Γενικά Miles&Bonus VS Travelair Club

wazomania

Member
Μηνύματα
32
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έκανα μια μικρή προσπάθεια να περιγράψω και να συγκρίνω τα προγράμματα τακτικών επιβατών των δυο μεγαλύτερων αεροπορικών εταιρειών της χώρας μας. Ελπίζω να σας βοηθώ με το θέμα αυτό και ο στόχος είναι μόνο αυτός! δεν θέλω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένα και εάν σε κάποια σημεία φαίνεται αυτό είναι εκ παραδρομής και ξανά αναφέρω δεν είναι ο στόχος μου αυτός.
Περιμένω τα σχόλια σας.:clap:
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βασικό λάθος:

Κάνεις σύγκριση των πίνακα εξαργύρωσης, αλλά στέκεσαι στα απόλυτα νούμερα (μίλια). Το οποίο είναι εντελώς άτοπο, καθώς τα μίλα σε κάθε πρόγραμμα είναι εντελώς διαφορετικά, και αποκτούνται με διαφορετικό τρόπο. Όταν δηλαδή μια πτήση (π.χ. Αθήνα-Τελ Αβίβ) δίνει στο ένα πρόγραμμα Χ μίλια δε σημαίνει πως και στο άλλο πρόγραμμα, με την άλλη εταιρία δίνει τα ίδια. Δίνει Ψ μίλια, και εφόσον Χ<>Ψ, η σύγκριση που επιχειρείς είναι άκυρη. Πιο σωστό θα ήταν να υπολογίσεις π.χ. πόσες φορές πρέπει να ταξιδέψει κανείς Αθήνα - Θεσσαλονίκη για να πάρει ένα δωρεάν εισιτήριο σε κάθε εταιρία. Με άλλα λόγια, το να συγκρίνει κανείς αριθμό μιλίων ενός προγράμματος με αριθμό μιλίων ενός άλλου προγράμματος, είναι σα να συγκρίνει μήλα με πατάτες.

Επίσης, η συνεργασία του Travelair Club με τη Cyprus Airways φαίνεται πως έχει διακοπεί, με την έναρξη των δρομολογίων της τελευταίας στο Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Αλλά και πέραν από τα απόλυτα νούμερα, και όλα τα άλλα που αναφέρεις, υπάρχει και ο παράγων δρομολόγια. Κάποιος που μαζεύει μίλια επειδή ταξιδεύει π.χ. συνέχεια για δουλειές στο Λονδίνο, δεν έχει κανένα νόημα να βγάλει την Travelair Club. Αντίστροφα, αν οι δουλειές του είναι στα Βαλκάνια, δεν έχει νόημα κανένα άλλο πρόγραμμα.

Αν θες να κάνεις σοβαρή σύγκριση των προγραμμάτων, θα πρέπει να λάβεις υπόψη και τα μη δημοσιεύμενα τους benefits. Η Aegean, για παράδειγμα, προσπαθεί να εξασφαλίσει κενή μεσαία θέση δίπλα στα gold members της, αν αυτό είναι εφικτό, μιμούμενη τη μαμά Lufthansa (αλλά με αποτυχημένο τρόπο γιατί οι check-in agents δεν είναι εκπαιδευμένοι). Αντίστοιχα πρέπει να δεις και τους περιορισμούς όσων αναφέρονται. Σε πολλά αεροδρόμια δεν υπάρχουν lounges, ενώ η προτεραιότητα στον έλεγχο παρέχεται μόνο σε συγκεκριμένα αεροδρόμια. Επίσης, η χρυσή κάρτα της Aegean είναι και Star Alliance Gold (και μάλιστα η ευκολότερη χρυσή κάρτα στην απόκτησή της σε όλη τη συμμαχία).

Κατά τα άλλα θεωρώ τα δύο lounges της OA στο Ελ. Βενιζέλος πολύ καλύτερα από αυτό της Αegean (και πιθανώς κάποια από τα καλύτερα short-haul lounges που έχω επισκεφθεί ανά τον κόσμο - και δεν έχω πάει σε καθόλου λίγα).

Υ.Γ. Δεν είμαι μέλος σε κανένα από τα δυο συγκεκριμένα προγράμματα που αναφέρονται εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.804
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom