Μεξικό Mexico - Día de los muertos

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Holaaaa!!
Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια όσων έχουν ταξιδέψει στο Μεξικό για τον εορτασμό του Día de los muertos
Περισσότερο θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται να προσέξω, τι πρέπει να αποφύγω (Μεξικό γαρ), τι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω, τι να μην ξεχάσω στις αποσκευές, οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη! Gracias!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Holaaaa!!
Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια όσων έχουν ταξιδέψει στο Μεξικό για τον εορτασμό του Día de los muertos
Περισσότερο θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται να προσέξω, τι πρέπει να αποφύγω (Μεξικό γαρ), τι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω, τι να μην ξεχάσω στις αποσκευές, οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη! Gracias!!!
Eισιτήρια πρέπει να κλείσεις πολύ πριν, είναι η πιο busy περιοχή του χρόνου. Πρέπει να επιλέξεις πού θα το δεις, δεν είναι το ίδιο όλες οι περιοχές. Για μένα ιδανικό είναι το Janitzio και τα γύρω νησάκια (ήταν απλά φανταστικά πέρυσι), αν είσαι Mexico City τότε καλύτερα στο Mixquic. Ψαγμένο είναι και το νησάκι Isla San Marcos στο Aguaascalientes, ενώ έχω δει στην τηλεόραση ότι κάνουν κάτι παλαβά event στο Teotihuacan αλλά δεν το έχω βιώσει.

Να ξέρεις ότι μιλάμε για πολύ κόσμο. Ειδικά το ΣΚ. Το Guanajuato ας πούμε δεν περπατιόταν καλά-καλά ούτε το βράδυ λόγω πολυκοσμίας. Αντίθετα, Morelia (φοβερή πόλη) και Queretaro ήταν ανθρώπινα και λιγότερο τουριστικά, στη γενικότερη ζώνη όπου εορτάζεται περισσότερο. Ε, το San Migeul Allende είναι αμαρτία να μην το δεις, αλλά προσπάθησε να μην είναι στην καρδιά των εορτασμών.

Αν θες να βαφτείς, κανόνισέ το από πριν, αν κι εγώ δεν είχα πρόβλημα να βρω (έστω με τρέξιμο) μακιγιέζ για πάνω από 20 άτομα κι έκαναν φοβερή δουλειά για 10-15 ευρώ το άτομο.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
434
Καλησπερα,ποτε γινεται βρε παιδια αυτο να παμε κι εμεις?(οπου γλεντι και χαρα η Βασιλω πρωτη)!:shock:
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Βασιλω, επειδη αμερικανοφερνουν οι Μεξικανοι, εχουνε μπλεξει και το Haloween σ'αυτη τη γιορτη στα βορεια συνορα τους. To Haloween ειναι 31/10. Αυτοι γιορταζουν τις μερες των νεκρων απο 28/10-5 η 6/11. Οι παρελασεις πχ στην Γουαχακα αρχιζουν απο Παρασκευη ή Σαββατο πριν.
Και αναλογα την ημερομηνια γιορταζουνε και κατι, ειναι κατι σαν "των ψυχων' της Ορθοδοξης εκκλησιας. Στις 28 κανουν την offrenda/προσφορα στις 30 κ'31 ερχονται οι ψυχες των αβαπτιστων παιδιων κοκ. Στις 02/11 ερχονται ολες οι ψυχες να γιορτασουν και να ενωθουν με τις οικογενειες τους. Και στις 3/11 συνηθως μαζευουν τις offrendas κλπ.
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Eισιτήρια πρέπει να κλείσεις πολύ πριν, είναι η πιο busy περιοχή του χρόνου. Πρέπει να επιλέξεις πού θα το δεις, δεν είναι το ίδιο όλες οι περιοχές. Για μένα ιδανικό είναι το Janitzio και τα γύρω νησάκια (ήταν απλά φανταστικά πέρυσι), αν είσαι Mexico City τότε καλύτερα στο Mixquic. Ψαγμένο είναι και το νησάκι Isla San Marcos στο Aguaascalientes, ενώ έχω δει στην τηλεόραση ότι κάνουν κάτι παλαβά event στο Teotihuacan αλλά δεν το έχω βιώσει.

Να ξέρεις ότι μιλάμε για πολύ κόσμο. Ειδικά το ΣΚ. Το Guanajuato ας πούμε δεν περπατιόταν καλά-καλά ούτε το βράδυ λόγω πολυκοσμίας. Αντίθετα, Morelia (φοβερή πόλη) και Queretaro ήταν ανθρώπινα και λιγότερο τουριστικά, στη γενικότερη ζώνη όπου εορτάζεται περισσότερο. Ε, το San Migeul Allende είναι αμαρτία να μην το δεις, αλλά προσπάθησε να μην είναι στην καρδιά των εορτασμών.

Αν θες να βαφτείς, κανόνισέ το από πριν, αν κι εγώ δεν είχα πρόβλημα να βρω (έστω με τρέξιμο) μακιγιέζ για πάνω από 20 άτομα κι έκαναν φοβερή δουλειά για 10-15 ευρώ το άτομο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν κατάλαβα καλά επισκέφτηκες το Janitzio πέρισυ; Είχα διαβάσει οτι απαγορεύτηκαν οι επισκέπτες το 2021 λόγω covid και πολυκοσμίας οπότε έψαχνα ήδη για εναλλακτική γιατί είχα στο μυαλό μου οτι κάτι αντίστοιχο θα παίξει και φέτος! Morelia , San Migeul de Allende, Queretaro, Teotihuacan και Guadalajara είναι εννοείται στο πρόγραμμα!
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αχ η αυθεντική Ημέρα των Νεκρών στο Μεξικό γιορτάζεται για πάνω από 3000 χρόνια και δεν έχει καμία σχέση με το Halloween! Ενδιαφέρουσα η πληροφορία για το Βόρειο Μεξικό αν και κριμα!
Όντως κάθε μέρα είναι αφιερωμένη σε κάτι διαφορετικό, ακόμη και στα ζώα τους! Η μεγάλη γιορτή είναι μεταξύ 1 και 2 Νοεμβρίου κάθε χρόνο!
Σε κάποια χωριά έχουν πιο σπούκι συνήθειες τύπου βγάζουν οι οικογένειες τα κόκκαλα των νεκρών, τα πλένουν σχολαστικά κτλ και μόνο γιορτή και χαρά δεν το λες... (σορρυ για το μακάβριο του θέματος αλλά μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση ένα βίντεο που είχα δει, γιατί οι ντόπιοι εκεί υποφέρουν, δεν είναι παντού χαρά, γιορτή, παρελάσεις...) Δεν νομίζω ωστόσο να είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο, κάποια άλλη φορά ίσως!
Κι αυτές οι εικόνες με τους κατηφέδες και όλοι οι μύθοι και θρυλοι δεν ξέρω, τρέλα!!
Είναι φοβερό πως γιορτάζουν τη ζωή μέσα από το θάνατο! Μέχρι αύριο μπορώ να γράφω!
fun fact: υπάρχει διαφήμιση των Doritos (ναι τα πατατάκια) αφιερωμένη στην Ημέρα των Νεκρών και μάλιστα ο εκλιπών στη μετά θάνατον ζωή ανήκει στην LGBTQ κοινότητα, πηγαίνοντας το όλο θέμα της αγάπης και της αποδοχής ένα βήμα πιο πέρα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν κατάλαβα καλά επισκέφτηκες το Janitzio πέρισυ; Είχα διαβάσει οτι απαγορεύτηκαν οι επισκέπτες το 2021 λόγω covid και πολυκοσμίας οπότε έψαχνα ήδη για εναλλακτική γιατί είχα στο μυαλό μου οτι κάτι αντίστοιχο θα παίξει και φέτος! Morelia , San Migeul de Allende, Queretaro, Teotihuacan και Guadalajara είναι εννοείται στο πρόγραμμα!
Όντως πέρσι επιτράπηκε μόνο οι μόνιμοι κάτοικοι στο Janitzio ως αντίποινα της κυβέρνησης στους κατοίκους που αρνούνταν να εμβολιαστούν. Περάσαμε με το καραβάκι να τους δούμε το βράδυ, πανέμορφα.
Πήγαμε τελικώς στο παρα-παρα-διπλανό νησί (Pacanda) γιατί ήταν φανταστικά και χωρίς τουρίστες. To γειτονικό Tzintzuntzan επίσης έχει πολύ ωραίες εκδηλώσεις και άγνωστο πολύ ενδιαφέροντα αρχαιολογικό χώρο σε πανέμορφη τοποθεσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom