Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Μια ερωτηση. Κατεβασα την εφαρμογη BudapestGO και απ'οτι καταλαβα οι επιλογες μου ειναι δυο.
1)Monthly pass για φοιτητες
2)7-day travelcard
Η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στα 1500HUF(3500HUF και 5000HUF αντιστοιχα). Η ερωτηση μου ειναι η εξης, οι διαφορες ποιες ειναι; Παω ολοταχως για το monthly pass(εχω πασο ελληνικου πανεπιστημιου) ή υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;

Επισης, αν βγαλω μια εκ των δυο καρτων, υπαρχει τροπος να μετακινηθω απο και προς το αεροδρομιο χωρις εξτρα χρεωση;
Αν δικαιούσαι την έκπτωση φυσικά και να την πάρεις.
Στο γκισέ του αεροδρομίου σε ενημερώνουν για τα πάσο που ισχύουν , δεν γνωρίζω όμως αν ισχύει το ελληνικό.

Με την εβδομαδιαία φυσικά και μπορείς να μετακινηθείς χωρίς επιπλέον χρέωση με το λεωφορείο 200 Ε και μετά παίρνοντας το μετρό Μ3 ή κάποιο άλλο μέσο από τον τερματικό σταθμό.

Το 100 Ε που σε πάει κατευθείαν στο κέντρο της πόλεως έχει έξτρα χρέωση 900 φιορίνια

Εγώ όταν έφτασα πήρα το 100 Ε και στην επιστροφή το συνδυασμό μετρό Μ3 και 200 Ε .
 
Μηνύματα
45
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν δικαιούσαι την έκπτωση φυσικά και να την πάρεις.
Στο γκισέ του αεροδρομίου σε ενημερώνουν για τα πάσο που ισχύουν , δεν γνωρίζω όμως αν ισχύει το ελληνικό.

Με την εβδομαδιαία φυσικά και μπορείς να μετακινηθείς χωρίς επιπλέον χρέωση με το λεωφορείο 200 Ε και μετά παίρνοντας το μετρό Μ3 ή κάποιο άλλο μέσο από τον τερματικό σταθμό.

Το 100 Ε που σε πάει κατευθείαν στο κέντρο της πόλεως έχει έξτρα χρέωση 900 φιορίνια

Εγώ όταν έφτασα πήρα το 100 Ε και στην επιστροφή το συνδυασμό μετρό Μ3 και 200 Ε .
Κατατοπιστικοτατ@, σ'ευχαριστω παρα πολυ.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Για την πίστα του Hungaroring, οι κάρτες διαδρομών εξυπηρετούν κανονικά ή θα χρειαστούμε επιπλέον εισιτήριο/α;
 

Tea G.

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Εισιτήριο κινητής τηλεφωνίας – Βουδαπέστη

Θα απαντήσω στον εαυτό μου προς γενική ενημέρωση, μιας και χρησιμοποίησα τον συγκεκριμένο τρόπο και όλα πήγαν μια χαρά. Ήταν πολύ εύκολη η χρήση του!

Από τον Σεπτέμβριο του 2019 (διάβασα ότι ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2019 δοκιμαστικά με κάποια εισιτήρια και στην συνέχεια επεκτάθηκε περισσότερο από τον Σεπτέμβριο) ξεκίνησε η χρήση των εισιτηρίων-πάσων για τα ΜΜΜ της Βουδαπέστης μέσω κινητού τηλεφώνου. Αντί να έχεις το εισιτήριο-πάσο που επιθυμείς σε χαρτί το έχεις στο κινητό σου.

Η αγορά του εισιτηρίου μπορεί να γίνει και 30 μέρες πρίν την έναρξη ισχύς του. Αυτό σημαίνει ότι ένας ταξιδιώτης μπορεί να αγοράσει εκ των προτέρων το εισιτήριο της αρεσκείας του και όταν φτάσει στη Βουδαπέστη να έχει ήδη εισιτήριο. Με αυτόν τον τρόπο γλυτώνει όλη την διαδικασία των γκισέ (που μπορεί να είναι κλειστά αν είναι περασμένη η ώρα της άφιξης) και της ανεύρεσης συναλλάγματος πρίν ή κατά την ώρα της άφιξης είτε αεροπορικώς είτε οδικώς.

Ο τρόπος απόκτησης και χρήσης είναι ο εξής:
Εικόνα 1
View attachment 288695
  • Στην συνέχεια, μέσω των ρυθμίσεων (κουμπί κάτω δεξιά στην εικόνα 1) πρέπει να δηλώσετε τα στοιχεία σας (όνομα, είδος και αριθμό αποδεικτικού εγγράφου, στοιχεία διεύθυνσης σε περίπτωση που επιθυμείτε την έκδοση τιμολογίου για την δουλειά σας κτλ). Μπορείτε να δηλώσετε την ταυτότητα σας, η την άδεια οδήγησης ή το διαβατήριο σας, αρκεί αυτό που θα δηλώσετε να το έχετε μαζί σας σε περίπτωση ελέγχου. Τέλος θα πρέπει να δηλώσετε και ένα passcode για να μπαίνετε γρήγορα στην εφαρμογή χωρίς να πρέπει να εισάγετε username και password
Εικόνα 2
View attachment 288696
  • Όταν πατήσετε το κουμπί για να κάνετε αγορά θα έχετε μπροστά σας την παραπάνω εικόνα 2. Αν είναι η πρώτη αγορά τότε στα “Last purchased” δεν θα εμφανίζεται τίποτα. Επιλέγετε για ποια πόλη θέλετε να κάνετε την αγορά εισιτηρίου. Οι επιλογές είναι δύο: Βουδαπέστη και Tatabánya. Στην συνέχεια επιλέγετε το είδος του εισιτηρίου ή πάσου που θέλετε να αγοράσετε.
Το full-fare passes και το redused fare passes αφορούν τα 15νθήμερα και μηνιαία πάσα που συνήθως χρησιμοποιούν οι μόνιμοι κάτοικοι ή οι επισκέπτες μακράς διάρκειας. Αν πατήσετε το Daily tickets θα σας βγάλει τρείς επιλογές: Το 24ωρο, το 72ωρο και το 7ήμερο εισιτήριο και αν πατήσετε το Airport shuttle bus single ticket θα σας βγάλει το εισιτήριο που αφορά μόνο το λεωφορείο 100Ε. Σε κάθε εισιτήριο αν πατήσετε κάτω αριστερά σε ένα στρόγγυλο κουμπάκι θα σας εμφανίσει οδηγίες για την περίοδο ισχύς του εκάστοτε εισιτηρίου και όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται να γνωρίζετε για την χρήση του.
  • Όταν επιλέξετε το εισιτήριο θα πρέπει να δηλώσετε την περίοδο που θα το χρειαστείτε, το αποδεικτικό έγγραφο που θα πρέπει να έχετε μαζί σας και θα αποδεικνύει ποιος είστε και τον τρόπο που θέλετε να πληρώσετε. Το εισιτήριο που θα έχετε προαγοράσει θα φαίνεται σε μη ισχύ ακόμα
Εικόνα 3
View attachment 288697
  • Όταν θα αποκτήσει ισχύ το εισιτήριο σας, θα βλέπετε την παραπάνω εικόνα 3. Στο μετρό και στα μέσα μεταφοράς που μπαίνεις από την μπροστινή πόρτα, όπως τα μπλέ λεωφορεία, θα πρέπει να επικυρώνεται το εισιτήριο πατώντας το κουμπί scan code for ride και στην συνέχεια ανοίγει ένα πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται το δισδιάστατο barcode που θα βρίσκετε κάθε φορά στο εκάστοτε ΜΜΜ. Στο μετρό θα βρίσκετε το δισδιάστατο barcode πάνω στα μηχανήματα επικύρωσης εισιτηρίων και στα μπλε λεωφορεία, μπαίνοντας από τη μπροστινή πόρτα, θα το βρίσκετε πάνω στο τζάμι που χωρίζει τον οδηγό. Στα άλλα ΜΜΜ που δεν υπάρχουν δισδιάστατα barcode δεν χρειάζεται να σκανάρετε τίποτα. Μόλις σκανάρετε το δισδιάστατο barcode θα εμφανιστεί ένα animation όπως στη εικόνα 4
Εικόνα 4
View attachment 288698


Αυτό το κινούμενο σχέδιο θα πρέπει να το επιδεικνύετε στους ελεγκτές των γραμμών μετρό, που συνήθως είναι μετά ακριβώς από τα μηχανήματα επικύρωσης είτε στην είσοδο σας είτε στην έξοδο σας από το μετρό, και στους οδηγούς των λεωφορείων. Στα τράμ και στα τρόλευ που δεν σκανάρετε τίποτα, όπως και στις γραμμές των πλοιαρίων και τον προαστιακό, αν σας γίνει έλεγχος θα ανοίξετε την εφαρμογή και το εισιτήριο σας, θα πατήσετε το κουμπί Details κάτω αριστερά, όπως φαίνεται στην εικόνα 3 και θα εμφανιστεί το προσωπικό σας δισδιάστατο barcode μαζί με όλα τα στοιχεία σας όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα 5. Ο ελεγκτής είτε θα ελέγξει απλά την ισχύ που αναγράφεται πάνω στο εισιτήριο, είτε θα σκανάρει το barcode σας με ένα σκάνερ που έχει πάνω του. Μπορεί να σας ζητήσει και το έγγραφο ταυτοποίησης. Όσες φορές μου έκαναν έλεγχο δεν μου το ζήτησαν ποτέ, παρα μόνο έλεγχαν την ισχύ του εισιτηρίου.

Εικόνα 5
View attachment 288699


Προσοχή! Όταν θα εμφανίζεται το κινούμενο σχέδιο μετά το σκανάρισμα, δεν πρέπει να πατήσετε το κουμπί προς τα πίσω γιατί θα σβηστεί. Σκανάρετε και «χαμηλώνετε» την εφαρμογή μέχρι να βγείτε τελείως από το ΜΜΜεταφοράς. Επαναφέρετε την εφαρμογή στο προσκήνιο αν σας γίνει έλεγχος μόνο για να δείξετε το κινούμενο σχέδιο και να αποδείξετε έτσι ότι έχετε κάνει επικύρωση!



Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ
Καλησπέρα , το μηνιαίο φοιτιτικο και το 7ημερων αντίστοιχα ισχύει για όλα τα μέσα ; Πχ και προαστιακό ; Σε λίγες μέρες θα επισκεφτώ την βουδαπεστη γι τον αγώνα της φορμουλα 1 κι έχω καταμπερδευτει με τις διαδρομές
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Καλησπέρα , το μηνιαίο φοιτιτικο και το 7ημερων αντίστοιχα ισχύει για όλα τα μέσα ; Πχ και προαστιακό ; Σε λίγες μέρες θα επισκεφτώ την βουδαπεστη γι τον αγώνα της φορμουλα 1 κι έχω καταμπερδευτει με τις διαδρομές
Θα είμαι και εγώ, το εβδομαδιαίο ισχύει μέχρι και το μετρό, θα χρειαστεί να κάνουμε αλλαγή και να πάρουμε προαστιακό μέχρι το Kerepes, για το οποίο πρέπει να πληρώσουμε extra. Δες το παρακάτω βίντεο από τον επίσημο λογαριασμό του Hungaroring:

 

estiakos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλους, πρώτο post στο forum εδώ..
Φεύγω στις 9/11, ημέρα γενεθλίων μου, για Βουδαπέστη και επιστρέφουμε στις 14/11 το μεσημέρι. Να πω καταρχάς ότι κατάπια τον οδηγό του Vagar, με έβαλε για τα καλά στο κλίμα..
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1. Έχω μικρό παιδί < 6 ετών, απαλλάσσεται από την υποχρέωση έκδοσης εισιτηρίου ή βγαζει κανονικά, έστω και κάποιο μειωμένο;;
2. Φθάνουμε στις 23:10+ το βράδυ.. Λογικά μπορούμε να εκδοσουμε 7ημερο εισιτήριο για τις μετακινήσεις στο αεροδρόμιο από τα μηχανήματα εκεί;; Εναλλακτικά δεν είναι το ίδιο αν αγοράσω από τώρα μέσω της εφαρμογής BudapestGo και να κάνω χρήση μέσω του κινητού για scan;;(μπορώ επίσης να αγοράσω και της συζύγου και να το έχω στο κινητό μου;).
3. Θα μείνω στο Medos Hotel, δίπλα από το μετρό Oktogon.. Τι μέσο συμφέρει να πάρω για μετάβαση στο ξενοδοχείο, δεδομένης και της ώρας, για 2 γονείς και ένα παιδί (Ε100,Ε200, ταξί, βανάκι, κάτι άλλο)..

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.405
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα σε όλους, πρώτο post στο forum εδώ..
Φεύγω στις 9/11, ημέρα γενεθλίων μου, για Βουδαπέστη και επιστρέφουμε στις 14/11 το μεσημέρι. Να πω καταρχάς ότι κατάπια τον οδηγό του Vagar, με έβαλε για τα καλά στο κλίμα..
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1. Έχω μικρό παιδί < 6 ετών, απαλλάσσεται από την υποχρέωση έκδοσης εισιτηρίου ή βγαζει κανονικά, έστω και κάποιο μειωμένο;;
2. Φθάνουμε στις 23:10+ το βράδυ.. Λογικά μπορούμε να εκδοσουμε 7ημερο εισιτήριο για τις μετακινήσεις στο αεροδρόμιο από τα μηχανήματα εκεί;; Εναλλακτικά δεν είναι το ίδιο αν αγοράσω από τώρα μέσω της εφαρμογής BudapestGo και να κάνω χρήση μέσω του κινητού για scan;;(μπορώ επίσης να αγοράσω και της συζύγου και να το έχω στο κινητό μου;).
3. Θα μείνω στο Medos Hotel, δίπλα από το μετρό Oktogon.. Τι μέσο συμφέρει να πάρω για μετάβαση στο ξενοδοχείο, δεδομένης και της ώρας, για 2 γονείς και ένα παιδί (Ε100,Ε200, ταξί, βανάκι, κάτι άλλο)..

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Επειδή βλέπω οτι έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στα ΜΜΜ της πόλης απο τότε που την επισκέφτηκα εγώ και είχα χρησιμοποιήσει την εφαρμογή του κινητού, καλύτερα να διαβάσεις εδώ γιατί βλέπω οτι έχουν βγει νέα πακέτα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο παραπάνω άτομα. Ή μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που πήγε πρόσφατα στη Βουδαπέστη.
1) Για παιδιά που δεν πάνε ακόμα σχολείο (έτσι το αναφέρει...οπότε εικάζω οτι εννοεί παιδιά κάτω των 6 ετών) υπάρχει ελεύθερη είσοδος στα ΜΜΜ αρκεί να συνοδεύονται φυσικά απο ενήλικα που να έχει κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία τους. Δες εδώ
2) Αν κατεβάσεις την εφαρμογή στο κινητό έχεις την επιλογή της προαγοράς μία δυο μέρες πριν ή και την ίδια μέρα του ταξιδιού, οπότε με την άφιξη παίρνεις κατευθείαν την συγκοινωνία και δεν ψάχνεις για εισιτήρια.
3) Οι επιλογές που έχεις για να μετακινηθείς μέχρι το ξενοδοχείο σου με τα ΜΜΜ είναι αυτές

ΥΓ. Έχε υπ 'οψιν σου την γενική απεργία που έχει την Τετάρτη 09/11/22 στην Ελλάδα και μπορεί να επηρεάσει την πτήση σου.....Έχει γίνει ήδη αναφορά εδώ στο φόρουμ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλημέρα σε όλους, πρώτο post στο forum εδώ..
Φεύγω στις 9/11, ημέρα γενεθλίων μου, για Βουδαπέστη και επιστρέφουμε στις 14/11 το μεσημέρι. Να πω καταρχάς ότι κατάπια τον οδηγό του Vagar, με έβαλε για τα καλά στο κλίμα..
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1. Έχω μικρό παιδί < 6 ετών, απαλλάσσεται από την υποχρέωση έκδοσης εισιτηρίου ή βγαζει κανονικά, έστω και κάποιο μειωμένο;;
2. Φθάνουμε στις 23:10+ το βράδυ.. Λογικά μπορούμε να εκδοσουμε 7ημερο εισιτήριο για τις μετακινήσεις στο αεροδρόμιο από τα μηχανήματα εκεί;; Εναλλακτικά δεν είναι το ίδιο αν αγοράσω από τώρα μέσω της εφαρμογής BudapestGo και να κάνω χρήση μέσω του κινητού για scan;;(μπορώ επίσης να αγοράσω και της συζύγου και να το έχω στο κινητό μου;).
3. Θα μείνω στο Medos Hotel, δίπλα από το μετρό Oktogon.. Τι μέσο συμφέρει να πάρω για μετάβαση στο ξενοδοχείο, δεδομένης και της ώρας, για 2 γονείς και ένα παιδί (Ε100,Ε200, ταξί, βανάκι, κάτι άλλο)..

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Καλησπέρα! Πήγαμε και μεις τον ιουνιο με 5χρονο παιδι και φτάσαμε αργά το βραδυ. Επιλέξαμε να κανουμε κράτηση ταξί μέσω booking.com, αλλά δε το προτείνω γιατί φάγαμε στήσιμο, καναμε ενα σωρό τηλέφωνα, και μέσω chat τελικά μας ενημέρωσαν ότι ο οδηγός δε μπορεί να ερθει και να κάνουμε αίτημα για να αποζημειωθούμε. Δεν στέλνουν δηλαδη άλλο ταξί και σε κρεμάνε μεταμεσονυχτια ωρα στο αεροδρόμιο. Αν δεν εχεις κλείσει ταξί απο πριν και περιμένεις στην πιάτσα του αεροδρομίου η ουρά μπορεί να είναι τεράστια.. Τον ιούνιο είχε πάρα πολύ κόσμο που περιμενε, λογικά και λόγω ώρας που δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική και τα ταξί ερχόντουσαν πολύ αραιά.. Με τους ρυθμούς αυτούς μπορεί να ήθελε ώρες για να πάρουμε ταξι. Ευτυχως μια παρέα Ελλήνων εκει μας είπαν και κατεβάσαμε στο κινητο μια εφαρμογη για να καλείς ταξί οπουδήποτε στην πόλη (bolt νομίζω). Καλέσαμε από εκει και κυριολεκτικά σε 3-4 λεπτά είχε ερθει να μας παραλάβει.. Βέβαια δε είχε καθισματάκι για παιδιά όπως αυτό που είχαμε κάνει κρατηση στη booking αλλά δεν είχαμε και άλλη λύση τέτοια ωρα.
Για την πρώτη ερώτηση σου, θυμάμαι πως δεν χρειαζόταν εισητήριο για το παιδί στο μετρό, (λεωφορεία δεν πήραμε) και έγινε και έλεγχος εισητηρίων στις σκάλες του μετρό 2 φορές στις 3 μέρες που είμασταν εκει.
Να περάσετε πολύ όμορφα!
 

estiakos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Επειδή βλέπω οτι έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στα ΜΜΜ της πόλης απο τότε που την επισκέφτηκα εγώ και είχα χρησιμοποιήσει την εφαρμογή του κινητού, καλύτερα να διαβάσεις εδώ γιατί βλέπω οτι έχουν βγει νέα πακέτα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο παραπάνω άτομα. Ή μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που πήγε πρόσφατα στη Βουδαπέστη.
1) Για παιδιά που δεν πάνε ακόμα σχολείο (έτσι το αναφέρει...οπότε εικάζω οτι εννοεί παιδιά κάτω των 6 ετών) υπάρχει ελεύθερη είσοδος στα ΜΜΜ αρκεί να συνοδεύονται φυσικά απο ενήλικα που να έχει κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία τους. Δες εδώ
2) Αν κατεβάσεις την εφαρμογή στο κινητό έχεις την επιλογή της προαγοράς μία δυο μέρες πριν ή και την ίδια μέρα του ταξιδιού, οπότε με την άφιξη παίρνεις κατευθείαν την συγκοινωνία και δεν ψάχνεις για εισιτήρια.
3) Οι επιλογές που έχεις για να μετακινηθείς μέχρι το ξενοδοχείο σου με τα ΜΜΜ είναι αυτές

ΥΓ. Έχε υπ 'οψιν σου την γενική απεργία που έχει την Τετάρτη 09/11/22 στην Ελλάδα και μπορεί να επηρεάσει την πτήση σου.....Έχει γίνει ήδη αναφορά εδώ στο φόρουμ.

Σε ευχαριστώ πολύ, είσαι αρκετά κατατοπιστικός! Αναφορικά με την εφαρμογή, μπορώ να σκαναρω απευθείας από το κινητό το αγορασμενο ticket σωστά;; Δεν απαιτείται πχ nfc;; Η γυναίκα μου δεν έχει στο κινητό της..

Τι ακούγεται για την απεργία δηλαδή;; Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα..

Καλησπέρα! Πήγαμε και μεις τον ιουνιο με 5χρονο παιδι και φτάσαμε αργά το βραδυ. Επιλέξαμε να κανουμε κράτηση ταξί μέσω booking.com, αλλά δε το προτείνω γιατί φάγαμε στήσιμο, καναμε ενα σωρό τηλέφωνα, και μέσω chat τελικά μας ενημέρωσαν ότι ο οδηγός δε μπορεί να ερθει και να κάνουμε αίτημα για να αποζημειωθούμε. Δεν στέλνουν δηλαδη άλλο ταξί και σε κρεμάνε μεταμεσονυχτια ωρα στο αεροδρόμιο. Αν δεν εχεις κλείσει ταξί απο πριν και περιμένεις στην πιάτσα του αεροδρομίου η ουρά μπορεί να είναι τεράστια.. Τον ιούνιο είχε πάρα πολύ κόσμο που περιμενε, λογικά και λόγω ώρας που δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική και τα ταξί ερχόντουσαν πολύ αραιά.. Με τους ρυθμούς αυτούς μπορεί να ήθελε ώρες για να πάρουμε ταξι. Ευτυχως μια παρέα Ελλήνων εκει μας είπαν και κατεβάσαμε στο κινητο μια εφαρμογη για να καλείς ταξί οπουδήποτε στην πόλη (bolt νομίζω). Καλέσαμε από εκει και κυριολεκτικά σε 3-4 λεπτά είχε ερθει να μας παραλάβει.. Βέβαια δε είχε καθισματάκι για παιδιά όπως αυτό που είχαμε κάνει κρατηση στη booking αλλά δεν είχαμε και άλλη λύση τέτοια ωρα.
Για την πρώτη ερώτηση σου, θυμάμαι πως δεν χρειαζόταν εισητήριο για το παιδί στο μετρό, (λεωφορεία δεν πήραμε) και έγινε και έλεγχος εισητηρίων στις σκάλες του μετρό 2 φορές στις 3 μέρες που είμασταν εκει.
Να περάσετε πολύ όμορφα!
Καλού κακού την έχω κατεβάσει εδω
και μέρες την bolt..προσδοκώ ότι θα κατέβω με το Ε100 ή το Ε200..
Πόσα πληρώσατε για το ταξί αν επιτρέπεται;
Τέλος, το μετρό τι ώρα κλείνει αργά;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.405
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αναφορικά με την εφαρμογή, μπορώ να σκαναρω απευθείας από το κινητό το αγορασμενο ticket σωστά;; Δεν απαιτείται πχ nfc;; Η γυναίκα μου δεν έχει στο κινητό της..
Έχοντας αγορασμένο εισιτήριο μέσω της εφαρμογής σκανάρεις με το κινητό τα δισδιάστατα barcodes που υπάρχουν πάνω στα ΜΜΜ που θα χρησιμοποιείς κάθε φορά. Δεν έρχεται το κινητό σου σε επαφή με κάποιο άλλο τερματικό, οπότε δεν απαιτείται NFC. Αλήθεια υπάρχει adroid χωρίς NFC; Εκτός αν είναι i-phone.

Τι ακούγεται για την απεργία δηλαδή;; Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα..
Δες εδώ Aegean Airlines - Aegean news Και εγώ απο εδώ το είδα και στο αναφέρω! Διάβασε το link που επισυνάπτει ο @fotast στο #908 post

ΥΓ. Κοριτσάκι είμαι :)
 

estiakos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχοντας αγορασμένο εισιτήριο μέσω της εφαρμογής σκανάρεις με το κινητό τα δισδιάστατα barcodes που υπάρχουν πάνω στα ΜΜΜ που θα χρησιμοποιείς κάθε φορά. Δεν έρχεται το κινητό σου σε επαφή με κάποιο άλλο τερματικό, οπότε δεν απαιτείται NFC. Αλήθεια υπάρχει adroid χωρίς NFC; Εκτός αν είναι i-phone.


Δες εδώ Aegean Airlines - Aegean news Και εγώ απο εδώ το είδα και στο αναφέρω! Διάβασε το link που επισυνάπτει ο @fotast στο #908 post




ΥΓ. Κοριτσάκι είμαι :)
😀😀 Ναι, υπάρχει τέτοιο android κινητό, αν χρησιμοποιείς την μπακατελα της γυναίκας μου.. Εγώ προχώρησα λίγο τεχνολογικά ευτυχώς..
Επίσης να μην φάμε άκυρο με την απεργία, μήνες το σχεδίαζα! 😱

Σε ευχαριστώ πολύ..κοριτσάκι! 😀Η δύναμη της συνήθειας στις απαντήσεις, τους βλέπω όλους άντρες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ευχαριστώ πολύ, είσαι αρκετά κατατοπιστικός! Αναφορικά με την εφαρμογή, μπορώ να σκαναρω απευθείας από το κινητό το αγορασμενο ticket σωστά;; Δεν απαιτείται πχ nfc;; Η γυναίκα μου δεν έχει στο κινητό της..

Τι ακούγεται για την απεργία δηλαδή;; Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα..



Καλού κακού την έχω κατεβάσει εδω
και μέρες την bolt..προσδοκώ ότι θα κατέβω με το Ε100 ή το Ε200..
Πόσα πληρώσατε για το ταξί αν επιτρέπεται;
Τέλος, το μετρό τι ώρα κλείνει αργά;
Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο κόστισε το ταξί αλλά ήταν λίγο παραπάνω από την κράτηση στην booking.. Οπότε κάπου 25-30€..
Για το μέτρο δε ξέρω τι ώρα κλείνει, δεν κινηθηκαμε καθόλου αργά οπότε δε το είχα ψάξει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.151
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom