Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μου θύμισες τώρα τα 400 που τσέπωσα λόγω overbooking..έκανα και μια ωραία βόλτα στη Φρανκφούρτη...σ'ευχαριστώ Λουφτβάφε....εγώ κι ο Φον Ριχτόβεν σ'αγαπάμε...
Δυστυχώς ζούμε στη μέτρια εποχή που επικρατούν οι Τεύτονες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να κάνω και ένα update, σε περίπτωση που είναι χρήσιμο σε κάποιον στο μέλλον...Μετά από 40 μέρες μου απάντησαν σήμερα (1η φορά ουσιαστικά που επικοινώνησαν μαζί μου!) ότι μου πιστώνουν τα χρήματα που ξόδεψα για αντικατάσταση ειδών ρουχισμού και υγιεινής.
Επειδή απ'όσο είδα σε σχετικά φόρουμ είναι πολύ γενικευμένο το φαινόμενο της μη- απάντησης και της εξαγρίωσης πελατών λόγω αυτού, αλλά και επειδή κι εγώ είχα την ίδια ακριβώς κακή εμπειρία, συστήνω την προσέγγιση μέσα από τη σελίδα τους στο facebook. Οι social media manager απαντούν ΑΜΕΣΩΣ και προσπαθούν να πιέσουν το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών να απαντήσει γρηγορότερα.
Επίσης η πολιτική αποζημίωσης για καθυστερημένη βαλίτσα είναι (μου την είπαν σήμερα, μετά από άπειρες δικές μου ερωτήσεις ενώ ήδη ήμουν στο ταξίδι): 100% αποζημίωση για είδη υγιεινής και εσώρουχα, 50% αποζημίωση για ρούχα. Κρατήστε αποδείξεις.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η γερμανική αεροπορική εταιρεία Lufthansa εξετάζει σοβαρά την επέκταση των πτήσεών της προς την Ελλάδα, ξεκινώντας με τη δημιουργία απευθείας πτήσεων από τη Γερμανία προς τη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο αντιπρόεδρος του αερομεταφορέα στη νοτιανατολική Ευρώπη, Κάρστεν Σάεφερ, ανέφερε «καταρχήν κοιτάμε τη δημιουργία απευθείας πτήσεων από τη Γερμανία προς τη Θεσσαλονίκη και δευτερευόντως προς κάποια νησιά, όχι σε εποχική βάση όπως άλλες εταιρείες, αλλά σε μόνιμη δωδεκάμηνη βάση».

Παράλληλα, ως προϋπόθεση για τη δρομολόγηση νέων πτήσεων προς τα νησιά, εκτός τουριστικής σεζόν, ο Κ. Σάεφερ έθεσε την κινητοποίηση των τοπικών αρχών στη διατήρηση της οικονομικής «ζωής» (ανοιχτά μαγαζιά, κλπ).

Τέλος, ο ίδιος, μιλώντας στο περιθώριο της παρουσίασης της νέας θέσης premium economy class (παροχές business class σε τιμή economy), εξέφρασε την απορία του γιατί η Ελλάδα δεν προσφέρει δωδεκάμηνο τουρισμό με έμφαση στους τομείς της γαστρονομίας και της φυσιολατρίας.

Πηγη: http://www.fortunegreece.com/article/lufthansa-apefthias-ptisis-apo-germania-pros-thessaloniki/
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Με την αξιοπιστία Έλληνα πολιτικού, μετά το κράξιμο που έριξα στη Λουφτβάφε σε άλλο τόπικ (το οποίο τρέχουν οι παρατρεχάμενοί μου να διαγράψουν :D) θέλω να συγχαρώ την αγαπητή Γερμανική Αεροπλοϊα (δηλ. Λουφτβάφε) τόσο για το εκπληκτικό lounge στο Τ1 του JFK (μεταξύ άλλων ωραίο Riesling και το φαγητό ψιλο-γκουρμέ) αλλά κυρίως για το upgrade στον GTS & co σε business στο σκέλος JFK-FRA σε 747, που για όσους ξέρουν, η θέση ρυθμίζεται σε κανονική κατάκλιση...οι 6.30 ώρες πτήσης ούτε που φάνηκαν κι ας μην λειτουργούσε το IFE...η εξιλέωση όμως για το ότι η βαλίτσες έμειναν στη FRA ενώ φτάσαμε CUN και το ότι μου κατέστρεψαν το φερμουάρ της βαλίτσας δε θα ρθει τόσο εύκολα φράου Λουφτβάφε...τα σχετικά claims έγιναν και περιμένουμε μια τευτονική συγγνώμη (και μια αποζημίωση βεβαίως αλλά αποζημίωση από γερμανούς = κλάφτα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το λέω μπας δε το γκαντεμιάσω, αλλά να σου πω την αλήθεια το ψιλο-περιμένω...
Και κάτι άλλο για όσους ίσως κάπου, κάποτε, αναρωτηθούν (υπάρχει μπόλικη συζήτηση σε πιο ειδικά fora): με gold status στην *Α, χωρίς την κάρτα ακόμα, έγινα δεκτός παντού (ακόμα και στο business lounge στη FRA όπου οι κυρίες είναι περιβόητες για την αυστηρότητά τους). Ουδείς, ακόμα και τσεκινατζούδες δε ζήτησαν να δουν την κάρτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3η μερα η βαλιτσα μου αγνοειται. Χαμενη καπου στη Φρανκφουρτη. Οχι χρυση μετριοτητα, χρυσο πατο επιασαν. Ευτυχως που ως επιβατης της Sky Team δεν περιμενω αποζημιωση απο αυτους..Και υπεροχο φαγητο στην economy (δεν το αγγιξα εννοειται) σε ενα γερικο και ταλαιπωρημενο 343 με τις γνωστες 15 "φρεσκοτατες" ταινιες ..οι γερμανοι ειναι φιλοι μας αλλα οχι αυτη η εταιρεια τους.
uploadfromtaptalk1400198685896.jpg
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι υπέροχη πάστα χλαπάτσα!! Δίχως άλλο Βαυαρέζικη δημιουργία γνωστού Βαυαρέζου σεφ!!

Τώρα που το λες όμως ευκαιρία να ανανεώσεις την γκαρνταρόμπα σου... τα ηρωϊκά χώματα που βρίσκεσαι φημίζονται για την μόδα τους...... οι Γερμανοί πληρώνουν...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τώρα που το λες όμως ευκαιρία να ανανεώσεις την γκαρνταρόμπα σου... τα ηρωϊκά χώματα που βρίσκεσαι φημίζονται για την μόδα τους...... οι Γερμανοί πληρώνουν...
ImageUploadedByTapatalk1400223677.949601.jpg

Η πρώτη αγορά εχει ήδη γίνει - δώρο το καβουρακι
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πληρωνουν πληρωνουν, μη τους λυπασαι, ψωνισε αλυπητα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom