Τουρκία M.Aσία-Καππαδοκία-Βοήθεια για προγραμμα!

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κι αφού αποφασίστηκαν οι καλοκαιρινές διακοπές στην Μυτίλινη για 20 μέρες θα θέλαμε σ'αυτό το χρονικό διάστημα να κάνουμε κι ένα ταξίδι μέχρι την Καππαδοκία με ημερομηνία έναρξης 29 Ιουλίου.Σκεφτόμαστε για 5-6 διανυκτερεύσεις όπου σίγουρα μία θα είναι Σμύρνη ή κοντινές εναλλακτικές(γράψτε προτάσεις),η επόμενη Κουσάντασι η Έφεσσο,η τρίτη Παμούκαλε οπότε θέλω να μου γράψετε οι άλλες 2-3 σε ποιες πόλεις της Καππαδοκίας αξίζει να είναι.Έχετε κατα νου στις προτάσεις ότι θα ταξιδεύουμε με τα παιδιά μας (3μιση και 5 ετών) οπότε θέλουμε να μοιράσουμε έτσι τις αποστάσεις ώστε να μην κουραστούν υπερβολικά από την πολύωρη παραμονή στο αυτοκίνητο.Ανκάποιος έχει υπόψη του συγκεκριμένη διαδρομή με αρχή και κατάληξη το Αιβαλί ας την καταθέσει παρακαλώ.Ευχαριστώ και περιμένω την βοήθειά σας!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχεις υπολογίσει τις αποστάσεις; Από Αϊβαλί για Urgup είναι >900 χλμ.
Αν δεν έχετε ξαναπάει Mικρά Ασία θα πρότεινα να περιοριστείτε στα παράλια που έχει πολλά πράγματα να δεις + Pammukalle. Eμείς είχαμε πάει αεροπορικώς Καππαδοκία και μετά οδικώς μέχρι Σμύρνη αλλά με στάσεις (Konya, Antalya, Pammukale). Ειδικά για τα παιδιά θα είναι κουραστικό.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν δεν έχετε ξαναπάει Mικρά Ασία θα πρότεινα να περιοριστείτε στα παράλια που έχει πολλά πράγματα να δεις + Pammukalle.
Ευχαριστώ για την απάντηση!Κι εμείς τελικά μάλλον στο παραπάνω καταλήγουμε.Όχι τόσο για τα χιλιόμετρα γιατί σαφώς θα γινόντουσαν με διανυκτερεύσεις αλλά το κόστος της βενζίνης συν τα διαβατήρια των παιδιών που δεν ειχα υπολογίσει αρχικά(κακώς) ανεβάζουν πολύ το μπάτζετ.
Αν θέλεις γράψε μου την προσωπική σου άποψη για το πως να μοιράσω τις διανυκτερέυσεις (4-5) σε σχέση με τα χιλιόμετρα.Να μείνουμε Σμύρνη ή όχι?Κουσάντασι ή Σελτζούκ?Παμούκαλε ένα ή δύο βράδυα?Κι εννοείται ακούω προτάσεις από όλους για πολεις,χωριά που αξίζει να επισκεφτούμε.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Και πάνω που είχα καταλήξει στο πρόγραμμα και ήμουν έτοιμη να κλείσω ξενοδοχεία σκάνε τα γεγονότα στη γείτονα και δεν ξέρω τι να κάνω πλέον.Σκέφτηκα να περιμένω μπας και κοπάσουν οι ταραχές αλλά μέρα μέ τη μέρα χειροτερεύουν νομίζω.Ξέρω ότι τα βασικά επεισόδια γίνονται στη Κωνσταντινούπολη αλλά διαβαζω και για περιοχές που είχα βάλει διανυκτέρευση όπως Σμύρνη.Δεν ξέρω τι γίνεται στις μικρότερες πόλεις.Για γράψτε καμία γνώμη!Δεν θα αγχωνόμουν τόσο αν δεν είχα τα παιδιά μαζί.Να τα κλείσω,να περιμένω ή να το αφήσω???
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Στη Σμύρνη γίνονται γενικά σποραδικές ταραχές και εν πάσει περιπτώσει μη νομίζεις ότι όλη τη μέρα κοπανιούνται σε όλες τις πόλεις με την αστυνομία, ακόμη και στην Κωνσταντινούπολη. Εγώ πάντως φεύγω Τετάρτη για Πόλη και ούτε καν το σκέφτομαι :) Παμούκαλε, Καππαδοκία κλπ ούτε να το σκέφτεσαι, δεν πρέπει να έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται.
 

Alexker

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΠΑΛ
γνωρίζεται κάποιον ελληνόφωνο ξεναγό στην περιοχή της Καππαδοκίας ?
 

Jovanna

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Έχεις υπολογίσει τις αποστάσεις; Από Αϊβαλί για Urgup είναι >900 χλμ.
Αν δεν έχετε ξαναπάει Mικρά Ασία θα πρότεινα να περιοριστείτε στα παράλια που έχει πολλά πράγματα να δεις + Pammukalle. Eμείς είχαμε πάει αεροπορικώς Καππαδοκία και μετά οδικώς μέχρι Σμύρνη αλλά με στάσεις (Konya, Antalya, Pammukale). Ειδικά για τα παιδιά θα είναι κουραστικό.
Καλημέρα, σε ποιο αεροδρόμιο σας πήγανε στην Καππαδοκία; Ξέρεις ποιο βολεύει γενικότερα καλύτερα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.700
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom