Γαλλία Midnight in Paris (ή αλλιώς, πως να σκοτώσω μερικές ώρες στο βραδυνό Παρίσι)

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα +φορουμίτες!
Αρχές Οκτωβρίου κανονίζω ταξίδι για Ηνωμένες Πολιτείες. Η πτήση μου είναι μέσω Παρισιού οπου και θα έχω 13 ώρες αναμονής μέχρι την επόμενη πτήση για Νέα Υόρκη. Λέω λοιπόν εγω: Να ειμαι Charles de Gaulle για τόσες ώρες και να μη δω λίγο Παρισάκι, έστω και μεταμεσονύκτιο; Αμαρτία είναι.
Ρωτάω λοιπόν, μήπως ξέρει κανένας αν είναι δυνατό να βγώ απο το αεροδρόμιο εφόσον δεν έχω προορισμό τη Γαλλία; Εγώ σκέφτομαι οτι λόγω Σένγκεν δε θα υπάρχει πρόβλημα αλλά προτου κανονίσω θα ήθελα να σιγουρευτώ οτι μπορώ να πάω για λίγες ώρες στην πόλη.
Αυτό ήταν το πρώτο σκέλος. Το δεύτερο αφορά το τι θα μπορούσα να κάνω στο Παρίσι απο τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί πέραν του να βγάζω φωτογραφίες την άδεια πόλη.
Υπάρχει και τρίτο σκέλος: Εγώ θα πάρω τη βαλίτσα μου στην Αμερική αλλά εκτός απο αυτή τη βαλίτσα θα έχω και 2 χειραποσκευές. Μία μικρή βαλίτσα και ένα μικρο backpack. To backpack έχω σκοπό να το έχω μαζί μου στο Παρίσι αλλά τη βαλίτσα δε θα ήθελα να την κουβαλάω με τίποτα. Σε διάφορα φόρα είδα πως υπάρχουν lockers στο CDG αλλά και στο Gare du Nord. Το θέμα είναι πως είναι αρκετά ακριβά συνυπολογιζοντας οτι θα δώσω 20 ευρώ πήγαινε-έλα στο RER και δε θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά. Αν ξέρει κανείς κάποιο ασφαλές μέρος για να αφήσω τη βαλιτσα μου θα του ήμουν υπόχρεος!
Και γενικά αν έχετε ιδέες ριξ'τε τις!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Απ'οτι καταλαβα στη σελιδα του αεροδρομιου,δεν υπαρχουν πια χωροι φυλαξης αποσκευων...

Baggage Storage/Left Luggage
For reasons of safety and security, the luggage storage services have been suspended at Roissy-Charles de Gaulle Airport, in compliance with current anti-terrorist legislation.
However luggage can still be stored at the major train stations.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
προσεχε μη βρεθεις γυρω απο την εκκλησια saint etienne du mont τα μεσανυχτα, μπλεξεις με κανα hemingway/fitzgerald και χασεις τη ΝΥ :D
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ευχαριστώ παίδες!
Ευτυχώς δεν ειμαι φαν ούτε της Αμερικανικής λογοτεχνίας ούτε του Γούντι ;)
Καμια άλλη πληροφορία έχετε να μου δώσετε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η αληθεια ειναι πως δεν εχεις και πολλες επιλογες.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι περπατησεις κατα μηκος του Seine (μην κατεβεις κατω) . Απο το Trocadero μεχρι Notre Dame. Θα δεις ο,τι ωραιοτερο εχει να σου παρουσιασει η πολη.
Στο Quartier Latin θα βρεις μια σχετικη κινηση μεχρι 2-3 πμ. Ενω στην περιοχη Chatelet/Les Halles υπαρχουν 2-3 bistro που μενουν ανοιχτα λιγο πιο αργα. Εκει βρισκεται και το Chez Denise που πρεπει να ειναι το μοναδικο μαγαζι (εκτος των club) σε ολο το Παρισι που μενει ανοιχτο μεχρι τις 5πμ περιπου.
Τελευταιες επιλογες τα κλαμπ και φυσικα βολτες σε αλλα αξιοθεατα (Αψιδα, Sacre Coeur κλπ)
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ και πάλι, η αλήθεια είναι πως προτιμώ να βολοδέρνω και να βγάζω φωτογραφίες απο το να κλειστώ σε κάποιο μαγαζί. Γιατί να μην κατέβω κάτω στο ποτάμι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ και πάλι, η αλήθεια είναι πως προτιμώ να βολοδέρνω και να βγάζω φωτογραφίες απο το να κλειστώ σε κάποιο μαγαζί. Γιατί να μην κατέβω κάτω στο ποτάμι;

Να μην πεσεις και πννιγεις...
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Θα έφερνα μπρατσάκια βατραχοπέδιλα κτλ αλλά θα έπιαναν χώρο στη χειραποσκευή κι επίσης το νερό θα είναι κρύο και βρώμικο. Ασ'το καλύτερα, δε θα κατέβω. :(
Έκανα μία διαδρομή με βάση αυτό που μου πρότεινες tripakias αλλά το τερμάτισα:

Πύργος του Άιφελ (απο κάτω μόνο αναγκαστικά λόγω ώρας), Τροκαντερό, και απο κει παραλιακά μέχρι την Place de la Concorde. Μετα λέω να περάσω απέναντι προς Quartier Latin παραλιακά και να μπω στην οδό Saint André des Arts στο Saint Michel και μετά απέναντι στο νησί για Παναγία των Παρισίων. Μετά λέω για λιγο Pompidou και μέσω της οδού Rambuteau στο Marais και την Place des Vosges. Μετά λέω να γυρίσω προς τα πίσω προς Chatelet και το Λούβρο. Μετά στην Όπερα, την Place Vendom και την Place de la Madeleine. Αν μέχρι εκεί δεν έχω πέσει κάτω απο το περπάτημα λέω να συνεχίσω για Champs Élysées και Arc de Triomphe.
Σχεδόν 16 χιλιόμετρα διαδρομή!!!
To πιο πιθανό βέβαια είναι να μη φτάσω ούτε μέχρι το Λούβρο λόγω χρόνου αφού κάθε 10 μέτρα θα σταματάω για φωτογραφίες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα αμα δε βαριέστε να μου πείτε καμια γνώμη, καμιά συμβουλή κτλ.
Σας ευχαριστώ και πάλι!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα έφερνα μπρατσάκια βατραχοπέδιλα κτλ αλλά θα έπιαναν χώρο στη χειραποσκευή κι επίσης το νερό θα είναι κρύο και βρώμικο. Ασ'το καλύτερα, δε θα κατέβω. :(
Έκανα μία διαδρομή με βάση αυτό που μου πρότεινες tripakias αλλά το τερμάτισα:

Πύργος του Άιφελ (απο κάτω μόνο αναγκαστικά λόγω ώρας), Τροκαντερό, και απο κει παραλιακά μέχρι την Place de la Concorde. Μετα λέω να περάσω απέναντι προς Quartier Latin παραλιακά και να μπω στην οδό Saint André des Arts στο Saint Michel και μετά απέναντι στο νησί για Παναγία των Παρισίων. Μετά λέω για λιγο Pompidou και μέσω της οδού Rambuteau στο Marais και την Place des Vosges. Μετά λέω να γυρίσω προς τα πίσω προς Chatelet και το Λούβρο. Μετά στην Όπερα, την Place Vendom και την Place de la Madeleine. Αν μέχρι εκεί δεν έχω πέσει κάτω απο το περπάτημα λέω να συνεχίσω για Champs Élysées και Arc de Triomphe.
Σχεδόν 16 χιλιόμετρα διαδρομή!!!
To πιο πιθανό βέβαια είναι να μη φτάσω ούτε μέχρι το Λούβρο λόγω χρόνου αφού κάθε 10 μέτρα θα σταματάω για φωτογραφίες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα αμα δε βαριέστε να μου πείτε καμια γνώμη, καμιά συμβουλή κτλ.
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Πολύ μεγάλη διαδρομή.
Θα αντέξεις να περπατάς τόσες ώρες;
Σκέψου και την περίπτωση που δεν είναι καλός ο καιρός.
Πάντως σου εύχομαι να περάσεις καλά.
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Είναι μεγάλη διαδρομή αλλά ειμαι αποφασισμένος να απολαύσω το αγαπημένο μου Παρισάκι στο έπακρο. Αν βρέχει όταν φτάσω στο αεροδρόμιο (που ειναι μαλλον το πιο πιθανό) μάλλον δε θα παω στην πόλη. Αν ψιχαλίζει θα το σκεφτώ.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παρ'όλα αυτά θα ήθελα αμα δε βαριέστε να μου πείτε καμια γνώμη, καμιά συμβουλή κτλ.
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Μια συμβουλή
Φανταστικό παπούτσι θα νιώθεις ότι πετάς http://m.johnlewis.com/mt/www.johnlewis.com/adidas-women's-sonic-boost-running-shoes/p547331

Πέρα απο τν πλάκα σου εύχομαι να εχει καλο καιρό και να τα καταφέρεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom