Air Canada Lufthansa Lufthansa ή Air Canada?

zon239

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Ιούνιο πετάω Θεσσαλονίκη - San Francisco με επιστροφή. Πρέπει να επιλέξω μεταξύ Lufthansa και Air Canada. Οι ώρες πτήσεις ανταποκρίσεις κτλ είναι παρόμοιες. Τι πιστεύετε είναι καλύτερο; Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με τη Lufthansa θα περάσεις τα αμερικάνικα σύνορα στο San Francisco, με την Air Canada στο ενδιάμεσο καναδέζικο αεροδρόμιο (που σημαίνει ότι χρειάζεσαι αρκετά περισσότερο χρόνο). Αν το connection time είναι ~3h πάρε την Air Canada για να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα στην άφιξη. Αλλιώς LH.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Άσε που στον Καναδά θες και ΕΤΑ, καλύτερα Λουφτβάφε
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Πολύ πρόσφατα μου έτυχε πτήση Φρανκφούρτη--> Τορόντο της Air Canada σε αεροπλάνο χωρίς τηλεόραση στα καθίσματα !! Το διαννοείσαι; Υπερτλαντικη πτήση.... Από τότε μαύρισα την Air Canada....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Άσε που στον Καναδά θες και ΕΤΑ, καλύτερα Λουφτβάφε
Καλά 7 Καναδέζικα δολλάρια είναι αυτό (€4.63), και 5 λεπτά από τη ζωή σου την ώρα που θα κάνεις και το ESTA. Προκειμένου να αποφύγεις τις ατελείωτες ουρές στο immigration του SFO, τα δίνεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προκειμένου να αποφύγεις τις ατελείωτες ουρές στο immigration του SFO, ...
εχεις προσφατη ενημερωση? γιατι με esta (η κ βιζα ακομη) και apc πρεπει να ειναι υποθεση λιγων λεπτων, οπως ειδα στο dulles προσφατα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με τη Lufthansa θα περάσεις τα αμερικάνικα σύνορα.. στο ενδιάμεσο καναδέζικο αεροδρόμιο
διαδικασια επισης χρονοβορος. βεβαια την εχεις ενδιαμεσα κ οχι στην αφιξη αλλα μπορει να ειναι το ιδιο κ χειροτερα σπαστικη (Βανκούβερ).
θα προτεινα LH. περιττος κοπος οι καναδοι. βεβαια κ οι δυο ειναι αχρωμες και αγευστες εταιρειες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ πρόσφατα μου έτυχε πτήση Φρανκφούρτη--> Τορόντο της Air Canada σε αεροπλάνο χωρίς τηλεόραση στα καθίσματα !! Το διαννοείσαι; Υπερτλαντικη πτήση.... Από τότε μαύρισα την Air Canada....
Πρόσφατα ήμουνα σε 15ωρη πτήση με την Alitalia όπου ο ήχος στο IFE ήταν τόσο χάλια, που δεν καταλάβαινες τι έλεγαν οι ηθοποιοί. Αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο από το να μην έχει καθόλου IFE?

Πρόσφατα πάλι ήμουνα σε πεντάωρη πτήση με την Qatar σε Α320 χωρίς τηλεόραση (DOH-KTM)...

Έχω μάθει να αγνοώ το IFE τελευταία. Είτε γιατί μπορεί να τύχει περίπτωση σαν της Alitalia, είτε γιατί μπορεί να μην έχει τίποτα ενδιαφέρον στις επιλογές (ή να έχουν λογοκρίνει τη μισή ταινία). Έχω μαζί μου ένα iPad φορτωμένο με ότι θέλω εγώ να δω στην πτήση...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρόσφατα ήμουνα σε 15ωρη πτήση με την Alitalia όπου ο ήχος στο IFE ήταν τόσο χάλια, που δεν καταλάβαινες τι έλεγαν οι ηθοποιοί. Αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο από το να μην έχει καθόλου IFE?

Πρόσφατα πάλι ήμουνα σε πεντάωρη πτήση με την Qatar σε Α320 χωρίς τηλεόραση (DOH-KTM)...

Έχω μάθει να αγνοώ το IFE τελευταία. Είτε γιατί μπορεί να τύχει περίπτωση σαν της Alitalia, είτε γιατί μπορεί να μην έχει τίποτα ενδιαφέρον στις επιλογές (ή να έχουν λογοκρίνει τη μισή ταινία). Έχω μαζί μου ένα iPad φορτωμένο με ότι θέλω εγώ να δω στην πτήση...
καλα αυτα μονο σε σενα τυχαινουν....σε 7,8 πτησεις διηπειρωτικες με Alitalia ουδεποτε ειδα ελαττωματικο ife, αντιθετα ηταν πολυ καλυτερο των εταιρειων του Κολπου κ των γερμανων.
για οσους δεν εχουν ipad η δεν θέλουν να το κουβαλουν το ife ειναι απαραιτητο.
 
  • Like
Reactions: GTS

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πολύ πρόσφατα μου έτυχε πτήση Φρανκφούρτη--> Τορόντο της Air Canada σε αεροπλάνο χωρίς τηλεόραση στα καθίσματα !! Το διαννοείσαι; Υπερτλαντικη πτήση.... Από τότε μαύρισα την Air Canada....
Η πτήση λογικά ήταν με Air Canada Rouge, που δεν είναι το ίδιο ακριβώς με Air Canada. Οπότε προσοχή γιατί η πρώτη όντως δεν έχει οθόνες, κατεβάζεις αν θες μέσω app το IFE.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προκειμένου να αποφύγεις τις ατελείωτες ουρές στο immigration του SFO, τα δίνεις...
Εγώ πρόσφατα ξεμπέρδεψα πάρα πολύ γρήγορα πάντως! Και σε ΝΥ και ΛΑ παλιότερα τα ίδια! Τι να πω, μπορεί απλά να ήμουν τυχερή :D

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα, αν είναι όντως με αεροσκάφος της Air Canada Rouge το δρομολόγιο τότε θα επέλεγα Lufthansa. Αλλιώς ό,τι είχε καλύτερα connections-τιμή.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα! Ιούνιο πετάω Θεσσαλονίκη - San Francisco με επιστροφή. Πρέπει να επιλέξω μεταξύ Lufthansa και Air Canada. Οι ώρες πτήσεις ανταποκρίσεις κτλ είναι παρόμοιες. Τι πιστεύετε είναι καλύτερο; Ευχαριστώ!
lufthansa λογω αεροσκαφων.Πιο νεα αεροσκαφη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom