ΗΠΑ Καναδάς Niagara Falls

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκέφτομαι να κλείσω αεροπορικά εισητήρια από NY προς το Βuffalo για να επισκεφτούμε τους καταρράκτες του Νιαγάρα. Έχω βρει πολύ ωραία ξενοδοχεία στην πλευρά του Καναδά και λέω να μεινουμε ένα βράδυ. Η απορία μου είναι η εξής.. Θα ταξιδέψουμε Αμερική με ESTA.. Eίναι εύκολο να περάσουμε τα σύνορα από την αμερικάνικη πλευρά προς την Καναδική και να διανυκτερεύσουμε εκεί; Διάβασα πως είναι ευκολότερο αν περάσεις με τα πόδια.. Και μετά την επόμενη μέρα για να ξαναπεράσουμε τα συνορα και να πάμε στο αεροδρόμιο για να επιστρεψουμε NY έχει μεγάλη διαδικασία; Με την ESTA είμαστε καλλυμένοι; Πόση ωρα νωρίτερα πρέπει να φυγουμε από Niagara Falls Canada για να ειμαστε εγκαίρως στο αεροδρομιο BUF για την επιστροφή; Το I-94W τι είναι;; Με αγχώνει μήπως υπάρξει καθυστέρηση στα σύνορα και χάσουμε τη πτήση..
Επίσης προλαβαίνουμε σε 1μιση μέρα να πάμε εκδρομή και στην πόλη Niagara on the lake ή είναι καλύτερο να κλείσουμε και 2η διανυκτέρευση;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Βοήθεια κανείς;;;
Να συμπληρώσω ότι οι μέρες που βρίσκω φτηνά εισητήρια τις ώρες που θέλω είναι 1/1 μεσημερι και επιστροφή 2/1 βραδάκι.. Υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα με τις συγκοινωνίες λόγω αργίας;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω πηγα περυσι,αρχες Δεκεμβρη.Πηγαμε με το αυτοκινητο απο Οχαιο.Παρκαραμε στην αμερικανικη μερια και αφου καναμε τη βολτα μας εκει,ξεκινησαμε με τα ποδια,για απεναντι.Και στις 2 μεριες δεν αντιμετωπησα κανενα προβλημα...Στην αρχη ειχα φοβηθει,γιατι δεν ειχα το χαρτι με τον αριθμο του esta,αλλα μας ειπαν οτι αρκει η σφραγιδα του διαβατηριου και για τους 2.
Το Ι-94,νομιζω, ειναι το εντυπο που συμπληρωνεις οταν μπαινεις στην αμερικη...
https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request...yMT5BrThJbws22XmLYPJfzmqDvdmQNTnb!-1588311864
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σευχαριστώ πολύ Karfitsa!
Ο καιρός πως ήταν; Περιμένατε πολύ ώρα όταν από Καναδά θέλατε να ξαναμπείτε USA;
Διάβασα forums για το συγκεκριμένο θέμα και αναφεροταν συχνά αυτό το Ι-94, αλλά δε κατάλαβα που χρειάζεται.. Είναι αυτό που θα μας δώσουν να συμπληρώσουμε στο αεροπλάνο όταν ταξιδεύουμε προς ΗΠΑ; Κάτι έλεγε πως πρεπει να πεις στο συνοριοφύλακα στον Καναδά ότι θα ξαναπάς Αμερική για να μη θεωρηθεί ότι θα επιστρέψεις στην χώρα σου από Καναδά.. Με μπέρδεψε.. Εμείς με διαβατηριο δηλαδή ειμαστε οκ (θα έχω μαζι και εκτυπωμένο το ΕSΤΑ).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Διαβασε και αυτο....παντως αυτο καταλαβα οτι ειναι,η φορμα που συμπληρωνεις....
http://en.wikipedia.org/wiki/Form_I-94
Πηγα στις 8 η 10 δεκ.ειχε κρυο,οχι παντως κατι υπερβολικο....οπωσδηποτε λες στους συνοριοφυλακες,την ημερ/νια αναχωρησης και απο που θα γινει...νομιζω πως ρωτησαν στην καναδ. μερια αν μεταφερουμε νωπα τροφιμα(εμεις δεν ειχαμε)Στην αμερικανικη μερια,το βραδακι,δεν περιμεναμε καθολου(ετυχε?)τυπικες ερωτησεις-που μενετε-ποτε φευγετε-κλπ.Γενικα,δεν ειχα κανενα προβλημα....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν έχω κλείσει ακόμα γιατί με τρόμαξαν πως θαχει πολικές θερμοκρασίες, και πως αναβάλλονται πτήσεις και μπορεί να κολλήσουμε εκεί.. Μιλάμε για 1-3 Γενάρη.. Καμιά γνώμη; Είναι τόσο τραγικά τα πράγματα;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Σου γράφω από niagara falls..έχουμε έρθει από Κυριακή και θα φύγουμε Τρίτη πρωί..

Ο καιρός είναι κρύος..τώρα το πόσο κρύος είναι λίγο σχετικό και από τι αντέχει ο καθένας..για τα δεδομένα της Ελλάδος έχει πολύ κρύο..για εδώ είναι νορμαλ ακόμα..

Μπήκαμε οδικός στον Καναδά 4 άτομα..2 με esta 1 με πράσινη κάρτα και 1 με αμερικανικο διαβατήριο..μας ζήτησαν τα διαβατήρια μας και τίποτα άλλο..ούτε esta ούτε άλλα χαρτιά..οι ερωτήσεις ήταν απλές..πότε ήρθατε Αμερική πότε θα φύγετε..γιατί επισκέπτεστε τον Καναδά και αν έχουμε συγγενείς εδώ..μας σφράγισαν τα διαβατήρια με την ημερομηνία εισόδου στον Καναδά και φύγαμε..
Η όλη διαδικασία με αρκετή κίνηση δεν μας πήρε πάνω από 20-30 λεπτά..όποιος γύριζε εκείνη την ώρα δεν πρέπει να του έπαιρνε πάνω από 5 λεπτά..ήταν άδειος ο δρόμος..αύριο που θα γυρίσω θα γράψω για τις διαφορες εισόδου εξόδου..

Το season εδώ τελειώνει 28 οκτωμβρίου..η πόλη είναι πραγματικά ήσυχη..οι δραστηριότητες είναι στο ελάχιστο..και φαίνεται σαν όλα να υπολειτουργούν..προσωπικά δεν θα ξαναερχόμουν τέτοια εποχή..
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αν τελικά το αποφασίσεις, κλείσε ξενοδοχείο στο Toronto (δύο-τρεις διανυκτερεύσεις). Τον καιρό τον φοβάμαι, νομίζω πως δεν λειτουργεί καν Maid of the Mist.
Πτήση από NYC προς Buffalo όσο το δυνατόν νωρίτερα, άσε την αμερικάνικη πλευρά, και πάλι δεν ξέρω αν προλαβαίνεις Niagara on the lake. Από αεροδρόμιο Buffalo παίρνεις λεωφορείο για N.F. βγαίνοντας αριστερά. Περνάς τη γέφυρα για Καναδά πεζή, από τη γέφυρα πανοραμική θέα και προς τις δύο πλευρές. Δεν υπήρχε καν συνοριοφύλακας να σφραγίσει διαβατήρια, τα σύνορα ορθάνοιχτα! Φεύγοντας 11:45 από JFK (οπότε 13:30 BUF, καλοκαίρι) στο τσακ πρόλαβα ό,τι ήθελα στην καναδική πλευρά.
Στην επιστροφή από Καναδά για Buffalo (με megabus), βρήκαμε αρκετή κίνηση στα σύνορα, οι οδηγοί όμως επιταχύνουν τη διαδικασία. Συνολικός χρόνος (από Toronto) για Buffalo airport, τρεις ώρες. Το ίδιο βράδυ είχα και επιστροφή Αθήνα από JFK! Για είσοδο USA, ρωτούσαν τι ψωνίσαμε από Καναδά κι αν έχουμε εισιτήριο εξόδου από USA.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολυ χρήσιμες απαντήσεις!
Βλέπω στο accuweather και τέλη Δεκέμβρη δείχνει -4 με 1 C και χιόνι, και η μέση θερμοκρασία στις αρχές Γενάρη είναι -8 με 1C..
Διάβασα και σε ξένα φόρουμ και λένε πως μετά τη Πρωτοχρονιά είναι λίγο πόλη "φάντασμα"..
Εντωμεταξύ οι πτήσεις από προς JFK (έχει και LGA) γίνονται με κάτι μικρά αεροπλανάκια, έχει μερικά που έχουν μόνο 10 σειρές.. Και σκεφτομαι, σε κακές καιρικές συνθήκες αυτά δεν ακυρώνουν για πλάκα; Αν έχει καμιά χιονοθύελλα δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουμε εκεί;
Apodrasi μεγάλο ρίσκο να είσαι Καναδά και την ίδια μέρα να φευγεις για Ελλάδα!
Τουλάχιστον πήγες καλοκαίρι και οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά ήταν πολύ μικρότερες..
Ξενοδοχείο έχω βρει από τη μεριά του Καναδά με θέα στους καταρράκτες, για Niagara on the lake δε βλεπω να προλαβαίνουμε, απότι έψαξα δεν έχει καν λεοφορείο να σε πάει, μόνο ταξί ή νοικιάζεις αμάξι..
Μπαίνω στο site της megabus και δε μου βγάζει δρομολόγια αεροδρόμιο BUF προς Niagara Falls.. Κάνω κάτι λάθος;
Boxeraki αν μπορείς γράψε μας και συ πως ήταν ο έλεγχος στην επιστροφή, απότι διαβάζω είναι πιο ζόρικα τα πράγματα όταν ξαναμπαίνεις Αμερική.. Απόσα γράφεις καταλαβαίνω πως δεν ενθουσιάστηκες.. Σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για κάποιο μελλοντικό ταξίδι άνοιξη-καλοκαίρι... Απ'την άλλη μου φαίνεται πως θαναι γραφικά με το χιόνι και με το festival of lights κάθε βράδυ στους καταρράκτες..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Γενικά είναι περίοδος που η περιοχή έχει κρύο και αρκετά συχνές χιονοπτώσεις. Βεβαίως μπορεί να είσαι τυχερή και να τύχει ήπια περίοδος, ο καιρός είναι απρόβλεπτος, ειδικά δυο μήνες πριν.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Επιστροφή στην βάση..:)
Λοιπόν η επιστροφή ήταν επίσης μια πολύ απλή διαδικασία..ερώτηση πότε γυρνάνε πίσω τα άτομα με esta..welcome home στα άτομα με πράσινη κάρτα και διαβατήριο αμερικανικο..

Γενικά το θέμα μπες βγες νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να σταματήσει να σε αγχώνει..
Οι άνθρωποι εκεί είναι συνηθισμένοι σε τέτοιου είδος ταξιδιώτες και θέλω να πιστεύω ότι στην πλειοψηφία τους δεν θέλουν να σου κάνουν την ζωή δύσκολη..την δουλειά τους και τίποτα παραπάνω..

Εγώ προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα τέτοια εποχή..η πόλη ήταν πραγματικά φάντασμα..ούτε fast food δεν βρίσκαμε να φάμε από τις 10:00 το βράδυ και μετά..
Ναι μπορώ να πω ότι απογοητευτικά λίγο..δεν ήταν εύκολο ούτε το περπάτημα ούτε τίποτα..δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει τα χριστούγεννα η όχι..εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να πάω ποτέ ξανά τέτοια εποχή..ανανέωσα το ραντεβού μου για καλοκαιράκι:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχεις δίκιο αλλά δε ξέρω πότε και αν θα μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω.. Αλλά αν είναι να πάω να χάσω μέρες απ'τη ΝΥ και τελικά να απογοητευτώ καλύτερα να το αφήσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom