Low costs από Θεσσαλονίκη

Μηνύματα
2.492
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι, κι εγώ με 80 ευρώ πήγαινε έλα 2 άτομα...Και αν είχα mastercard prepaid θα έβγαινε 63. Το είχα βρει και με 36.

Πάντως μέσα σε 2 χρόνια έχουμε αποκτήσει πολλούς προορισμούς low cost από Θεσσαλονίκη! Δεν πιστεύω να παραπονιέται κανείς!
συγγνώμη αλλά θα μου επιτρέψεις νάχω αντίθετη άποψη,δηλαδή θα πρέπει να πανηγυρίζω που η ΜΟΝΗ μου επιλογή για φτηνά ταξίδια είναι με low cost;;
τόχουμε συζητήσει κατ επανάληψη σε άλλα τόπικ,οπότε θα βγώ εκτός θέματος αλλά δεν πανηγυρίζω καθόλου που είμαι αναγκασμένη για να κάνω φτηνό ταξίδι να πρέπει να επιλέξω ΜΟΝΟ low cost με τα"αρνητικά"συνεπακόλουθα τους.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
συγγνώμη αλλά θα μου επιτρέψεις νάχω αντίθετη άποψη,δηλαδή θα πρέπει να πανηγυρίζω που η ΜΟΝΗ μου επιλογή για φτηνά ταξίδια είναι με low cost;;
τόχουμε συζητήσει κατ επανάληψη σε άλλα τόπικ,οπότε θα βγώ εκτός θέματος αλλά δεν πανηγυρίζω καθόλου που είμαι αναγκασμένη για να κάνω φτηνό ταξίδι να πρέπει να επιλέξω ΜΟΝΟ low cost με τα"αρνητικά"συνεπακόλουθα τους.
Δε μίλησα για πανηγυρισμό, σχολίασα ότι έχουν αυξηθεί θεαματικά οι προορισμοί low cost από Θεσσαλονίκη. Το "δεν παραπονιέται κανείς" αναφέρεται σε αυτούς που ταξιδεύουν με low cost και γκρίνιαζαν ότι δεν έχουμε αρκετούς προορισμούς εδώ στο Βορρά.
Αλλά γιατί θεωρείς ότι είναι η μόνη σου επιλογή; Εντάξει, μπορεί να μην έχουμε τις (πολλές φορές θεαματικές) προσφορές που γίνονται από τις regular στην Αθήνα, αλλά δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα...Έχουμε και swiss και malev και κάποιες άλλες που προσφέρουν εξίσου ικανοποιητικές προσφορές.
Σε κάθε περίπτωση όμως, το φθηνό εισιτήριο = low cost, ισχύει και στην Αθήνα.
 

littleprince

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλά τόσο φτηνά? Αυτά είναι! Πάντως και 46 ευρώ τζάμπα είναι, όταν Αθήνα Χανιά δίνεις 120..
 

MiMundo

Member
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία classics
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
λεπτομέρειες για το τρένο από CIA προς Ρόμα Τέρμινι.
(συγγνώμη που το στέλνω εδώ,μα είμαι νέο μέλος και δεν έχω συμπληρώσει ακόμη τον απαραίτητο αριθμό ποστς για να στείλω μήνυμα στον Kabamarou που αυτές τις μέρες πετάει για Ρώμααα :)
λοιπόν,βγαίνοντας στην αίθουσα αφίξεων,πέφτεις πάνω στο ταμείο για λεωφορεία ή τρένο.
Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι τις τιμές,θα σε γελάσω...η επιστροφή με λεωφορείο από Τέρμινι στο αεροδρόμιο ωστόσο ήταν 8 ευρώ κι έκανε 55 λεπτά με το ρολόι.αν δεν είχε καθυστέρηση η κονέξιον φλάιτ μου θα ήμουν στο νήμα του να χάσω το αεροπλάνο.κι αυτό γιατί είχε τράφικ.το τρένο το τράφικ δεν το επηρεάζει.
φτάνοντας εσείς εκεί λοιπόν,θα δείτε και θα συγκρίνετε τι σας βολεύει στην συγκεκριμένη.
εγώ είμαι λίγο περιπετειώδης,και μου αρέσει το διαφορετικό,οπότε είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στο τρένο.στο ίδιο ταμείο που βγάζουν εισιτήρια για λεωφορεία(στο αριστερό σου χέρι θα το δεις),λενε και για το τρένο.κάνει 2.5ευρώ ένα εισιτήριο αστικού μαζί με ένα του τρένου.παίρνεις το αστικό από την στάση που είναι στο αριστερό σου χέρι βγαίνοντας.θα σου πει κι ο εκδότης.το αστικό έτυχε να φύγει πριν τα λεωφορεία για κέντρο.κάνει μια διαδρομή 3' περίπου και κατεβαίνεις μπροστά στον σταθμό του Τσαμπίνο.πες στον οδηγό και θα σου πει αυτός αν έχεις πρόβλημα.έχεις ήδη στο χέρι σου εισιτήριο τρένου,οπότε μπαίνοντας στο σταθμός,κοιτάς αποβάθρα,κατεβαίνεις τα σκαλάκια,πας στην αποβάθρα και το τρένο περνάει σε 3-5'.δεν ξέρω αν ήμουν τυχερή και πέρασε σχεδόν αμέσως ή αν έχουν κανονισμένα δρομολόγια.νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο,γιατί και το αστικό και το τρένο είναι ανά 15'. οπότε μέσα σε 22' ακριβώς ήμουν Ρόμα Τέρμινι.συνυπολογίζοντας πιθανή καθυστέρηση ή χάσιμο τρένου το πολύ να καθυστερήσεις άλλα δέκα λεπτά δηλαδή οπότε και πάλι πας συντομότερα απ'το λεωφορείο.
δεν είναι μπέρδεμα,και με μικρή εμπειρία ακόμη,πιστεύω είναι εύκολο,και βασικά γλιτώνεις λεφτά τουλάχιστον στο πήγαινε :Ρ και ΧΡΟΝΟ.που για μένα που είχα στη Ρώμη μόλις 5 ώρες την τελευταία φορά,και κατέβηκα για βολτίτσα και καφέ,μια ώρα στο λεωφορείο,συν άλλη μια μετά θα με σκότωνε :Ρ οπότε με βόλεψε.
ελπίζω να σε βοήθησα!! καλά ταξίδια και να περάστε υπέροχα στην αιώωωνια πολη!!!! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited by a moderator:

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τα 170 ειναι με αποσκευες? γιατι αν δεν ειναι τοτε μπορω να πω οτι για ryan air δεν ειναι και η καλυτερη τιμη που θα μπορουσες να βρεις...(εγω εχω παει με 48 ευρω πηγαινε-ελα τα δυο ατομα,και το γεναρη θα ξαναπαμε με την ιδια τιμη...)οπως και να χει ομως η τιμη ειναι χαμηλη ...
Ναι, είναι με αποσκευές για το ένα άτομο.. Αν είχα κι εγώ την κάρτα, θα ήταν ακόμα φθηνότερο..
Η επιστροφή μου κόστισε λίγο περισσότερο, γιατί δεν με βόλευαν οι ημερομηνίες, αλλά είχε και πιο φθηνά..

Και δύο ερωτήσεις για όποιον ξέρει..
  • Είχε μία επιλογή όπου με μερικά ευρώ παραπάνω, σου έδινε ασφάλεια ταξιδίου, εγώ δεν το επέλεξα, τί είναι ακριβώς αυτό;
  • Επίσης δεν επέλεξα προτεραιότητα επιβίβασης. Αυτό απ' ότι κατάλαβα σημαίνει πως επιβιβαζονται πρώτα όσοι το έχων επιλέξει, και μετά μπαίνουν οι υπόλοιποι και κάθονται όπου βρουν.. Σωστά;
 

MiMundo

Member
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία classics
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
είναι όντως 3,90 φεύγοντας από το αεροδρόμιο,με αγορά του εισιτηρίου εκεί όμως.Η επιστροφή από Ρόμα Τέρμινι ωστόσο,μου κόστισε 8 το ουάν γουέι.Χωρίς πλάκα.
πήρα το πρώτο που βρέθηκε μπροστά μου γιατί ήμουν σε άσχημη φάση :Ρ υπάρχει κι ανταγωνιστική εταιρεία,που μπορεί να μου έβγαινε πιο οικονομικά.
με αγορά του εισιτηρίου στο αεροδρόμιο ή αν το κλείσεις μέσω νετ κερδίζεις πάντως.και στο πήγαινελα έχουν έκπτωση.(με την εταιρεία Τerravision).που σημαίνει ότι αν έχετε σκοπό να πάρτε το λεωφορείο,πάρτε το πήγαινέλα που θα σας βγει 8 ευρώ (τιμή ονλάιν ή στα ταμεία εκεί).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είναι όντως 3,90 φεύγοντας από το αεροδρόμιο,με αγορά του εισιτηρίου εκεί όμως.Η επιστροφή από Ρόμα Τέρμινι ωστόσο,μου κόστισε 8 το ουάν γουέι.Χωρίς πλάκα.
το εισιτήριο με την Cotral, τη μόνη εταιρεία με λεωφορεία τακτικά (η τερρακλπ ειναι απλα μεσολαβητές), 3,90 κ 6,90 με επιστροφή από όπου κι αν το πάρεις. ακόμα και από τον οδηγό.
δεν ξέρω τι λεωφορείο πήρες. το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα, με τα σχετικά λινκ εδώ, όπου μπορεί να ανατρέξει ο κάθε ενδιαφερόμενος:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...C-%F4%E7%F2-%F1%FE%EC%E7%F2-3.html#post346838
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Και δύο ερωτήσεις για όποιον ξέρει..
  • Είχε μία επιλογή όπου με μερικά ευρώ παραπάνω, σου έδινε ασφάλεια ταξιδίου, εγώ δεν το επέλεξα, τί είναι ακριβώς αυτό;
  • Επίσης δεν επέλεξα προτεραιότητα επιβίβασης. Αυτό απ' ότι κατάλαβα σημαίνει πως επιβιβαζονται πρώτα όσοι το έχων επιλέξει, και μετά μπαίνουν οι υπόλοιποι και κάθονται όπου βρουν.. Σωστά;

:rolleyes:
 

giovanni2012

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ναι ναι ατραλ ειναι η βασικη εταιρεια μεταφορων και κοτραλ ειναι η θυγατρικη που αναλαμβανει τις μεταφορες για τα αεροδρομια για να μην μπερδευστε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.458
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom