OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Στην Κύπρο έγινε θέμα και θα σταλεί επιστολή στον γενικό εισαγγελέα από γνωστό καθηγητή νομικής ούτως ώστε να έχουν το δικαίωμα οι γονείς της επιλογής να δουν τα παιδιά τους.
Μισο, δηλαδη αν καποιος γονιος παρει ενα μαχαιρι κι ανοιξει το κουτι με το παιδι του γιατι του στριψε και θελει να το χαιρετησει , θα εχουν διπλα αστυνομικους-το ανθρωπινο κεφαλαιο που λεει κι ο @chrisbd - και τι, θα τον συλλαβουν?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μισο, δηλαδη αν καποιος γονιος παρει ενα μαχαιρι κι ανοιξει το κουτι με το παιδι του γιατι του στριψε και θελει να το χαιρετησει , θα εχουν διπλα αστυνομικους-το ανθρωπινο κεφαλαιο που λεει κι ο @chrisbd - και τι, θα τον συλλαβουν?
Μιλησα εγω πουθενά για ανθρωπινο κεφαλαιο υπονοώντας αστυνομικούς;; ωρες ωρες γραφεις εξυπνάδες και ανοησίες και γινεσαι εριστική χωρίς λόγο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Μιλησα εγω πουθενά για ανθρωπινο κεφαλαιο υπονοώντας αστυνομικούς;; ωρες ωρες γραφεις εξυπνάδες και ανοησίες και γινεσαι εριστική χωρίς λόγο..
Δανειστηκα την εκφραση "ανθρωπινο κεφαλαιο" που ειπες για τους Σουηδους, γιατι ηταν πετυχημενη, τιποτε περισσοτερο.


Αν γραφω εξυπναδες και γινομαι εριστικη και λεω ανοησιες χωρις λογο, δεν ξερω που το ειδες γιατι εγω μονο τους αστυνομικους αποκαλεσα "ανθρωπινο κεφαλαιο του τοπου μας", κατι που δυσκολα καποιος το θεωρει προσβολη ωστε να προκαλει εκνευρισμο οπως θα προκαλουσε μαλλον το ΜΓΔ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν βρίσκω κανένα νόημα σε αυτή τη συζήτηση, θα είχε ενδιαφέρον μόνο η γνώμη κάποιου ψυχολόγου, ψυχίατρου ή τέλος πάντων κάποιου γιατρού με αντίστοιχη πείρα αν θα το αντέξουν οι γονείς αυτό που θα δουν
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κι εδω επενδυουν στο ανθρωπινο δυναμικο. Εχεις δει ποσους αστυνομικους προσελαβαν? Λειπουν γιατροι, παιρνουν αστυνομικους. Λειπουν σταθμαρχες, πρασλαμβανουν αστυνομικους κλπ κλπ.
Ε τους αδικείς τώρα -- παίρνουν κ παπάδες
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δεν βρίσκω κανένα νόημα σε αυτή τη συζήτηση, θα είχε ενδιαφέρον μόνο η γνώμη κάποιου ψυχολόγου, ψυχίατρου ή τέλος πάντων κάποιου γιατρού με αντίστοιχη πείρα αν θα το αντέξουν οι γονείς αυτό που θα δουν
Βγηκε ψυχολογος στη τηλεοραση και δηλωσε οτι ειναι κατα αυτης της κινησης και δε πρεπει να αποφασιζει μια Γκαγκα(τον τονο βαλτε τον οπου νομιζετε)για το αν καποιος θα δει το νεκρο του αν υπαρχει φυσικα..ειδικα κιολας τονισε οτι αν επιθυμει καποιος να δει το νεκρο του γινετε ως διαδικασια επιβεβαιωσης(εγκεφαλικης,ψυχικης) οτι ειναι νεκρος διοτι τον βλεπει...ποιος σας λεει οτι σε λιγους μηνες δε θα στριψει σε κανενα γονιο κ μπορει να θεωρησει οτι το παιδι του ζει και τον κοροιδεψαν και στο φερετρο μεσα ειχαν βαλει πατατες....το μυαλο παιζει πολλα κ τραγικα παιχνιδια και η επιλογη το αν θα ανοιχτει το φερετρο ή οχι θα επρεπε να ναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογη των συγγενων!
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
δεν υπαρχει ελληνικο σπιτι που να μην εχει μια τετοια προσωπικη ιστορια .ολοι μας αμεσα η εμμεσα βοηθησαμε στο διορισμο καποιου δικου μας ανθρωπου εστω και απο φιλοτιμο (το οποιο το εκμεταλλευονται οι πολιτικοι) τους βγαζουμε για να μας βαζουν καπου.
αρα ειναι παλι θεμα προσωπικη ευθυνης και αλλαγη της προσωπικης κουλτουρας και νοοτροπιας.αν αλλαξει το κυτταρο το καθε ενα ξεχωριστα ισως αλλαξει και η υγεια του σωματος που αποτελουμε. δεν μπορουμε να λεμε εγω δεν κοιταω που ειμαι το καρκινικο κυτταρο και ας αλλαξουν τα αλλα κυτταρα πρωτα.
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
και τα καναλια που λειτουργουν ως πλυντηρια της εκαστοτε κυβερνησης ειδικα τα τελευταια χρονια που τα σοσιαλ μιντια εχουν μια αλλη δυναμη μεσω της ενημερωσης του καθενος μας , αυτοι κοιταξαν να προασπισουν την εικονα τους με το να αγκαλιασουν ολα τα καναλια ,και επι μερους πλυντηριογραφους.
ενας απο αυτους ειπε εχτες στο σχολιο του.. ¨δεν ενδιαφερει αν τον διορισει το κομμα και ποιος τον διορισε,αλλα γιατι βρεθηκε σε αυτη τη θεση" εννοωντας οτι δεν πρεπει να ψαξουμε για πολιτικη ευθυνη αλλα διοικητικη ευθυνη.
δεν ενδιαφερει αν τον διορισε το μπλε η το πρασινο κομμα και ποιος πολιτικος τον διορισε -και αν τελικα βγει το ονομα του δημοσια-το κομμα του θα τον απομακρυνει λεγοντας οτι δεν ηξερε και οτι δεν ακολουθουσε τη πολιτικη του κομματος.
και θα τα ριξουν στους διοικητικους προισταμενους .και επειδη (αυτοι οι πολιτικοι θα βγουνε παλι λαδι ) οδηγουμαστε παλι μαθηματικως σε μια ευθεια γραμμη...κλασματος. απο κατω ειναι η εκαστοτε κυβερνηση ή ολοι οι πολιτικοι ως παρανομαστης που ειναι σταθερος και δεν αλλαζει.
απο πανω ως αριθμιτης του κλασματος ειναι ο λαος . που ομως αποτελειται απο μοναδες. ο καθενας απο μας. αν δεν αλλαξει ο καθενας μονος του για να αυξησει το αθροισμα του αθροισματος εντος της παρενθεσης που αποτελει τον λαο , το κλασμα δε θα αλλαξει ποτε.

η νοοτροπια του σταθμαρχη ,του να" μη μαθει γραμματα" και να ελισσεται με γνωστους του κομματικους (αντι να διαβασει η να δουλεψει σκληρα προτιμησε απο αχθοφορος να ανελιχθει μεσω των γνωστων του σκαλοπατιων και μεσω των παραθυρων που του εδινε ο νομος) και να φτασει λιγο πριν τη συνταξιοδοτηση να θελει να ανεβασει το συντελεστη συνταξης και ισως σχεδον απαιτησε να του δωθει μια θεση με αλλο μισθολογιο. (μα εγω ειμαι του κομματος κυριε προεδρε .Γκρουεζας στον Κωνστανταρα στην ερωτηση πως τα βγαζεις περα και πως ζεις.). αν απο την αλλη τον διορισαν με το ζορι εκει θα μπορουσε απλα να πει εγω δεν αναλαμβανω τη θεση γιατι δεν εχω την απαιτουμενη γνωση. η γνωση φερνει την εμπειρια. η εμπειρια δεν ερχεται με τα χρονια. γιατι αν κατι το κανεις λαθος (χωρις γνωση δηλ) τοτε εχεις μια λαθος εμπειρια 30 ετων. δεν ισχυει αυτο του Βεγγου στο πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης "ΑΜΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ" που ηθελε να διακωμωδισει την ελληνικη κοινωνια . αμα βλεπεις δε μαθαινεις. αντιγραφεις. σαν πιθηκος τι κανει καποιος αλλος. χωρις να βαλεις το μυαλο σου να σκεφτει αν αυτο που κανεις ειναι σωστο η οχι. το θεμα ειναι αν θελει ο καθενας να μαθει να κανει κατι σωστα η απλα να παρει ενα μεροκαματο να περασει η μερα να παει σπιτι του. και ετσι παλι ερχομαστε στη προσωπικη και ΗΘΙΚΗ ευθυνη.αν δε ξερω γιατι να αναλαβω να το κανω? μα αφου ετσι το κανουν και οι αλλοι.εγω θα αλλαξω το κοσμο?
γιαυτο δε θα γινουμε σουηδια.
η σουηδια ειναι ενα πλουσιο κρατος αλλα θελει και αλλη νοοτροπια. που εμεις δεν την εχουμε.
οταν αλλαξουμε το τροπο σκεψης μας ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ και αυτο το δειχνει διαχρονικα η ιστορια μας ,ισως σταματησουν να εκτροχιαζονται πλοια και να βουλιαζουνε τρενα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Βγηκε ψυχολογος στη τηλεοραση και δηλωσε οτι ειναι κατα αυτης της κινησης και δε πρεπει να αποφασιζει μια Γκαγκα(τον τονο βαλτε τον οπου νομιζετε)για το αν καποιος θα δει το νεκρο του αν υπαρχει φυσικα..ειδικα κιολας τονισε οτι αν επιθυμει καποιος να δει το νεκρο του γινετε ως διαδικασια επιβεβαιωσης(εγκεφαλικης,ψυχικης) οτι ειναι νεκρος διοτι τον βλεπει...ποιος σας λεει οτι σε λιγους μηνες δε θα στριψει σε κανενα γονιο κ μπορει να θεωρησει οτι το παιδι του ζει και τον κοροιδεψαν και στο φερετρο μεσα ειχαν βαλει πατατες....το μυαλο παιζει πολλα κ τραγικα παιχνιδια και η επιλογη το αν θα ανοιχτει το φερετρο ή οχι θα επρεπε να ναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογη των συγγενων!
Βγηκε αλλου ομως δικηγορος και ειπε πως με σφραγισμενο κουτι δεν θα μπορει ο συγγενης να διορισει δικο του ιατροδικαστη και πραγματογνωμονα ετσι χωρις στοιχεια για να εναγει την πολιτεια.

Και βγηκε αλλος αλλου και ειπε πως το χωμα σκεπαζει τους νεκρους αλλα καθε μερα, καθε μερα το ιδιο χωμα ξεσκεπαζει την Πολιτεια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Βγηκε ψυχολογος στη τηλεοραση και δηλωσε οτι ειναι κατα αυτης της κινησης και δε πρεπει να αποφασιζει μια Γκαγκα(τον τονο βαλτε τον οπου νομιζετε)για το αν καποιος θα δει το νεκρο του αν υπαρχει φυσικα..ειδικα κιολας τονισε οτι αν επιθυμει καποιος να δει το νεκρο του γινετε ως διαδικασια επιβεβαιωσης(εγκεφαλικης,ψυχικης) οτι ειναι νεκρος διοτι τον βλεπει...ποιος σας λεει οτι σε λιγους μηνες δε θα στριψει σε κανενα γονιο κ μπορει να θεωρησει οτι το παιδι του ζει και τον κοροιδεψαν και στο φερετρο μεσα ειχαν βαλει πατατες....το μυαλο παιζει πολλα κ τραγικα παιχνιδια και η επιλογη το αν θα ανοιχτει το φερετρο ή οχι θα επρεπε να ναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογη των συγγενων!
Αν ήμουν εγώ σε αυτή τη θέση ειλικρινά θα προτιμούσα να πίστευα ότι έθαψα ένα σακί με πατάτες και το παιδί μου είναι κάπου καλά και συνεχίζει την ζωή του και ας μη το δω ποτέ.
Και να αυτοκτονήσουμε και να κάνουμε κακό στον εαυτό μας έχουμε δικαίωμα (καθώς δεν γνωρίζω να δικάστηκε ποτέ κανείς επειδή προσπάθησε να αυτοκτονήσει) αλλά αν κρεμαστείς στο μπαλκόνι η πυροσβεστική από κάτω δεν έρχεται για να σε βοηθήσει να πεθάνεις. Δεν χρειάζεται να αποκτηνωθούμε για να κάνουμε αντιπολίτευση.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μισο, δηλαδη αν καποιος γονιος παρει ενα μαχαιρι κι ανοιξει το κουτι με το παιδι του γιατι του στριψε και θελει να το χαιρετησει , θα εχουν διπλα αστυνομικους-το ανθρωπινο κεφαλαιο που λεει κι ο @chrisbd - και τι, θα τον συλλαβουν?
Καλύτερα να δει πρώτα ένας πιο μακρινός συγγενής (θείος π.χ.) και αυτός να κρίνει αν θα δει ο γονιός. Η εικόνα μπορεί να είναι φρικτή και θα μείνει για πάντα στη μνήμη. (Έχω ανάλογη εμπειρία και δεν ήταν τόσο στενός συγγενής)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom