Musique francaise

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο τριπάκια, και ήθελα να μάθω τι λένε οι στίχοι. Εξαιρετικό ειλικρινές τραγούδι και άκρως συγκινητικό χωρίς γενικότητες για το μεταναστευτικό. Δήλωσαν πως μπορεί να βάλουν και αγγλικό στίχο, αν κι εγώ το προτιμώ όλο στα γαλλικά. Εδώ η full version του τραγουδιού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωμη μου...ναι ,ειναι πολιτικο τραγουδι με την εννοια πως ολες μας οι πραξεις,σκεψεις,λογια,εχουν εν δυναμει πολιτικη χροια!Ειναι ενα υπεροχο τραγουδι,συγκινητικο χωρις να ειναι φτηνο και ελπιζω να ξυπνησει εστω και μια κοιμισμενη συνειδηση.Ευχαριστω για την ενημερωση!
Το τραγουδι κατηγορειται για προπαγανδα υπερ των προσφυγων και των εν δυναμει τρομοκρατων που εισερχονται στην Ευρωπη. Ακομη κατηγορειται πως στοχοποιειται η Γαλλια και δινει αφορμη στους τρομοκρατες να την ξαναχτυπησουν.

Σαφως και υπαρχει πολιτικο μηνυμα αλλα οχι οπως το αντιλαμβανονται οι ακροδεξιοι που το κατηγορουν. Πουθενα στους στιχους δεν αναφερεται χωρα προελευσης, χωρα προορισμου, αιτια πολεμου, χρονια κλπ. Θα μπορουσε να ειναι ενα μωρακι που γεννηθηκε σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου, οποιαδηποτε χρονια. Επισης πουθενα δεν κατηγορειται καμια χωρα. Το αντιθετο μαλιστα. Το κοριτσακι εκφραζει την ευγνωμοσυνη του σε αυτους που το εσωσαν.

Η αληθινη ιστορια
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπράβο τριπάκια, και ήθελα να μάθω τι λένε οι στίχοι. Εξαιρετικό ειλικρινές τραγούδι και άκρως συγκινητικό χωρίς γενικότητες για το μεταναστευτικό. Δήλωσαν πως μπορεί να βάλουν και αγγλικό στίχο, αν κι εγώ το προτιμώ όλο στα γαλλικά. Εδώ η full version του τραγουδιού.
Οντως giannismits. Στο βιντεο κλιπ εμφανιζεται και ο Νικος Αλιαγας μαζι με αλλους διασημους μεταναστες ή προσφυγες στη Γαλλια. Αθλητες, μουσικοι, τραγουδιστες, μπλογκερς.

Οπως ανεφεραν οι ερμηνευτες και δημιουργοι του τραγουδιου για τον Αλιαγα: "Ειχε δημοσιευσει στο Instagram την φωτογραφια ενος φιλου του πατερα του. Ο πατερας του και ο φιλος του ειχαν μεταναστευσει μαζι απο την Ελλαδα. Του γραψαμε για να του ζητησουμε να συμμετασχει στο βιντεο κλιπ μας. Μας απαντησε ναι μεσα σε δεκα λεπτα και μας εδωσε ραντεβου με τον φιλο του πατερα του, ο οποιος δυστυχως πεθανε. Μας ειπε πως ειμαστε ολοι μεταναστες καποιου"

Τα υπολοιπα προσωπα του βιντεο κλιπ ειναι οι εθελοντες της SOS Mediterranee που εσωσαν την Mercy και την μητερα της.

Ολοι οι στιχοι του τραγουδιου (με bold οι στιχοι που κοπηκαν για την εκδοση της eurovision)

Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy
Στη μεση της θαλασσας
Αναμεσα σε δυο χωρες, Mercy

Ηταν ενας μακρυς δρομος και η Μαμα μου τον πηρε
Με ειχε μεσα απο το δερμα της οχτωμησι μηνες
Ω ναι, οχτωμησι μηνες

Εγκαταλειψαμε το σπιτι μας, ηταν ο πολεμος
Σιγουρα ειχε ενα λογο, δεν υπηρχε τιποτα να χασει
Ω οχι, εκτος απο τη ζωη

Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy
Μου προσφερθηκε ενα χερι
Και ειμαι ζωντανη
Ειμαι ολα εκεινα τα παιδια που πηρε η θαλασσα
Θα ζησω εκατο χιλιαδες χρονια
Το ονομα μου ειναι Mercy

Αν ειναι επειγον να γεννηθεις
Καταλαβετε επισης
Πως ειναι επειγον να ξαναγεννηθεις
Οταν ολα ειναι κατεστραμμενα


Κι εκει μπροστα στα ματια μας υπηρχε ο εχθρος
Ενα αχανες μπλε, ισως απειρο
Αλλα ναι, γνωριζαμε το τιμημα

Ξεπροβαλοντας απο ενα κυμα, ενα φιλικο πλοιο
Ξαναεδωσε την τυχη του στην επιβιωση μας
Τοτε ηταν που εκλαψα για πρωτη φορα

Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy
Μου προσφερθηκε ενα χερι
Και ειμαι ζωντανη
Ειμαι ολα εκεινα τα παιδια που πηρε η θαλασσα
Θα ζησω εκατο χιλιαδες χρονια
Το ονομα μου ειναι Mercy

Πισω απο τους σημαφορους* (ακεραιη μεταβλητη που χρησιμοποιειται στον προγραμματισμο)
Ειναι το σωστο λιμανι;
Τι θα ειναι αυριο;
Προσωπο με προσωπο ή χερι με χερι
Τι θα ειναι αυριο;


Γεννηθηκα σημερα το πρωι
Το ονομα μου ειναι Mercy

Mercy, Mercy,
Mercy, Mercy,
Mercy, Mercy,
ειμαι καλα, ευχαριστω!
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δε θα διαφωνήσω ότι το Mercy είναι ένα καλό τραγούδι με πολύ όμορφο κοινωνικό μήνυμα.Παρακολουθώντας όμως ζωντανά το γαλλικό τελικό, θεωρώ ότι σε σύγκριση με αρκετά άλλα τραγούδια και επειδή μιλάμε για το συγκεκριμένο διαγωνισμό, ήταν ίσως "αδύναμη" σαν επιλογή. Μακάρι βέβαια οι τηλεθεατές να εκτιμήσουν την ιστορία πίσω από αυτό και να πλασαριστεί πολύ ψηλά η Γαλλία φέτος στον πίνακα
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σαφώς,συνέβαλε η ιστορία της ασθένειας του Σαλβαδόρ πέρσι στην νίκη της Πορτογαλίας. Το τραγούδι υπέροχο για τα γούστα μου επίσης
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Jean-Jacques Goldman ειναι ενας σπουδαιος συνθετης. Μεταξυ των πολλων καλων τραγουδιων που εχει γραψει, προσωπικο μου αγαπημενο, ειναι το Puisque tu pars (Αφου φευγεις).

Ενας χαιρετισμος, οχι απαραιτητα αποχαιρετισμος, με θετικο mood. Καλη τυχη στους ανθρωπους που αγαπαμε και φευγουν απο κοντα μας και με την συμβουλη να μεινουν ιδιοι και να μην μας ξεχασουν.

Το Puisque tu pars κυκλοφορησε το 1988, ενω δεκα χρονια αργοτερα οι Bryan Adams και Eliot Kennedy το μετεφρασαν στα αγγλικα (βασικα εγραψαν αγγλικους στιχους, δεν εχουν σχεση με τους γαλλικους) και με τον τιτλο Let's talk about love ερμηνευτηκε απο την Celine Dion. Ειναι το τελευταιο τραγουδι στον δισκο με το My heart will go on (για οσους εχετε το cd).

 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom