Mobile Internet/τηλεφωνία στην Ευρώπη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτο που λεω παραπανω δουλεψε παντως. :)

Αντιθετα, σε μενα περυσι δεν λειτουργησε και μου κανει εντυπωση. Μου ξεκαθαρισαν οτι μονο τα μηνιαια πακετα εχουν περιαγωγη, ειτε στη βασικη συμβαση ειτε σε προσθετο προγραμμα- αλλα παντα μηνιαιο (της Miles and Bonus παντως που πηρα δεν εχει περιαγωγη, αν και ειναι μηνιαιο πακετο)
Στις ειδοποιήσεις δεν αναφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες.
Όταν κάνεις κλικ στο δες περισσότερα, τότε σε ενημερώνουν το ισχυει για περιαγωγή και θέλει προσοχή πάντα σε αυτό σημείο.
Τα εκανα ολα αυτα, γι'αυτο ανεβασα την προσφορα. Δεν λέει τίποτα πουθενα.

Για το αλλο πακέτο : Ακομα και με ορθη χρηση με 0.90 ηταν ευκαιρία.
Δεν ηταν το πακετο που παραθέτεις, εχει ληξει πια.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
της Miles and Bonus παντως που πηρα δεν εχει περιαγωγη, αν και ειναι μηνιαιο πακετο
Το ελεγξα πριν απο λίγο: τα mb απο την miles and bonus καταναλωνονται κανονικα :xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Επιβεβαιώνω ότι πρώτα καταναλώθηκαν τα 500 mb της Miles and Bonus στο εξωτερικο και μετα αυτα του βασικού μου προγράμματος. Γεια σου, ρε Aegean, είσαι στο πλευρό των λαικών τάξεων :haha:
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Eυχαριστω. Μόνο μια παρατήρηση. Αυτό με τα δεδομένα ισχύει γενικά στα συμβόλαια, ενώ στα καρτοκινητά δεν ισχύει απόλυτα. Αρκετές περιπτώσεις εξαιρούνται, όπως επίσης και ανάλογα με την εταιρία κινητής κάποια Mb δεν ισχύουν σε χώρες ΕΕ
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Eυχαριστω. Μόνο μια παρατήρηση. Αυτό με τα δεδομένα ισχύει γενικά στα συμβόλαια, ενώ στα καρτοκινητά δεν ισχύει απόλυτα. Αρκετές περιπτώσεις εξαιρούνται, όπως επίσης και ανάλογα με την εταιρία κινητής κάποια Mb δεν ισχύουν σε χώρες ΕΕ
Εγω με καρτοκινητο παιζω μπαλα στο εξωτερικο.δεν εχω θεμα προς το παρον
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Eυχαριστω. Μόνο μια παρατήρηση. Αυτό με τα δεδομένα ισχύει γενικά στα συμβόλαια, ενώ στα καρτοκινητά δεν ισχύει απόλυτα. Αρκετές περιπτώσεις εξαιρούνται, όπως επίσης και ανάλογα με την εταιρία κινητής κάποια Mb δεν ισχύουν σε χώρες ΕΕ
Αυτο που λες το ξερεις οτι δεν ειναι πολυ λογικο ετσι?γιατι στα συμβολαια να ισχυει το ροαμινγκ και στα καρτοκινητα οχι???μια χαρα ισχυει σ ολες τις εταιριες!!Δεκεμβρη που πηγαμε ειχα cosmote εγω και vodafone τ αγορι μου ολη μερα ανοικτο το κινητό με internet και δεν ειχαμε κανενα θεμα!ουτε με wind πιστευω οτι θα υπαρχει!!απλα δε μπορεις να χρισιμοποιησεις τα mb που χεις "τσαμπα" καθε μηνα,πρεπει να αγορασεις πακετο!(πχ εμεις εχουμε καθε μηνα τσαμπα 600mb στη καρτα αλλα για να ειχαμε ιντερνετ στο εξωτερικο αγορασαμε πακετο!)
 
Last edited:

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Την απάντηση την έδωσες μόνη σου στο τέλος του μηνύματος. Στην Ελλάδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα Mb που δεν έχεις αγοράσει (π.χ. απο ανανέωση) αλλά στο εξωτερικό, στην ΕΕ, δεν ισχύουν. Αρα να μια περίπτωση. Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Αρα προφανώς και δεν ισχύει ότι όσα Mb έχεις στην Ελλάδα ισχύουν και εξωτερικό. Yπάρχουν περιπτώσεις που δεν ισχύει αρα καλό είναι να μη γράφεται ως γενικός κανόνας γιατί κάποιοι (που έχουν μαζέψει Mb από ανανεώσεις π.χ.) θα την πατήσουν....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Την απάντηση την έδωσες μόνη σου στο τέλος του μηνύματος. Στην Ελλάδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα Mb που δεν έχεις αγοράσει (π.χ. απο ανανέωση) αλλά στο εξωτερικό, στην ΕΕ, δεν ισχύουν. Αρα να μια περίπτωση. Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Αρα προφανώς και δεν ισχύει ότι όσα Mb έχεις στην Ελλάδα ισχύουν και εξωτερικό. Yπάρχουν περιπτώσεις που δεν ισχύει αρα καλό είναι να μη γράφεται ως γενικός κανόνας γιατί κάποιοι (που έχουν μαζέψει Mb από ανανεώσεις π.χ.) θα την πατήσουν....
Δε νομιζω οτι ειναι γενικος κανονας αλλα κοινη λογικη!επισης οσοι εχουν Mb "τσαμπα" γνωριζουν οτι δε ισχυουν εξω!ή αν δε το γνωριζουν το μαθαινουν απο τις εφαρμογες που υπαρχουν απο τς εταιριες κινητης ή απο ενα απλο search στο σιτε τις εκαστοτε εταιρειας!και εκτος αυτου ποιος μαζευει mb την σημερον ημερα και δε τα τρωει?:haha::haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ασχετο λιγο.. γιατι λεμε Μb..υπαρχει αλλο κρατος στην ΕΕ με τοσο ακριβο ιντερνετ? ακομα δεν υπαρχει τιποτε απεριοριστο σε κανενα συμβολαιο και τα Gb (μονο ετσι επρεπε να λεμε) κοστιζουν χαλαρα 5-10 φορες ακριβοτερα. ελεος με τις ληστρικες εταιρειες πια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι q/wind δίνουν για Ιου-Αυγ 10GB το μήνα με €10, απ' τα οποία τα 2.6GB μπορούν να καταναλωθούν κατά την περιαγωγή σε ΕΕ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και εν τω μεταξυ στην υπολοιπη ηπειρο: Γαλλια free: απεριοριστο ιντερνετ, κλησεις με 25gb ΕΕ 15,99Ε
Ιταλια iliad unlimited κλησεις 30gb με 2 ΕΕ με 5,99Ε.
οσοι ταξιδευουν συχνα ξέρουν τι να κανουν.
IMG_20180704_122415.jpg IMG_20180704_122159.jpg
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βέλγικη καρτοκινητή Base 2GΒ με 10 ευρώ. Δεν είναι όλα τόσο φθηνότερα στην Ευρώπη όσο πιστεύουν κάποιοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom