ΗΠΑ NY μνημεία και on line tickets

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μόλις επιστρέψω θα γράψω γιατί τώρα βρίσκομαι στο Μαιάμι. Για το μετρό δεν είχα βγάλει αλλά μόλις φύγεις από το αεροδρόμιο και φτάσεις στον πρώτο σταθμό του μετρό θα δεις ότι υπάρχουν κάποια μίνι περίπτερα εκεί. Οι τύποι εκεί πουλάνε κάρτες του μετρό για μία, δύο μέρες ή και για μία εβδομάδα. Οπότε παίρνεις από εκεί. Για ότι άλλο σε απασχολεί ρώτα και θα σου πω
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υπαρχει η καρτα του μετρο που βολευει παρα πολυ .Να την βγαλεις οπωσδηποτε.Υπαρχει η 7-ημερη ..αυτη ειχαμε βγαλει εμεις και μετα εχει και 3-ημερη,15θημερη ..ακομα και μηνος νομιζω.
Σχετικα με το Empire που αναφερθηκε παραπανω εγω θα προτεινα το Top of the rock στην κορυφη του Rockfeller Center.Δεν εχει τις μεγαλες ουρες του Empire ,η θεα ειναι ανεμποδιστη γιατι το Εmpire εχει κατι σαν καγκελα-πλεγματα μεταλλικα και βλεπεις μπροστα σου και το ιδιο το Empire.
 

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δεν θα γράψω την ιστορία μου

τελικά ρίχνοντας μια καλή ματιά στο site είδα ότι έχουν γραφτεί τόσα πολλά για τη ΝΥ και το Μαιάμι που νομίζω ότι απλά δεν χρειάζεται να γράψω κάτι επαναλαμβάνοντας αυτά που ήδη υπάρχουν. παρ' αυτά όμως για tips κτλ είμαι διαθέσιμος στον βαθμό που μπορώ να βοηθήσω.

πχ κλείστε το NY city pass από το ιντερνετ. δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε σε ουρές New York CityPASS | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $144.00 value!

Οι τιμές στα ράφια δεν περιλαμβάνουν φόρους οποτε προσοχή γιατί άλλο θα βλέπετεε και άλλο θα πληρώνετε.

Η χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας θα σας βοηθήσει καθώς όλοι πληρώνουν με αυτό τον τρόπο και δεν φοβάστε για τα χρήματα σας και πιθανή κλοπή πορτοφολιού΄κτλ

Το μετρό πάει παντού και τα ταξί δεν κλέβουν όπως στην ελλάδα τους τουρίστες

αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό... τα ξαναλέμε
 

pope

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση αφού όλοι θα πάτε σύντομα Νέα Υόρκη?? Τι γίνετε ακριβώς με την ταξιδιωτική ασφάλεια?? Είναι απαραίτητη??
 

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη. βέβαια αν είσαι ΙΚΑ ή Δημοσίου η ασφάλεια σου ισχύει μόνο για ευρώπη. Στην Αμερική ή θα κάνεις ιδιωτική ... έχω υπόψιν μου αν σε ενδιαφέρει πρόγραμμα εταιρίας ή θα κλείσεις τα αεροπορικά με πιστωτική κάρτα γιατί έτσι έχεις αυτόματα ασφάλεια τουλάχιστον για οτιδήποτε μπορεί να σου συμβεί στην πτήση.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα!
Ψάχνοντας για ΝΥ που έχω αγοράσει ήδη εισητήρια, είδα το city pass. Αν αγοράσω το 3-day city pass, σημαίνει ότι θα μπορώ να μπώ σε όσα μνημεία απο τη λίστα μπορώ σε 3 μέρες;Δηλαδή απεριόριστα; Επίσης, στο άγαλμα της ελευθερίας ξέρει κανείς αν με το city pass μπορώ να ανέβω και στο στεφάνι; Αλλιώς τι πρέπει να κάνω, να κλείσω απο αλλού εισητήριο για το στεφάνι μόνο; Ευχαριστώ.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Καλησπέρα!
Ψάχνοντας για ΝΥ που έχω αγοράσει ήδη εισητήρια, είδα το city pass. Αν αγοράσω το 3-day city pass, σημαίνει ότι θα μπορώ να μπώ σε όσα μνημεία απο τη λίστα μπορώ σε 3 μέρες;Δηλαδή απεριόριστα; Επίσης, στο άγαλμα της ελευθερίας ξέρει κανείς αν με το city pass μπορώ να ανέβω και στο στεφάνι; Αλλιώς τι πρέπει να κάνω, να κλείσω απο αλλού εισητήριο για το στεφάνι μόνο; Ευχαριστώ.
Αντώνη, μόλις σήμερα συζητούσα με φίλη που ταξίδεψε ΝΥ τον Αύγουστο και μου είπε πως πήγε στο νησάκι του αγάλματος (μετά από αναμονή μίας περίπου ώρας για να αγοράσει εισιτήριο για το καραβάκι) αλλά τα εισιτήρια για να ανέβεις επάνω ήταν κλεισμένα έως τον Νοέμβρη. Ψάξτο λίγο από το νετ, μάλλον θα χρειαστεί να τα κλείσεις online.
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη again :P
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αμερικής
Καλημέρα Αντώνη,

Πως σε ζηλεύω να 'ξερες, μόλις την περασμένη εβδομάδα γύρισα από ΝΥ μετά από 12 υπέροχες μέρες!!! Λοιπόν υπάρχει το New York Pass με το οποίο όντως μέσα σε 1,2,3,7 μέρες (εξαρτάται ποιό πακέτο θα διαλέξεις) μπορείς να δεις όσα από τα αξιοθέατα που περιλαμβάνει, προλάβεις. Υπάρχει και το Citypass το οποίο περιλαμβάνει 6 αξιοθέατα χωρίς περιορισμό χρόνου.
Όσον αφορά το Άγαλμα της Ελευθερίας, καλό είναι να κλείσεις από τώρα εισιτήρια στο Statue of Liberty and Ellis Island - Official Tickets & Tours - Guaranteed Lowest Price είναι η μόνη εταιρεία που πηγαίνει Liberty & Ellis Island και μόνο από εδώ βγάζεις εισιτήρια για το στέμμα. Απ' ότι είδα λίγες ημέρες του Νοεμβρίου έχουν ακόμη εισιτήριο γι' αυτό προτείνω να το κοιτάξεις άμεσα. Εγώ δεν κατάφερα να πάρω για το στέμμα ακόμα και 2 μήνες πριν που είχα κοιτάξει, αλλά όταν μπήκα μέσα και είδα τα σκαλοπάτια που έπρεπε να ανέβω, ανακουφίστηκα να σου πω την αλήθεια που δεν είχα πάρει εισιτήριο.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom