OΣΕ, το φαινόμενο :-(

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Μάλλον δεν θα διαψευστείς.. μακάρι νάξεραν και αυτοί που μπλέξανε .. βλέπω να φεύγουν νύχτα ρίχνοντας με μια μούτζα πιο μεγάλη απο την Πελοπόννησο ..

Ξέρετε ο Βόλος έχει τρένο (εδώ γελάμε) και για να πας πχ Θεσσαλονίκη (δεν λέω για κάποια άλλη στάση προαστιακού επειδή είναι χειρότερα) αργίες η ανταπόκριση στη Λάρισα είναι 2 ώρες (εδώ δεν γελάμε).. τις καθημερινές κάπως καλύτερη η κατάσταση..
Πολλές φορές φωνάξαν ανήγειλαν ότι θα δίνει ηλεκτροδότηση Βόλο Λάρισα (εδώ ξαναγελάμε) αλλά μέχρι τώρα τίποτα.. δεν βάζετε το τρενάκι του Πηλίου καλύτερα να κάνουμε και χαβαλέ..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
72.7 ευρώ μου βγάζει εμένα το εισιτήριο
https://www.rome2rio.com/s/Milan/Rome Ο μισός χρόνος, έως και διπλάσιες τιμές.

Διπλάσια σχεδόν.
Εναι πολύ καλύτερα τα πράγματα στην Ιταλία από μισή τιμή σε σχέση με τα Ελληνικά, Για παιδί που συνοδεύεται από γονιό, υπάρχει τρομακτική έκπτωση, ταξίδεψα με το παιδί δίνοντας μόλις κάπου 2 ευρώ πάνω στο δικό μου που κόστιζε 19 για απόσταση 2 ωρών ιντερσιτι, όταν το παιδί εδώ από 12 ετών και πάνω εδώ πληρώνει ολόκληρο, ούτε καν 50%.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Στον αγαπημένο μας ΟΣΕ,
αυτόν τον καιρό, που διανύει ένα μεταβατικό στάδιο, είτε αγοράσεις εισιτήριο 3 μήνες πριν, είτε 3 μέρες πριν, πληρώνεις την ίδια τιμή. Σωστά;
Αν ναι, για αυτό παραμένει ... φαινόμενο!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω πληρωσει Μιλανο Ανκονα,425 χιλ,136 ευρο το κεφαλι..ηταν το γρηγορο,χωρις αλλαγη στη μπολωνια..βαραει στο κεφαλι ο ιταλος αμα δεν προσεξεις...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Απ όσο ο ίδιος γνωρίζω γερμανικοί και αυστριακοί,ice και railjet αντίστοιχα, βαρανε στο ... κεφάλι αν αγοράσεις το τικετ λίγες μέρες πριν. Αν όμως το αγοράσεις 3 η 2 μήνες πριν, βρίσκεις κάτι ωραία 20αρια, πχ Φρανκφούρτη Αμβούργο ή Βιέννη Νυρεμβέργη!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αυτο που βαραει χειροτερα ειναι το Γιουροσταρ,εχω δωσει απο 30 ευρο Παρισι Λονδινο μεχρι 470 Λονδινο Παρισι..αμα φτασεις στο ταμειο χωρις κρατηση...την εβαψες κοινως.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εναι πολύ καλύτερα τα πράγματα στην Ιταλία από μισή τιμή σε σχέση με τα Ελληνικά, Για παιδί που συνοδεύεται από γονιό, υπάρχει τρομακτική έκπτωση, ταξίδεψα με το παιδί δίνοντας μόλις κάπου 2 ευρώ πάνω στο δικό μου που κόστιζε 19 για απόσταση 2 ωρών ιντερσιτι, όταν το παιδί εδώ από 12 ετών και πάνω εδώ πληρώνει ολόκληρο, ούτε καν 50%.
Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει το "έως" (που ισχύει κυρίως για εισιτήρια που βγάζεις λίγες μέρες πριν την αναχώρηση και εξαρτάται και από την ώρα αναχώρησης). Όπως επίσης και ότι η απάντησή μου "Διπλάσια σχεδόν" στον Θάνο, αφορούσε εισιτήριο της τελευταίας στιγμής (όπως ήταν και η ερώτηση) σε σχέση με αντίστοιχο που βγήκε 3-4 μήνες πριν.

Αν ο σκοπός των παραθέσεων είναι οι αντι-παραθέσεις, με συγχωρείτε πολύ, εγώ δεν θ'ακολουθήσω αυτό το μονοπάτι. Καληνύχτα σας.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αγαπητέ babaduma,
Εκ μέρους μου καμία τέτοια πρόθεση για αντιπαράθεση!
Κοίταξα λίγο το λινκ που έβαλες και είδα ότι η τιμή για τη διαδρομή Μιλάνο Ρώμη ξεκινάει από 55€. Αν είναι αυτή η τιμή για αγορά 3 μήνες πριν, δεν το λες κ πολύ φτηνό, συγκριτικά πάντα με γρήγορα τρένα άλλων ευρωπαϊκών χωρών και τις αντίστοιχες τιμές αυτών.
Υποτίθεται ότι ανταγωνίζονται και τις αεροπορικές εταιρίες και στις τιμές!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητέ babaduma,
Εκ μέρους μου καμία τέτοια πρόθεση για αντιπαράθεση!
Κοίταξα λίγο το λινκ που έβαλες και είδα ότι η τιμή για τη διαδρομή Μιλάνο Ρώμη ξεκινάει από 55€. Αν είναι αυτή η τιμή για αγορά 3 μήνες πριν, δεν το λες κ πολύ φτηνό, συγκριτικά πάντα με γρήγορα τρένα άλλων ευρωπαϊκών χωρών και τις αντίστοιχες τιμές αυτών.
Υποτίθεται ότι ανταγωνίζονται και τις αεροπορικές εταιρίες και στις τιμές!
Δεν αναφερόμουν σε σένα Θάνο. Δεν διαφωνούμε σε τίποτα, εξ΄άλλου. Είναι σαφές σε ποιόν αναφερόμουν. Και ούτε και μ' εκείνον/ην διαφωνούμε επί της ουσίας, αλλά... τέλος πάντων. Είπα ότι δεν θ'ασχοληθώ και θα το τηρήσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καθε χωρα κ καθε αγορα έχει τα χαρακτηριστικα της. Ατοπες οι συγκρισεις, ειδικα σε προσφορες...το Μιλανο-Ρωμη ξεκινα κατω απι τα 20Ε χωρις προσφορα. Με προσφορα φτανει τα 9,90 οπως εχω δει, ισως κ πιο κατω. Τα 55 σε μια τυχια μερα σε 2 μηνες δεν υπηρχαν, ανωτερη τιμη ηταν 44,90. Κ παλι δεν εχει σημασια, αλλη αγορα. Εδω θα εχουν ανταγωνιστή τα κτελ...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καθε χωρα κ καθε αγορα έχει τα χαρακτηριστικα της.......
...... Εδω θα εχουν ανταγωνιστή τα κτελ...
Τα φτηνά (σε προσφορά ή όχι) των αεροπορικών όχι;:rolleyes-80:

Προσωπικά αν μπορούσα να ταξιδεψω Θεσσαλονικη Αθήνα με 15 η 20ε και είχα να διαλέξω μεταξύ "βέλους" και Ράιαν η και ετζιαν, θα διάλεγα το .. βέλος γιατί σαν το τρένο δεν έχει! :xalara::). Για το ΚΤΕΛ ούτε καν το σκέφτομαι, όσο κι αν έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλαιότερα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για το ΚΤΕΛ ούτε καν το σκέφτομαι, όσο κι αν έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλαιότερα!
Ετσι ελεγα κι εγω. Μεχρι που πηρα business με φαγητο, IFE, galley με τσαι καφε κλπ, κουρτινακι, θεσεις 1+1 κ τιμη 20Ε για 550 χιλιομετρα..
Ως ποτε θα εχουν μονοπωλιο? Καποτε θα βγει η χωρα απο το σκοταδισμο των συντεχνιων κ των μονοπωλιων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom