Γερμανία Munich Προγραμμα

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Καλησπερα σας ,

Θα παω Μονανο 5 ημερες τις γιορτες και θελω να φτιαξω προγραμμα..

Σκεφτομαι :
2 μερες Νυρεμβεργη
2 μερες Μοναχο
1μονοημερη Σαλτσμπουργκ

Τι λετε? ολα εκει 3 γυρω ειναι απλα σκεφτομαι την βελτιστη κατανομη του..προγραμματος !:)
 
Last edited by a moderator:

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
hot spots

καλησπερα.. δεν ξερω τι ακριβως σε ενδιαφερει στο ταξιδι σου, αλλα 2 μερες για το μοναχο ειναι λιγες αν θες να δεις καλα την πολη, εγω ειχα κανει περιπου το ιδιο προγραμμα και με βαση το μοναχο , πηγα σαλτσμπουργκ και μετα ζυριχη και λιχτενσταιν. υπεροχη επιλογη το μοναχο , καλα να περασεις ....
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
και εμείς θα πάμε 5 μέρες Μόναχο μετά τις γιορτές όπου έχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα μέχρι στιγμής :
1 μέρα σαλτσμπουργκ
4 μοναχο όπου θα πραγματοποιήσουμε τις εξής εκδρομές.
(1 εκδρομή νυρεμβεργη,1εκδρομή στις Βαυαρικές Άλπεις - Ομπεραμεργκάου
- Κάστρο Νοϊσβανσταϊν και 1 ακομη εκδρομη οπου δεν εχουμε αποφασισει ακομη διοτι ειναι τοσα πολλα αυτα που θελουμε να δουμε οπου δεν ξερουμε πιο να προσθεσουμε και πιο να αφαιρεσουμε...)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα σας ,

Θα παω Μονανο 5 ημερες τις γιορτες και θελω να φτιαξω προγραμμα..

Σκεφτομαι :
2 μερες Νυρεμβεργη
2 μερες Μοναχο
1μονοημερη Σαλτσμπουργκ

Τι λετε? ολα εκει 3 γυρω ειναι απλα σκεφτομαι την βελτιστη κατανομη του..προγραμματος !:)
Άσε τη Νυρεμβέργη για άλλο ταξίδι, μαζί με Bamberg και Regensburg. Μείνε καμιά μέρα παραπάνω στο Μόναχο, ίσως κάνε και μια μονοήμερη στο schloss neuschwanstein. Προαιρετικά, αν αντέχει το στομάχι σου, μπορείς να κάνεις και half-day εκδρομή στο Dachau.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Συμφωνώ για Neuschwanstein και Dachau. Και οι υπόλοιπες μέρες Μόναχο. Σκέψου ότι μια μέρα θα τη φας μόνο στο Deutsches Museum.
 

fisherman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γύρισα πριν 2 περίπου εβδομάδες από το Μόναχο και όντως δύο μέρες μου φαίνονται λίγες. Έμεινα 6 μέρες στην πόλη, η μία ήταν εκδρομή στο Neuschwanstein (φοβερό τοπίο και πολύ εντυπωσιακά τα κάστρα). Το Μόναχο είναι μία πολύ ωραία πόλη και αξίζει να του αφιερώσεις λίγο παραπάνω χρόνο! Έχετε επίσης υπόψην ότι νυχτώνει νωρίς.

Αν θέλετε να κινηθείτε στη Βαυαρία έχετε υπόψην σας το Bayern Ticket, με 28 ευρώ μπορείτε να ταξιδέψετε μαζί με άλλα 4 άτομα με τα τοπικά τρένα σε όλη την Βαυαρία.

Τι θα λέγατε να νοικιάζατε ποδήλατο και να γυρίζατε την πόλη; Το δοκίμασα και έπαθα πολιτισμικό σοκ :shock:! Επίσης, μπορείτε να κανονίσετε κάποια ξενάγηση σε κάποια από τις τοπικές ζυθοποιίες της περιοχής, κάποιες έχουν ξενάγηση το απόγευμα. Ευκολότερες πρέπει να είναι οι Erdinger ή Ayinger απλά κανονίστε με e-mail έγκαιρα για να βρείτε ξενάγηση στα αγγλικά.

Αν δεν ξέρετε γερμανικά, μην ανησυχείτε, οι γερμανοί ξέρουν αγγλικά, ειδικά οι νεότεροι!

Αν πάντως δεν σκοπεύετε να μείνετε πολλές μέρες στην πόλη θα πρότεινα Deutsches Museum, Dachau και Schloss Nymphemburg. Και την ποδηλατάδα!:cool:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
θα συμφωνησω... αφηστε καλυτερα την νυρεμβεργη και την ολη περιοχη που ειναι πιο βορεια του μοναχου για αλλο ταξιδι... επκεντρωθειτε στην βαυαρια!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Γύρισα πριν 2 περίπου εβδομάδες από το Μόναχο και όντως δύο μέρες μου φαίνονται λίγες. Έμεινα 6 μέρες στην πόλη, η μία ήταν εκδρομή στο Neuschwanstein (φοβερό τοπίο και πολύ εντυπωσιακά τα κάστρα). Το Μόναχο είναι μία πολύ ωραία πόλη και αξίζει να του αφιερώσεις λίγο παραπάνω χρόνο! Έχετε επίσης υπόψην ότι νυχτώνει νωρίς.

Αν θέλετε να κινηθείτε στη Βαυαρία έχετε υπόψην σας το Bayern Ticket, με 28 ευρώ μπορείτε να ταξιδέψετε μαζί με άλλα 4 άτομα με τα τοπικά τρένα σε όλη την Βαυαρία.


Αν πάντως δεν σκοπεύετε να μείνετε πολλές μέρες στην πόλη θα πρότεινα Deutsches Museum, Dachau και Schloss Nymphemburg. Και την ποδηλατάδα!:cool:
Δυο ερωτησεις να κανω,
το Βayern ticket που ειναι για πανω απο 1 ατομο , να ειναι 28 ευρω τη μερα και συμβεριλαμβανει και το μετρο εντος Μοναχου?
Επισης,υπαρχει τρενο και μετα καποιο λεωφορειο για Neuschwanstein?
Εγω αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι κανα 10 ημερο για Βαυαρια,με βαση το Μοναχο.Για πες ιδεες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom