Γαλλία Mont Saint-Michel

Marina P.

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα,
Θα πάμε 14 Οκτώβρη Παρίσι και θέλουμε στις 15 να φύγουμε για Mont Saint -Michel για μια διανυκτέρευση και να επιστρέψουμε στις 16 στο Παρίσι όπου και θα μείνουμε για 2 μέρες.
Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε ιδέα πώς θα πάμε στο Mont saint michel μιας και δε βρίσκουμε εισιτήρια για εκείνη την ημέρα.
Είναι πιθανό να είναι κλεισμένες οι θέσεις από τώρα??Άλλοι μου έλεγαν πως μπορώ να βγάλω και εισιτήριο επί τόπου...
Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει πως θα πάω? ποιες είναι οι πιθανές ενδιάμεσοι σταθμοί που αλλάζω μεταφορικό μέσο? μέχρι ποια πόλη ας πούμε θα μπορούσα να πάω και μετά να αλλάξω μεταφορικό μέσο?
Ευχαριστώ πολύ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα,
Θα πάμε 14 Οκτώβρη Παρίσι και θέλουμε στις 15 να φύγουμε για Mont Saint -Michel για μια διανυκτέρευση και να επιστρέψουμε στις 16 στο Παρίσι όπου και θα μείνουμε για 2 μέρες.
Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε ιδέα πώς θα πάμε στο Mont saint michel μιας και δε βρίσκουμε εισιτήρια για εκείνη την ημέρα.
Είναι πιθανό να είναι κλεισμένες οι θέσεις από τώρα??Άλλοι μου έλεγαν πως μπορώ να βγάλω και εισιτήριο επί τόπου...
Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει πως θα πάω? ποιες είναι οι πιθανές ενδιάμεσοι σταθμοί που αλλάζω μεταφορικό μέσο? μέχρι ποια πόλη ας πούμε θα μπορούσα να πάω και μετά να αλλάξω μεταφορικό μέσο?
Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα.

Στο επίσημο site των τρένων κοιτάξατε; https://www.sncf-connect.com/

Έχει στις 15 Οκτώβρη με 29ε. Έχει ανταπόκριση στο σταθμό Villedieu Les Poeles όπου θα πάρετε λεωφορείο. Το εισιτήριο περιλαμβάνει και το τρένο και το λεωφορείο. Μπείτε στο site και θα τα δείτε αναλυτικά.

Screenshot_2023-09-23-13-37-45-955_com.android.chrome.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αυτα ειναι τα θερινα δρομολογια απο Rennes που τα φωτογραφησα στη σταση του λεωφορειου στο Mont Saint Michel. Ο περισσοτερος κοσμος ειδα να παιρνει αυτο.
Εμεις μειναμε Caen και πηγαμε το πρωι με Flixbus και το απογευμα επιστροφη με BlaBlabus γιατι το Flixbus επεστρεφε μεσημερι.
Τρομερο ρισκο η Caen γιατι μια ακυρωση τα τιναζε στον αερα. Ειχε ενα και μοναδικο δρομολογιο τη μερα. Πολυ λιγοτεροι επελεξαμε αυτον τον τροπο.

Ειδα να βολευονται και με λεωφορειο που παει στον πιο κοντινο σιδηροδρομικο σταθμο. Δεν ασχοληθηκα.
Screenshot_20230923_154335_Gallery.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Θα προτεινω κατι αλλο: αν προσγειωνεστε καπως νωρις, να φυγετε απο το αεροδρομιο με λεωφορειο η τρενο για Rennes χωρις να μπειτε Παρισι στις 14 και να διανυκτερευσετε σε Rennes. Την αλλη μερα πατε στο Mont και απο κει επιστροφη Παρισι απ ευθειας. Θα γλιτωσετε πολυτιμο χρονο απο την πρωτη μερα. Ειδα Blablabus απο Mont για Παρισι το απογευμα.
Εναλλακτικα κοιμαστε και δευτερο βραδυ στη Rennes και την αλλη μερα Παρισι.

Η γνωμη μου ειναι παντως πως δεν χρειαζεται διανυκτερευση αλλου, 4-5 ωρες εκει αρκουν αλλα αφου ειπατε για διανυκτερευση, αυτες ειναι οι βασικες εναλλακτικες.
 
Last edited:

Marina P.

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Θα προτεινω κατι αλλο: αν προσγειωνεστε καπως νωρις, να φυγετε απο το αεροδρομιο με λεωφορειο η τρενο για Rennes χωρις να μπειτε Παρισι στις 14 και να διανυκτερευσετε σε Rennes. Την αλλη μερα πατε στο Mont και απο κει επιστροφη Παρισι απ ευθειας. Θα γλιτωσετε πολυτιμο χρονο απο την πρωτη μερα. Ειδα Blablabus απο Mont για Παρισι το απογευμα.
Εναλλακτικα κοιμαστε και δευτερο βραδυ στη Rennes και την αλλη μερα Παρισι.

Η γνωμη μου ειναι παντως πως δεν χρειαζεται διανυκτερευση αλλου, 4-5 ωρες εκει αρκουν αλλα αφου ειπατε για διανυκτερευση, αυτες ειναι οι βασικες εναλλακτικες.
Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να πάμε Rennes από το αεροδρόμιο αλλά φτάνουμε 9 το βράδυ στο Παρίσι
Το Blablabus τι είναι ακριβώς?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν είναι άσχημη ιδέα να πάμε Rennes από το αεροδρόμιο...
Το Blablabus τι είναι ακριβώς?
Το κλεινω απο τη σελιδα Omio.com γιατι βγαζει συγκριτικα με το τρενο και το Flixbus τις ωρες και τις τιμες και διαλεγεις τι βολευει.
Εταιρεια λεωφορειων ειναι που διατρεχει ολη τη Γαλλια.
Εχω κανει δυο διαδρομες, καλο ειναι. Λιγο πριν φτασει το λεωφορειο ερχεται μειλ με τη θεση που καθεσαι και εξτρα λεπτομερειες. Δεν εχω τσεκαρει αν εχει δικη του εφαρμογη οπως το Flixbus.
Πριν αποφασισεις για Rennes να τσεκαρεις αν ισχυουν τα θερινα δρομολογια που ποσταρα.
Aν δεν ισχυουν θα εγκλωβιστειτε στη Rennes χωρις να μπορειτε να πατε παρα μονο μεσω Avranches κατι που εμενα με μπερδευε παρα πολυ.
Να σκεφτειτε σοβαρα την ημερησια απο Παρισι οπως προτεινει ο @Señor_Nada γιατι το καλοκαιρι ολα φαινονται ευκολοτερα λογω βολικων δρομολογιων και καλου καιρου- λεμε τωρα, ειχε παγωσει το κοκαλακι μου Αυγουστιατικα- αλλα αν τον Οκτωβρη αραιωνουν τα ηδη αραια θερινα δρομολογια την κατσατε τη βαρκα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom