Mουντομπάσκετ 2010

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συμφωνώ. Όχι βέβαια πως εκτοξέυθηκε μόνο λόγω των καλών χειρισμού αυτού, πέρασαν και κάτι τυχαίοι τύποι τύπου Γκάλη, επενδυτές που έφεραν παίκτες που τους είχαμε αφίσες κλπ. Όπως λίγοι αμφισβητούν και το ότι το μπάσκετ μας βάλτωσε πάλι επί Βασιλακόπουλου. ΜΑζί βάλτωσε και το ευρωπαϊκό, όταν διαδέχθηκε το Στάνκοβιτς κι έκανε το μπαϊράκι με τον ευρωπαϊκό διχασμό, πηγαίνοντας κόντρα σε όλους τους ιδιοκτήτε ςομάδων της Ευρώπης. Με πρακτικές του '80, άρνηση για σπόνσορες, επιμονή στον ερασιτεχνισμό στις κατώτερες κατηγορίες, πολιτικά κριτήρια στις ομοσπονδίες, άρνηση για συμμετοχή ξένων στην Α2, ρουσφέτια σε ομάδες, κομματικά χαρίσματα χρεών, χαρίσματα γηπέδων κλπ, το πρωτάθλημά μας έμεινε αιώνες πίσω από το ισπανικό, η δε Α2 (που είναι ευθύνη της ΕΟΚ) πίσω από την ιταλική, τη γερμανική, μη σου πω και την πολωνική. Χτίζει το πρωί ο ΕΣΑΚΕ, γκρεμίζει το βράδυ ο Σωλήνας στο όνομα ενός ρομαντισμού που πέθανε στον επαγγελματικό αθλητισμό.
Tα είπα παραπάνου... μην λέμε τα ίδια... Βασιλακόπουλος, Γκάλης , Συρίγος... λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει έργο...

Δεν το ξέρεις το θέμα καθόλου. Ο ίδιος καυχιότανε πως έπαιρνε εισαγγελείς για να εκδωθούν τα πιστοποιητικά ελληνικότητας, χαιρόταν για τα ελληνικά διαβατήρια και τις απαλλαγές στρατού, παρουσίαζε τα κονέ του στο ΥΠΕΞ ως "διασυνδέσεις" και προσκαλούσε τους παράγοντες στο γραφείο του να ελληνοποιήσουν "μέχρι δύο ο καθένας".
Πηγές παρακαλώ... ελπίζω να μην είναι ο μπατζανάκης του κουνιάδου σου...

Πες μου έναν που χάρισε τα "ψίχουλα" μιας χρονιάς. Έναν.
Σάλευ και Ντομινίκ μου έρχονται πρόχειρα στο νου... ποιάς χρονιάς ρε Γιώργο... κάτι μήνες έπαιξε...

Πας κόντρα σε όσα ξέρουν -και γράφουν- όλοι οι δημοσιογράφοι της Ελλάδας, σε όσα συζητάνε μεταξύ τους οι αθλητές στα πηγαδάκια, σε όσα λένε οι συγγενείς των αθλητών και σε όσα λέει όλη η Ελλάδα. Δεν υπάρχει ούτε ένας μπασκετικός δημοσιογράφος που να έχει την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος πήρε την απόφαση, είναι ο ίδιος που μπήκε στα αποδυτήρια των διεθνών το '94 στο Τορόντο. Όλοι κάνουν λάθος, οι παίκτες, οι δημοσιογράφοι, ο μπασκετικός περίγυρος, ενώ εσύ έχεις δίκιο. Η πηγή σου είναι... εσύ ο ίδιος;;;
Ε και γιατί δεν το λένε βρε αγόρι μου φόρα παρτίδα να γίνουν μάγκες και να γκρεμίσουν το κατεστημένο... σαχλαμάρες λες... στο ξανάπα κανένας
δεν μπορεί να υποχρεώσει αθλητές του βελινεκούς των διεθνών μας να
μην χτυπίσουν ένα παιχνίδι... αν κερδίζαμε δηλαδή τους Ρώσους τι θα έκανε στο Διαμαντίδη και στον Μπουρούση ο Βασιλακόπουλος θα τους έκοβε την Σαββατιάτικη έξοδο ή θα τους μείωνε το επίδομα? αλλά πάλι εφόσον τα λένε τα πηγαδάκια με αποστόμωσες θα έχεις δίκιο... Γιώργο συγκεντρώσου... έχει βγει κανένας επίσημα να τα καταγγείλει αυτά που λες ή στα είπε ο φίλος σου ο πρώην διεθνής κι αυτά?

Αυτό ήταν και το έγκλημα. Από τη μία πόρτα βγάζουμε πιστοποιητικά για να παίζουν στις ομάδες (και με πλαστογραφημένες ημερομηνίες γέννησης άμα λάχει, κι άμα ξαναλάχει πάμε και ως μάρτυρες στα δικαστήρια για να υπερασπιστούμε εικονικές υιοθεσίες!), αλλά στην Εθνική αφήνουμε να παίζουν οι Έλληνες που... δεν έχουν λεπτό συμμετοχής όλη τη χρονιά στην ομάδα τους λόγω των ελληνοποιήσεων. Καλά, το θέμα Τσακαλόφσκι δεν το συζητάω καν, τραγικό από την αρχή μέχρι το τέλος (ειδικά στο τέλος, δες με τι διαβατήριο και όνομα έπαιζε στο ΝΒΑ ο τύπος...)
Έγκλημα στο μυαλό σου ήταν... όλες οι Εθνικές στελεχώνονταν και στελεχώνονται πάντα από Έλληνες παίκτες και αυτό είναι απόφαση του Βασιλακόπουλου...ΚΑΝΕΝΑΣ επί Βασιλακόπουλου πλην Τσακάλωφ δεν έπαιξε ποτέ στην Εθνική... λυπάμαι αλλά είναι η πραγματικότητα...
Να στο ξαναπώ για τις Ελληνοποιήσεις... υπήρχαν πάντα... Μελίνι, Καλιγκάρης , Κάππος... εδώ όλη σχεδόν η ομάδα μου ο Πανελλήνιος έπαιζε αρχές του 80 με βαφτισμένους Έλληνες και εσύ κάθεσαι και μου λες ότι έφταιγε ο Βασιλακόπουλος? Θυμάσαι τους Γιαννακόπουλους που χάλαγαν τον κόσμο γιατί ο Ιωαννίδης έκανε Έλληνα τον Τόμιτς και τον Τάρλατς και αυτοί έκαναν αμέσως μετά τον Σοκ και το Κουούσμα? Ο Βασιλακόπουλος τους έφερε αυτούς ή ο Ιωαννίδης και οι μανατζαραίοι... δεν ξέρω τι λένε οι αξιόπιστες πηγές σου αλλά εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ο Βασιλακόπουλος σε συνέντευξη του είπε οτι η ομοσπονδία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να εκδώσει δελτίο σε όλους αυτούς γιατί τα χαρτιά τους είναι νόμιμα... και βεβαίως έδειχνε αλλού τους ενόχους... εξάλλου αν δεν μπορούσαν όλοι αυτοί να παίξουν στην Εθνική τι συμφέρον είχε η ομοσπονδία να τους κάνει Έλληνες... το ότι πιθανώς να έκανε κάπου τα στραβά μάτια για να μην χαλάσει τις ισορροπίες το έκανε αλλά οι πιέσεις του Κοκκαλη και των άλλων ήταν τεράστιες και όπως καταλαβαίνεις ο Βασιλακόπουλος αντίθετα με όσα λες λάμβανε υπόψιν του και άλλους παράγοντες πλην της προσωπικής του τρέλλας με το μπάσκετ...


Πλάκα πρέπει να κάνεις. Αυτά γράφονται και καταγγέλλονται στον ελληνικό Τύπο από το '92 σε εβδομαδιαία βάση. Τώρα τα διάβασες εσύ; Τρίποντο αγόραζες; SportDay διαβάζεις; Supersport βλέπεις; Θυμάμαι επικές εκπομπές στο Σούπερ Σάββατο για το ίδιο θέμα. Πρέπει να μη ζεις στην Ελλάδα για να μην τα διαβάζεις αυτά, από δεκάδες δημοσιογράφους.
Δηλαδή λένε όλοι φόρα παρτίδα ότι ο Βασιλακόπουλος στήνει παιχνίδια της Εθνικής και κρεμάει δελτία αθλητών και έχουν παρουσιάσει και αποδείξεις? Σοβαρέψου, μας διαβάζουν...

Ο Βασιλακόπουλος ελέγχει από τα σεμινάρια προπονητών μέχρι τις κλήσεις της εθνικής, τα πιστοποιητικά συμμετοχής από Α2 μέχρι ΕΣΚΑ έως και τις κρατικές χορηγίες του μπάσκετ, τα κλιμάκια, τα επιδοτούμενα ταξιδάκια δημοσιογράφων για την εθνική, τις δωρεάν πινακίδες στα ματς της Εθνικής, τα εκατομμύρια για τη φανέλα και τους σπόνσορες, οι διορισμοί διαιτητών, το ΕΕΟΔΑΚ και ένα σωρό άλλα πράγματα.
Σώπα ρε Γιώργο!! Και ποιός ήθελες δηλαδή να τα ελέγχει ο Φούφουτος ή να βάζανε εσένα και τον Μαγουλά?

Πόσους Έλληνες ποδοσφαιριστές έχεις δει να τα βάζουν με το Γκαγκάτση;
Πλάκα με κάνεις? Τσιάρτας, Νικολαίδης , Γεωργάτος... εδώ έγινε ολόκληρη μανούρα και βάλανε τον Όττο να τους ψήσει να ξαναπαίξουν στην Εθνική... υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο με τον Εθνική στο μπάσκετ? η διαφορά μας βέβαια είναι οτι αυτό που διοικούσε το ποδόσφαιρο λέγονταν Γκαγκάτσης και αυτός που διοικεί το μπάσκετ λέγεται Βασιλακόπουλος...
Μη λέμε κοτσάνες. Ήταν σε αγώνα Ευρωλίγκα κι αγωνιζόταν με τη φανέλα της Ρεάλ. Όλο το γήπεδο (το ΣΕΦ εν προκειμένω) ξεκίνησε να βρίζει το Βασιλακόπουλο και η κάμερα πιάνει το Λάζαρο στον πάγκο να ψελλίζει τον ίδιο στίχο. Το όλο σκηνικό το ξεκινάει γελώντας ο Πελεκάνος, που κάθεται δίπλα του και του εφιστά την προσοχή στο τι τραγουδάει η εξέδρα, ο ίδιος δεν το είχε πάρει χαμπάρι. Μάλιστα με το σύνθημα γελούν και οι παίκτες του Ολυμπιακού Καμία σχέση με την εθνική το θέμα.
Ναι ρε εκεί κόλλησες, στην εθνική... για πλάκα το έκανε το παλλικάρι και δεν το πήρα χαμπάρι... έβριζε ή δεν έβριζε τον Βασιλακόπουλο σε αγώνα μπάσκετ... δεν με νοιάζει για τους λόγους που το έκανε με νοιάζει ότι ο πρόεδρος των Ελλήνων καλαθοσφαιριστών έβριζε δημόσια τον πρόεδρο της ΕΟΚ... προσπαθείς με σοφιστίες να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα?

Αν τον παρακολουθούσες περιστασιακά θα ήξερες πως τα γράφει από το '98. Όπως και οι μισοί Έλληνες μπασκετικοί δημοσιογράφοι, από τότε που -και λόγω λαθών του Βασιλακόπουλου, αλλά όχι μόνο ούτε κυρίως, άλλοι έκαναν χειρότερα, το σωστό να λέγεται- το ελληνικό μπάσκετ πήρε την κατηφόρα.
Μα τι λες τώρα... το νόμο της ακμής και της παρακμής τον έχεις ακουστά? Από που κι ως που έφταιγε μόνο ο Βασιλακόπουλος για την κατηφόρα του Ελληνικού μπάσκετ στις αρχές του 2000? Με την ίδια λογική ο Βασιλακόπουλος πρέπει να πιστωθεί και όλες της επιτυχίες του Ελληνικού μπάσκετ από το 2005 και μετά... ποτέ μια ομάδα δεν μπορεί να είναι στην κορυφή για χρόνια... που είναι η Ιταλία σήμερα που ήταν η Ισπανία πριν το 2004 και που οι Σέρβοι... να το ξαναπώ κανένας δεν είπε ότι ο Βασιλακόπουλος δεν έχει κάνει λάθη αλλά να του φορτώνεις όλα τα στραβά του αθλήματος καταντά γραφικό...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
Το μπάσκετ είναι το μόνο άθλημα στην Ελλάδα όπου γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά σε όλα τα τμήματα-ηλικίες και φυσικά σε όλες τις εθνικές ομάδες. Ο καθρέφτης ενός αθλήματος μιας χώρας είναι η ίδια η εθνική ομάδα, κι αν ο καθρέφτης δεν είναι παραμορφωμένος εδώ και 30 χρόνια, έχουμε ένα μπάσκετ πολύ υψηλού επιπέδου σε αθλητές και προπονητές, τουλάχιστον όσο εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου. Αν ο Βασιλακόπουλος δεν αποτελεί βασικό κομμάτι αυτής της προόδου την τελευταία 30ετία, εγώ είμαι ο Τοτός.

Βασιλακόπουλος, Γκάλης και Συρίγος, συμφωνώ 100%.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει έργο...
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ.

Πηγές παρακαλώ... ελπίζω να μην είναι ο μπατζανάκης του κουνιάδου σου...

Δηλώνω ευθαρσώς πως το ΒΗΜΑ δεν είναι ο μπατζανάκης του κουνιάδου μου:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=5&artId=350023&dt=24/08/2010

ποιάς χρονιάς ρε Γιώργο... κάτι μήνες έπαιξε...
Δεν είπα ότι έπαιξε όλη τη χρονιά. Είπα ό,τι κι αν πληρώθηκε εκείνη τη χρονιά, τα χάρισε. Στο παρελθόν έχει πληρώσει και την ασφάλιση αυτών που δεν ήθελε να ασφαλίσει ο Σωλήνας στην Α2. Δεν έχω διαβάσει κάτι για τον Σάλει και τον Ντομινίκ, ούτε βρήκα καμιά πηγή, αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο.

Ε και γιατί δεν το λένε βρε αγόρι μου φόρα παρτίδα να γίνουν μάγκες
Μα το λένε, τι λέμε τόση ώρα; Το άρθρο του Μαγουλά είναι ένα από τα δεκάδες που εγράφησαν τις προάλλες, όποια εφημερίδα κι αν άνοιγες η κριτική ήταν για την επιλογή της ήττας και αυτούς που την έκαναν κι όχι για τους παίκτες.Διάβασε Μαρίνο, Μπραουδάκη, Παπαδογιάννη, όποιον θες.

Θυμάσαι τους Γιαννακόπουλους που χάλαγαν τον κόσμο γιατί ο Ιωαννίδης έκανε Έλληνα τον Τόμιτς και τον Τάρλατς και αυτοί έκαναν αμέσως μετά τον Σοκ και το Κουούσμα? Ο Βασιλακόπουλος τους έφερε αυτούς

Ε, ναι τι λέμε τόση ώρα;Κι όχι μόνο κλαίγονταν οι πινέζες, αλλά ο Θανάσης ζητούσε με δηλώσεις του και βοήθεια από την ΕΟΚ ώστε να εκδοθεί το διαβατήριο του Σοκ. Που εκδόθηκε, με παρέμβαση ΕΟΚ παρά το χαμό με τους εισαγγελείς. Πηγή: Περιοδικό Τρίποντο, ψάξε τα παλιά τεύχη, δυστυχώς δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή.

χαρακτηριστικά ότι ο Βασιλακόπουλος σε συνέντευξη του είπε οτι η ομοσπονδία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να εκδώσει δελτίο σε όλους αυτούς γιατί τα χαρτιά τους είναι νόμιμα...

Τρομερή δήλωση... Λες και τα χαρτιά τους δεν τα έβγαζε η ίδια Ομοσπονδία, λες και ζούμε σε άλλη χώρα... Εγώ δε φταίω, τα χαρτιά που υπέγραψα φταίνε! Ξέρεις ποιος εξέδωσε το διαβατήριο του Κούουσμα; Ξανά από το άρθρο για τον Ντιαλο:
η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης κινήθηκε για την έκδοση ελληνικού διαβατηρίου μέσω του προξενείου της Γουινέας στη Ρώμη.

Το Υπουργείο Εσωτερικών διέταξε ΕΔΕ για την υπόθεση Ντιαλό, τώρα σωθήκαμε... Όπως και για τον Στογιάκοβιτς. Όπως και για τον Μοραϊτοφ. Όπως και για τον Τάρλατς και πιθανώς και για όλους τους άλλους που δε θυμάμαι. Σχετικό: Θυμάσαι ποιος είναι νομικά ο θετός πατέρας του Τόμιτς (που βαφτίστηκε ξώγαμο) ; http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=5&artId=350023&dt=24/08/2010#ixzz0ykvVn5LV

εξάλλου αν δεν μπορούσαν όλοι αυτοί να παίξουν στην Εθνική τι συμφέρον είχε η ομοσπονδία να τους κάνει Έλληνες...


Την καρέκλα, τι άλλο.

Σώπα ρε Γιώργο!! Και ποιός ήθελες δηλαδή να τα ελέγχει ο Φούφουτος ή να βάζανε εσένα και τον Μαγουλά?
Μάλλον δεν ήθελα να βάλουν εμένα. Μάλλον η απάντησή μου ήταν για το σχόλιο "σιγά τη δύναμη που έχει ο Βασιλακόπουλος". Μάλλον δεν το έχεις.

Πλάκα με κάνεις? Τσιάρτας, Νικολαίδης , Γεωργάτος...
Και τι ωραία που πέτυχαν τους στόχους τους όλοι αυτοί... Ο Γεωργάτος αποκλείστηκε από την Εθνική στα 27, ο Τσιάρτας είχε προταθεί από τον Γκαγκάτση ως "ιδανικός του διάδοχος" για τις εκλογές και μόλις του αντιμίλησε τον έφαγε η μαρμάγκα στις εκλογές και ο Ντέμης είχε εκπληκτική αντιμετώπιση από όλους τους θεσμούς του ελληνικού ποδοσφαίρου ως μετέπειτα πρόεδρος της ΑΕΚ, μαζί και η ομάδα του.

η διαφορά μας βέβαια είναι οτι αυτό που διοικούσε το ποδόσφαιρο λέγονταν Γκαγκάτσης και αυτός που διοικεί το μπάσκετ λέγεται Βασιλακόπουλος...

Ε, καλά δε θα τους εξισώσουμε κιόλας. Αλίμονο, ο Σωλήνας είναι παραγοντάρα (με όλα τα στραβά του) κι ο άλλος είναι ο ορισμός της σαπίλας. Αν το μπάσκετ μας έμοιαζε στο ελάχιστο στο σάπιο ποδόσφαιρό μας θα έπρεπε να πηδηχτούμε απ' το μπαλκόνι.

Ναι ρε εκεί κόλλησες, στην εθνική...

Ε ναι. Παίρνεις αποζημίωση και πριμ από την εθνική όταν παίζεις για την εθνική. Δημιουργείς εντυπώσεις όταν λες πως βρίζεις τον διοικητικό παράγοντα από τον οποίο πληρώνεσαι στη δεδομένη στιγμή. Ψεύτικες εντυπώσεις.

για πλάκα το έκανε το παλλικάρι και δεν το πήρα χαμπάρι...
Όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Η μισή εθνική ήταν στο ματς. Δες το βίντεο στο youtube και τον Πελεκάνο...

προσπαθείς με σοφιστίες να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα?
Προσπαθώ να πως πως έκανες λάθος που αποπροσανατολίζει: υπήρχαν 6 διεθνείς που γελούσαν με το σύνθημα και δεν ήταν σε ματς της εθνικής. Διόρθωση του λάθους σου είναι με παράθεση γεγονότων, όχι σοφιστεία.
Ορισμός σοφιστείας: συλλογισμός που αν και φαίνεται σωστός, είναι λανθασμένος και γίνεται συνήθως με κακοπιστία με σκοπό την εξαπάτηση συνομιλητή του. Και όχι, δε μου άρεσε η εικόνα, όπως δε μου άρεσε να βλέπω το Μπουρούσα να βρίζει σκαιώς τον Αφρικανό διαιτητή στο Μουντομπάσκετ, τον Πρίντεζη να τραγουδάει με όλη την εξέδρα για τις σεξουαλικές προτιμήσεις των παιδιών του "κάθε βάζελου", τον Πάσπαλιε να μας δείχνει τα τέτοια του και τον Βαζέχα να κάνει χειρονομίες μπροστά στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Αλλά είναι μεμονωμένες στιγμές, κάποιες σε φάση πίεσης και άλλες σε φάση χαβαλέ, από δημόσια πρόσωπα που κρίνονται συνολικά από όλες τους τις πράξεις κι όχι αποσπασματικά. Το αποσπασματικό θα ήταν σοφιστεία.

Από που κι ως που έφταιγε μόνο ο Βασιλακόπουλος για την κατηφόρα του Ελληνικού μπάσκετ στις αρχές του 2000?
Από πουθενά. Πότε είπα εγώ τέτοια κοτσάνα;

Ίσα-ίσα, έγραψα πως έχει προσφέρει τα άπειρα. Του χρεώνω όμως την απόλυτη ευθύνη για το διχασμό της Ευρωλίγκας επί μια δεκαετία, κατέστρεψε το μεγαλύτερο μπασκετικό προϊον στην Ευρώπη, με τραγικές συνέπειες και για το ελληνικό μπάσκετ. Την ευθύνη για τα όσα έγιναν στο ελληνικό πρωτάθλημα από το 2000 κυρίως την έχει ο νεοπλουτισμός των παραγόντων, η βλακώδης απόφαση για το συνδρομητικό (και δεν ήταν του Βασιλακόπουλου), η αλληλοεξόντωση των αιωνίων σε όλα τα επίπεδα, τα ρουσφετολόγια με τις ομάδες της Θεσ/κης κλπ κλπ.

Με την ίδια λογική ο Βασιλακόπουλος πρέπει να πιστωθεί και όλες της επιτυχίες του Ελληνικού μπάσκετ από το 2005 και μετά...
Ε βέβαια. Γενικώς πιστώνεται πολύ μεγάλη μερίδα όλων των επιτυχιών του μπάσκετ μας, ακόμη και του συλλογικού. Φυσικά και πρέπει να τις πιστωθεί. Και δεν τον κρίνω ως παράγοντα της εθνικής, τον κρίνω ως παράγοντα της ομοσπονδίας. Η εθνική μπορεί να έχει καλές και κακές φουρνιές παικτών, δε συζητάμε αυτό, το ρόλο του ως παράγοντα συζητάμε, που δεν έχει πολλή σχέση με το αθλητικό κομμάτι.

Ο Βασιλακόπουλος αφήνει το ελληνικό μπάσκετ ψηλότερα από εκεί που το πήρε κι έτσι ως παράγοντας είναι επιτυχημένος για μένα. Από εκεί και πέρα, πλέον είναι παρωχημένος. Αυτά τα περί μη εμπορευματοποίησης μας πήγαν πολύ πίσω, μας έβαλαν απέναντι από μια Ευρώπη που ήθελε να προχωρήσει με επαγγελματικά πρότυπα, σε συνεργασία με το ΝΒΑ (όχι να τους λέμε "μαϊμούδες που πηδάνε" και μετά να αναρωτιόμαστε γιατί δεν έρχονται ποτέ στην Ελλάδα! κι όταν έρχονται βάζουμε τα εισιτήρια στα 50 και 100 ευρώ... κατά της εμπορευματοποίησης κατά τα άλλα!), από έναν ιδιοφυή άνθρωπο που ξέρει ΠΟΛΥ μπάσκετ, προσέφερε πολλά αλλά είναι πολιτικός και παράγοντας παλαιάς κοπής και φταίει σε πολλά για τα οποία ξεπεραστήκαμε πια. Πλέον χρειάζεται επαγγελματισμός (στιγνός καμιά φορά), μάρκετιγκ και όχι χαρισματικοί ηγέτες, με επαφές, προσωπική επιρροή κλπ. Τεχνοκράτες θέλει το μπάσκετ, όπως οτιδήποτε σύγχρονο που λειτουργεί με όρους αγοράς. Το ότι ο Βασιλακόπουλος δεν είναι τέτοιος δε σημαίνει πως δεν πρέπει να πιστωθεί τα άπειρα που έκανε για ένα άθλημα που μπορεί να το αγαπάει όσο και την καρέκλα του, μη σου πω και παραπάνω.

αλλά να του φορτώνεις όλα τα στραβά του αθλήματος καταντά γραφικό...
Μα δεν του χρέωσα όλα τα στραβά του αθλήματος, αυτή είναι δική σου ιδέα, με την οποία διαφωνώ καθέτως. Εγώ έγραψα: και λόγω λαθών του Βασιλακόπουλου, αλλά όχι μόνο ούτε κυρίως, άλλοι έκαναν χειρότερα, το σωστό να λέγεται

Ξαναλέω πως για μένα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η προσφορά του. Αλλά καταντάει σαν αυτούς τους πολιτικούς που φτάνουν τα 80 και νομίζουν πως είμαστε στο '60, ε δεν είμαστε, γι' αυτό και του γύρισαν την πλάτη στις εκλογές της FIBA. Αυτό δεν αναιρεί το μερίδιο που έχει (πολύ μεγάλο) σε όσα πέτυχε το ελληνικό μπάσκετ, που επί ημερών του από σχεδόν ανυπόληπτο έγινε διεθνής δύναμη.
 
Last edited by a moderator:

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Φοβερή ματσάρα μέχρι στιγμής το "ποδοσφαιρικό" ντέρμπυ! Παιχταράδες με ταλέντο και προσωπικότητα, ελεύθερο αλλά και μπασκετικό παιχνίδι. Θα επικρατήσει η φρεσκάδα της Βραζιλίας ή ο χαρακτήρας της Αργεντινής;
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
παίζει να μην αντέξουν το άγχος οι βραζιλιάνοι. εξαίρεση ο χουέρτας που δε μασάει μία! παρακαλάω να μην τελειώσει το ματς
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Τελικά μέτρησε όντως ο χαρακτήρας. Το άξιζαν οι Αργεντίνοι, και μόνο για την κλάση του Σκόλα. Χαίρομαι να βλέπω παίκτες να βελτιώνονται και να προσθέτουν στοιχεία στο παιχνίδι τους στα 30 τους (πράγμα που δεν κάνουν οι Έλληνες παίκτες).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νταξ το καλύτερο ματς του παγκόσμιου μέχρι στιγμής. Άξιοι οι βραζιλιάνοι, αλλά με κακές επιλογές από τα γκαρ τους στο τέλος, και εν πάσει περιπτώσει, όταν ο αντίπαλος έχει Σκόλα, και μάλιστα σε τέτοια βραδιά, δε μπορείς να κερδίσεις, απλά δε μπορείς.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έκτακτη είδηση!! Ο εφιάλτης ξανακτύπησε... Κύμα αυτοκτονιών ξανασαρώνει την Βραζιλία...

Τιμή και δόξα στα παιδιά της Αργεντινής που σάρωσαν τους πρασινοκίτρινους λαγούς...

Όταν η μπάλα καίει οι λαγοί κρύβονται... ακόμα κλείνει σπίτια ο μεγάλος αρχηγός... μια ομάδα με πεντέμιση παίκτες ταπείνωσε τους ανύπαρκτους... δηλαδή άμα παίζαμε κομπλέ και οι λαγοί δεν είχαν τον Χουέρτας τι θα γινόταν?

Υ.Γ. Επιτέλους και μια χαρά στο φετινό μουντομπάσκετ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δυό τρεις παρατηρησούλες και πάμε για άλλα... σήμερα είναι μέρα μπασκετικής χαράς και δεν πρέπει να χαλάμε την ζαχαρένια μας...

Δηλώνω ευθαρσώς πως το ΒΗΜΑ δεν είναι ο μπατζανάκης του κουνιάδου μου:
Παράνομη η ελληνοποίηση του «Φανσέκα» - TO BHMA
Δηλώνω ευθαρσώς ότι παραπληροφορείς άριστα... περιμένω πηγές για τις "διασυνδέσεις" που λες που είχε στο ΥΠΕΞ καθώς επίσης και για τους κολλητούς του εισαγγελείς... μέχρι τότε μάλλον ο μπατζανάκης του κουνιάδου σου είναι ο βασικός σου πληροφοριοδότης...

Μα το λένε, τι λέμε τόση ώρα; Το άρθρο του Μαγουλά είναι ένα από τα δεκάδες που εγράφησαν τις προάλλες, όποια εφημερίδα κι αν άνοιγες η κριτική ήταν για την επιλογή της ήττας και αυτούς που την έκαναν κι όχι για τους παίκτες.Διάβασε Μαρίνο, Μπραουδάκη, Παπαδογιάννη, όποιον θες.
Με μπέρδεψες τελικά... εσύ δεν έλεγες ότι ο Βασιλακόπουλος αποφασίζει και όποιος δεν ακολουθεί τον τρώει το μαύρο σκοτάδι? Αποφάσισε και ξεμπέρδεψέ με...
Την καρέκλα, τι άλλο.
Ισχύουν τα παραπάνω... έχει ανάγκη ή δεν έχει ανάγκη κανέναν ο αρχηγός... χαίρομαι που συμφωνείς οτι δεν αποφασίζει μόνος...

Μάλλον η απάντησή μου ήταν για το σχόλιο "σιγά τη δύναμη που έχει ο Βασιλακόπουλος". Μάλλον δεν το έχεις.
Τι λες ρε Γιώργο... για όλα αυτά η Ελληνική Ομοσπονδία αποφασίζει νομιμότατα... δεν υπάρχει θέμα δύναμης εδώ... δημοκρατικά εκλεγμένη διοίκηση είναι ότι γουστάρει κάνει... μην λες σάχλες... και ο Φούφουτος να ήταν πρόεδρος την ίδια δύναμη θα είχε...

Και τι ωραία που πέτυχαν τους στόχους τους όλοι αυτοί... Ο Γεωργάτος αποκλείστηκε από την Εθνική στα 27, ο Τσιάρτας είχε προταθεί από τον Γκαγκάτση ως "ιδανικός του διάδοχος" για τις εκλογές και μόλις του αντιμίλησε τον έφαγε η μαρμάγκα στις εκλογές και ο Ντέμης είχε εκπληκτική αντιμετώπιση από όλους τους θεσμούς του ελληνικού ποδοσφαίρου ως μετέπειτα πρόεδρος της ΑΕΚ, μαζί και η ομάδα του.
ότι θες λες...Εσύ μου είπες να σου πω έστω έναν ποδοσφαιριστή που πήγε ενάντια στην ομοσπονδία κι εγώ σου είπα για πλάκα τρεις... αυτό ήταν το θέμα μας... μην το κάνεις τώρα κωλοτούμπα...


Ναι ρε εκεί κόλλησες, στην εθνική...
Ε ναι. Παίρνεις αποζημίωση και πριμ από την εθνική όταν παίζεις για την εθνική. Δημιουργείς εντυπώσεις όταν λες πως βρίζεις τον διοικητικό παράγοντα από τον οποίο πληρώνεσαι στη δεδομένη στιγμή. Ψεύτικες εντυπώσεις.
Καμία ψεύτικη εντύπωση δεν δημιουργώ... το θέμα είναι ότι ο πρόεδρος των καλαθοσφαιριστών έβριζε χυδαία τον πρόεδρο του... επί της ουσίας... τον έβριζε χυδαία και δημόσια ναι ή όχι... άσε λοιπόν το παραμύθι περί σοφιστείας... αν ό Βασιλακόπουλος ήθελε θα μπορόυσε κανονικότατα να τον τιμωρήσει και κανένας δεν θα έλεγε τίποτε... δεν μιλάμε για απλό παίκτη που πάνω στην ένταση του παιχνιδιού κάνει κάποιο πειθαρχικό παράπτωμα... μιλάμε για τον πρόεδρο των Ελλήνων καλαθοσφαιριστών που δίνει το καλό παράδειγμα υποτίθεται και όντας στον πάγκο ξένοιαστα και ωραία βρίζει χυδαία τον πρόεδρό του... εγώ γεγονότα παραθέτω... αν ψάχνεις για σοφιστείες κύττα στον καθρέφτη...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σήμερα πίστευα ότι θα περάσουν οι Βραζιλιάνοι αλλά ο ένας και μοναδικός Σκόλα έβαλε πάλι το χεράκι του. Από τα καλύτερα παιχνίδια μέχρι τώρα.

Και επειδή λέτε για Βασιλακόπουλους κ.λ.π. ένα πράγμα δεν πρέπει να γίνει στην εθνική. Να επιστρέψει ο Γιαννάκης. Θα είναι μέγα λάθος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
περιμένω πηγές για τις "διασυνδέσεις" που λες που είχε στο ΥΠΕΞ
Ξαναδιάβασε το άρθρο. Ποιος ζήτησε την έκδοση του διαβατηρίου του Ντιαλό; Ευχαριστώ.Έλα Αλέκο, πόσες εισαγγελικές ΕΔΕ μπήκαν στο ράφι; Πόσες; Όλες; Φυσικά κανείς δεν πιστεύει πως αυτό έγινε επειδή υπήρξε πολιτική παρέμβαση του ισχυρότερου πολιτικού παράγοντα στον ελληνικό αθλητισμό. Αυτά δε θα συνέβαιναν ποτέ σε μια χώρα σαν την Ελλάδα. Μάλλον σύμπτωση είναι που μπήκαν όλες οι υποθέσεις στο ράφι, όπως θα μπει και του Ντιαλό.

Εσύ δεν έλεγες ότι ο Βασιλακόπουλος αποφασίζει και όποιος δεν ακολουθεί τον τρώει το μαύρο σκοτάδι?

Για τους παίκτες μιλάω, πάνω στους οποίους έχει εξουσία. Στους δημοσιογράφους ασκεί σαφώς λιγότερη, δεν είμαστε Βόρειος Κορέα. Εκεί που μπορεί, τους κόβει, αλλά να τους φιμώσει το στόμα, δεν μπορεί.
εγώ σου είπα για πλάκα τρεις... αυτό ήταν το θέμα μας... μην το κάνεις τώρα κωλοτούμπα...
Καμία κωλοτούμπα: οι τρεις που ανέφερες είναι η απόδειξη ότι όποιος τα βάζει με την ομοσπονδία του έχει πρόβλημα και μάλιστα χοντρό. Γι' αυτό και ελάχιστοι (τύπου Παπαδόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κορωνιός, Χριστοδούλου) το τολμάνε. Συνήθως βρίσκουν εαυτόν εκτός εθνικής όταν το κάνουν.

αν ό Βασιλακόπουλος ήθελε θα μπορόυσε κανονικότατα να τον τιμωρήσει
Ως τι; Έγινε σε αγώνα Ευρωλίγκα (δε διοργανώνεται από τη FIBA, ευτυχώς...) και ο εργοδότης του είναι η Ρεάλ, όχι ο Βασιλακόπουλος. Θα μπορούσε να του κάνει μήνυση, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να το κάνει για τη μισή εθνική ομάδα και θα γινόταν και ρεντίκολο. Η εξουσία που είχε ο Βασιλακόπουλος ήταν να τον αποκλείσει από την εθνική (το έκανε), να του δυσκολέψει νομικά τη συμμετοχή όπου χρειάζεται δελτίο από την ΕΟΚ (το έκανε) και να τον δυσφημίσει όσο μπορούσε χρησιμοποιώντας τους δημοσιογράφους της ΕΟΚ, ακόμη και τον εκπρόσωπο Τύπου της εθνικής (το έκανε).

Τέλος πάντων, κατάλαβε ο ένας την άποψη του άλλου και καλό είναι να μην κουράζουμε και κουραζόμαστε, το κάναμε νιανιά το θέμα.

Πάμε στα σημαντικά:
Ματσάρα το σημερινό, δίκαιη νικήτρια η Αργεντινή, κρίμα που μένει τόσο νωρίς έξω μια ομαδάρα σαν την Βραζιλία, όταν συνεχίζουν κάτι απερίγραπτοι τύπου Ρωσίας.

Πόνταρα στη νίκη της Αργεντινής, αλλά φοβάμαι πως δε θα μπορέσει να κοντράρει τους Αμερικάνους, για να το κάνει κανείς πρέπει να έχει πολύ δυνατή περιφέρεια και οι Αργεντίνοι δεν την έχουν, οι κοντοί τους θα χάνουν συνέχεια μπάλες από την πίεση των Αμερικανών, που έτσι θα παίζουν σε ανοιχτό γήπεδο κι εκεί δεν πιάνονται.

Λογικά οι ημιτελικοί θα είναι:
Ισπανία vs Σλοβενία ή Τουρκία
ΗΠΑ - Αργεντινή

Πάει για τελικό ΗΠΑ-Ισπανία, μπορεί και ΗΠΑ-Τουρκία. Οι Τούρκοι θα έχουν λιγότερες πιθανότητες, η περιφέρειά τους είναι ποιοτικά πολύ κατώτερη των Ισπανών (τους οποίους έχουν κάποιες πιθανότητες να κερδίσουν λόγω υπεροχής κοντά στο καλάθι).

Προβλέψεις κανείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom