VADIM

Member
Μηνύματα
97
Likes
1.029
Επόμενο Ταξίδι
Roadtrip Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Moto road trip USA
Εδώ και κάμποσο καιρό μέλος του travelstories, διαβάζω τις αναρτήσεις των άλλων μελών, απολαμβάνω τα ταξίδια και αντλώ πολύτιμες πληροφορίες για να προγραμματίζω - ή να ονειρεύομαι - τα δικά μου.
Ήρθε ο καιρός λοιπόν για την πρώτη μου ανάρτηση, όπου θα αναφερθώ στο ταξίδι που πραγματοποιήσαμε με τη σύζυγό μου τον Ιούνιο 2017, με μια περιληπτική περιγραφή, αφού θα ακολουθήσει ένα βιντεάκι με το οδοιπορικό μας που έχω "κρεμάσει" στο youtube.

1. Διάρκεια ταξιδιού: 15/6 - 11/7/2017

2. Χιλιόμετρα: 6.000 περίπου


3. Πρόγραμμα ταξιδίου: Ancona - Siena (1 διαν/ση) - Portofino (1) - Monaco (2) - Arles (1) - Toulouse (1) - Bordeaux (3) - La Rochelle (1) - Vannes (1) - Quimper (2) - Angers (2) - Blois (2) - Nevers (1) - Ornans (1) - Luzern (2) - Como (1) - Bologna (2) - Ancona

4. Travel Tips:
  • Ο καιρός - αν εξαιρέσουμε κάποια 38άρια σε Ιταλία και Προβηγκία και μόνο (!!) μια βροχή στη Βρετάνη - ήταν ιδανικά μοτοσυκλετιστικός σε όλο το ταξίδι.
  • Εξαιρετικά κρασιά (sauvignon, merlot) στην περιοχή του Bordeaux και ψαρικά σε La Rochelle και Vannes.
  • Στην Βρετάνη - πέρα από τα γνωστά τουριστικά αξιοθέατα - βρίσκονται μερικά διαμαντάκια απίστευτης ομορφιάς.
  • Η περιοχή του Λίγηρα προσφέρεται - με βάση την πανέμορφη Blois - για υπέροχες μοτοδιαδρομές (και όχι μόνο) σε επαρχιακούς δρόμους. Θα ξαναπάω σίγουρα.
  • Ο γύρος της λίμνης της Λουκέρνης με τη μηχανή ήταν απολαυστικός.
5. Επόμενο Motoeurope τον ερχόμενο Ιούνιο - αυτή τη φορά μόνος, η σύζυγος δεν θα ακολουθήσει:clap: - με σχεδιαζόμενη διαδρομή: Πάτρα - Βενετία - Κολμάρ - Κομπλεντζ (περάσματα του Ρήνου και του Μοζέλα) - Δρέσδη - Πράγα - Βιέννη - Γκρατς - Βενετία.

Το βιντεάκι:

 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τι μόνο αυτό ήταν; Δεν θα έχουμε λεπτομερή περιγραφή του ταξιδιού; :)
Καταπληκτικό το βίντεο.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Ταξιδάρα!!! Μπράβο σας, παιδιά!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom