιμές κάτω των 100. Καλή αρχή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.254
Από εκεί και πέρα για να κρατήσετε το budget σε χαμηλά επίπεδα θα πρέπει να τρώτε στο hostel. Σούπερ μάρκετ για τις αγορές σας και μαγείρεμα στο hostel.
Ίσως είμαι η εξαίρεση, αλλά δεν πιστεύω ότι το να χάνεις χρόνο για να ψωνίσεις και να μαγειρέψεις κάνει συνολικά το ταξίδι πιο οικονομικό. Υπάρχουν πολλές οικονομικές λύσεις για να φας σε κάθε πόλη, χωρίς να χρειάζεται να διακόψεις την περιήγησή σου για να επιστρέψεις και να ψωνίσεις από το σούπερμάρκετ, να μαγειρέψεις, να φας και να πλύνεις τα πιάτα. Το κάνω μόνο αν φιλοξενούμαι και δεν πληρώνω τη διαμονή.
Κάνε πολύ καλή έρευνα για εστιατόρια, κλείσε κάτι με καλό πρωινό και κλείσε λιγότερες μέρες από αυτές που υπολόγιζες αν έχανες χρόνο στο μαγείρεμα. Οικονομικό είναι κι αυτό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ίσως είμαι η εξαίρεση, αλλά δεν πιστεύω ότι το να χάνεις χρόνο για να ψωνίσεις και να μαγειρέψεις κάνει συνολικά το ταξίδι πιο οικονομικό. Υπάρχουν πολλές οικονομικές λύσεις για να φας σε κάθε πόλη, χωρίς να χρειάζεται να διακόψεις την περιήγησή σου για να επιστρέψεις και να ψωνίσεις από το σούπερμάρκετ, να μαγειρέψεις, να φας και να πλύνεις τα πιάτα. Το κάνω μόνο αν φιλοξενούμαι και δεν πληρώνω τη διαμονή.
Κάνε πολύ καλή έρευνα για εστιατόρια, κλείσε κάτι με καλό πρωινό και κλείσε λιγότερες μέρες από αυτές που υπολόγιζες αν έχανες χρόνο στο μαγείρεμα. Οικονομικό είναι κι αυτό.
Το πρωινό θα έλεγα ότι δεν θέλει και τόσο χρόνο. Γάλα, ζαμπόν, κασέρι κτλ και είσαι οκ. Και για μαγείρεμα πάντα σε λογικά πλαίσια κάνεις καμία μακαρονάδα. Ένα τέταρτο υπόθεση είναι. Γκουρμεδιάρης και χαμηλού προϋπολογισμού ταξιδιώτης δεν συνδυάζονται. Σίγουρα δεν μιλάμε για περιπτώσεις να θυσιάζεις χρόνο από την περιήγησή σου για να εξοικονομήσεις 50 ευρώ. Άλλωστε οικονομικά είναι ανορθολογικό, καθώς σκοπός των ταξιδιών είναι η γνωριμία με τον εκάστωτε προορισμό.
Εμείς πρακτικά στην τελευταία εκδρομή τρώγαμε σχεδόν όλα τα πρωινά και τα μισά βραδινά τα φάγαμε στο χόστελ. Τα υπόλοιπα έξω. fast food, σούπερ μαρκετ κα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.334
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom