NARA, η ιερή πόλη

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
H Nara είναι μια μικρή αλλά πολύ γραφική πόλη έξω από την Οσάκα. Αναφέρεται και ως Νάρα η ιερή πόλη, λόγω του έντονου θρησκευτικού χαρακτήρα της. Παλαιότερα, ήταν η πρωτεύουσα της Ιαπωνίας.

Το χαρακτηριστικό της είναι το τεράστιο πάρκο εντός της πόλης. Βουδιστικοί ναοί, παγόδες, παλάτια, μουσεία, λίμνες, γιαπωνέζικοι κήποι, διάσπαρτα βουδιστικά αγαλματάκια, τα εξημερωμένα ελάφια που περιφέρονται ανάμεσά μας. Τα ελάφια αυτά θεωρούνται ιερά και σύμφωνα με το σιντοϊσμό είναι οι αγγελιοφόροι του Θεού.

Κάποιοι βουδιστικοί ναοί είναι από τους αρχαιότερους στην Ιαπωνία.
Ο πιο γνωστός είναι ο Ναός Τοντάιτζι. Εκεί βρίσκεται και το χάλκινο άγαλμα του Βούδα Νταϊμπουτσουντέν, ύψους 13 μέτρων, που είναι το μεγαλύτερο χάλκινο άγαλμα Βούδα στον κόσμο.
Μέσα στο ναό υπάρχει μία κολώνα που στη βάση της έχει μία τρύπα. Η παράδοση λέει ότι αν περάσεις από μέσα και βγεις από την άλλη μεριά, τότε θα έχεις πολύ θετικά στοιχεία για την επόμενη μετενσάρκωσή σου.
(Σχόλιο: η τρύπα είναι πολύ μικρή, εγώ πέρασα γιατί έχω διαστάσεις ακρίδας).
Ακριβώς έξω από το Ναό, υπάρχει ένα άλλο ξύλινο άγαλμα (φωτο Todaiji-2) που έχει σχέση με την υγεία. Πολλοί το ακουμπάνε για να τους δώσει δύναμη.

Στο πάρκο υπάρχουν 2 παγόδες, μία 3όροφη και μία 5όροφη που είναι και η δεύτερη ψηλότερη στην Ιαπωνία.

Αξιοσημείωτη είναι μια βόλτα στη παλιά εμπορική συνοικία με τα πολύ μικρά στενόμακρα μαγαζάκια. Μερικά είναι διατηρητέα και λειτουργούν ακόμα φτιάχνοντας πράγματα με παραδοσιακό τρόπο μπροστά στα μάτια σου.

υγ. Ανέβασα κάποιες φωτο στο pdf. Οι άλλες δυστυχώς είχαν τις φάτσες μας. Ας βοηθήσει κάποιος, αν ξέχασα κάτι.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταπληκτικές οι φωτο και η περιγραφή σου, εξαιρετική !

Στην πόλη μπορείς/αξίζει να μείνεις ή είναι πρόταση ολοήμερης εκδρομής ?
Πόσο περίπου απέχει από την Osaka ?
Πες μας, πώς κινήθηκες, για να φτιάχνουμε σιγά-σιγά το πλάνο...:)
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν θυμάμαι καλά, είναι γύρω στα 45 λεπτά με τρένο από την Οσάκα. Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωί και επιστρέψαμε αργά το απόγευμα. Θέλει μια προσοχή, γιατί τα τελευταία τρένα που φεύγουν για Οσάκα δεν αναχωρούν πολύ αργά.

Νομίζω ότι μία ολοήμερη εκδρομή είναι αρκετή για να πάρεις μία πολύ καλή αίσθηση της πόλης. Βέβαια, ξεποδαριάζεσαι αλλά έτσι είναι όταν σε πιάνει μία μανία καταδίωξης να δεις όσα περισσότερα μπορείς.:)

Η βάση μου ήταν Οσάκα. Πήγα για επαγγελματικούς λόγους και κάθισα 7 ημέρες επιπλέον. Γι’ αυτό και είχα περιορισμένο χρόνο. Τις 3 ημέρες, τις αφιέρωσα σε εκδρομές εκτός Οσάκα. Πήγα Κυότο, Νάρα και Κόμπε.
Αν έχεις μία επιπλέον μέρα καλύτερα να μείνεις στο Κυότο και όχι στη Νάρα. To Κυότο θα ήθελα να το ζήσω και το βράδυ, τη Nara όχι. Τουλάχιστον, αυτή την αίσθηση έχω.
Θα ανεβάσω και για το Κυότο σύντομα ελπίζω!
Για το Κόμπε, είμαι έτσι και έτσι.

Πότε προγραμματίζεις το ταξίδι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία, orbit, σ΄ευχαριστώ :xmas_smile:

Σημειώνω, ότι αναφέρεις, με προσοχή !
Έχω το χρόνο να το οργανώσω σε όλες του τις λεπτομέρειες, γιατί το ταξίδι μου...αργεί και θέλω να κάτσω ένα μήνα...ούτε μια μέρα λιγότερο !:xmas_wink:

Στην αναμονή, για τις επόμενες περιγραφές σου...:xmas_smile:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πάει !!!!!! pandora τώρα το πίστεψα!!!
θα πάς Ιαπωνία!!!
πορώθηκες ...
orbit μην της λές άλλα !!!:xmas_cool:
 

stamos72

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΡΙΣΙ
Ιαπωνία 2010

Eπειδη εκανα το πρωτο μου ταξιδι στην Ιαπωνία το 2008 και η εμπειρια ήταν ανευ προηγουμενου .. σκοπευω να κανω ενα 2ο ταξιδι το Πάσχα του 2010...
Υπάρχει κάποιος που προκειται να παει εκεινη την περίοδο?
θα θελα πολυ επίσης προτάσεις για κάποιες πόλεις που δεν ειδα (πχ Nagoya) ή κάποια μέρη που είναι "υποχρεωτικό" να δεις ...

ΥΓ πρωτη φορά στο site...!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eπειδη εκανα το πρωτο μου ταξιδι στην Ιαπωνία το 2008 και η εμπειρια ήταν ανευ προηγουμενου .. σκοπευω να κανω ενα 2ο ταξιδι το Πάσχα του 2010...
Υπάρχει κάποιος που προκειται να παει εκεινη την περίοδο?
θα θελα πολυ επίσης προτάσεις για κάποιες πόλεις που δεν ειδα (πχ Nagoya) ή κάποια μέρη που είναι "υποχρεωτικό" να δεις ...

ΥΓ πρωτη φορά στο site...!
Καλώς μας ήρθες και χρόνια πολλά ! :xmas_biggrin:

Μη μας τρελλαίνεις με την εμπειρία άνευ προηγουμένου...Θέλουμε περισσότερα...να μας γλυκάνεις, περιγράφοντάς την :xmas_lol:

Για παρέα, τώρα που θα ξαναπάς (τυχερέ :xmas_wink:) όλο και κάποιος ενδιαφερόμενος θα φανεί, μια που η άνοιξη είναι ιδανική εποχή, γι αυτό το ταξίδι !

Για προτάσεις σχετικές με ότι δεν είδες, ελπίζω να συνδράμουν οι γνώστες, όταν επανακάμψουν από τα ξενύχτια...:xmas_cheesygrin:
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
orbit μην της λές άλλα !!!:xmas_cool:
Μπααά, δεν γίνεται, θα τις πω όσα θυμάμαι και θα συμπληρώσω όταν δω και τα video μου, γιατί σκοπεύω να ξαναπάω (όχι στο άμεσο μέλλον), οπότε θα τη χρειαστώ!!!:xmas_lol:
 
Last edited by a moderator:

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Eπειδη εκανα το πρωτο μου ταξιδι στην Ιαπωνία το 2008 και η εμπειρια ήταν ανευ προηγουμενου .. σκοπευω να κανω ενα 2ο ταξιδι το Πάσχα του 2010...
Υπάρχει κάποιος που προκειται να παει εκεινη την περίοδο?
θα θελα πολυ επίσης προτάσεις για κάποιες πόλεις που δεν ειδα (πχ Nagoya) ή κάποια μέρη που είναι "υποχρεωτικό" να δεις ...

ΥΓ πρωτη φορά στο site...!
Καλώς όρισες! Για πες μας ποια μέρη επισκέφτηκες? Τί σ' εντυπωσίασε περισσότερο? Πολύ θα το ήθελα να βρίσκομαι εκεί αυτό το Πάσχα αλλά το πρόγραμμα λέει άλλα. Μπορείς να διαβάσεις στο μεταξύ αυτές τις ταξιδιωτικές ιστορίες:
http://www.travelstories.gr/glossary.php?do=item&id=85

εδώ έχει πολύ καλές προτάσεις από ένα παιδί που τη γύρισε όλη:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...%ED%DF%E1-%F0%F1%EF%F4%DC%F3%E5%E9%F2%3B.html

και υπάρχει κι αυτό εδώ το θέμα:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%DF%E1/8704-%E9%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λίγη από αυτήν την ομορφιά που μας μετέφερες, orbit, σ΄ένα βίντεο, για τη Nara...

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom