Ισπανία Madrid - Όσο γλυκά τη γνώρισα τόσο γλυκά την μίσησα, έστω και για λίγο

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Iαπωνια - Αυστραλια
Ο προορισμός φυσικά γνωστός. Μαδρίτη.

03/07/2009
και επιτέλους στο Ελευθέριος Βενιζέλος να κανω check in με Lufhansa, παω στα desk και εκεινοι διακριτικά με ενημερώνουν πως τελικά το ταξίδι με ενδιάμεσο σταθμο Μόναχο θα γίνει με Αegean. Γλουπ... δε μου ειχε ξανατύχει αυτό, κανένα πρόβλημα, δεν πανικοβάλλομαι, ας μή δείξω λιγότερος απο τους συνταξιδιώτες μου οπότε κ συνεχίζω να ακούω μουσική με το ipod στα αυτια μου.
Το αδιαχώρητο επικρατεί, ουρές παντού στο αεροδρόμιο, το δε βαριέσαι απο το προσωπικό και όμως, μόνο με μισή ωρα αναμονής φτάνω στη προκαθορισμένη πυλη B28 για να παρω τα ματια μου (μην πω τιποτε αλλο), για Μόναχο.

Αεροπλάνα πάνε κ έρχονται, εγω στέκομαι κ τα παρατηρώ σα μικρό παιδι, λέτε ναναι η γρίππη των πτηνών?? Μπαααααααα.. Οχι απλα το μικρόβιο το έχω εδω κ πολλά χρονια. Αντε καλό μου ταξίδι
Ασφαλές ταξίδι, όλα πήγαν καλά, λίγο μπερδεύτηκα με την έξοδο μου στο Τ4 του Βarajas αλλα δε μασησα, βρήκα metro k κατεύθυνση προς ξενοδοχείο.
Το Gran Versalles είναι στη στάση Alfonso Martinez το βρίσκω εύκολα και αφήνω το διαβατήριο κ με το πορτοφολι στο ποδι, κινητο στο χερι, γυαλια ηλιου κ αμανικο μπλουζάκι, ξεκινω τη βόλτα μου με μετρό για να παω puerta del SOL να παω ξανα να δω το πεζόδρομο με τα μαγαζιά, να κατευθυνθώ πιο κάτω προς το παλάτι της Βασίλισσας Σοφιας με τους κήπους με τα αγάλματα, να πιώ καφέ στη πλατεία κ να απολαύσω την ηλιόλουστη μέρα.
Ολα καλα, περναω φανταστικά, επιστροφή με μετρό στο ξενοδοχείο κ στη στάση του μετρό δέχομαι μια κλήση απο ενα φιλο που ειναι μαδρίτη, να προσεχω σχετικα με πορτοφολαδες κλπ στο μετρο. Φυσικά κ τον ακούω πιστά, αλλα ωστόσο νομίζω πως τελικά το κινητό το έσωσα διοτι μιλούσα μαζί του.
Δεν μασησα κ παλι, επιστροφή στο ξενοδοχείο, τι έχασα, μονο 300 ευρω, καρτες τις οποίες ακύρωσα αμεσα, ενημέρωση online για winbank κ ολα καλα. Είχα κ χρήματα στο safe οπότε το μόνο που με χάλασε είναι το διαδικαστικό της εκ νεου εκδοσης κ ακυρωσης, τμήματα, πρεσβείες κλπ κλπ.

4/7/09
Το βράδυ του Σαββατου, ένας ξεφρενος πανυγηρισμός στη περιοχή κοντά στο ξενοδοχείο Chueca λεγεται κ είναι αντρες γ υναίκες στο δρόμο κ πίνουν, χορεύουν, διασκεδάζουν, τρώνε, τραγουδούν, δεν εχω δει τέτοια θετική ενέργεια γύρω μου, φορτίζω για τα καλά, ειναι ενα gay k bear pride, το οποιο δε με χαλαει καθόλου, παω απο μπαρ σε μπαρ κ η μουσική τελεια, οι παρέες πολυ καλες δε σε ενοχλει κανείς.

Άξιζε τελικά που όλο το πρωί έτρεχα απο Αστυνομικό τμήμα, σε πρεσβείες, όλοι έτοιμοι να με εξυπηρετήσουν, αργότερα όπως μου εξήγησαν κ άλλοι φίλοι εκει ήμουν απο τους παρα πολυ τυχερούς διότι το να γνωρίζει αστυνομικός αγγλικά, ήταν λίγο απο τα ακατόρθωτα που θα μπορούσαν να συμβούν αν κ μου ακούστηκε λίγο βαρυ αυτο, δεν εδωσα σημασία.

5/07/09
Με τις βαλίτσες έτοιμες απο τη προηγούμενη, με ύπνο μονο σε σύνολο που δε ξεπερνούσαν τις 2 ωρες, σε 3 ημερες, φευγω για barajas, μπαίνω στο μικρό Lufthansa και κατευθυνομαι για Μόναχο.
Και φυσικά η ταλαιπωρία συνεχίζεται με καθυστέρηση της aegean απο Μόναχο για Αθηνα.
Μήπως δεν ειμαι τελικα στα καλα μου?
Δεν ανησύχησα καθόλου σε ολο το ταξίδι, γίνανε όλα τα απιστευτα, Τόσο θετικός πια?
Νυστάζω απίστευτα, μάτια κατακόκκινα θα τα ζήλευε ο Κομης Δρακουλας αυτοπροσωπος, ενα σουπερ ταξιδι παρολες τις αναποδιες και παλι εχω πολυ μεγάλο κεφι.
Είδα ενα παλιο φίλο που ειχα να δω πολλα χρόνια και τον ειχα επιθυμησει, έζησα τη Μαδρίτη όχι στο 100% που ειχα στο μυαλό μου αλλα σε μεγάλο ποσοστό.
Είδα την ομορφιά της, την αναλγησία των κατοίκων που εκεί που πουλούσαν το πρωί στις γωνίες αναψυκτικά, στην ίδια γωνία είχε παει η κοπελιά που ηταν ντιρλα στο μεθύσι κ ειχε κανει την ανάγκη της. Δε μιλω για τους αντρες διοτι δεν ηταν πολυ χειροτεροι της, απλα είχαν τη πολυτελεια να πανε οπου λαχει.

ΚΑι παλι, την επομένη ολα ηταν πεντακαθαρα.

Αστυνομία παντού, πολυ οργανωμενοι, πολυ σωστοι απεναντι στους τουρίστες, σεβασμος στον πολιτη κ οδοιπορο, ιδιως μεσα στη πολη κ τις διαβασεις, Ευρωπη κανονικη, οχι Ελλαδα που πρωτα περνανε απο πάνω σου, μετα σου κανουν μήνυση που λέρωσες το αυτοκινητο τους κ τελος εξώδικο για καταπατηση ξενης ιδιοκτησιας (διαβασεις πεζων).

Σε όσους πιστούς ή άπιστους θελησουν να ταξιδεψουν προς Μαδριτη το συνιστώ ανεπιφύλακτα,
Θα ξαναπαω κ σύντομα. Εσεις?
:p
 

Attachments

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
όμορφη αφήγηση!:p εντυπωσιακή η ψυχραιμία και η θετική αντιμετώπιση στις αναποδιές που σου'τυχαν!ε'ιναι τελικά τόσο όμορφη η Μαδρίτη ή ήταν η διαθεσή σου τέτοια που δεν χάλαγε με τίποτα???
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αν μη τι άλλο είσαι αισιόδοξο άτομο.. έχασες 300 ευρώ και τι έγινε.. :cool: μπράβο σου που το βλέπεις έτσι...:)

βέβαια, καλό θα ήταν να είσαι πολύ πιο περιγραφικός όσον αφορά την πόλη... πέρα από γενικά πραγματάκια για μπαρ, κόσμο, κ.λπ. κ.λπ., που τα διαβαζει καποιος και δεν καταλαβαινει αν εχεις γράψει για τη μαδρίτη ή τη μύκονο :rolleyes:

anyway, ευχαριστούμε!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Πολύ δροσερή περιγραφή και πολύ θετική ενέργεια. Άντε και στα επόμενα ταξίδια με το ίδιο κέφι και λιγότερα απρόοπτα.
 

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Iαπωνια - Αυστραλια
Eίχα ξαναπαει Μαδρίτη και ήξερα τι θα δω, απλά δε περίμενα για κανένα λόγο να περάσω τόσο καλα. Είναι ενας προορισμός που λατρεύω κ ενδεχωμένως να έβλεπα κ ώς μόνιμη κατοικία εξωτερικού. Ευχαριστώ πολύ για κολακευτικά λόγια. Ακόμα δεν εχετε διαβασει τιποτε. Ορεξη να εχετε μονο κ αίσθηση του χιουμορ.
:p
 

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Iαπωνια - Αυστραλια
Νεος εδω μεσα βλέπεις, θα φροντίσω να προσαρμόσω λίγο τα κείμενα μου στις απαιτήσεις του αναγνωστικού κοινού. Ευχαριστώ πολυ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μια χαρά τα πέρασες βλέπω...και μου αρέσει η αισιοδοξία σου! Εγώ θα είχα πάθει 3 εγκεφαλικά, το ένα πίσω από το άλλο και θα έπνιγα στην συνέχεια τον πόνο μου σε ένα από τα μπαράκια...παρέα με κόσμο από το gaypride...ή όποιος τέλοσπάντων θα ήταν διατεθειμένος να με ακούσει να γκρινιάζω! :haha::haha::haha:

Κατά τα άλλα....ωραία λιτή και περιεκτική περιγραφή του πως πέρασες, αλλά θα συμφωνήσω και με την chrikky ότι θα θέλαμε και κάτι παραπάνω για την πόλη! ;););)
 

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Iαπωνια - Αυστραλια
Ειχα την εντυπωση πως οταν αναφερουμε τη πολη Μαδριτη, εννοουμε μαδρίτη, αλλιώς θα έγραφα Μυκονος, και Piero's κλπ. Δεν εγραψα πουθενα για Γαλατη, Κωστετσο ή κάποιον αλλο κοσμικο. Ισως η αναφορα σε gay k bear pride να ήταν το ερεθισμα.
Ευχαριστω όπως κ να έχει.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εσύ τώρα κόλλησες στον παραλληλισμό με τη μύκονο?
παράδειγμα έφερα για να σου εξηγήσω τι εννοώ...θα μπορούσα να αναφέρω και την αθήνα...

anyway, κάθε ιστορία είναι καλοδεχούμενη, από την πιο μικρή έως την πιο "μπεν χουρ" περιγραφή, απλά σου είπα ότι, προσωπικά, διαβάζοντας το στορυ που έγραψες, ένιωσα ότι θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την πόλη... γι' αυτά που έζησες, εν πάσει περιπτώσει... τώρα που λες ότι την ξέρεις και καλά, ε, νομίζω ότι σίγουρα έχεις να μας πεις κι άλλα για τη μαδρίτη, οπότε θα περιμένουμε :)

όλα αυτά δεδομένου ότι η χώρα με ενδιαφέρει και ό,τι διαβάζω για αυτή είναι καλοδεχούμενο...

όσο για το χιούμορ, αν παρακολουθείς το travelstories συστηματικά, θα καταλάβεις ότι διαθέτουμε πλεόνασμα.. (καμιά φορά πετάμε και λίγο, γιατί μας περισσεύει...)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νεος εδω μεσα βλέπεις, θα φροντίσω να προσαρμόσω λίγο τα κείμενα μου στις απαιτήσεις του αναγνωστικού κοινού. Ευχαριστώ πολυ.
Νομίζω(σύμφωνα άλλωστε μ αυτά που αναφέρονται και στις οδηγίες περί συγγραφής ταξιδ.ιστοριών)ότι ο καθένας την ιστορία του είναι ελεύθερος να την γράψει όπως του..βγαίνει,επομένως καλά έκανες και έδωσες το ...στίγμα σου περιγράφοντας αυτά που θέλεις εσύ και όχι αυτά που θα θέλαμε να διαβάσουμε εμείς..
Εμένα μου άρεσε γιατί βγάζεις χιούμορ:haha:λες τα πράγματα συνοπτικά....
και το κυριώτερο μας δίνεις ένα παράδειγμα θετικής ενέργειας-διάθεσης...μετά από ένα τέτοιο συμβάν..:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom