Musique francaise

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
H χωρα μας σημερα εφερε και μια δυσαρεστη ειδηση στη Γαλλια. Μιλαω για το θανατο του αγαπημενου στο γαλλικο κοινο Ντεμη Ρουσσου. Ο Ντεμης Ρουσσος ανηκει στη μεγαλη φουρνια των Ελληνων που αγαπηθηκαν απο τους Γαλλους. Καποιοι ζουν, οι περισσοτεροι εχουν πεθανει και προσωπικα νιωθω πως τους οφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω. Αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι οι Ελληνες στη Γαλλια θα βιωναν αναλογο ρατσισμο με αυτον που υπεστησαν οι Αλβανοι στις αρχες της δεκαετιας του 90 στην Ελλαδα.

Ετσι απλα ενιωσα την αναγκη να πω ευχαριστω στο Ντεμη Ρουσσο με αφορμη το θανατο του. Αυτο

 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ενα απο τα πιο συγκινητικα γαλλικα τραγουδια.

Tu ne m'as pas laisser le temps
De te dire tout c'que je t'aime
Et tout c'que tu me manques

Δεν μου εδωσες το χρονο
να σου πω ποσο πολυ σ' αγαπω
και ποσο πολυ μου λειπεις.

 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο αρκοντεονιστας του γαλλικου The Voice Claudio Capeo σε ενα απο τα ωραιοτερα γαλλικα τραγουδια του 2016 (και οχι μονο). Για τους προσφυγες, τους αστεγους και γενικα τους ανθρωπους που ατυχισαν στη ζωη τους. Υπεροχη μουσικη, στοιχοι με ιδιαιτερο νοημα και φοντο η πανεμορφη Place Bellecour στη Lyon.

Το τραγουδι που κανει ακομα μεγαλη επιτυχια στη Γαλλια εχει εξελιχθει σε υμνο για την υποστηριξη των ανθρωπων που δεν εχουν ενα κεραμμυδι πανω απο το κεφαλι τους και των θυματων του ρατσισμου και της ξενοφοβιας.

Si je m'endors, me réveillerez-vous ?
Il fait si froid dehors, le ressentez-vous ?
Il fut un temps où j'étais comme vous
Malgré toutes mes galères
Je reste un homme debout

Priez pour que je m'en sorte
Priez pour que mieux je me porte
Ne me jetez pas la faute
Ne me fermez pas la porte

Αν πεσω για υπνο, θα με ξυπνησετε;
Κανει τοσο κρυο εξω, το αισθανεστε;
Υπηρχε μια εποχη που ημουν οπως εσεις
Παρα ολα μου τα προβληματα
Παραμενω ορθιος

Προσευχηθειτε να το ξεπερασω
Προσευχηθειτε να νιωσω καλυτερα
Μη μου ριχνετε το φταιξιμο
Μη μου κλεινετε την πορτα

 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απλα και μονο η υπαρξη των παιδιων μας κανει πλουσιους...
Για οσους ονειρευονται να δουν τα παιδια τους να μεγαλωνουν και να γινονται αυτο που εκεινα θελουν.
Χωρις απαιτησεις και ορια, διχως φιλοδοξιες και προσδοκιες. Για οσους τα αφηνουν να ζησουν ελευθερα και να διαλεξουν μονα τους πως θα πορευθουν στο μαγικο ταξιδι που λεγεται ζωη. Για οσους στεκονται πλαι τους ως βοηθοι, φιλοι και συμβουλοι.

"Mon petit empereur, ne deviens pas un grand homme
Soit juste un homme grand"

"Μικρε μου αυτοκρατορα, μην γινεις ενας μεγαλος αντρας
Να εισαι απλα ενας ψηλος αντρας"

 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
tripakias, alma, chrisbd ........... πολλά βίντεο δεν παίζουν καλό είναι να τα ξαναβρείτε και να τα διορθώσετε όσοι τα ανεβάσατε...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η αληθινη ιστορια ενος νεογεννητου κοριτσιου που σωθηκε τον περασμενο Μαρτιο καπου στη Μεσογειο απο την οργανωση SOS Mediterranee France γινεται τραγουδι με τιτλο Mercy απο τους Madame Monsieur και θα ταξιδεψει τον Μαη του 2018 στη Λισαβονα για τον Διαγωνισμο Τραγουδιου της Eurovision εκπροσωπωντας τη Γαλλια.

Στο τελικο για την επιλογη του Γαλλικου τραγουδιου διαγωνιστηκαν 8 τραγουδια και η αποφαση παρθηκε απο το συνδυασμο των ψηφων διεθνων κριτικων επιτροπων και του γαλλικου κοινου (δεν υπηρχε γαλλικη επιτροπη). Μετα το περας της ψηφοφοριας των διεθνων επιτροπων το τραγουδι των Madame Monsieur βρισκοταν στην τριτη θεση και αρκετα πισω απο το πρωτο. Σαρωνοντας ομως στις ψηφους του κοινου καταφερε να βρεθει με διαφορα στην πρωτη θεση τις τελικης καταταξης.

Οι στιχοι και το νοημα του τραγουδιου αγγιξαν τις καρδιες του κοινου που συμμετειχε στην ψηφοφορια. Κατι που δεν καταφεραν να κανουν με τις καρδιες των ακροδεξιων ανα την Ευρωπη (και κυριως των Γαλλων ακροδεξιων) που κατηγορησαν το τραγουδι πως εχει πολιτικο μηνυμα και πως θα επρεπε να αποκλειστει απο το διαγωνισμο. Πως προσβαλει τη Γαλλια που εχει γινει αντρο μεταναστων και μπατε σκυλοι αλεστε και αλλες τετοιες εθνικιστικες και μισανθρωπες αρλουμπες.

Οι δημιουργoι απαντησαν πως το τραγουδι δεν εχει πολιτικο μηνυμα αλλα μηνυμα ανθρωπιας.

Κανεις δεν γνωριζει πως θα τα παει τη βραδια της Eurovision. Το μονο σιγουρο ειναι πως προκειται πως ειναι απο τα ωραιοτερα τραγουδιου που θα εχουν περασει ποτε απο τη σκηνη αυτου του διασκεδαστικου αλλα "ρηχου" διαγωνισμου τραγουδιου. Τουλαχιστον για οσους θεωρουμε ακομα τη ζωη (ολων χωρις εξαιρεσεις) ως το υπερτατο αγαθο.

Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy
Στη μεση της θαλασσας
Αναμεσα σε δυο χωρες, Mercy

Ηταν ενας μακρυς δρομος και η Μαμα μου τον πηρε
Με ειχε μεσα απο το δερμα της οχτωμησι μηνες
Ω ναι, οχτωμησι μηνες

Εγκαταλειψαμε το σπιτι μας, ηταν ο πολεμος
Σιγουρα ειχε ενα λογο, δεν υπηρχε τιποτα να χασει
Ω οχι, εκτος απο τη ζωη

Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy
Μου προσφερθηκε ενα χερι
Και ειμαι ζωντανη
Ειμαι ολα εκεινα τα παιδια που πηρε η θαλασσα
Θα ζησω εκατο χιλιαδες χρονια
Το ονομα μου ειναι Mercy

Mercy, Mercy, ειμαι καλα, ευχαριστω!

 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Γνωμη μου...ναι ,ειναι πολιτικο τραγουδι με την εννοια πως ολες μας οι πραξεις,σκεψεις,λογια,εχουν εν δυναμει πολιτικη χροια!Ειναι ενα υπεροχο τραγουδι,συγκινητικο χωρις να ειναι φτηνο και ελπιζω να ξυπνησει εστω και μια κοιμισμενη συνειδηση.Ευχαριστω για την ενημερωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom