Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος;
Υπαρχει και ημερησιο εισητηριο απεριοριστων διαδρομων με τα ΜΜΜ κι αν ναι ποσο περιπου κοστιζει;
Γιατι για 3 μερες που θα κατσουμε Βουδαπεστη δε ξερω αν συμφερει η εβδομαδιαια
Ευχαριστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος;
Υπαρχει και ημερησιο εισητηριο απεριοριστων διαδρομων με τα ΜΜΜ κι αν ναι ποσο περιπου κοστιζει;
Γιατι για 3 μερες που θα κατσουμε Βουδαπεστη δε ξερω αν συμφερει η εβδομαδιαια
Ευχαριστω
Για 3 ημέρες παίρνεις τριημερη για ποιο λόγο να πάρεις εβδομαδιαία
Screenshot_20190131-111857.jpg
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έρχομαι κι εγώ με παρόμοιες απορίες.
Κανονίζοντας last minute ταξίδι για την προσεχή Κυριακή, θα έχω τυπικό χρόνο 5h20m γι' αλλαγή στη Βουδαπέστη (άρα έστω χρόνο για ξόδεμα ~3h10m αν η 1η πτήση είναι αρκετά ακριβής + 1μιση ώρα πριν να 'μαι για την επόμενη, αν και πιθανότατα θα έχω μονάχα το μικρό σακίδιο της Ryan).
Αν ο καιρός το επιτρέπει, θα προτιμούσα να μην ξεμείνω στο αεροδρόμιο και να πάρω μια γεύση κέντρου-γέφυρας-κοινοβουλίου, έστω και για τη φωτογραφία ξέρω'γω.
Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει το 100E στα 1800huf πήγαινε-έλα που κάνει περίπου μία ώρα διαδρομή και για το οποίο μπορείς να βγάλεις εισιτήρια με χρεωστική στο αεροδρόμιο;
Τα εισιτήρια των 350huf, αν τυχόν μου χρειαστούν, είναι μονής διαδρομής και όχι σαν τα αθηναϊκά ενιαία;
Και το κυριότερο, πως θα με συνέφερε να το χειριστώ γενικά από άποψη χρημάτων/συναλλάγματος;
Τα έξοδα μου θα είναι τα εισιτήρια, κάτι σε "φαγητό"-νερό από κάποιο σουπερμάρκετ (βλέπω tesco και aldi ανοιχτά μέχρι τις 6 κυριακές πχ., υποθέτω θα δέχονται χρεωστικές) και πιθανώς κάνα νερό πάλι φεύγοντας μετά από τον έλεγχο.
Οπότε, λίγο συνάλλαγμα από εδώ, λίγο συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο για όλα, χρεωστική για εισιτήρια στο αεροδρόμιο και ακόμα λιγότερο συνάλλαγμα κέντρο ή όλο χρεωστική με τις αντίστοιχες προμήθειες της τράπεζας;
(Μιλάμε για έξοδα της τάξης των 10-15eu όπως το υπολογίζω δηλαδή).

Ξέρω ότι το όλο εγχείρημα έχει ρίσκο και πιθανώς τελικά να μη συμβεί αν νιώθω κάποια ανασφάλεια, αλλά καλύτερα να έχω μια εικόνα.
Ευχαριστώ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έρχομαι κι εγώ με παρόμοιες απορίες.
Κανονίζοντας last minute ταξίδι για την προσεχή Κυριακή, θα έχω τυπικό χρόνο 5h20m γι' αλλαγή στη Βουδαπέστη (άρα έστω χρόνο για ξόδεμα ~3h10m αν η 1η πτήση είναι αρκετά ακριβής + 1μιση ώρα πριν να 'μαι για την επόμενη, αν και πιθανότατα θα έχω μονάχα το μικρό σακίδιο της Ryan).
Αν ο καιρός το επιτρέπει, θα προτιμούσα να μην ξεμείνω στο αεροδρόμιο και να πάρω μια γεύση κέντρου-γέφυρας-κοινοβουλίου, έστω και για τη φωτογραφία ξέρω'γω.
Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει το 100E στα 1800huf πήγαινε-έλα που κάνει περίπου μία ώρα διαδρομή και για το οποίο μπορείς να βγάλεις εισιτήρια με χρεωστική στο αεροδρόμιο;
Τα εισιτήρια των 350huf, αν τυχόν μου χρειαστούν, είναι μονής διαδρομής και όχι σαν τα αθηναϊκά ενιαία;
Και το κυριότερο, πως θα με συνέφερε να το χειριστώ γενικά από άποψη χρημάτων/συναλλάγματος;
Τα έξοδα μου θα είναι τα εισιτήρια, κάτι σε "φαγητό"-νερό από κάποιο σουπερμάρκετ (βλέπω tesco και aldi ανοιχτά μέχρι τις 6 κυριακές πχ., υποθέτω θα δέχονται χρεωστικές) και πιθανώς κάνα νερό πάλι φεύγοντας μετά από τον έλεγχο.
Οπότε, λίγο συνάλλαγμα από εδώ, λίγο συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο για όλα, χρεωστική για εισιτήρια στο αεροδρόμιο και ακόμα λιγότερο συνάλλαγμα κέντρο ή όλο χρεωστική με τις αντίστοιχες προμήθειες της τράπεζας;
(Μιλάμε για έξοδα της τάξης των 10-15eu όπως το υπολογίζω δηλαδή).

Ξέρω ότι το όλο εγχείρημα έχει ρίσκο και πιθανώς τελικά να μη συμβεί αν νιώθω κάποια ανασφάλεια, αλλά καλύτερα να έχω μια εικόνα.
Ευχαριστώ!
Τι ώρα φτάνει η πτήση σου αν όλα πάνε καλά και τι ώρα πετάς ξανα;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην καλύτερη αν όλα πάνε ρολόι θα πάρεις 11.30 το λεωφορείο και θα είσαι 12 στο κέντρο...Στην επιστροφή θα πρέπει να πάρεις το 15.30 λογικά άρα μιλάμε για 3-3.30 ώρες καλά τα έχεις υπολογίσει...Ίσα που προλαβαίνεις αν κατέβεις στο τέρμα του Ε100 να περάσεις έξω από τη βουλή να διασχισεις τον Δούναβη και να περάσεις απέναντι στην περιοχή της Βούδας και το κάστρο.Θα δεις και την εκκλησία του Ματίας και κάπου εκεί θα αρχίσεις να κοιτάς το ρολόι σου ...Αν για οποιοδήποτε λόγο καθυστερήσει η πτηση σας και δεν πάρεις το 11.30 τότε πιστεύω ότι δεν αξίζει εκτός αν πάρεις στην επιστροφή ουμπερ ή ταξί και κερδίσεις εκεί τον χαμένο χρόνο ...Μην ασχοληθείς με συνάλλαγμα το ιδανικό για την περίπτωση σου είναι να πληρώνεις με πιστωτική και όχι χρεωστικη .λ
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν κατάλαβα καλά εδώ οι ώρες για τα δρομολόγια από αεροδρόμιο και εδώ αυτές από κέντρο και για τη διαδρομή, ακόμα και με κίνηση, είναι ασφαλές να υπολογίσω 45 λεπτά ξέρω'γω;
Με βάση αυτά και το ότι φοβάμαι μη γίνει στραβή, πιθανότατα εγώ θα έπαιρνα των 15:00 από κέντρο (ή και των 14:40, ανάλογα την ανασφάλεια μου :p). Άρα θα έχω στο νου μου ~2:30h στο κέντρο, αν όντως προλάβω των 11μιση στο πήγαινε.
Γενικά από το terminal 2a που με αφήνει η Ryan βρίσκονται εύκολα το εκδοτήριο των εισιτηρίων και η στάση;
Υποθέτω ότι το παίρνω από κάπου εδώ που είναι τα arrivals, κατεβαίνω εδώ και για να γυρίσω το παίρνω από την απέναντι μεριά και με αφήνει στο από πάνω επίπεδο που είναι τα departures;
Πιστωτική δεν υπάρχει, χρεωστική μόνο. Αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για εισιτήρια και νερά στο αεροδρόμιο και σε κάποιο σούπερ του κέντρου όμως, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα σε βοηθήσει πολύ η πρόσφατη ιστορία μου που είναι πολύ αναλυτική στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει:
https://www.travelstories.gr/commun...019-επιστροφή-στον-τόπο-του-εγκλήματος.60627/
αλλά και ο οδηγός για την πόλη https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/

Υπολόγισε 30 λεπτά περίπου να πας από το αεροδρόμιο κέντρο και 40-50 για να κάνεις το ανάποδο ..
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Οντως είναι κατατοπιστικότατη, ευχαριστώ!
Ας ελπίζουμε ότι οι ώρες και ο καιρός θα μου κάνουν τη χάρη λοιπόν! :p
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημέρα..
θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τις μέρες των Χριστουγέννων, έχει ΜΜΜ? Θα πάμε 23-26/12.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom