Ηνωμένο Βασίλειο Mini-tour Αγγλιας

mariosseir

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια καλησπερα!!Τον Μαρτιο θα παω στο Λονδινο για 7 ημερες με μια φιλη εκει θα μεινουμε σε χοστελ(αν ξερει κανεις κανενα καλο κ φθηνο θα του ημουν υποχρεος).Ειπαμε ομως αφου θα μαστε 2 ατομα(καθως αρχικα ηταν να παμε 9) να μην μεινουμε μονο στο Λονδινο αλλα να επισκεφθουμε κ αλλη μια πολη της Αγγλιας.Εδω τωρα θελω την βοηθεια σας να μου πρωτεινεται καποιες που να αξιζει να παμε να δουμε κ φυσικα να συνδεονται με Λονδινο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι πολλές πόλεις σε κοντινή απόσταση που θα μπορούσατε να πάτε. Oxford ή και Cambridge, το Brighton είναι συμπαθές (αν και η βρετανική θάλασσα με καταθλίβει τις τρεις από τις τέσσερις εποχές του έτους!), ενώ καλά λόγια έχω ακούσει και για το Bath. Και πολλές άλλες, αλλά μετά μιλάμε για πιο μακρινές αποστάσεις.
 
Μηνύματα
2.494
Likes
3.203
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ με τις προτάσεις της underwater.Oξφόρδη με λεωφορείο (πιό φτηνό έβγαινε από το τραίνο αλλά κάνει πιό πολύ ώρα)από το σταθμό λεωφορείων Victoria κόστισε 17 λίρες(πάνε έλα),η διαδρομή ήταν περίπου 1 ώρα και 45 λεπτά και λεωφορείο κάθε μισή ώρα.Πολύ γοητευτική πόλη!!με τα κολλέγια,αξίζει!! να επισκεφθείτε ένα απ αυτά,ενδεικτικά αναφέρω την τιμή-εισιτήριο στο chris church 8 λίρες και ήταν επισκέψιμο μεσημεριανές ώρες(2-4μιση).
Το Μπράιτον με τραίνο πάλι από το σταθμό τραίνων Victoria,κάθε μισή ώρα ,η διαδρομή 1 ώρα περίπου και εισιτήρια ανάλογα...κυμαίνονται οι τιμές ανάλογα με τις ώρες...μου στοίχισε γύρω στις 23 λίρες πάνε έλα εννοείται(πριν 4 μήνες).Όμορφη πόλη όχι τόσο λόγω της θάλασσας (εμείς εδώ είμαστε τόσο χορτασμένοι από θάλασσες και παραλιακές πόλεις)όσο λόγω του γραφικού και φινετσάτου κέντρου της με τα lanes τα σοκκάκια τα μικρά μαγαζάκια με αντίκες κλπ το royal pavillon και την περιοχή και τους κήπους που το περιτριγυρίζουν κλπ.
Αν είχα να επιλέξω μόνο μία εκδρομή θα επέλεγα Οξφόρδη.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
όμορφη παραθλάσσια πόλη είναι και το Πόρτσμουθ, ενώ πολύς κόσμος πηγαίνει εκδρομή στο Στράντφορντ τη γενέτειρα του Σέξπηρ. Κατά τα άλλα όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω, Μπράιτον και Οξφόρδη είναι πολύ καλές επιλογές, προσωπικά θα ήθελα να έβλεπα και το Καντέρμπουρι που λένε ότι έχει ωραία φύση
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όμορφη παραθλάσσια πόλη είναι και το Πόρτσμουθ, ενώ πολύς κόσμος πηγαίνει εκδρομή στο Στράντφορντ τη γενέτειρα του Σέξπηρ.
Ναι, και το Standford-upon-Avon είναι πολύ ωραία, μικρή, γραφική πόλη. Αλλά είναι λίγο πιο μακριά. Δηλ. εγώ προσωπικά αν ήταν να πάω κάπου από Λονδίνο δε νομίζω να ήταν η πρώτη μου επιλογή. Όπως και να έχει πάντως η Βρετανία είναι γεμάτη όμορφες πόλεις και χωριά. Δύσκολο να απογοητευτεί κάποιος όποια επιλογή και να κάνει.:xmas_smile:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ναι, και το Standford-upon-Avon είναι πολύ ωραία, μικρή, γραφική πόλη. Αλλά είναι λίγο πιο μακριά. Δηλ. εγώ προσωπικά αν ήταν να πάω κάπου από Λονδίνο δε νομίζω να ήταν η πρώτη μου επιλογή. Όπως και να έχει πάντως η Βρετανία είναι γεμάτη όμορφες πόλεις και χωριά. Δύσκολο να απογοητευτεί κάποιος όποια επιλογή και να κάνει.:xmas_smile:
ναι είναι αρκετά τουριστική πόλη, ούτε εγώ έχω πάει. Δε θα συμφωνήσω απόλυτα πάντως με την τελευταία παράγραφο, έτυχε να βρεθώ στο Ρέντινγκ και στο Φάρνμπορο (και τα 2 κοντά στο Λονδίνο) και ήταν θλιβερά, αλίμονο βέβαια θα υπάρχουν και τέτοια σε μια κατα τα άλλα πανέμορφη χώρα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι είναι αρκετά τουριστική πόλη, ούτε εγώ έχω πάει. Δε θα συμφωνήσω απόλυτα πάντως με την τελευταία παράγραφο, έτυχε να βρεθώ στο Ρέντινγκ και στο Φάρνμπορο (και τα 2 κοντά στο Λονδίνο) και ήταν θλιβερά, αλίμονο βέβαια θα υπάρχουν και τέτοια σε μια κατα τα άλλα πανέμορφη χώρα
Ναι μωρέ, αποτυχημένες πόλεις υπάρχουν παντού! Αλλά οποιαδήποτε από τις-αρκετές-προτάσεις μας επιλέξει ο φίλος δε νομίζω να ξενερώσει. Βέβαια εγώ δεν είμαι και αντικειμενική, λατρεύω το UK, ακόμα και το Birmingham που για πολλούς θεωρείται ελεεινό μου άρεσε αρκετά.:xmas_smile:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Υποθετω οτι δεν εχεις ξαναπαει στο Λονδινο. Αν εινια οντως ετσι, τοτε αφου θα μεινεις μονο μια εβδομαδα γω θα σου προτεινα να μεινεις στο Λονδινε και στα γυρω αξιοθεατα και να αφησεις μεγαλυτερο τουρ για αλλη φορα. Το Λονδινο εχει παρα πολλα πραγματα που μπορεις να δεις. Ψαχνοντας στο φορουμ μας θα βρεις πολλες πληροφοριες. Εγω θα σου προτεινα τα παρακατω στο ευρυτερο Λονδινο

Windsor castle
Leeds castle
Kew gardens
Richmond park
Chessington park
Greenwich

Αν τα συνδυασεις με τα πολλα που μπορεις να δεις και να κανεις στο κεντρικο Λονδινο, νομιζω οτι εχεις υπεραρκετα για 7 ημερες.

Το Μπραιτον και το Πορτσμουθ ειναι απλα παραλιακες πολεις (το Πορτσμουθ ειναι πιο ωραιο). Τιποτα το ιδιαιτερο αν εισαι Ελληνας – εχεις δει καλυτερα μερη. Για πιο ομορφες παραλιακες πολεις θα σου προτεινα το Eastbourne, το Torquay και ολες τις μικρες πολεις του Kent. Οσο για Οξφορδη, ομορφη αλλα υπαρχουν πολυ ομορφοτερες οσο πας βορειοτερα. Για Μπερμπινχαμ δεν το συζητω. Απλα μια μαγαλουπολη και τιποτα παραπανω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οσο για Οξφορδη, ομορφη αλλα υπαρχουν πολυ ομορφοτερες οσο πας βορειοτερα. Για Μπερμπινχαμ δεν το συζητω. Απλα μια μαγαλουπολη και τιποτα παραπανω.
Βορειότερα έχει σίγουρα πολλές όμορφες πόλεις, αλλά με 7 μέρες στην διάθεσή του δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα. Το καλό των πόλεων που προαναφέρθηκαν είναι ότι έχουν ενδιαφέρον, χωρίς να είναι φυσικά οι ωραιότερες της Βρετανίας, με το πλεονέκτημα όμως ότι είναι κοντά στο Λονδίνο.

Όσον αφορά το Birmingham δεν το πρότεινα. Ούτως ή άλλως δεν θα προέτρεπα κάποιον να το επισκεφτεί επειδή ξέρω ότι δεν έχει την "κλασική" ομορφιά άλλων βρετανικών πόλεων και οι περισσότεροι θα απογοητεύονταν. Διαφωνώ όμως με τον χαρακτηρισμό "απλά μια μεγαλούπολη". Έχει αρκετές ενδιαφέρουσες γωνιές και έντονο πολυπολιτισμικό στοιχείο. Δεν είναι από τις ωραιότερα μέρη της Βρετανίας, αλλά δεν μετανιώνω που το επισκέφτηκα.
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Επίσης κοντά στο Richmont Park είναι και μια πολύ όμορφη πόλη κανά μισάωρο απο το Λονδίνο , το Kingston upon Thames.. και το Hampton Court με τα παλιά ανάκτορα ....
εκεί κυρίως έρχονται από Λονδίνο για καφέ δίπλα στο ποτάμι...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.357
Likes
4.338
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το Μπράϊτον εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Και μπορεί να έχουμε στην Ελλάδα εκπληκτικά μερη, όμως δεν γίνεται να μην κάνεις αυτόματες συγκρίσεις.
Για την ρυμοτομία τους, για τον σεβασμό στο περιβάλλον, για την αισθητική τους. Εγώ λάτρεψα την απέραντη ανοικτή θάλασσα στον ωκεανό, τον υπέροχο παραλιακό δρόμο με τα παγκάκια και τους τεράστιους γλάρους να πετάνε από πάνω.Και μια πόλη ήσυχη, με όμορφα σπίτια και πλατείες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.323
Μηνύματα
887.921
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom