ΗΠΑ New York,New York!

inspirator

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ονειρούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα-Καναδάς-Νέα Ζηλάνδ
ΜΠΡΑΒΟ!!!ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑΣ ΤΟΣΟ ΛΑΜΠΕΡΗΣ ΠΟΛΗΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΠΡΟΝΧ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ..ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΛΑΜΠΕΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ....ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΟΡΙΑ΄....
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Έχω καταζηλέψει....πολύ ωραίες περιγραφές και ένα ονειρεμένο ταξίδι για πολλούς!! (φταίνε και τα αμερικάνικα σίριαλ ρε παιδιά και οι ταινίες αλλά τι να κάνουμε!!??) Θέλω κι εγώωωωωωω!!!! Τώρα που δε θέλει και βίζα ε????
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Η αλήθεια είναι πως όσα κι αν πει κανείς γι' αυτήν την πόλη είναι λίγα.
Την επισκέφθηκα τις πρώτες 10 μέρες του 2010 και οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει. Αυτό βέβαια οφείλεται και στην εξαντλητική οργάνωσή του, καθώς είχαμε στη διάθεσή μας 5 μήνες μετά την κράτηση των εισιτηρίων (τα οποία κόστισαν 600 ευρώ για απευθείας πτήση με Delta - όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα).

Αυτά που θα ήθελα να επισημάνω για όσους τυχερούς επισκεφθούν στο εξής το Μεγάλο Μήλο, είναι τα ακόλουθα:
1) Σκεφθείτε καλά την εποχή που θα επιλέξετε για να πραγματοποιήσετε το ταξίδι σας. Ο χειμώνας δεν είναι απλά κρύος, είναι εξαντλητικός για όσους δεν έχουν μεγαλώσει στο Νευροκόπι Δράμας. Κυκλοφορούσαμε σαν ταλιμπάν και χρειαζόμασταν μισή ώρα για να ξεντυθούμε κάθε φορά που μπαίναμε σε κλειστό χώρο. Εννοείται πως είχαμε εφοδιαστεί με ισοθερμικά και μάλλινα μόνο πουλόβερ. Ίσως να πέσαμε και στην περίπτωση, γιατί όπως μας είπαν ο περυσινός χειμώνας ήταν ο χειρότερος των τελευταίων 50 ετών. Πάντως και στους -7, η πόλη αυτή είναι τόσο εντυπωσιακή που σε κάνει να ξεχνάς τα πάντα!

2) Το ξενοδοχείο που μείναμε ήταν το Hilton Garden Inn Times Square. Όχι απλώς καλό, εξαιρετικό! Δύο βήματα από την Times και σε απόλυτα ασφαλή περιοχή. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, απλά αν υπάρχει δυνατότητα να διαλέξετε δωμάτιο με ή χωρίς πρωινό, διαλέξτε χωρίς. Δεν είναι πρωινό σε μπουφέ, είναι προκαθορισμένες επιλογές οι οποίες δεν αποτελούν καύχημα για τη μαγειρική-ζαχαροπλαστική...

3) Ανεκτίμητη βρήκαμε τη χρησιμότητα του New York City Pass, το οποίο προσφέρει πρόσβαση στην πλειοψηφία των σημαντικότερων αξιοθεατων της πόλης και σημαντικές εκπτώσεις για φαγητό και ψώνια. Αν και η διαφορά δεν είναι τεράστια, αναφορικά με το άθροισμα όλων των εισιτηρίων, ήταν μεγάλη ανακούφιση να προσπερνάμε τεράστιες ουρές και να προχωράμε μπροστά σε πολύ λιγότερο χρόνο από όσους δεν το είχαν προμηθευτεί!!!

4) Από τις καρυφαίες εμπειρίες του ταξιδιού ήταν το "Φάντασμα της Όπερας". Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που έζησα. Δεν είναι τυχαίο που το Μπροντγουεϊ έχει αυτή τη φήμη. Εισιτήρια προμηθευτήκαμε μέσω internet ένα μήνα πριν την αναχώρηση. Πληρώσαμε 50 ευρώ το άτομο και καθόμασταν στη δεύτερη σειρά! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

5) Η επίσκεψη στο Άγαλμα της Ελευθερίας (το οποίο εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο τεράστιο όσο το φαντάζεται κανείς πριν πάει) δεν είναι τόσο εντυπωσιακή, όσο συγκινητική είναι η επίσκεψη στο Μουσείο Μεταναστών. Είναι η αμέσως επόμενη στάση που κάνει το καραβάκι μετά το Άγαλμα. Νιώθεις τουλάχιστον δέος όταν βλέπεις στο σχετικό ντοκυμαντέρ πόσες χιλιάδες άνθρωποι έφταναν κάποτε εκεί, μετά από τρομερή ταλαιπωρία, γεμάτοι ελπίδες, οι οποίες πολύ συχνά διαψεύδονταν. Η ταινία "Νύφες" έχει σκηνές από το συγκεκριμένο κτίριο, οι πραγματικές συνθήκες ωστόσο που επικρατούσαν στο χώρο ήταν πολύ χειρότερες...

6) Για το πρώτο μας δείπνο στη Μητρόπολη του Κόσμου (ήταν και 1η μέρα του χρόνου) επιλέξαμε το εστιατόριο του ξενοδοχείου Hayatt στο New Jersey. Η επιλογή έγινε κυρίως για να απολαύσουμε τη βραδυνή θέα προς το νησί της Νέας Υόρκης, η οποία είναι πραγματικά υ-π-έ-ρ-ο-χ-η από το συγκεκριμένο σημείο. Ξαφνιαστήκαμε πολύ ευχάριστα όταν δοκιμάσαμε και τα γευστικότατα πιάτα του! Δε θα ξεχάσω την T-bone, την οποία συγκαταλέγω στις καλύτερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει ποτέ! Για του λόγου το αληθές, Jersey City NJ Restaurants -Hyatt Regency- Jersey City New Jersey American Restaurant.
Εξίσου εντυπωσιαστήκαμε και στο Balthazar, όπου φάγαμε λίγες μέρες αργότερα, μετά από μία απολαυστική βόλτα στο Σόχο. Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική, τα πιάτα εύγευστα και το περιβάλλον μοναδικό! Balthazar Restaurant :: Home

Σχετικά με το Σικάγο, το οποίο σχολίασε ο φίλος Rivendell, επειδή έτυχε να το επισκεφθώ πριν τη Νέα Υόρκη, οφείλω να πω πως μου φάνηκε πολύ πιο "ελίτ" ως πόλη. Αν εξαιρέσεις το γκέτο, στο οποίο κανείς δεν πλησιάζει, η καρδιά της πόλης είναι πολύ αριστοκρατική. Τολμώ να πω ότι αρχιτεκτονικά μου άρεσε περισσότερο, αλλά τα vibes της Νέας Υόρκης, αυτής της σύγχρονης Βαβέλ, του ορισμού της πολυπολιτισμικότητας, δεν τα αλλάζω με τίποτα! Παρόλο που δεν προτιμώ τους αστικούς προορισμούς, σε σχέση με ταξίδια στη φύση, αν πρόκειται για αστική απόδραση, η Νέα Υόρκη είναι από τις πιο must επιλογές.


Καλά επόμενα ταξίδια σε όλους μας!!!
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Υπέροχες περιγραφές!!
Είμαι "στημένη" στον υπολογιστή 2 ώρες και διαβάζω για την Νέα Υόρκη...
Έχω "αρρωστήσει", θα ήθελα να πάω αύριο (που λέει ο λόγος πάντα)!:bleh:
Το σκέφτομαι σοβαρά για γαμήλιο ταξίδι τον Σεπτέβριο..Απ'ότι κατάλαβα είναι καλή εποχή για να την επισκεφτείς αλλά όχι τόσο για να πεις ότι το συνδιάζεις για λίγες μέρες με Καραιβική?? όχι πως μόνο Νέα Υορκη θα μας χαλούσε αλλά να φτάνεις που φτάνεις ως εκεί, δεν αξίζει τον κόπο να διαθέσεις και κάποιες μέρες σε κάποιο νησί της Καραιβικής? Η στο Μαιάμη?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.422
όχι πως μόνο Νέα Υορκη θα μας χαλούσε αλλά να φτάνεις που φτάνεις ως εκεί, δεν αξίζει τον κόπο να διαθέσεις και κάποιες μέρες σε κάποιο νησί της Καραιβικής? Η στο Μαιάμη?
Εννοείται πως δε χάνονται αυτές οι ευκαιρίες...
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Αγαπητή Padme, ο σχεδιασμός του "προγράμματος" ενός ταξιδιού είναι υποκειμενική υπόθεση και εξαρτάται από το τι αγαπά κανείς να βλεπει και να ζει στις αποδράσεις του. Το ότι η Νέα Υόρκη είναι μία ανεξάντλητη μεγαλούπολη είναι γεγονός, όμως καταλαβαίνει καθένας ότι δε θα τη δει ολόκληρη σε ένα ταξίδι (εκτός κι αν έχει ανοιχτό εισιτήριο επιστροφής).
Σημασία λοιπόν έχει να κάνεις αυτό που εσύ λαχταράς! Θέλεις να ξοδέψεις 20 μέρες στο Μεγάλο Μήλο και να το ζήσεις όσο περισσότερο μπορείς; Μαζί σου! Θες να μοιράσεις τις μέρες και να κάνεις και τα γαμήλια μπάνια σου στην Καραϊβική; Πάλι μαζί σου! Εδώ καταθέτουμε τις εμπειρίες μας, ελπίζοντας ότι ίσως φανούν χρήσιμες σε κάποιον μελλοντικό επισκέπτη. Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει αυτό που λαχταρά η ψυχή του.
Όπου κι αν πας, θα υπάρχουν τριγύρω κι άλλοι όμορφοι τόποι για να εξερευνήσεις. Αν μπεις σ' αυτήν τη λογική, όντως θα πρέπει να μοιράσεις τις μέρες σου, αποφασισμένη ότι σε κάθε προορισμό θα δεις λιγότερα. Αλλιώς επικεντρώνεσαι σε μία πόλη/περιοχή και τη γυρίζεις πιο χαλαρά. Αν σου αρέσει να ξεψαχνίζεις τους προορισμούς σου, μείνε μόνο Νέα Υόρκη (και πάλι ξεψάχνισμα δε θα είναι). Αν βαριέσαι γρήγορα και θέλεις να δεις όσο περισσότερα μερη μπορείς, ή αν σκέφτεσαι ότι δεν είναι εύκολο να ξαναπεράσεις σύντομα τον Ατλαντικό, κλείσε και κάποιες μέρες αλλού.
Ότι κι αν αποφασίσεις, σου εύχομαι να περάσεις πολύ πολύ όμορφα και το γαμήλιο ταξίδι σου να είναι αλησμόνητο!!!:clap:
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ηλέκτρα ,

σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη στις απόψεις σου...
Συνδυαστικά με Καραιβική ή Νέα Υόρκη αποκλειστικά, είμαι σίγουρη πως θα είναι αξέχαστο ταξίδι!
Εύχομαι και σε σένα καλά ταξίδια!:clap:
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Με όλα αυτά που γράφετε μου τρέχουν τα σάλια!! Βρέθηκε λοιπόν ο πρώτος μου προορισμός εκτος Ευρώπης...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για ΝΥ?Επισης κοιτουσα για Ιουλιο και σε καποια ξενοδοχεια μου ελεγαν οτι αυτη την εποχη τα ξενοδοχεια εχουν μεγαλη ζητηση και ισως να ειναι πιο ακριβα
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Εγω πιστεύω ότι η best εποχή είναι Χριστούγεννα γενικά Δεκέμβριο λόγω που απο τις 1/12 είναι στολισμένα ( και τις γάτες στολίζουν δηλαδή ) αλλα και τα ξενοδοχεία εκείνη την περίοδο φωτιά !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
+1 για Χριστουγεννα .
Επισης Μαιο ,Ιουνιο δεν εχει την τρελη ζεστη και μπορεις να γυρισεις και να ξεποδαριαστεις .
Οκτωβρη ειναι μαγεια το Σεντραλ Παρκ με τα φθινοπωρινα χρωματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom