Ιταλία Mini story από Μιλανο.

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μου αρέσει παρά πολύ η Ιταλία, ιστορία (και τι ιστορία), κουζίνα, αρχιτεκτονική,φυσική ομορφιά, όλα σε ένα. Έχω ήδη πάει 2 φορές, σύνολο 14 μέρες, όμως όχι στο Μιλανο. Η easyJet ευκολύνει το έργο, πάει απευθείας από Λαρνακα και σε κάποιες περιπτώσεις με εξευτελιστικό ποσό, €85 για δυο άτομα με επιστροφή. Θα μέναμε 2 γεμάτες μέρες συν το βράδυ που θα φτάναμε, την τριτη μέρα θα περναμε αυτοκίνητο για εκδρομή και το βράδυ θα φεύγαμε πάλι από το μαλπενσα για άλλου. Το μιλανο είναι ιδανικό για ολιγοήμερες εξορμήσεις ή εκδρομές όπως θέλει ο καθένας, τι πιο ωραίο την άνοιξη να είσαι Τοσκάνη.
Φτάσαμε το τελευταίο βράδυ του Νοέμβρη και αφού ξεμπερδέψαμε από τον έλεγχο χωρίς πολλά πολλά βγήκαμε έξω και πήραμε το malpensa shuttle για τον κεντρικό σταθμό με €8 έκαστος.
IMG_1066.JPG

Low cost, περίμενες και φυσούνα;;;

Η διαδρομή διήρκησε 40 λεπτά και μας άφησε στο πλάι του centrale. Πρώτη εντύπωση περνωντας από την πλατεία του σταθμού είναι η έντονη παρουσία αστυνομίας και στρατού, το συναντήσαμε και λίγο αργότερα στο ντουομο και όσο ναναι νιώθεις πιο ασφαλής.
IMG_1163.JPG

Το apple… σωστό μπροστά από τον centrale, δεξιά διακρίνεται ο πύργος pirelli.

Το ξενοδοχείο μας (hotel Garda) βρισκόταν στη via Napo torriani απέναντι από τον σταθμό και μόλις λίγα βήματα από το μέτρο. Αξιοπρεπέστατο, άξιζε τα λεφτά του μάλιστα στην υποδοχή εργάζεται και ένας Έλληνας. Αφού τακτοποιησαμε τα πράγματα μας φύγαμε σφαίρα για το κέντρο χρησιμοποιώντας την κίτρινη γραμμή του μέτρο. Όπως προανέφερα, μόλις λίγα βήματα από το ξενοδοχείο έχει είσοδο για τον υπόγειο, πολύ βολικό με τις 4 γραμμές που διαθέτει.

IMG_1067.JPG

Τα λόγια περιττεύουν…

Η πρώτη μέρα ήταν για ψώνια, πράσινη γραμμή και κατεβαίνουμε μετά από δυο στάσεις στη loreto.Απο εκεί ξεκινά η corso Buenos Airesκαι οδηγεί στις corso Venezia, corso Vittorio emanuelle και καταλήγει piazza del duomo. Από εκεί ξεκινά η via Torino και η via Dante. Ε εμείς αυτό κάναμε, περπατήσαμε όλο αυτό και τους γύρο δρόμους βέβαια.
Αν είσαστε στην corso Buenos Aires και πεινάσετε μπορείτε να κάνετε μια μικρή παράκαμψη και να βρεθείτε στη via Lecco και συγκεκριμένα στον αρ. 18 στο εστιατόριο Platina "Immagina la pasta". Εξαίρετο φαγητό και εξυπηρέτηση.


IMG_1082.JPG




Η δεύτερη μέρα ήταν πιο δημιουργικη, αρχη με via Brera και την ομώνυμη… pinacoteca.

IMG_1115.JPG

Είσοδος €10 το άτομο (υπερβολικό θα έλεγα), κατάλληλο μέρος για τους λάτρεις της τέχνης. Εμείς δεν είμαστε αλλά δεν με χάλασε και τόσο. Η περιοχή όμως πολύ ωραία
IMG_1120.JPG

Όχι δεν είμαστε εμείς.

Φτάσαμε στο Castello sforzesco (δεν έχει φωτό) και από εκεί πήραμε πάλι την via dante για να φτάσουμε εδώ
IMG_1125.JPG

IMG_1090.JPG

Από την πίσω πλευρά το απόγευμα, διακρίνει κανείς το κρανίο;;;;
Δεύτερος μεγαλύτερος ναός γοτθικού ρυθμού στον κόσμο και χρειάστηκε σχεδόν πέντε αιώνες να χτιστεί. Δεν είναι να απορεί κανείς για την τόση λεπτομέρεια. Η είσοδος είναι €2 μετά από εξονυχιστικό έλεγχο και το ανέβασμα πάνω με ανελκυστήρα 12 ή 13€. Από τα σκαλιά είναι λιγότερα αλλά δεν το συστήνω. Προσωπικά δεν ανέβηκα με κανένα τρόπο γιατί θεώρησα υπερβολικό το ποσό.
Από το ντουομο πήραμε την κόκκινη γραμμή μέχρι την cadorna 3 στάσεις προς δυτικά. Περπατήσαμε 5 λεπτά μέχρι την Piazza Santa Maria delle Grazie
IMG_1162.JPG

Εδώ βρίσκεται ο μυστικός δείπνος του Leonardo da Vinci. Μπορείς να μπεις μόνο με ραντεβού, οι θέσεις είναι διαθέσιμες 3 μήνες πριν διαδικτυακά. Εγώ προσπάθησα ανεπιτυχώς είτε γιατί ήταν μπλοκαρισμένη η σελίδα είτε γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη θέση. Κατέφυγα στο τηλέφωνο, για δυο μέρες δεν απαντούσαν την τριτη μετά από πολλή ώρα ευτυχώς απάντησαν. Τα ραντεβού από την σελίδα είναι ανα μισάωρο, εμάς μας έβαλαν ενδιάμεσα δηλαδή 13:15, 13:45 και πάει λέγοντας. Τύπωσα την επιβεβαίωση αγοράς που μου έστειλαν στο μειλ και την παρουσίασα εκεί δίνοντας μου τα εισιτήρια
IMG_1148.JPG

Τα εισιτήρια, €12 το καθένα.
IMG_1144.JPG

Η είσοδος


Στο χώρο αναμονής κάποιες πληροφορίες
IMG_1152.JPG

IMG_1153.JPG

Από τον βομβαρδισμό τον ΔΠΠ, αίσχος


Η συνέχεια αύριο
 

Attachments

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
IMG_1161.JPG

Δέος…


Ένα από τα διασημότερα έργα τέχνης παγκοσμίως αλλά και σταθμός συγκρούσεων ανάμεσα στην εκκλησία, ιστορικούς αλλά και τους απανταχού συνομωσιολογους. Αιτία φυσικά το διάσημο πλέον μυθιστόρημα του Dan Brown αλλά και πιο παλιά μυθιστορήματα λιγότερο γνωστά, ένα από αυτά είναι το Όνομα του Ρόδου του "ντόπιου" Ουμπέρτο Εκο. Με λίγα λόγια υποστηρίζουν ότι το έργο κρύβει γρίφους και συμβολισμούς με κυριότερο την σχέση του Ιησού με την Μαρία τη Μαγδαλινή όπου ο Da Vinci φέρεται να την τοποθέτησε δίπλα του. Το "άγνωστο" χέρι που κρατά μαχαίρι, το ιερό δισκοπότηρο πάνω από το κεφάλι του πρώτου αποστολου από αριστερά, αυτά και αλλά πολλά συνθέτουν ένα μυστήριο γύρο από το σπουδαίο αυτό έργο και που γοητεύουν και μαγνητίζουν τον επισκέπτη.
IMG_1156.JPG

Εμένα μου φαίνεται όντως να είναι γυναίκα, εσάς;;;
Φυσικά η εκκλησία έχει διαφορετική άποψη…
IMG_1160.JPG

Στο σχεδιάγραμμα αναφέρεται ως john.

Λένε ότι έγινε χωρίς καμία αρχικά έμπνευση, όμως σύμφωνα με αξιόπιστη μαρτυρία κάποιου δοκιμου μοναχου που έζησε από κοντά τον μεγάλο ζωγράφο επι το έργο την περίοδο 1495-1498, αναφέρει τα εξής «Έφτανε από νωρίς, σκαρφάλωνε στην σκαλωσιά και στρώνονταν στην δουλειά. Κάπου κάπου έμενε εκεί από το χάραμα ως την δύση, ξεχνώντας να φάει και να πιει, ζωγραφίζοντας ακατάπαυστα. Άλλοτε πάλι περνούσαν δυο, τρεις ακόμα και τέσσερις ήμερες χωρίς να αγγίζει το πινέλο του, αλλά διοχετεύοντας αρκετές ώρες την ήμερα μπροστά στο έργο, με τα χέρια του σταυρωμένα, παρατηρώντας και σχολιάζοντας τις μορφές μιλώντας στον εαυτό του. Τον είδα επίσης, σπρωγμένος από κάποια ακατανίκητη παρόρμηση, μέσα στο καταμεσήμερο, ενώ ο ήλιος βρίσκονταν στο απόγειό του, να αφήνει την Κόρτε Βεκια, όπου εργαζόταν πάνω στο υπέροχο πήλινο άλογό του, για να έρθει στην Σάντα Μαρία ντελε Γκρατσιε, χωρίς να γυρεύει σκιά, να σκαρφαλώνει στην σκαλωσιά, να παίρνει το πινέλο, να προσθέτει μια δυο πινελιές και έπειτα να φεύγει».

Αυτά τα λίγα καθιστούν must να αφιερώσει κάποιος επισκέπτης 15 λεπτά για να θαυμάσει αυτό το αριστούργημα. Αν και δεν είμαι λάτρης της τέχνης θα μπορούσα κάλλιστα να εμένα όλη μέρα. Αυτό ήταν το κυρίως μενού της μέρας. Το υπόλοιπο είναι λίγο πολύ… ειπωμένο, navigli, aperitivo κτλ.
Επόμενη μέρα το πρωί παραλάβαμε το αυτοκίνητο, τα γραφεία της sicily by car ήταν σχεδόν δίπλα μας, λογικό είναι αφού είναι δίπλα από τον σταθμό. Φορτώσαμε τις βαλίτσες και ξεκινήσαμε για Lugano. Σε λιγότερο από μια ώρα φτάσαμε στα σύνορα με Ελβετία, εκεί προς έκπληξη μας, η υπάλληλος μας ζήτησε €40 για αυτό
IMG_1385.JPG


Στη συζήτηση που ακολούθησε μου εξήγησε ότι για να δικαιούμαστε να οδηγάμε στους αυτοκινητοδρόμους της Ελβετίας χρειαζόμαστε αυτό (πριν 3 χρόνια πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα). Ισχύει για ένα χρόνο, δηλαδή όπως γράφει για όλο το 2017 και στοιχίζει €40. Δεν έχει ούτε ολιγοήμερο ούτε τίποτα αυτό είναι. Και αν δεν το έχεις και σε πιάσουν το πρόστιμο είναι €200. Ε δεν είχαμε επιλογή, το πήρα όμως μαζί μου, που ξέρεις μπορεί να ξαναπάμε κατακει το 17. Η ώρα όμως είχε πάει 12 λίγο η καθυστέρηση με τα διαδικαστικά με το αυτοκίνητο, λίγο αυτό, σε 6 ώρες έπρεπε να ξεκινουμε για το μαλπενσα, ε είπαμε να πάμε πρώτα από το foxtown. Έλα όμως που ξοδέψαμε 6 ώρες και χάσαμε το Lugano, δεν έχω όμως κανένα παράπονο υπήρχε λόγος.
Ένα άλλο αρνητικό που μας έτυχε είναι ότι για τα τελευταία 20 με 30 λεπτά οδήγημα πριν να φτάσουμε στο αεροδρόμιο δεν υπήρχε βενζινάδικο και επειδη δεν είχαμε χρόνο μπροστά μας για να ψάξουμε το παρέδωσα χωρίς να είναι γεμάτο εισπράττοντας ένα πέναλτι €30 συν το καύσιμο που έλειπε.
Αυτά ήταν, μίνι στορι είπαμε να μην πολυλογούμε, 2 μέρες χαλαρού προγράμματος είδα αρκετά, ότι άφησα πίσω την επόμενη φορά.
[BREAK=Κεφάλαιο 2]

Δέος…


Ένα από τα διασημότερα έργα τέχνης παγκοσμίως αλλά και σταθμός συγκρούσεων ανάμεσα στην εκκλησία, ιστορικούς αλλά και τους απανταχού συνομωσιολογους. Αιτία φυσικά το διάσημο πλέον μυθιστόρημα του Dan Brown αλλά και πιο παλιά μυθιστορήματα λιγότερο γνωστά, ένα από αυτά είναι το Όνομα του Ρόδου του "ντόπιου" Ουμπέρτο Εκο. Με λίγα λόγια υποστηρίζουν ότι το έργο κρύβει γρίφους και συμβολισμούς με κυριότερο την σχέση του Ιησού με την Μαρία τη Μαγδαλινή όπου ο Da Vinci φέρεται να την τοποθέτησε δίπλα του. Το "άγνωστο" χέρι που κρατά μαχαίρι, το ιερό δισκοπότηρο πάνω από το κεφάλι του πρώτου αποστολου από αριστερά, αυτά και αλλά πολλά συνθέτουν ένα μυστήριο γύρο από το σπουδαίο αυτό έργο και που γοητεύουν και μαγνητίζουν τον επισκέπτη.

Εμένα μου φαίνεται όντως να είναι γυναίκα, εσάς;;;
Φυσικά η εκκλησία έχει διαφορετική άποψη…

Στο σχεδιάγραμμα αναφέρεται ως john.

Λένε ότι έγινε χωρίς καμία αρχικά έμπνευση, όμως σύμφωνα με αξιόπιστη μαρτυρία κάποιου δοκιμου μοναχου που έζησε από κοντά τον μεγάλο ζωγράφο επι το έργο την περίοδο 1495-1498, αναφέρει τα εξής «Έφτανε από νωρίς, σκαρφάλωνε στην σκαλωσιά και στρώνονταν στην δουλειά. Κάπου κάπου έμενε εκεί από το χάραμα ως την δύση, ξεχνώντας να φάει και να πιει, ζωγραφίζοντας ακατάπαυστα. Άλλοτε πάλι περνούσαν δυο, τρεις ακόμα και τέσσερις ήμερες χωρίς να αγγίζει το πινέλο του, αλλά διοχετεύοντας αρκετές ώρες την ήμερα μπροστά στο έργο, με τα χέρια του σταυρωμένα, παρατηρώντας και σχολιάζοντας τις μορφές μιλώντας στον εαυτό του. Τον είδα επίσης, σπρωγμένος από κάποια ακατανίκητη παρόρμηση, μέσα στο καταμεσήμερο, ενώ ο ήλιος βρίσκονταν στο απόγειό του, να αφήνει την Κόρτε Βεκια, όπου εργαζόταν πάνω στο υπέροχο πήλινο άλογό του, για να έρθει στην Σάντα Μαρία ντελε Γκρατσιε, χωρίς να γυρεύει σκιά, να σκαρφαλώνει στην σκαλωσιά, να παίρνει το πινέλο, να προσθέτει μια δυο πινελιές και έπειτα να φεύγει».

Αυτά τα λίγα καθιστούν must να αφιερώσει κάποιος επισκέπτης 15 λεπτά για να θαυμάσει αυτό το αριστούργημα. Αν και δεν είμαι λάτρης της τέχνης θα μπορούσα κάλλιστα να εμένα όλη μέρα. Αυτό ήταν το κυρίως μενού της μέρας. Το υπόλοιπο είναι λίγο πολύ… ειπωμένο, navigli, aperitivo κτλ.
Επόμενη μέρα το πρωί παραλάβαμε το αυτοκίνητο, τα γραφεία της sicily by car ήταν σχεδόν δίπλα μας, λογικό είναι αφού είναι δίπλα από τον σταθμό. Φορτώσαμε τις βαλίτσες και ξεκινήσαμε για Lugano. Σε λιγότερο από μια ώρα φτάσαμε στα σύνορα με Ελβετία, εκεί προς έκπληξη μας, η υπάλληλος μας ζήτησε €40 για αυτό


Στη συζήτηση που ακολούθησε μου εξήγησε ότι για να δικαιούμαστε να οδηγάμε στους αυτοκινητοδρόμους της Ελβετίας χρειαζόμαστε αυτό (πριν 3 χρόνια πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα). Ισχύει για ένα χρόνο, δηλαδή όπως γράφει για όλο το 2017 και στοιχίζει €40. Δεν έχει ούτε ολιγοήμερο ούτε τίποτα αυτό είναι. Και αν δεν το έχεις και σε πιάσουν το πρόστιμο είναι €200. Ε δεν είχαμε επιλογή, το πήρα όμως μαζί μου, που ξέρεις μπορεί να ξαναπάμε κατακει το 17. Η ώρα όμως είχε πάει 12 λίγο η καθυστέρηση με τα διαδικαστικά με το αυτοκίνητο, λίγο αυτό, σε 6 ώρες έπρεπε να ξεκινουμε για το μαλπενσα, ε είπαμε να πάμε πρώτα από το foxtown. Έλα όμως που ξοδέψαμε 6 ώρες και χάσαμε το Lugano, δεν έχω όμως κανένα παράπονο υπήρχε λόγος.
Ένα άλλο αρνητικό που μας έτυχε είναι ότι για τα τελευταία 20 με 30 λεπτά οδήγημα πριν να φτάσουμε στο αεροδρόμιο δεν υπήρχε βενζινάδικο και επειδη δεν είχαμε χρόνο μπροστά μας για να ψάξουμε το παρέδωσα χωρίς να είναι γεμάτο εισπράττοντας ένα πέναλτι €30 συν το καύσιμο που έλειπε.
Αυτά ήταν, μίνι στορι είπαμε να μην πολυλογούμε, 2 μέρες χαλαρού προγράμματος είδα αρκετά, ότι άφησα πίσω την επόμενη φορά.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Από την πίσω πλευρά το απόγευμα, διακρίνει κανείς το κρανίο;;;;
Ναί. Υποθέτω ότι ζούσαν ανέκαθεν ανάμεσά μας!:icon_biggrin:

Από τον βομβαρδισμό τον ΔΠΠ
Είσαι πολύ μπροστά:icon_biggrin: Εμείς συζήταμε εάν στην Συρία, συντελείται ο Γ΄.

Εμένα μου φαίνεται όντως να είναι γυναίκα, εσάς;;;
Συμφωνώ.:icon_confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom